şarkının ses yüksekliği sorunu

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Resim

Benim kullandığım Cubase'de stereo out'da gösteriyor, bu arkadaşta da gösteriyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen baha3535 »

[QUOTE=Kerem Çelik;41103]Resim

Benim kullandığım Cubase'de stereo out'da gösteriyor, bu arkadaşta da gösteriyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi[/QUOTE]
sizin gösteriyor dediğiniz şey stereo out'un ses volüm seviyesini gösteren en aşağıda yazan sayılarmı? şu şekilde yazıyor 0.00

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Kerem Çelik;41103]

[/QUOTE]

Dostum konuyla alakasız ama bu ekran görüntüsünde de asio peak hatası vermiş kırmızı görünüyor bak orada sende de var mı bu sorun?

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=baha3535;41104]sizin gösteriyor dediğiniz şey stereo out'un ses volüm seviyesini gösteren en aşağıda yazan sayılarmı? şu şekilde yazıyor 0.00[/QUOTE]

Stereo out'da 2 tane gösteriyor. Sol taraftaki volume knob'unu gösteriyor, zaten volume knob'unun altında, sağ taraftaki çıkış seviyesini gösteriyor.

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=ugur86;41105]Dostum konuyla alakasız ama bu ekran görüntüsünde de asio peak hatası vermiş kırmızı görünüyor bak orada sende de var mı bu sorun?[/QUOTE]

Ben çok sık kullanmıyorum Cubase, genellikle Cubase ile gelen projeleri sorunsuzca Pro Tools'a aktarmak için açıyorum. Başıma hiç gelmedi Mac'de böyle bir sorun.

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=ugur86;41105]Dostum konuyla alakasız ama bu ekran görüntüsünde de asio peak hatası vermiş kırmızı görünüyor bak orada sende de var mı bu sorun?[/QUOTE]

ben cubase 5 kullandığım için benim ekran görüntüm bu şekilde değil bende böle kırmızı olmuyor

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=Kerem Çelik;41106]Stereo out'da 2 tane gösteriyor. Sol taraftaki volume knob'unu gösteriyor, zaten volume knob'unun altında, sağ taraftaki çıkış seviyesini gösteriyor.

bende sadece volüm için çıkış seviyesini gösteren var 2 tane yok bende ben cubase 5 kullanıyorum sen protoolsmu kullanıyorsun ?

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=baha3535;41109]bende sadece volüm için çıkış seviyesini gösteren var 2 tane yok bende ben cubase 5 kullanıyorum sen protoolsmu kullanıyorsun ?[/QUOTE]

Kerem'in astığı görüntü cubase 8'in görüntüsü, 5'te bu opsiyon olmayabilir eskide kaldı baya çünkü, kasmaya gerek yok bence t-racks cs işini görüyor daha fazlasına gerek yok.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Kerem Çelik;41107]Ben çok sık kullanmıyorum Cubase, genellikle Cubase ile gelen projeleri sorunsuzca Pro Tools'a aktarmak için açıyorum. Başıma hiç gelmedi Mac'de böyle bir sorun.

Mac'te olmuyor evet windows'un 8.1-10 gibi yeni sürümleri ve güncellenmiş win7'de oluşuyor, asio veri yolunu üreten steinberg'in kendi yazılımları arasında uyum sorununu çözememesi çok enteresan, neyse konu dağılmasın :)

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=ugur86;41110]Kerem'in astığı görüntü cubase 8'in görüntüsü, 5'te bu opsiyon olmayabilir eskide kaldı baya çünkü, kasmaya gerek yok bence t-racks cs işini görüyor daha fazlasına gerek yok.[/QUOTE]

anladım olayı ;) ben mixi bitirdikten sonra t-racks cs'yi stereo out'a takcam ondan sonra ordan -10 db ye bakıcam onu geçmicek şekilde eğer geçiyorsa limiter vasıtasıyla ses seviyesini indiricem peak yapmasın diye buda bir metod :)

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Resim

Aynı durum Cubase 5'de de var. 0.00 olarak gösterilen volume knobu, - değer ile gösterilen çıkıştaki peak değeri.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Kerem Çelik;41113]Resim

Aynı durum Cubase 5'de de var. 0.00 olarak gösterilen volume knobu, - değer ile gösterilen çıkıştaki peak değeri.

Dostum cubase5'teki anlık peak değerine göre limiter tresholdu ayarlanamaz, çünkü ordaki 0 master out'un ayarlanabilir seviyesi, -3.9 yazan da evet anlık peak değeri, mix yaparken buranın genelde -5, -6 db'leri geçmemesi için özen gösteriyoruz, ama limiter'ın tavan sınırını -0,1 yaptığında burası hiç kırmızı olmaz ve yanıltıcı olur, arkadaşın sorduğu senin önceki mesajlara yanıtını verdiğin loudness averajı ile ilgili olan ölçek. t-racks'te de dikkat ettiysen üst kısımda anlık peak değerleri ve rms-loudness değerleri ayır satırlarda alt alta veriliyor ki kontrollü bir ilerleme sağlanabilsin. özetle oradaki yeşille belirlenen alanda tutmak lazım.

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=ugur86;41115]Dostum cubase5'teki anlık peak değerine göre limiter tresholdu ayarlanamaz, çünkü ordaki 0 master out'un ayarlanabilir seviyesi, -3.9 yazan da evet anlık peak değeri, mix yaparken buranın genelde -5, -6 db'leri geçmemesi için özen gösteriyoruz, ama limiter'ın tavan sınırını -0,1 yaptığında burası hiç kırmızı olmaz ve yanıltıcı olur, arkadaşın sorduğu senin önceki mesajlara yanıtını verdiğin loudness averajı ile ilgili olan ölçek. t-racks'te de dikkat ettiysen üst kısımda anlık peak değerleri ve rms-loudness değerleri ayır satırlarda alt alta veriliyor ki kontrollü bir ilerleme sağlanabilsin. özetle oradaki yeşille belirlenen alanda tutmak lazım.[/QUOTE]

Ben arkadaşın sorduğu sorudaki son kısıma onun için cevap verdiğim Uğur, mix sonunda kalan dinamik aralığı nasıl anlarız demiş.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Kerem Çelik;41116]Ben arkadaşın sorduğu sorudaki son kısıma onun için cevap verdiğim Uğur, mix sonunda kalan dinamik aralığı nasıl anlarız demiş.

O zaman doğru dostum biraz karıştı ifadeler çünkü :)

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=ugur86;41115]Dostum cubase5'teki anlık peak değerine göre limiter tresholdu ayarlanamaz, çünkü ordaki 0 master out'un ayarlanabilir seviyesi, -3.9 yazan da evet anlık peak değeri, mix yaparken buranın genelde -5, -6 db'leri geçmemesi için özen gösteriyoruz, ama limiter'ın tavan sınırını -0,1 yaptığında burası hiç kırmızı olmaz ve yanıltıcı olur, arkadaşın sorduğu senin önceki mesajlara yanıtını verdiğin loudness averajı ile ilgili olan ölçek. t-racks'te de dikkat ettiysen üst kısımda anlık peak değerleri ve rms-loudness değerleri ayır satırlarda alt alta veriliyor ki kontrollü bir ilerleme sağlanabilsin. özetle oradaki yeşille belirlenen alanda tutmak lazım.[/QUOTE]
loudness averajı dediğiniz şey ne anlama geliyor ? bide birşey daha sorucam limiterda gain reduction kontrolü var eğer gain reduction mesela -4 db' e vuruyorsa -4 db lik peakmi yapıyor oluyor ?

“Mastering” sayfasına dön