Mixyap online müzik akademisi

revo

Mesaj gönderen revo »

[QUOTE=Chescha;41938]Ben de izledim videolarını youtube'da da takip ettiğim kişiler arasında. Ben o talihsiz sözlerin iyi niyetinden ve ya uğur hocamın dediği gibi ticari kaygısından kaynaklandığını düşünüyorum. Bir çok videoda bu işe yeni başlayan özellikle elektronik müziğe yeni başlayan kişileri cesaretlendirmek amacıyla talihsiz cümleler kurabiliyor. Ama ben özellikle iyi niyetinden olduğunu düşünüyorum ama bazı yerlerde uslûbu ukalaca gelebiliyor. Bilemiyorum kendisine karşı nötr olmama rağmen bu kadar ağır lafları hakettiğini düşünmüyorum. Ülkede PR kasıp cüzdan avcılığı yapan o kadar kişi, kuruluş yanında, kişilerin (en azından elektronik müzik için) fikir sahibi olması adına yaptığı işlerle biraz olsun saygıyı hakettiğini düşünüyorum.[/QUOTE]
Hocam Emrah hoca kişiliği beni ilgendirmiyor ama verdiği anlattığı dersler hepsini deneyip doğruluğunu kabul ediyorum.

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

[QUOTE=revo;41939]Hocam ufuk önenin kitabi var bende sağolsun bir çok bilgi var ama tam yeterli değil gibime geldi ornegin bir vokalde hangi efektlerimi kullanmamı gerektiğini tam olarak yazmıyor hep şöyle şeyler var 'vokal tarza ve şarkıya göre değişir hangi efektleri kullanmam gerektiğini yazmıyor benim kitabı alma amacım o arkadaş Emrah hocanın derslerinde örneğin vokalde sibilans problemleri için otomasyon yapmamızı anlatıyor ben burda karşılaştırma yapmıyorum

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE]

Aranılan bilgilerin hepsi var aslında içinde, hangi frekans aralıklarına müdahale edilebileceğine kadar yazıyor.

İhtiyaç ve bilgi meselesi bunlar tabii. Misal otomasyon kavramını bildikten sonra bunun nerelerde ve nasıl kullanılacağı sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durum. Vokalde ya da başka bir enstrümanda vs hangi efektleri kullanacağınız da size kalmış. Bir de, temel seviyedeki derslerin hepsi youtube'da var. İngilizce bilmenize de gerek yok, izleyerek de hepsini anlayabiliyorsunuz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşlar herhangi bir kurumu ya da kişiyi şahıs hedef alarak kötülemek değil niyetimiz, herkesin kendi tarzı ve yorumudur deyip geçmek isterim, yapılan işi beğenmezsem bir daha dinlemem orada biter muhabbet, benzer işi yaptığımız bir başkasını kötülemek etik olmaz. Bu işte kesin doğrular yok, sonuç olarak müziğin dinleyicisine eseri ahenk içerisinde dinletebiliyorsanız hangi plugini takmışsınız, hangi sırayla kullanmışsınız bunlar sadece teknik-yapısal açıdan eleştirilebilir, işin müzikal kısmında özgürsünüz.

Öte yandan "Mix Mastering işlemleri eline her bilgisayar ve ses kartı geçen bir insanın yapabileceği sıradan işlerdir" demek de bu mesleği yapanları incitir, emeği küçümser, değersizleştirir - ki zaten her mixin aynı kalitede ve ahenk içerisinde tınlamadığını sizler de dinleyerek ayırt ediyorsunuzdur. Bir iki video izleyip plugin sırasını ezberleyerek öğrenmeye çalışmak yerine; videodakileri kendi mixlerine uygularken o potansı çevirdiğinde sese nasıl bir etkisi oluyor, hangi parametre seste neyi değiştiriyor, monitörlerinizden bunları mutlaka tepki olarak duymaya çalışın, o zaman yararlılığından bahsedilebilir.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Mixyap a dair bir kaç söz...

Hakaret ve küçümseme ve ağır lafları onu eleştirenler yapmıyor ki arkadaşlar.
Kendisi ediyor ve dinleyen aklı başında kişilerde yanıt verme gereği duyuyor hepsi bu.

Hoş benim bu yaptığım da yanlış tabi. Bu tür yanıtlar Onu ve benzerlerini biraz daha gündem de tutmak anlamı taşıyor,
ama dayanamıyoruz işte, insanoğluyuz sonuçta..

Adam kafadan "Bach kim, bethoven hep müzik yapsa nolur" diyor yahu.
Tavukları pişirmişemle mi gidelim Avrupa ya diyor. 9/8 likle mi gidelim diyor. Darbuka mı çalacağız diyor.

