Antelope Pure 2 vs Benchmark Dac 1( Geniş kapsamlı ses kartları karşılaştırması)

Home Studiolarda Kullandığımız Ekipman ve Software Hakkında Herşey...

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Antelope Pure 2 vs Benchmark Dac 1( Geniş kapsamlı ses kartları karşılaştırması)

Mesaj gönderen gitarist1975 »

Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz Pazar günü [MENTION=561]mehmet[/MENTION]Uzunosmanoğlu abimizi ziyaret ettik. Kaan yani [MENTION=2697]G3production[/MENTION] benchmark dac 1 ini getirdi. Pure 2 ile karşılaştırdık.

Öncelikle şunu belirtmeliyim rme babyface pro yu aldıktan sonra beklediğim sonucu alamayınca kaan la beraber bazı testler yaptık kısaca bahsetmek istiyorum.
rme babyface pro-apogee duet 1-babyface 1-audient id 14-benchmark dac 1 i kaan ın studyosunda PMC monitorlerle test ettik.Belirtmem gerekir ki Kaan ses mühendisi ve frekanslar konusunda kulağını ciddi anlamda eğitmiş birisi diyeceğim o ki yorumlara güvenebilirsiniz. Kısaca sonuçları yazıyorum.

babyface pro: +( Gayet detaylı stereo imajı geniş giriş çıkış sayısı fazla ) - (sound ve AD ve DA katı tiz beğenenler var ama bence doğal değil.) Yine de en alınabilir kartlardan biri.

apogee duet 1 +(sound güzel preamp vs yeterli uygun 2. el fiyat) - (sadece mac te çalısır firewire artık driver desteği yok.) 700 liraya kaliteli kart isteyenler 3-4 yıl kullanabilir.

babyface 1 +(pro ya göre daha naturel sound güzel) - (güncel değil ve hala pahalı pro almak daha mantıklı. düet fiyatlarına düşse süper olurdu)

audient id 14 +(preamplarını çok beğeniyorum.bu fiyatta süper performans güçlü kulaklık preamfisine sahip 250 ohm luk dt 770 i besliyor)
- (biraz detay eksik driver la ilgili ben biraz sorun yaşadım.2. eli 700 civarı bu fiyata 10 numara kart)

benchmark dac 1 + (inanılmaz naturel bir sound dac 1 usb olmayan versiyonu alınmalı. digital in out u olan bir kartla kullanılır.fiyatı 1500 civarı 2. el olarak. - (bu fiyata eksisi yok )

Babyface pro yu satıp apollo twin aldım soundu çok güzel sıcak bir sound ama preamplarını pek beğenmedim SPL im olduğu için sorun değil. babyface pro dan daha iyi bence.Kulaklık preamfisi bu segmentte en iyisi.

Ardından [MENTION=3611]Can[/MENTION] arkadaşımız yaklaşık 13000 tl değerinde RME nin en iyi ses kartı olan UFX+ aldı ve benchmark dac 1 le DAC katlarını karsılastırdık.

UFX+ çoooook geniş bir stereo imaja sahip ama RME nin sevemediğim o sounduna sahip. preamplarını deneme fırsatımız olmadı ama eminim iyidir.

Fakat benchmark dac 1 i Kaan ve ben daha çok beğendik.Daha naturel ama çok yakınlar imaj açısından UFX+ bi tık iyide olabilir. kişisel görüşe giriyor artık ikisi de çok iyi

Gelelim son testimize :) benchmark ufx+ ı bile geçti ya mehmet abiye giderken böyle bir sonuç beklemiyorduk doğrusu. Antelope pure 2 inanılmaz bir converter arkadaşlar imaj detay sound yıkılıyor. alet süper. son model PMC monitorler almış mehmet abi.Kaan la ben dumur olduk.tamamen üst segment. hani opel passat mercedes var ya bide porshe falan var öyle bişey. bu bildiğin elit kesim işi :) su an sahibinden de birisi yarı fiyatına satıyor imkanı olan düşünmesin alsın derim.

