Bilgisayar seçimi

Bilgisayar ve Müzikle ilgili Teknik yardım bölümü.

berkpayat

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen berkpayat »

Herkese merhabalar. Malum, dönemimiz stüdyolarının en can alıcı parçalarından biri bilgisayar. Seçim açısından da bir çok değişkeni var. Ben Logic kullandığım için MacBook Pro kullanıyorum şimdilik. Ancak ulaşmak istediğimiz seviye için yetersiz kalıyor çoğu zaman. Özellikle Vst kullanımı arttıkça makine sürekli overload hatası vermeye başlıyor.

Değiştireceğim zaman daha bir kaç gün önce çıkmış olan Yeni nesil Mac mini almayı planlıyorum. Konfigrasyon safhasında 8. nesil i7 3.2ghz hale getirdiğimizde 8000tl civarı bir rakama edinilebiliyor.

Windows konusunda bilgisizim. Fakat sizlerin güncel tercihlerini de merak ediyorum.

Herkese selamlar.

Rme Babyface Pro I Macbook Pro Mid 2012(256Gb Ssd Update) I Rode K2 Tube Mic I Adam A5 Monitors I Novation Launchpad 49 I Guild AC-5Ce Acoustic Guitar I Ghettobyte Handmade Telecaster Thinline
Alper35
İletişim:

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen Alper35 »

Benim de hayalim mac pro’dan yana fakat bütçe sorunu sebebiyle geri adım atıyorum. Bu arada studio one pro versiyonu denemelisiniz, miks-mastering aşamasında export almadan değişiklik yapıp geri dönüş yapabiliyorsunuz. Arayüzü de kullanıcı dostu. Masa üstü ve toplama sistemlere yönelmek fiyat/performans açısından uygun olacaktır. Örneğin amd ryzen uygun olabilir.

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Arkadaşlar, bu konuda en iyi çözüm mac için eski kasa imac.tir. Ben şu an eski kasa imac upgrade ederek kullanıyorum. Üstünde 20 gb ram var ve destekliyor. Bilgisyarcı bile inanmadı önce, 16 gb üstü desteklemez dedi. Görünce inandı, hemde gözleri faltaşı gibi açıldı. Sonradan da cd rom söküp 1 tb SSD takdırdım. Oldumu size imac pro. Şiddetle tavsiye ederim. Temiz bir ikinci el eski kasa imac. Ver upgradi sonra. Yeni kasalarda bu biraz sor, ama yapanlar varmış. Kısacası ben çok memnunum. Tavsiye ederim.

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen enym »

MAC ler tamam, iyi makinalar ama her yazılım yükseltmede bir şeyler değişiyor ve sonunda sizi makinayı yenilemeye zorluyorlar. Belki de MAC kullanırken ios u hiç yükseltmemek daha hayırlı, bir arkadaşım öyle çalışıyor, sorun falan yaşadığı da yok.. Mac inizi yenilemek de neredeyse mütevazi br araba fiyatı olduğu için ben MAC lere artık eskisi kadar sempati ile bakmıyorum. Ben de uzun bir süre ios yükseltmesi yapmayacağım.

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Kesinlikle Ertan abiye katılıyorum, ben şu anne high sierra kullanıyorum ve yükselttiğim için çok pişmanım. Bana göre şu anda müzik yazılımları ile çalışan en iyi sürüm sierra . Eğer yeni mac alacak arkadaşlar varsa hiç yeni işletim sistemi macerasına girmeyin, gereksiz çünkü, biraz eski plug in ise illaki uyum sorun oluyor, ben sierra sürümünü tavsiye ediyorum.

Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen Orkunn »

Kesinlikle mac mini. Bu alete Apple i5-8500 ile i7-8700 gibi muazzam işlemciler koymuş. Geçen sene MacBook'umla yapamadığım işlerimi 6700k işlemcili hackintosh'umla hallediyordum. 1150-1151 serisi masa üstü işlemciler Xeon'lu makinelere paranız yetmiyorsa alabileceğiniz en ideal işlemci ailesidir. Görüyorum ki siz de Logic Pro kullanıyorsunuz. Logic Pro X için i7 mac miniyi kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ederim. Kendim şahsen Mac Mini almayı düşünüyorum. 8700 hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek performansı konusunda oldukça güçlü bir işlemci. Şu anda piyasadaki en güçlü iMac'ten bile işlemcisi çok daga güçlü. Üstelik yeni tanıtılan Mac Mini'lerin ram'lerini sonradan değiştirebilirsiniz.

Resim

Resim

En son Orkunn tarafından 08 Kas 2018, 17:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22
berkpayat

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen berkpayat »

[QUOTE=Orkunn;47374]Kesinlikle mac mini. Bu alete Apple i5-8500 ile i7-8700 gibi muazzam işlemciler koymuş. Geçen sene MacBook'umla yapamadığım işlerimi 6700k işlemcili hackintosh'umla hallediyordum. 1150-1151 serisi masa üstü işlemciler Xeon'lu makinelere paranız yetmiyorsa alabileceğiniz en ideal işlemci ailesidir. Görüyorum ki siz de Logic Pro kullanıyorsunuz. Logic Pro X için i7 mac miniyi kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ederim. Kendim şahsen Mac Mini almayı düşünüyorum. 8700 hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek performansı konusunda oldukça güçlü bir işlemci. Şu anda piyasadaki en güçlü iMac'ten bile işlemcisi çok daga güçlü. Üstelik yeni tanıtılan Mac Mini'lerin ram'lerini sonradan değiştirebilirsiniz.

Resim

Resim[/QUOTE]

Bu skorları görünce ben de küçük dilimi yutmuştum. Velasıl Macbook Pro'mun satılmasını bekliyorum, sonra hemen gidip alacağım. :)

Rme Babyface Pro I Macbook Pro Mid 2012(256Gb Ssd Update) I Rode K2 Tube Mic I Adam A5 Monitors I Novation Launchpad 49 I Guild AC-5Ce Acoustic Guitar I Ghettobyte Handmade Telecaster Thinline
sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen sgucler »

mac mini güzel, fakat apple yine yapmış yapacağını ram değiştirmek biraz zor gibi

Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Bilgisayar seçimi

Mesaj gönderen Orkunn »

Bu arada freeze özelliğini kullanıyor musunuz? Aşırı Cpu kullanan ve o an üzerinde çalışmadığınız kanalları dondurabilirsiniz hocam. Olduğu gibi onları sese çeviriyor. Benim ihtiyar makinamda çok işimi gördü. Zaten Logic'in can alıcı özelliklerinden birisidir.

https://support.apple.com/kb/ph12937?locale=tr_TR

En son Orkunn tarafından 19 Kas 2018, 02:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22

“Teknik Alan” sayfasına dön