İnsanın "ben neyim ya arkadaş, hangi kültürden besleniyorum, nereden geliyorum, nereye gideceğim ya?" sorusu geliyor aklına...

4 zamanlı yapıların daniskası orada yapılıyor zaten.

Benim 5/8 9/8 7/8 ayrıcalığım var.

Bu benim yaşam biçimim, yani benim ezgilerim, benim sevdalarım ,üzüntülerim ve kaygılarım...

Kim nasıl ve ne hakla küçümseyebilir ki...

Hadi beni de boş ver. Klasikler, yani yüzyılları aşmış ve bilimsel bir olgu haline dönüşmüş

bir müzik hakkında nasıl böyle bir yorum yapılabilir ki aklım almıyor.

Ağzıyla müzik yapıyormuş bir de. Yahu inanabiliyor musunuz adam resmen ağzı ile müzik yapıyormuş.

Bir de örneklemiş.

Biz bu forumda teknik anlamda bir sürü müzik ve video paylaşımlarını izledik arkadaşlar.

Örneğin Doruk Somunkıran, ya da diğer arkadaşlarımızın video paylaşımları gibi.

Hiç bu kadar saçma sapan ve yapay olanına rast gelmemiştim.

Saygılar...

En son nacib tarafından 14 Oca 2017, 00:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen acaluka »

Studio One 'a geçişimle Mixyap'ın kurulması aynı ay içerisine denk geldi. Ben de hem destek amaçlı hem de biraz programı kavrama amaçlı üye oldum bir süre. Bence bu işe yeni başlayanlar 1-2 ay üye olup programın temelini öğrenebilir. Ancak kendisinin bazı cümleleri gerçekten çileden çıkartıyor adamı. Yani Sagopa ve yancısının bir programda "o cazlar blues lar beni mahvediyor, kimse de bir şey anlamıyor" demesi gibi bir şey. Hayır kardeşim sen anlamıyorsun ve varoşluğun dibine vurmaktan geri kalmıyorsun...

Müziği bilmeden, en azından temel armoniyi bilmeden müzik inşa etmek diye bir şey söz konusu olabilir mi? Yapılan iş apaçi dans müziğinin ötesine geçebilir mi? Ben de elektronik müzik ile ilgileniyorum uzun zamandır ancak bu işin tepe noktasındaki adamların ne denli müzik bilgisi olduğunun farkındayım. Kulağa hoş gelen hiç bir müzik rastlantı eseri oluşmamıştır. Bunun belli bir matematiği, düzeni var. Yani ağzınla müzik yaparsın ama o müzik ağzınla yapılmış kadar olur işte.

Neyse işin özü şu ki; Mixyap Studio One ve FL Studio programlarının mantığını anlamak için, plug in leri efektleri tanımak için iyi bir platform. Ancak müzik kariyeri açısından Emrah arkadaşın dedikleri gerçekten cahil cesareti, ve cidden komik.

İsmini unuttum, tüm akor şemalarını gösteren ve midi olarak DAW'lara atmaya yarayan bir programı tanıtırken, işte burada yüzlerce akor var, bunlardan kulağınıza hoş gelenlerden 3 tanesini arka arkaya sıralayın alın size müzik, zaten Studio One' daki Chorder plug ini hata yapmazınza izin vermiyor, kafanıza göre sıralayın tarzı bir konuşması vardı. Epey eğlenmiştim videoyu izlerken (:

En son acaluka tarafından 14 Oca 2017, 17:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
revo

Mesaj gönderen revo »

mixyapa üye olma amacım sadece vokal mix ve masteringti hep kafam karışıyor hep :(

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=revo;41948]mixyapa üye olma amacım sadece vokal mix ve masteringti hep kafam karışıyor hep :([/QUOTE]

Kardeşim kafa karışıklığı normal ve iyi birşey, yanlış yapa yapa doğru ayar tutturmayı öğreneceksin merak etme, yemek yapmayı öğrenmek gibi düşün. Çeşitli kaynaklardan yararlan ve herbirinin en doğru gelen yanlarını benimse stiline ekle, her çiçekten bal al yani, bu iş böyle ilerliyor..

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

al2
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen al2 »

Nota bilgisine ihtiyaç yok kısmına kadar okudum. Kendimden örnek vereyim kısaca. Nota bilgim dahi yokken bile müzik yapabilmeye uğraşıyordum haftalarımı aylarımı bir projeye veriyordum ama aklımdakini bir türlü gerçeğe dönüştüremeyip , kafamdaki ana akımdan kayıyordum hep. Ne zaman az çok bu temel bilgileri çok basit sade anlatım ile kendim de bir yandan uygulayarak öğrenmeye başladım o günden sonra gerçekten bana inanılmaz bir hız ve kafamdakileri gerçeğe dönüştürebilme rahatlığı kattı. Bunu bir de klavye ve gitar ile birleştirince..
Önceki yaptıklarıma ben müzik diyemem ancak siz ağızdan çıkan sese müzik diyebiliyorsanız ne ala.