Mehmet abide kulaklık preamfisi spl phonitor mini var O da çok güzel bir alet. Ama mix yapanlar için pure 2 ve iyi referans monitoru alınmadan lüks olur bence.

zira pure 2 nin kulaklık çıkısıda tatmin edecektir eğer o bütçelere çıkılacaksa..

Son olarak yanılmıyorsam akg k 712 idi galiba. çok güzel bir kulaklık geniş stereo imaj a sahip.sahne önünüzde gibi. onuda beğendik.Ama kapalı kulaklık alınacaksa favorim hala dt 770.

bu incelemeler antalyadan samsundan arkadaşlardan rica edilip ses kartları getirtilip yapılmıştır. yaklasık 1 sene içinde yapılmıştır.

Son olarak eşimin nadide sözleriyle konuyu bitiriyorum. BU İŞİN SONU YOK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

FOTOLARI EN KISA ZAMANDA YUKLİCEM

Resim

Resim

Resim

En son gitarist1975 tarafından 20 Tem 2017, 01:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

Yumurta şeklinde olanları sattın mı Mehmet Abi? Hızına yetişilmiyor valla :) Süper olmuş iyi günlerde kullan.

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

Referans monitörler ve bilgisayarın monitorü oturma konumuna göre çok yüksekte gibi sanki :)

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=gitarist1975;44069]Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz Pazar günü [MENTION=561]mehmet[/MENTION]Uzunosmanoğlu abimizi ziyaret ettik. Kaan yani [MENTION=2697]G3production[/MENTION] benchmark dac 1 ini getirdi. Pure 2 ile karşılaştırdık.

Öncelikle şunu belirtmeliyim rme babyface pro yu aldıktan sonra beklediğim sonucu alamayınca kaan la beraber bazı testler yaptık kısaca bahsetmek istiyorum.
rme babyface pro-apogee duet 1-babyface 1-audient id 14-benchmark dac 1 i kaan ın studyosunda PMC monitorlerle test ettik.Belirtmem gerekir ki Kaan ses mühendisi ve frekanslar konusunda kulağını ciddi anlamda eğitmiş birisi diyeceğim o ki yorumlara güvenebilirsiniz. Kısaca sonuçları yazıyorum.

babyface pro: +( Gayet detaylı stereo imajı geniş giriş çıkış sayısı fazla ) - (sound ve AD ve DA katı tiz beğenenler var ama bence doğal değil.) Yine de en alınabilir kartlardan biri.

apogee duet 1 +(sound güzel preamp vs yeterli uygun 2. el fiyat) - (sadece mac te çalısır firewire artık driver desteği yok.) 700 liraya kaliteli kart isteyenler 3-4 yıl kullanabilir.

babyface 1 +(pro ya göre daha naturel sound güzel) - (güncel değil ve hala pahalı pro almak daha mantıklı. düet fiyatlarına düşse süper olurdu)

audient id 14 +(preamplarını çok beğeniyorum.bu fiyatta süper performans güçlü kulaklık preamfisine sahip 250 ohm luk dt 770 i besliyor)
- (biraz detay eksik driver la ilgili ben biraz sorun yaşadım.2. eli 700 civarı bu fiyata 10 numara kart)

benchmark dac 1 + (inanılmaz naturel bir sound dac 1 usb olmayan versiyonu alınmalı. digital in out u olan bir kartla kullanılır.fiyatı 1500 civarı 2. el olarak. - (bu fiyata eksisi yok )

Babyface pro yu satıp apollo twin aldım soundu çok güzel sıcak bir sound ama preamplarını pek beğenmedim SPL im olduğu için sorun değil. babyface pro dan daha iyi bence.Kulaklık preamfisi bu segmentte en iyisi.

Ardından [MENTION=3611]Can[/MENTION] arkadaşımız yaklaşık 13000 tl değerinde RME nin en iyi ses kartı olan UFX+ aldı ve benchmark dac 1 le DAC katlarını karsılastırdık.

