Piyanodaki Siyah Tuşlar

cruz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen cruz »

Merhaba.Umarım konuyu doğru yere açmışımdır.Piyanodaki siyah tuşları kullanmakta zorluk çekiyorum.Beyaz tuşlarla birbirlerine uyduramıyorum.Bunu sizce neden yapamıyorum ve yapabilmem için bilmem gereken nedir ?

ReDmOLe
İletişim:

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen ReDmOLe »

Bir piyano hocasından kısa bir süre teknik dersler alsanız ya... Daha sağlıklı öğrenirsiniz.

[align=center]Resim[/align]

al2
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen al2 »

Gam bilgisine ihtiyacınız var bu kadar basit anlatılabilicek bir sorun değil bu..
Zaten bunu bir cümle bile anlatabilsek enstruman çalabilmek için insanlar yıllarını vermezlerdi..

http://soundcloud.com/al2yxl
Kara Deryalarda Bir Fenersin

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Yani bu burada yazarak anlatılabilecek birşey değil...
En güzelini sevgili Redmole söylemiş aslında...

Ch.

cruz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen cruz »

haklısınız.nasipse gitar derslerine başlıcam.aslında piyano da öğrenmek istiyorum fakat gitarı taşıması kolay ve daha ucuz.sizin fikriniz nedir acaba bu konuda ?

ReDmOLe
İletişim:

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen ReDmOLe »

Bilgisayarla müzik yapacaksanız mutlaka piyanodan başlayın. Piyanonuzu geliştirin. Eğer Gitardan kastınız Akor basıp şarkı söylemekse bunun için ders bile almanıza gerek yok. Klasik Gitar çalmak istiyorsanız onun için de iyi bir hocayla başlamanız ve günde 5-6 saatinizi ayırmanız gerek. Gerçi tüm çalgılar için bu mesaiyi yapmak gerek. Bu arada Piyanodan daha pahalı gitarlar, gitardan daha ucuz piyanolar da var...

[align=center]Resim[/align]

esreverdaer
Moderator
Moderator

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen esreverdaer »

Ilginc bir soru :)

Siyah tuslar yarim sesleri verir hocam. Yarim sesin kullanildigi parcalarda parcanin karar sesine ve parcanin gamina gore kullanilirlar.
Eger kulaktan calmiyosaniz gam bilmeniz gerekir. Gitar icin de ayni sekilde. Turk muzigi yapiyorsaniz baska, bati muzigi icin baska blues icin baska gamlar var.

Yani siyah tus beyaz tus diye ayrim yapmak biraz abes aslinda cunku bu sunu demeye benziyor: gitarin 2. perdesini kullanamiyorum!
Parcada o nota varsa kullanirsiniz yoksa kullanmazsiniz. Aksi takdirde Nasreddin Hoca'nin saz calmasina donerdi, tek perdeyle butun parcalar calinabilirdi.

handikap
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen handikap »

Hocalarım ben bir şey sorayım o zaman; ben mesela gitar çalıyorum, kendi kendime öğrendim, az çok doğaçlama yapabiliyorum. kompozisyonlarımda ise pek sorun olmuyor önceden çalışıldıkları için. aynı şeyi piyano için yapabilir miyim sizce yani bir temel eğitim kitabıyla halledebilir miyim. zira nota bilgim az çok var. derdim gitarist olmak olmadığı gibi piyanist de olmak değil sadece alt yapılar için yeterli akor ve gam dizilimini öğrenebilir miyim yoksa hoca şart mı.

al2
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen al2 »

Pianoda akor veya arpej atmanın belirli bir düzeni var ben bunu piano çalan bir arkadaşımdan öğrendim gitardaki 5li akorlar gibi. Benim için geriye kalan yaratıcılık oldu. Sizde bence en azından giriş seviyesi için bir metod kitabıyla çalışırsanız bence rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ancak tabi bahsettiğim pianoyu yardımcı öğe olarak kullanacaksanız..

http://soundcloud.com/al2yxl
Kara Deryalarda Bir Fenersin

composer
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen composer »

Gam ogrenmelisiniz dostum, size tavsiyem bu ise gonul verdiyseniz once abc sini ogrenin. Alin bir bona kitabi yaninda da solfej baslayin calismaya. Verdikleri pratikleri de piyano uzerinde denersiniz. Bu surecte hem muzik bilginiz gelisir hemde piyano temeli yapmis olursunuz :)

Yeni bir tartisma baslatmak istiyorum:d

Smdi ornegin do major gaminda siyah tuslar yarim ses gorevini goruyor ise, tamami siyah tuslardan olusan bir akorda , o siyah tuslar nasil yarim ses olabilir ? Yani aslinda sorum basit. Atonal bir durumda her notanin degeri ayni degil midir ? ( dilerseniz gitar klavyesi uzerinden dusunelim belki daha kolay olur. Tm perdeler ayni sonucta ama yarim ses diye bariz ayirdiklarimiz var. )

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen okidoz »

Gamların yapısıyla, 7 ana 5 ara sesin dizilimi - yapısına denk gelimiyle alakalı, do majörde ve la minörde bu yapı standartına ana seslere tam denk gelmekte.Eğer akor için konuşursak sadece akor kalıbının denk gelmesiyle alakalı örneğin:

Fa diyez majör = F# - G# - A# - B - C# - D# - F - F#

ise, 1 - 3 - 5 'inci seslerinde akoru oluşuyorsa

Fa diyez majör = F# - A# - C# olur ve hepsi de ara seslere denk gelmiş olur.

Ama dersen ki sadece ara seslerden oluşan gam varmıdır diye, illaki vardır çünkü milyon tane gam çeşidi var etnik egzotik gamlarda olabilir

[align=center]Müzik[/align]

esreverdaer
Moderator
Moderator

Piyanodaki Siyah Tuşlar

Mesaj gönderen esreverdaer »

Composer hocam guzel bir noktaya degindiniz. Tabii ki siyah tuslar beyaz olanlara gore yarim ses verirler. Yani goreceli bir durum var.
Siyah tuslardan birisini karar sesi olarak secersek (yani parcayi piyanonun yarim sesine gelen bir notaya transpoze edersek) o zaman da parcanin icindeki yarim seslere beyaz tuslar tekabul edecektir. Yani bu tamamen bizim bunu tanimlamamizla ilgili bir durum.

@handikap hocam gam ogrenmenizi tavsiye ederim ama parcanin akorlarini edinirseniz internetten piyano akorlarinin nasil basildigini gosteren metotlar bulabilirsiniz, hatta ogretici videolar bile bulabilirsiniz. gerisi tabii ki calismak :D

“Müzik Formları,Armoni ve Orkestrasyon Teknikleri” sayfasına dön