Gel gelelim bu söylem haricinde böyle bir site nasıl daha fazla kitleye ulaşabilirdi ki ? Bence strateji doğru , slogan , reklam , PR da doğru. Jet fadıl her seferinde nasıl binlerce kişiyi kendine inandırabiliyorsa bu siteninde sloganı biraz öyle olmuş.

Bahadır abi zamanında videolar çekmişti çok güzel anlatımları vardı tabi kaç sene geçti aradan hatırlayamıyorum şuanda. Onları bulabilirseniz mutlaka izleyin.

http://soundcloud.com/al2yxl
Kara Deryalarda Bir Fenersin

hepar45
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen hepar45 »

[QUOTE=tezcankoray;41919]Youtube kanalında ben de bir süre video'larını takip etmiştim, taa ki "müzik yapmak için nota ve/veya armoni bilmenize gerek yok" dediği video'ya kadar.

Bazı güzel teknik bilgiler veriyor (kayıt tekniği, mix gibi konularda) bunu kabul etmek lazım. Kendini iyi yetiştirmiş bir arkadaş.

İlerde DJ'lik yapmak istiyorum diyorsanız bence doğru adres mixyap. Ama gerçek anlamda müzik produksiyonu için yukarıda belirttiğim nedenden dolayı doğru bir adres değil. Bu tespitime katılıp katılmamak size kalmış tabi, ben şahsi fikrimi belirtiyorum.

Saygılar,
Tezcan[/QUOTE]
Bende üyeyim kesinlikle Tezcan beye katılıyorum müzikte nota ve armoni bilmeden prodüksyon yapmak o kadar kolay iş değil bende analog cihaz bulundurmaya gerek yok vst lerle hallolur kısmına takılmıştım :-) müzik üretimini biraz basite indirgese de endüstri müziği yapmak isteyen arkadaşlar için doğru adres olabilir. birde şunu eklemek lazım kaliteli müzik için bir ekip çalışmasına ihtiyacımız var herşeyi kendimiz yapacağız diye uğraşırsak çok başarıya ulaşılamıyor, bestekar bestesini, aranjör aranjesini yapmalı ya da tek bir alanda yoğunlaşılmalı en iyi eserler mutlaka tek başına değil bir ekiple karşımıza çıkmıştır bunu unutmamak gerek. Saygılarımla

INTEL CORE I7 7700K 32 GB RAM, WIN 10 Pro 64 bit, CUBASE 9.5 PRO 64 bit, UNIVERSAL AUDIO APOLLO 8 QUAD, AMS NEVE 1073 DPA STEREO PREAMP, WARM AUDIO WA-76, WARM AUDIO WA-2A, WARM AUDIO EQP-1A , DBX 266 XS, DBX 215 S, BBE 882i SONIC MAXIMIZER, SPL TRANSIENT DESIGNER 2, ROLLS 160B EQ, YAMAHA HS8 MONITOR, SHURE SM57, RODE NT1, AKG C414 XLII, LEXICON MX300, AKAI MPK249 MIDI KEYBOARD
abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen abdullahatalan »

Abiler adam ticari düşünüyor o yüzden böyle söylemlerde bulunuyor yani nabza göre şerbet veriyor.Kendisi de facebook'umda ekli ve bazen muhabbet eder soru sorarım ama söylediklerinin hepsini satış yapmak için söylüyor belli ve her şeyi basite indirgiyor yani 1 kişiye satış yapacağım diye işin ruhunu öldürüyor, mesela uğur abiye abi kompressör kullanımını %100 ne zaman kavrarım desem işte 1 ayda parametreleri öğrenirsin sonra kullanım yerine göre parametlerden analiz yapıp kafana uygun gelen yere koyarsın der emrah abiye sorsam 1 günde öğrenirsin hatta 1 aylık mixyap üyeliği al bütün dinamik işlemcileri öğrenirsin der :D

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
otante

Mesaj gönderen otante »