UFX+ çoooook geniş bir stereo imaja sahip ama RME nin sevemediğim o sounduna sahip. preamplarını deneme fırsatımız olmadı ama eminim iyidir.

Fakat benchmark dac 1 i Kaan ve ben daha çok beğendik.Daha naturel ama çok yakınlar imaj açısından UFX+ bi tık iyide olabilir. kişisel görüşe giriyor artık ikisi de çok iyi

Gelelim son testimize :) benchmark ufx+ ı bile geçti ya mehmet abiye giderken böyle bir sonuç beklemiyorduk doğrusu. Antelope pure 2 inanılmaz bir converter arkadaşlar imaj detay sound yıkılıyor. alet süper. son model PMC monitorler almış mehmet abi.Kaan la ben dumur olduk.tamamen üst segment. hani opel passat mercedes var ya bide porshe falan var öyle bişey. bu bildiğin elit kesim işi :) su an sahibinden de birisi yarı fiyatına satıyor imkanı olan düşünmesin alsın derim.

Mehmet abide kulaklık preamfisi spl phonitor mini var O da çok güzel bir alet. Ama mix yapanlar için pure 2 ve iyi referans monitoru alınmadan lüks olur bence.

zira pure 2 nin kulaklık çıkısıda tatmin edecektir eğer o bütçelere çıkılacaksa..

Son olarak yanılmıyorsam akg k 712 idi galiba. çok güzel bir kulaklık geniş stereo imaj a sahip.sahne önünüzde gibi. onuda beğendik.Ama kapalı kulaklık alınacaksa favorim hala dt 770.

bu incelemeler antalyadan samsundan arkadaşlardan rica edilip ses kartları getirtilip yapılmıştır. yaklasık 1 sene içinde yapılmıştır.

Son olarak eşimin nadide sözleriyle konuyu bitiriyorum. BU İŞİN SONU YOK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/QUOTE]

İskender'ciğim öncelikle bu uzun soluklu karşılaştırma çalışmaların için teşekkürler. Bir sürü emekler vermişsiniz. Ayrıca bir Pazar gününüzü Kaan ile bana ayırdınız ve uzaklardan geldiniz. Ayaklarınıza sağlık ve çok teşekkürler.

O gün yaptığımız dinleme ve karşılaştırma/değerlendirme "session"ı bence oldukça verimli geçti. Tabii bunda konu hakkında bir "mektepli" olarak eğitimli bir kulağa sahip olan [MENTION=2697]G3production[/MENTION] Kaan kardeşimin de önemli katkıları oldu.

Antelope Pure2 dediğin gibi ; farklı bir kulvardaki bir AD/DA konvertör. O yüzden yurt dışında daha ziyade mastering'ciler tarafından kullanılıyor. Tasarımı ve bağlantı çeşitleri de bunu kanıtlıyor zaten. Bu konuda bir anekdotu aktarayım hemen .

Ben geçenlerde Antelope Audio'ya laf ola beri gele bir mail yolladım ve mail'imde aynen şunları söyledim :

"Ben bir Pure2 kullanıcısıyım. Siz sattığınız bütün audio interface'lerin yanında , bir sürü plug-in'i free olarak veriyorsunuz. Ben de bu plug-in'leri kullanmak istiyorum , dolayısı ile bunları edinmem mümkün müdür ?" Yani tipik Türk uyanıklığı ile " Biz Pure2 kullanıcıları o kadar para verdik bu cihazı aldık bizim başımız kel mi ? " demek istedim. :) Adamlar aynı gün içerisinde mailimi cevaplayıp kısa ve öz biçimde mealan şunu söylediler :

"Bu konuda bizimle kontak kurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Üzgünüz zira kullandığınız cihazın yapısı bu plug-in'leri kullanmaya uygun değildir. ":)

