Aklıma takılan sorular var

Home Studiolarda Kullandığımız Ekipman ve Software Hakkında Herşey...

anonimbirsahis

Aklıma takılan sorular var

Mesaj gönderen anonimbirsahis »

Arkadaşlar merhaba ben rap müzikle uğraşıyorum ve ilerde bir stüdyo kurmak istiyorum. Ancak şimdiden araştırmalarıma başladım ve bu konularda bilgi sahibi olmak istiyorum. Şimdi benim sorularım şu şekilde olacak , öncelikle bana yeterli olabilecek ses kartı kaç giriş çıkışlı olmalı ? Örneğin 2 giriş 2 çıkış bir ses kartı veya solo bir ses kartı alırsam ilerde sıkıntı çeker miyim ? Bunun dışında analog olarak ilerde preamp compressor equalizer alırsam örneğin focusrite 2i2 ses kartına bunları bağlayabilir miyim ? Ve son olarakta 2i2 bir ses kartı alırsam midi , synthesizser , kontrol yüzeyleri alırsam bunları bağlamakta sıkıntı çeker miyim ? Cevaplarınız benim için çok kıymetli şimdiden teşekkür ediyorum arkadaşlar :)

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Re: Aklıma takılan sorular var

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Focusrite Scarlett 2i2 gibi başlangıç seviyesi kartlar ; ekonomik fiyatlarla tüketiciye ulaşabilmek için , kullanıcılarına limitli imkanlar sunacak şekilde tasarımlanırlar.

Eğer ilerde kompresör, eq vs gibi harici ses işlemcileri ve synth gibi analog ekipmanlar kullanacaksanız ; ses kartınızın bu kullanıma uygun giriş-çıkış sayısı ve çeşidi konusunda size esneklik sağlaması gereklidir.

Aşağıda örnek olarak linkini verdiğim cihaz ; Scarlett 2i2 gibi iki adet mic-pre'ye sahip olmasına rağmen , diğer giriş-çıkış tür ve sayıları itibariyle kullanıcısına çok daha fazla imkan tanımaktadır. Dolayısıyla sizin de ; planladığınız kullanım şekli açısından bu tarz bir ses kartını seçmeniz sonsuz faydanıza olacaktır. Piyasadaki markaları bu açıdan değerlendirerek seçiminizi yapmanızı tavsiye ederim.

https://www.rme-audio.de/fireface-ucx.html

“Ev Stüdyosu Donanım” sayfasına dön