Ortalama 7-8 senedir üzerinde düşündüğüm fakat meşguliyetlerim nedeniyle gerçekleştiremediğim videolu eğitim sitesi projeme benzer bir projenin hayata geçirilmiş olmasına sevindim. Sevindim çünkü böyle bir projeyi hayata geçiremeyişimin en büyük sebepleri mali kaynak bulamamak ve kimsenin projeme destek vermemesiydi. Diğer yandan siteye ait compressor ile ilgili videoyu izlemeye başladıktan sonra ancak 3 dakika dayanabildim. Bunun sebebi konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmam değil şahsın anlatım şeklinden hoşlanmamamdı. Ben de yıllar önce pek de akademik anlatımı olmayan videolar hazırlamıştım lakin bunlar ücretsizdi, bir site ve ya firma ürünü değildi ve çok sınırlı sayıdaki kullanıcılara yardımcı olmak açısındandı hatta o yıllarda Youtube bile yoktu. Şahsı karalamak niyetinde değilim lakin adında "akademi" barındıran bir eğitim hizmetinden akademik anlatımlı videolar beklerdim fakat kahvehane dilinde bir anlatım gördüm. Bu anlatım şekli bir çok kişi için samimi ve ya normal olabilir lakin Lynda, Groove3, Macprovideo, Askvideo, Gnomon (3D), Digital Tutors (3D), Fxphd (3D) gibi ciddi akademik anlamda eğitim veren sitelerin hiç birinde bu tarz anlatımlar bulunmaz. Hazırladığım albüm bittikten sonra eğer albüm binlerce satmazsa (satış hedefim yüz adet) tahminen 6-12 ay içerisinde o siteye rakip bir site olacak. Fikir çalınması riskinden dolayı sitenin içeriğini yazmak istemiyorum lakin bir videolu eğitim sitesinde siz neler görmek isterdiniz ?

revo

Mesaj gönderen revo »

valla arkadaşlar satın aldığıma pişman oldum :( verdiği bilgiler yanlış bilgi mi bilemiyorum

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=otante;41998]Ortalama 7-8 senedir üzerinde düşündüğüm fakat meşguliyetlerim nedeniyle gerçekleştiremediğim videolu eğitim sitesi projeme benzer bir projenin hayata geçirilmiş olmasına sevindim. Sevindim çünkü böyle bir projeyi hayata geçiremeyişimin en büyük sebepleri mali kaynak bulamamak ve kimsenin projeme destek vermemesiydi. Diğer yandan siteye ait compressor ile ilgili videoyu izlemeye başladıktan sonra ancak 3 dakika dayanabildim. Bunun sebebi konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmam değil şahsın anlatım şeklinden hoşlanmamamdı. Ben de yıllar önce pek de akademik anlatımı olmayan videolar hazırlamıştım lakin bunlar ücretsizdi, bir site ve ya firma ürünü değildi ve çok sınırlı sayıdaki kullanıcılara yardımcı olmak açısındandı hatta o yıllarda Youtube bile yoktu. Şahsı karalamak niyetinde değilim lakin adında "akademi" barındıran bir eğitim hizmetinden akademik anlatımlı videolar beklerdim fakat kahvehane dilinde bir anlatım gördüm. Bu anlatım şekli bir çok kişi için samimi ve ya normal olabilir lakin Lynda, Groove3, Macprovideo, Askvideo, Gnomon (3D), Digital Tutors (3D), Fxphd (3D) gibi ciddi akademik anlamda eğitim veren sitelerin hiç birinde bu tarz anlatımlar bulunmaz. Hazırladığım albüm bittikten sonra eğer albüm binlerce satmazsa (satış hedefim yüz adet) tahminen 6-12 ay içerisinde o siteye rakip bir site olacak. Fikir çalınması riskinden dolayı sitenin içeriğini yazmak istemiyorum lakin bir videolu eğitim sitesinde siz neler görmek isterdiniz ?[/QUOTE]

Dostum ben de aynı hayale sahibim, zamansal açıdan kendimi hazır hissettiğim anda ücretsiz bir video seti hazırlamak istiyorum. İStersen beraber bir taslak hazırlayabiliriz, ayrı bir başlık açayım oradan devam edelim ne dersin?

revo

Mesaj gönderen revo »

[QUOTE=ugur86;42033]Dostum ben de aynı hayale sahibim, zamansal açıdan kendimi hazır hissettiğim anda ücretsiz bir video seti hazırlamak istiyorum. İStersen beraber bir taslak hazırlayabiliriz, ayrı bir başlık açayım oradan devam edelim ne dersin?[/QUOTE]

Uğur hocam çok ama çok mutlu olurum eğer ki böyle bir iş yaparsanız bir çok kişiye ulaşabilirsiniz böylece

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=revo;42034]Uğur hocam çok ama çok mutlu olurum eğer ki böyle bir iş yaparsanız bir çok kişiye ulaşabilirsiniz böylece[/QUOTE]

Hadi hayırlısı bakalım açtığım başlığı dostum oraya lütfen bir eğitim setinden beklentilerini yaz.

“Mix” sayfasına dön