Yani adamlar bana kibarca esasında şunu demek istediler :
" Yahu arkadaş , biz sana öküz gibi bir mastering grade cihaz yapıp onu sattık. Sen hala plug-in peşindesin. Biz piyasadaki iki kanallı AD/DA'ların hiç birinde olmadığı kadar çok sayıda clock bağlantısını bu cihaza neden koyduk o zaman ? Bağlayacaksın üst düzey kompresör, eq vs. hardware cihazlarını bu cihaza ve işine bakacaksın. Senin plug-in'le , mılag-in'le ne işin olabilir ki ? " :)

Yani ezcümle diyeceğim şudur ki ; zincirin kuyruğuna gelebilecek çok güzel bir cihaz bence. Kayıt ve mix yapılamaz mı ? Yapılabilir tabii. Örneğin ; Avalon düzeyinde high-end bir pre-amp ile herhalde çok güzel kayıtlar alınabilir diye düşünüyorum. Zaten bu konuda bildiğim kadarıyla piyasada çok fazla alternatif de yok. Bir Lynx Hilo var bir de RME'nin yeni çıkardığı ADI-2 Pro var. Bir de dehşetengiz fiyatı ile Antelope Eclipse var tabii. :)

SPL Phonitor Mini ; 120V teknolojisi ile çalıştığı için ( sen de dinledin ) acaip bir dinamik aralığa (133 dB) sahip. Dolayısıyla bu açıdan ; kullanılan audio interface'in konvertör kalitesi çerçevesinde , kulaklık yolu ile o audio interface'ten maksimum verimi almamızı sağlayan bir cihaz. Eğer doğru kulaklık ile kullanılırsa ; zorda kalındığında bence onunla miks bile yapılabilir. Benim baştan beri iddiam bu zaten. Nitekim kötü monitör ile uygun olmayan akustik ortamda çalışacağına , git Phonitor ile miks yap bence daha iyi.

Pure2'nin kulaklık amplisi high-end bir ampli. Bence gayet yeterli. Ancak Phonitor Mini'nin performansı ondan yine de iyi. ( Esasında o gün ben size Pure2'nin kulaklık amplisini dinletmeği unuttum. :) ) Lakin , elde Pure2 gibi bir cihaz var ise onun kulaklık amplisi Phonitor yerine ikame edilebilir.

PMC mevzusu ayrı bir mevzu zaten. PMC'nin yeni çıkan bu serileri bugüne kadar benim dinlediğim en iyi monitörler. Gerçi ben PMC'nin o hayvani büyüklükteki ( Barış Büyük'ün kullandığı model ) monitörlerini hiç dinlemedim. Kim bilir onlar nasıl çalıyordur ? Yalnız o monitörleri sürmek de ayrı bir dert. Çünkü ben ; özellikle bu PMC deneyimimden sonra iyice anladım ki , bir monitörün performansının %50'si monitörün kendisi ile , kalan %50'si ise direk monitörü süren ampli ile alakalı. Dolayısıyla bu saatten sonra ; pasif monitör sistemlerinin , aktif monitör sistemlerine göre daha performanslı olacağını düşünüyorum.

AKG K-712 Pro dediğin gibi gayet güzel open-back bir kulaklık. Zaten onu almadan önce bir hayli araştırmış idim. Miks sürecinde kullanmak ve müzik dinlemek için , bence parasının üzerinde çalan bir kulaklık.

Yani hanımın çok haklı : Bu işin sonu yok. :)

Gelelim değindiğin diğer bir kaç konuya :

1-) Ben Babyface Pro'yu o gün benim sistemde test etmeyi ve sonuçları görmeyi çok isterdim.
2-) Ben Audient id 14'ün konvertörlerinin iyi olmadığını düşünüyorum. Yani Audient firmasına yakışmamış. Diyeceksin ki zaten üç kuruş fiyatı var ne bekliyorsun ki ? Eğer Audient firması isen , ucuz olacak diye Çin'lerde o kadar kalitesiz bir cihazı yaptırmayacaksın. Eğer yaptırıyorsan da üzerine Audient markasını koymayacaksın. :)
3-) Benchmark DAC1 dediğin gibi çok güzel bir cihaz. Üretildiği 2005 yılında adeta piyasada "game changer" olmuş. Bugün bile hala bir çok cihazı kalitesi ile tokatlıyabiliyor ve bir çok stüdyoda kullanılıyor. Ama artık DAC2 var. Hatta Benchmark daha yeni DAC3'ü çıkarttı.
4-) Senin UFX+'ı dinlerken duyduğun ve sevmediğin RME sound'u nedir arkadaş ? :cool: Hele bana bunu bir izah et...:)

