Lambalı mic + ses kartı mı, fet mic + preampli + ses kartı mı?

hakan

Mesaj gönderen hakan »

merhaba arkadaşlar. kuracak olduğum stüdyomda 10 bin tl~ civarı bütçem var. ve bunun 5-6 bin lirasını mikrofon, preamp ve ses kartına yatırmayı düşünüyorum. iki seçeneğim var:

1- rode k2 ve tc electronic impact twin

2- rode nt-1 + 2 bin tl civarı bir preamp + impact twin

sizin öneriniz nedir? bunlardan farklı ekipmanlar tavsiye eder misiniz? bu arada çoğunlukla erkek vokal için kullanılacak

teşekkürler

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

Elimde k2 mevcut impact twin i ise yaklasik 5 yil kullandim. K2 lambali olmasina ragmen lamba sicakligini cok vermeyen bir mikrofon. Bence lambali preamp alip. Lambasiz bir mikrofon kullanin. Rode nt 2a tavsiye ederim. Youtube a deepnote unut artik beni yazarsaniz impact twin ve nt2 a ile kaydedilmis bir sarkim var. Fikir edinebilirsiniz. Butcenizin ustunde ama satmayi dusundugum iyi bir preamp im var. Spl gold mike 2. 3500 tl. Sifirinin fiyatina bl muzik ten bakabilirsiniz. Yaninda sifir iki adet orjinal lambasinida veriyorum. Almanya dan getirtmistim. Eger preamp olayini bi kalemde bitirmek isterseniz tavsiye ederim.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Rode nt2a nt1a'dan daha yumuşak ve natural bir mikrofon, spl goldmike ile harika bir ikililer, impact twin güzel ama eski bir kart, firewire de riskli bir bağlantı artık stabilite açısından. Mac kullanıyor iseniz apogee duet1 öneririm converter olarak, ikinci elleri bin tl civarında ve o paraya daha iyisi yoktyr. Pc kullanıcısı iseniz yine o bütçede audient id14 önerebilirim, gayet kaliteli bir karttır. Kalan bütçenizle de güzel bir çift monitör alabilirsiniz, [MENTION=3611]Can[/MENTION]'daki Prodipe'leri de düşünebilirsiniz, güzel cihazlar, preamp düşünüyorsanız bendeki goldmike'a da bakabilirsiniz, elimde iki adet var, evdekini satıyorum, sıfırdan farkı yok gıcır gıcır, forum içerisinden arkadaşlardan güvenli şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

En son ugur86 tarafından 27 Oca 2017, 01:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

hakan

Mesaj gönderen hakan »

biraz absürt bir soru alabilir cahilliğime verin, bu goldmike'da 2 tane preamp var ama ben 1 tanesini kullanacağım. o zaman paranın yarısını boşuna mı vermiş olacağım?

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=hakan;42185]biraz absürt bir soru alabilir cahilliğime verin, bu goldmike'da 2 tane preamp var ama ben 1 tanesini kullanacağım. o zaman paranın yarısını boşuna mı vermiş olacağım?[/QUOTE]

impact twin bende firewire açısından hiçbir sorun çıkarmadı sattığım kişi ile hala konusuyoruz cok memnunum diyor. bence hala en alınabilir kartlardan birisi.elinizde iki kanal olmalı bence çünkü çift mikrofon bir çok kayıtta kullanılıyor.zaten ses kartlarınada bakarsanız iki kanal hemen hepsi. o yüzden :)

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
hakan

Mesaj gönderen hakan »

kafam biraz karışık. bu preampli benim işimi görür mü? başka bir şeye gerek var mı? processor,eq gibi. siz 5000 tlye neler alırdınız yazar mısınız

Can
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Can »

Sevgili [MENTION=4081]hakan[/MENTION],

öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Keyifli vakit geçirmenizi diliyorum.

Elinizdeki bütçe ile gerçekten işinizi görecek bir setup toparlayabiliriz. NT2A kullanıcısıyım, Goldmic ile [MENTION=246]ugur86[/MENTION]'nın da dediği gibi muhteşem bir uyumu var. preamfi üzerinde ikinci bir giriş olması ilk başta işinize yaramıyor gibi görünse de, ileride çift mikrofonlarla kayıt alırken çok rahat oluyor. SPL bu konuda kendini kanıtlamış bir marka, hem lambalı hem de lambasızmış gibi kullanılabilmesi de ayrı bir güzellik.

Ses kartı ve preamp konusunu hallettikten sonra, bir de monitöre ihtiyacınız olacaktır. yukarıdaki mesajda bahsedilen monitörler gerçekten yeni ve böyle bir yapılandırmaya kolaylıkla uyum sağlayabilir. Mesajın sonuna ürünün forumdaki konusuna ait linki ekleyeceğim.

Bu arada nerede ikâmet ediyorsunuz?

