Tegeler Audio Manufaktur Tube Summing Mixer

Cevapla
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Mesajlar: 1022
Kayıt: Pzr May 10, 2015 11:50 pm
Has thanked: 8 time
Been thanked: 9 time

Tegeler Audio Manufaktur Tube Summing Mixer

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Satıcı değilim. Tanıtım amaçlıdır.

40 kanal tüplü summing mixer.

https://www.tegeler-audio-manufaktur.de ... _mixer_tsmBob Katz ile yapılan röportaj dan bir alıntı;

MI: I don’t remember the name, but I recall from some interview that it was a famous producer-mixer who said that mixing in the 50-60's was so easy and that you could hardly go wrong with all of those tube boards. But, when he first touched solid state mixers in the 70’s, he almost cried. I heard that some big names in today’s music industry say that working with daw (digital audio workstations) these days is a hundred times harder?

Türkçe çevirisi;
MI: Adı hatırlamıyorum, ancak bazı röportajlardan, 50-60'larda karıştırmanın çok kolay olduğunu ve tüm bu tüp tahtalarıyla neredeyse yanlış gidebileceğinizi söyleyen ünlü bir yapımcı mikseri olduğunu hatırlıyorum. Ancak, 70'lerde katı hal mikserlerine ilk dokunduğunda neredeyse ağladı. Bugünün müzik endüstrisindeki bazı büyük isimlerin, bu günlerde daw (dijital ses iş istasyonları) ile çalışmanın yüz kat daha zor olduğunu söylediğini duydum.

BK: Yes, but for different reasons. The early solid-state devices were very poor and produced a type of distortion that was unpleasant to the ear. Since tubes saturate slowly, it is much easier to mix. It's actually a form of compression! But there are some excellent solid-state mixing consoles that sound very good, but because they are so "neutral" it is harder to mix than in the tube days, because the tubes' saturation helped to "fill in the holes". It's the same with analog tape; it helps to fill in the holes and it sounds better; but not because it is neutral, because IT IS EUPHONICALLY COLORED. There is nothing wrong with euphonic coloration as long as you know how to control it. Now when it comes to digital mixing, we have similar problems with the distortion of early DSP processes adding an unpleasant edge to the sound. But there are some excellent DSP processes, they are just expensive. The very best digital mixing consoles can sound very good if you avoid using the digital equalizers and compressors that are built in to them because they still sound cheap. But this is changing as digital technology gets cheaper. As a plain mixer, with just level and panning, the best-built digital mixers can now sound fine with 48 bit digital processing dithered to 24. But no "holes" are being filled as it was in the analog days, so if a mix needs help you have to feed external analog compressors. The other problem is ergonomics of control surfaces, but that has nothing to do with the sound, it's just tough to mix with a mouse!

Türkçe çevirisi;
BK: Evet, ama farklı nedenlerle. Erken katı hal cihazları çok zayıftı ve kulağa hoş olmayan bir tür bozulma üretti. Tüpler yavaşça doyurulduğundan, karıştırılması çok daha kolaydır. Aslında bir tür sıkıştırma! Ancak çok iyi görünen bazı mükemmel katı hal karıştırma konsolları vardır, ancak çok "nötr" oldukları için tüp günlerinden daha karıştırmak daha zordur, çünkü tüplerin doygunluğu "boşlukları doldurmaya" yardımcı olmuştur. Analog bant için de aynı şey geçerli; boşlukları doldurmaya yardımcı olur ve daha iyi ses çıkarır; ama nötr olduğu için değil, çünkü EUPHONICALLY RENKLİDİR. Nasıl kontrol edeceğinizi bildiğiniz sürece, öforik renklendirmede yanlış bir şey yoktur. Şimdi dijital karıştırma söz konusu olduğunda, sese hoş olmayan bir kenar katan erken DSP süreçlerinin bozulması ile benzer problemler yaşıyoruz. Ancak bazı mükemmel DSP süreçleri var, bunlar sadece pahalı. En iyi dijital karıştırma konsolları, kendilerine yerleşik olan dijital ekolayzerleri ve kompresörleri kullanmaktan kaçınırsanız çok iyi gelebilir, çünkü hala ucuz görünüyorlar. Ancak dijital teknoloji daha ucuz hale geldikçe bu durum değişiyor. Düz bir mikser olarak, sadece seviye ve pan ile, en iyi inşa edilmiş dijital mikserler artık 24 bitlik 48 bit dijital işleme ile iyi ses çıkarabilirler, ancak analog günlerde olduğu gibi "boşluk" doldurulmaz, harici analog kompresörleri beslemeniz için yardıma ihtiyaç duyar. Diğer sorun, kontrol yüzeylerinin ergonomisi, ancak bunun sesle ilgisi yok, sadece bir fare ile karıştırmak zor!

https://www.monoandstereo.com/2008/02/n ... -katz.html


Kullanıcı avatarı
Eser Karaca
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
Mesajlar: 546
Kayıt: Prş Nis 09, 2015 11:02 am
DAW: Logic Pro-Pro Tools-Reaper
Şehir: istanbul
Has thanked: 11 time
Been thanked: 45 time
İletişim:

Re: Tegeler Audio Manufaktur Tube Summing Mixer

Mesaj gönderen Eser Karaca »

güzel bilgiler teşekkürler


Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
Mesajlar: 64
Kayıt: Cmt Ağu 02, 2014 5:37 pm
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Şehir: İstanbul
Has thanked: 24 time
Been thanked: 74 time
İletişim:

Re: Tegeler Audio Manufaktur Tube Summing Mixer

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Güzel cihazlar üreten bir firma...


Ömer Kadaifçioğlu
Moderator
Moderator
Mesajlar: 14
Kayıt: Sal May 19, 2020 12:19 pm
DAW: Cubase pro 10 - Pro Tools 12.5 HD - Wavelab10 - Sequoia 15 - Samplitude Pro X5
Şehir: İzmir
Has thanked: 10 time
Been thanked: 17 time
İletişim:

Re: Tegeler Audio Manufaktur Tube Summing Mixer

Mesaj gönderen Ömer Kadaifçioğlu »

Oooo bu mevzu çok güzel, sevdiğim bir mevzu dönüyor burda :))) Çok değerli ve güzel bir tanıtımdı teşekkür ederiz. Önemli bir marka son zamanlarda Almanyada dikkat çekiyor.


Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Mesajlar: 1022
Kayıt: Pzr May 10, 2015 11:50 pm
Has thanked: 8 time
Been thanked: 9 time

Re: Tegeler Audio Manufaktur Tube Summing Mixer

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Tegeler Audio ürünlerinin hepsi, en kaliteli bileşenlerle, el yapımıymış. Tegeler kurucusu ve üretim ekibi için baya övgü var. Modellediği cihazların fiyatı düşünülünce ürünlerin fiyatı harika.

Tegeler Audio Vari Tube Comp VTC ilgili test ve sample paylaşımı yapılan bir site;
https://berlin-mastering.com/music-mast ... e-comp-vtc


Cevapla

“Mixer” sayfasına dön