Her şey için tekrar çok teşekkürler.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 20 Tem 2017, 16:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Sativus;44070]Yumurta şeklinde olanları sattın mı Mehmet Abi? Hızına yetişilmiyor valla :) Süper olmuş iyi günlerde kullan.[/QUOTE]

Faruk'cuğum Egg-100'leri geri verdim ve PMC'leri aldım. Zaten 10 gün kullanmıştım. Şu anda Egg-100'ler demo cihazı vazifesini görüyor. Diyeceksin ki ; madem Egg-100'ler iyi idi niye geri verdin ? Munro Egg-100'ler hakikaten güzel monitörlerdi ve bence parasının üzerinde çalıyorlardı. Zaten güzel olmalarının verdiği gazla gittim PMC'leri satın aldım. Çünkü içimde ; bunlar böyle ise kim bilir PMC'ler nasıldır fikrinin karşı koyulamaz baskısı vardı. :) Ama bu şekilde ocağıma da incir dikmiş oldum. :)

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=tezcankoray;44071]Referans monitörler ve bilgisayarın monitorü oturma konumuna göre çok yüksekte gibi sanki :)[/QUOTE]

Tezcan'cığım ekran için söylediğin doğru. Ancak monitörler tam kulak hizamda. Yani o konuda bir sıkıntı yok. Fotoğrafın çekim açısı nedeniyle monitörler biraz yüksekte imiş gibi görünüyor.

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;44079]Tezcan'cığım ekran için söylediğin doğru. Ancak monitörler tam kulak hizamda. Yani o konuda bir sıkıntı yok. Fotoğrafın çekim açısı nedeniyle monitörler biraz yüksekte imiş gibi görünüyor.[/QUOTE]

Abicim şaka olsun diye yazmıştım aslında... :) Mix yapacak değilsin sonuçta :)

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=tezcankoray;44080]Abicim şaka olsun diye yazmıştım aslında... :) Mix yapacak değilsin sonuçta :)[/QUOTE]

Yok Tezcan ; miks yapsan da sadece müzik dinlesen de bu açı ve seviye meselesi sonucu çok etkiliyor. Onu daha çok anladım.

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Mehmet abi ( [MENTION=561]mehmet[/MENTION]Uzunosmanoğlu ) Berk abimizin hızına yetişeceksin bu gidişle bu ne hız abi :)

Tüm değişimler için yeniden hayırlı olsun. Yumurtalar yaz sıcağına dayanamadı haşlandı herhalde :)

Sistem karizma olmuş ama [MENTION=561]mehmet[/MENTION]Uzunosmanoğlu abinin karizmasına yetişemiyor tabi.

Tek sırıtan Tezcan hocamın dediği gibi masa/dizayn olmuş. ( Bahsettiğiniz üzere çekim açısından kaynaklı olabilir )

En son EsbaB tarafından 20 Tem 2017, 17:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=EsbaB;44082]Mehmet abi ( [MENTION=561]mehmet[/MENTION]Uzunosmanoğlu ) Berk abimizin hızına yetişeceksin bu gidişle bu ne hız abi :)

Tüm değişimler için yeniden hayırlı olsun. Yumurtalar yaz sıcağına dayanamadı haşlandı herhalde :)

Sistem karizma olmuş ama [MENTION=561]mehmet[/MENTION]Uzunosmanoğlu abinin karizmasına yetişemiyor tabi.

Tek sırıtan Tezcan hocamın dediği gibi masa/dizayn olmuş. ( Bahsettiğiniz üzere çekim açısından kaynaklı olabilir )[/QUOTE]

Teşekkürler Abdulcelil'ciğim. Yok ben , Allah selamet versin , Berk'in hızına yetişemem. Mümkün değil yani.