Monitörler: http://www.muzikteknolojileri.net/showt ... #post42178

RME UFX+/JBL LSR305-DT770Pro(80)-CR4/JZ V11-NT2A-TT1/Goldmike MK2/VoicePlay Acoustic/Vovox cables/Bağlama/Gitar
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=hakan;42187]kafam biraz karışık. bu preampli benim işimi görür mü? başka bir şeye gerek var mı? processor,eq gibi. siz 5000 tlye neler alırdınız yazar mısınız[/QUOTE]

Bu preamp avalon veya neve alamayacaksaniz alabileceginiz en iyi preamplardan biri. Mk2 en ust versiyonu line girisleride mevcut boylece album kalitesinde kayitlar alabilirsiniz bass gitar vs ile. Sesin daha hacimli govdeli ve sicak gelmesini saglar.ben olsam impact twin veya audient id 14 spl goldmike 2 ve rode nt2a alirdim.bu set up canavar gibi.

hakan

Mesaj gönderen hakan »

hoşbuldum, teşekkürler. monitör olarak referans kulaklık kullanmak istiyorum. hem fiyat olarak daha uygun olacağını düşünüyorum hemde mix işlemerinde kulaklıkla daha rahat çalışırım sanırım. Burdur'da yaşıyorum bu arada.

Can
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Can »

[QUOTE=hakan;42190]hoşbuldum, teşekkürler. monitör olarak referans kulaklık kullanmak istiyorum. hem fiyat olarak daha uygun olacağını düşünüyorum hemde mix işlemerinde kulaklıkla daha rahat çalışırım sanırım. Burdur'da yaşıyorum bu arada.[/QUOTE]

O zaman Burdur yöresine ait güzel demolar bekliyoruz :-)

Şöyle ifade edeyim, elbette kulaklıklla çalışılabilir; ancak hazırladığınız mixi bir monitörden dinlemediğiniz sürece istediğiniz tadı alamayabilirsiniz. Konuda daha ehil olan arkadaşlar, mesela [MENTION=246]ugur86[/MENTION], [MENTION=1595]gitarist1975[/MENTION] gibi, yorum yapacaklardır.
Bizim kullandığımız DT770Pro kulaklıklar gerçekten iyi kulaklıklardan, onlar bile maks. 8 saat kullanılabilir deniliyor.
Verdiğim linkte de belirtmiştim, monitörlerimi yenileri geldiği için vermek istiyorum, fiyat konusunda ciddi ciddi yardımcı olacağım alan kişiye.

Zor bir süreç, kolaylıklar diliyorum.

En son Can tarafından 27 Oca 2017, 01:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
RME UFX+/JBL LSR305-DT770Pro(80)-CR4/JZ V11-NT2A-TT1/Goldmike MK2/VoicePlay Acoustic/Vovox cables/Bağlama/Gitar
hakan

Mesaj gönderen hakan »

hocam gerçekten zor bir süreç özellikle benim gibi bu işlerden fazla anlamayan biri için. Harcayacak olduğum meblağlar çok ciddi ve paramın karşılığını almak istiyorum. her şey'de bir kararsızlık yaşıyorum. bu yüzden sizlerin yapmış olduğu yorumların net ve kesin olması çok önemli. anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum.
monitörleri yarın düşüneyim şimdi kesin birşey söylemem zor.

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

K2 kullandığım en kötü mikrofonlardan, ilk 3te bile olabilir. Alacaksanız NT2-A alın, yaklaşık 10 yıldır duruyor, evladiyelik oldu. Her işe götürüyorum her işte de kullanıyorum. Kaydetmediğim şey kalmadı; davul odası, gitar, bağlama, vokal, saksafon, trompet, bas gitar amplisi vs bir sürü şey kaydettim hiç birinde de beni pişman etmedi.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
hakan

Mesaj gönderen hakan »

preamp olarak 2000 tlden ucuz ne önerebilirsiniz?

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=hakan;42195]preamp olarak 2000 tlden ucuz ne önerebilirsiniz?[/QUOTE]

O bütçede denemediğim preamp kalmadı dostum, eğer avalona verecek on bin tl'niz yoksa alacağınız preamp goldmike'tır, satışa koyduğum için demiyorum, eski yazılarımı da okuyabilirsiniz, ticari studyomuzda zaten halihazırda nt2a +goldmike kullanıyoruz, evde ikinci bi spl goldmike gereksiz lüks sadece, benim çalışmalarımı forumda dinleyip sound hakkında fikir edinebilirsiniz.

En son ugur86 tarafından 27 Oca 2017, 15:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

hakan kardeşim bence dediğin mevlanın üzerine biraz daha ekle ikinci el spl goldmıke al sonra dua edersin arkana bile bakmazsın örnek kayıtlar var uğur hocamda dinlersin her zaman tecrübeye inan ben çok beğendim sese olan etkisi harika

“Mikrofonlar” sayfasına dön