Odam küçük , dolayısıyla masam da küçük. Ayrıca fotoğrafta görünmeyen , hemen sol tarafımda lenduha gibi piano var.Yani olup olacağı yerleşim bu kadar. Masanın üzerindeki raf sistemini ben bire bir Munro Egg'lere göre yaptırmıştım. ( Zira o zaman PMC almak aklımın ucundan bile geçmiyordu.) Ancak PMC'ler gelince masa üstü düzenim tamamen alt üst oldu. Tekrar yeni bir raf sistemi yaptırmayı da gözüm yemedi açıkçası. Çünkü önce Bauhaus'a git parçaları kestir, ondan sonra marangoza git imalatı yaptır. Zahmetli iş. Artık böyle idare edeceğim bakalım.

abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen abdullahatalan »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;44077]İskender'ciğim öncelikle bu uzun soluklu karşılaştırma çalışmaların için teşekkürler. Bir sürü emekler vermişsiniz. Ayrıca bir Pazar gününüzü Kaan ile bana ayırdınız ve uzaklardan geldiniz. Ayaklarınıza sağlık ve çok teşekkürler.

O gün yaptığımız dinleme ve karşılaştırma/değerlendirme "session"ı bence oldukça verimli geçti. Tabii bunda konu hakkında bir "mektepli" olarak eğitimli bir kulağa sahip olan [MENTION=2697]G3production[/MENTION] Kaan kardeşimin de önemli katkıları oldu.

Antelope Pure2 dediğin gibi ; farklı bir kulvardaki bir AD/DA konvertör. O yüzden yurt dışında daha ziyade mastering'ciler tarafından kullanılıyor. Tasarımı ve bağlantı çeşitleri de bunu kanıtlıyor zaten. Bu konuda bir anekdotu aktarayım hemen .

Ben geçenlerde Antelope Audio'ya laf ola beri gele bir mail yolladım ve mail'imde aynen şunları söyledim :

"Ben bir Pure2 kullanıcısıyım. Siz sattığınız bütün audio interface'lerin yanında , bir sürü plug-in'i free olarak veriyorsunuz. Ben de bu plug-in'leri kullanmak istiyorum , dolayısı ile bunları edinmem mümkün müdür ?" Yani tipik Türk uyanıklığı ile " Biz Pure2 kullanıcıları o kadar para verdik bu cihazı aldık bizim başımız kel mi ? " demek istedim. :) Adamlar aynı gün içerisinde mailimi cevaplayıp kısa ve öz biçimde mealan şunu söylediler :

"Bu konuda bizimle kontak kurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Üzgünüz zira kullandığınız cihazın yapısı bu plug-in'leri kullanmaya uygun değildir. ":)

Yani adamlar bana kibarca esasında şunu demek istediler :
" Yahu arkadaş , biz sana öküz gibi bir mastering grade cihaz yapıp onu sattık. Sen hala plug-in peşindesin. Biz piyasadaki iki kanallı AD/DA'ların hiç birinde olmadığı kadar çok sayıda clock bağlantısını bu cihaza neden koyduk o zaman ? Bağlayacaksın üst düzey kompresör, eq vs. hardware cihazlarını bu cihaza ve işine bakacaksın. Senin plug-in'le , mılag-in'le ne işin olabilir ki ? " :)

Yani ezcümle diyeceğim şudur ki ; zincirin kuyruğuna gelebilecek çok güzel bir cihaz bence. Kayıt ve mix yapılamaz mı ? Yapılabilir tabii. Örneğin ; Avalon düzeyinde high-end bir pre-amp ile herhalde çok güzel kayıtlar alınabilir diye düşünüyorum. Zaten bu konuda bildiğim kadarıyla piyasada çok fazla alternatif de yok. Bir Lynx Hilo var bir de RME'nin yeni çıkardığı ADI-2 Pro var. Bir de dehşetengiz fiyatı ile Antelope Eclipse var tabii. :)

SPL Phonitor Mini ; 120V teknolojisi ile çalıştığı için ( sen de dinledin ) acaip bir dinamik aralığa (133 dB) sahip. Dolayısıyla bu açıdan ; kullanılan audio interface'in konvertör kalitesi çerçevesinde , kulaklık yolu ile o audio interface'ten maksimum verimi almamızı sağlayan bir cihaz. Eğer doğru kulaklık ile kullanılırsa ; zorda kalındığında bence onunla miks bile yapılabilir. Benim baştan beri iddiam bu zaten. Nitekim kötü monitör ile uygun olmayan akustik ortamda çalışacağına , git Phonitor ile miks yap bence daha iyi.

Pure2'nin kulaklık amplisi high-end bir ampli. Bence gayet yeterli. Ancak Phonitor Mini'nin performansı ondan yine de iyi. ( Esasında o gün ben size Pure2'nin kulaklık amplisini dinletmeği unuttum. :) ) Lakin , elde Pure2 gibi bir cihaz var ise onun kulaklık amplisi Phonitor yerine ikame edilebilir.

PMC mevzusu ayrı bir mevzu zaten. PMC'nin yeni çıkan bu serileri bugüne kadar benim dinlediğim en iyi monitörler. Gerçi ben PMC'nin o hayvani büyüklükteki ( Barış Büyük'ün kullandığı model ) monitörlerini hiç dinlemedim. Kim bilir onlar nasıl çalıyordur ? Yalnız o monitörleri sürmek de ayrı bir dert. Çünkü ben ; özellikle bu PMC deneyimimden sonra iyice anladım ki , bir monitörün performansının %50'si monitörün kendisi ile , kalan %50'si ise direk monitörü süren ampli ile alakalı. Dolayısıyla bu saatten sonra ; pasif monitör sistemlerinin , aktif monitör sistemlerine göre daha performanslı olacağını düşünüyorum.

AKG K-712 Pro dediğin gibi gayet güzel open-back bir kulaklık. Zaten onu almadan önce bir hayli araştırmış idim. Miks sürecinde kullanmak ve müzik dinlemek için , bence parasının üzerinde çalan bir kulaklık.

Yani hanımın çok haklı : Bu işin sonu yok. :)

Gelelim değindiğin diğer bir kaç konuya :

1-) Ben Babyface Pro'yu o gün benim sistemde test etmeyi ve sonuçları görmeyi çok isterdim.
2-) Ben Audient id 14'ün konvertörlerinin iyi olmadığını düşünüyorum. Yani Audient firmasına yakışmamış. Diyeceksin ki zaten üç kuruş fiyatı var ne bekliyorsun ki ? Eğer Audient firması isen , ucuz olacak diye Çin'lerde o kadar kalitesiz bir cihazı yaptırmayacaksın. Eğer yaptırıyorsan da üzerine Audient markasını koymayacaksın. :)
3-) Benchmark DAC1 dediğin gibi çok güzel bir cihaz. Üretildiği 2005 yılında adeta piyasada "game changer" olmuş. Bugün bile hala bir çok cihazı kalitesi ile tokatlıyabiliyor ve bir çok stüdyoda kullanılıyor. Ama artık DAC2 var. Hatta Benchmark daha yeni DAC3'ü çıkarttı.
4-) Senin UFX+'ı dinlerken duyduğun ve sevmediğin RME sound'u nedir arkadaş ? :cool: Hele bana bunu bir izah et...:)

Her şey için tekrar çok teşekkürler.[/QUOTE]

Büyük bir keyifle okuyorum yazılarını abi gerçekten foruma renk katıyorsun :) Her konuda nokta atışı yapıyorsun çok iyisin :)

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

mehmet abi biraz geç oldu ama hayırlı olsun yeni pmc ler, güle güle kullanın keyifli müzikler....pure 2 de yakışıklı duruyor masada bende çok merak ettim şimdi ya ah bir nakit olsa uygunda satıyor arkadaş sahibinden de

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=sgucler;44085]mehmet abi biraz geç oldu ama hayırlı olsun yeni pmc ler, güle güle kullanın keyifli müzikler....pure 2 de yakışıklı duruyor masada bende çok merak ettim şimdi ya ah bir nakit olsa uygunda satıyor arkadaş sahibinden de[/QUOTE]

Sağol sevgili kardeşim. Evet Pure2 o fiyata kaçırılmaz.

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

Mehmet abi rme nin sevmedigim soundu şu oluyor. Bir zemin dusun purussuz (benchmark)bir zemin cok saglam ama hafif bir tam tanimlayamadigim puruz var. O yuzden benchmark a kafayi taktim.audient te rme gibi.son ses karti teknolojisi bu galiba detay icinmidir ne icin bilemiyorum ama seste bir puruz hissediyorum. Apollo twin i oyuzden sevdim zaten. Daha yumusak. Ama detay ve imaj olarak yeterli degil. Neye gore yeterli degil dersek ufx e gore. Segment i farkli tabiiki. O yuzden kendi segmentinde iyi.

Audient in converterlari kotu degil abi. Ama 700 lira 3500 lira 7000 lira 13000 liralik ses kartlarini karsilastirmak yanlis.

Burda zinciri kiran nedir. Tabiiki benchmark. 1500 liraya ufx+
performansini veriyor dac acisindan. Olay bu.

En son gitarist1975 tarafından 20 Tem 2017, 21:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=gitarist1975;44088]Mehmet abi rme nin sevmedigim soundu şu oluyor. Bir zemin dusun purussuz (benchmark)bir zemin cok saglam ama hafif bir tam tanimlayamadigim puruz var. O yuzden benchmark a kafayi taktim.audient te rme gibi.son ses karti teknolojisi bu galiba detay icinmidir ne icin bilemiyorum ama seste bir puruz hissediyorum. Apollo twin i oyuzden sevdim zaten. Daha yumusak. Ama detay ve imaj olarak yeterli degil. Neye gore yeterli degil dersek ufx e gore. Segment i farkli tabiiki. O yuzden kendi segmentinde iyi.

Audient in converterlari kotu degil abi. Ama 700 lira 3500 lira 7000 lira 13000 liralik ses kartlarini karsilastirmak yanlis.

Burda zinciri kiran nedir. Tabiiki benchmark. 1500 liraya ufx+
performansini veriyor dac acisindan. Olay bu.[/QUOTE]

İskender'ciğim ,

Benim Audient id14 konusunda söylediğim aynen şu : Fiyatından bağımsız olarak , bence konvertörleri iyi değil.( Kartın diğer sıkıntılarını hiç saymıyorum bile.) Bu da Audient firmasının marka imajına yakışmıyor. Yani o kartın fiyatının 700-1000.-TL olması ve hangi segmentte bulunduğu beni ilgilendirmiyor. Ben üzerinde yazılı markaya bakıyorum ve o yüzden Audient'e yakışmıyor diyorum. Yani sen koskoca Audient firması olarak ; fiyatı kaç para olursa olsun , konvertörleri yetersiz olan bir ses kartı üretiyorsan , bunu çoğu kişi hoş karşılamaz. Örneğin Mercedes firması , çok satacağım diye , iki gün sonra sağı solu dağılacak ucuz bir otomobil üretip üzerine Mercedes arması koyar mı sence ? Bu da aynı şey bana göre.

Benchmark DAC1 konusunun ; yukarıda bahsettiğim gibi , özel bir "case" olduğunu kabul etmemiz gerekli. Yani 1500.-TL'lik fiyatı ile DAC olarak harikalar yaratması ve UFX+ performansını yakalaması bana göre de hiç sürpriz bir durum değil açıkçası.

İskender'ciğim bu arada ilk paragrafta neyi kast etmek istediğini tam olarak kavrayamadım.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 20 Tem 2017, 23:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Ev Stüdyosu Donanım” sayfasına dön