Home stüdyoma referans monitör

Bize kendinizi ve basit olduğunu düşünseniz dahi stüdyo ve donanımınızı tanıtın...

akkordeoncu

Mesaj gönderen akkordeoncu »

Arkadaşlar merhaba, home stüdyoma referans monitör almak istiyorum fakat bir türlü karar veremedim. Odam 2x4 metrekare, sizlerden referanslar hakkında bilgi almak istiyorum bana yardımcı olursanız mutlu olurum. Alacağım monitörlerde;

KRK_VXT4

ADAM_A3X

ADAM_F5

Sizce hangisini almam daha mantıklı olur?

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Bu listeden Adam F5'leri test ettim ve gayet natural güzel monitörler, X serisinden daha müzikal geldi bana.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen acaluka »

Oda boyutlarına göre 5" lik bir monitör ideal görünüyor. Bir arkadaşımda Adam A3X vardı, deneme, dinleme fırsatım oldu. Ben oldukça olumlu buldum bu monitörleri. Almayı düşünüyordum ancak odam 16 m2 olduğu için yetersiz kalabilir düşüncesiyle Focal Alpha 65 aldım. Forumlarda ve ürün tanıtımında elektronik tabanlı müzikler için ideal olduğu söyleniyordu. Gerçekten de synth ler cayır cayır geliyor ve alt frekanslara cevabı oldukça iyi. Ancak dediğim gibi A3X' ler de harikaydı.

KRK Rokit serisinde bana hep yapay gelen bir şeyler var. Bir türlü ısınamadım, alışamadım KRK monitörlere. Belki kişisel bir duyumdur veya takıntıdır. Ancak KRK yerine Focal Alpha 50 daha isabetli tercih olabilir.

Biraz da hangi müzik türü ile ilgilendiğinize göre daha iyi tavsiye verilebilir. Örneğin Dynaudio BM5A deneme fırsatım olmuştu. Özellikle canlı çalınmış yaylıları dinlerken arşeden çıkan tozları görür gibi oldum. Böyle bir duyum tecrubesi daha önce yaşamamıştım. Ancak onda da alt frekanslar çok dağılıyordu bana göre, synthler keza daha dağınık ve yumuşak geliyordu. Ancak canlı çalınmış enstrümanlar inanılmazdı. O yüzden yöneldiğiniz tarz önemli bu konuda.

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar.

Çarşamba günü sipariş geçeceğim için şimdiden karar kılmam gereken bir durum var.

JBL Lsr 305 teki için fiyat 850,24 TL iken Yamaha HS7 Aktif Tekinin fiyatıda 799 TL ye geliyor. Hangisini alsam daha uzun vadeli istifade etmiş olurum acaba?

Odam 12 metre kare boyutlarındadır ve gönlümde 305 yatıyor ama 5 inç' lerin Bas frekanslarda biraz da olsa geri kaldığı söylendi duruldu, şimdi iş ciddiye binince bu konuda kafama takılmaya başladı?

Birde Yamahanın Siyah ile beyaz renk arasındaki fiyat farkı sadece renkten mi kaynaklanıyor acaba?

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
hendrix_jim
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen hendrix_jim »

Selamlar ,

Ben 1 ay oldu HS5 aldım çokta memnunum , özellikle düşük bass frekansları konusu bende ilk baya düşünmüştüm ancak gidip dinlemeni tavsiye ederim , ben baya bir kurcalamıştım bassları beni memnun etti.

Saygılar!
-----------------------------
Cubase 5 + Focusrite 2i2
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

HS5 in duyumu hakkında beğenen olduğu kadar beğenmeyenler de oluyor ve çamur gibi bir duyum verdiğini çoğunlukla okuduğum için en azından Yamaha cephesinde HS7 düşünebilirim diyorum, tabii 305'e göre bana artı sağlayacak ise! yoksa zaten 1. tercihim Lsr 305 ten yana. ( Maksat almışken daha iyi olacaksa tek seferde almış olayım ve sonrasında uzun süre değiştirme ihtiyacı duymayayım )

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=EsbaB;38043]HS5 in duyumu hakkında beğenen olduğu kadar beğenmeyenler de oluyor ve çamur gibi bir duyum verdiğini çoğunlukla okuduğum için en azından Yamaha cephesinde HS7 düşünebilirim diyorum, tabii 305'e göre bana artı sağlayacak ise! yoksa zaten 1. tercihim Lsr 305 ten yana. ( Maksat almışken daha iyi olacaksa tek seferde almış olayım ve sonrasında uzun süre değiştirme ihtiyacı duymayayım )[/QUOTE]

Hocam eğer yorumlara takılırsan hiç ürün satın alamazsın. Bulunduğun konum itibariyle dinleme imkanın yok sanırım ama bir ara bir fırsat yaratıp en yakın bir yerde dinlemeni tavsiye ederim hocam. Kulağının aşina olduğu bir eseri çaldırıp dinlemeni tavsiye ederim. Dediğin gibi bir kere alacaksın referans monitörü.

12 m2 oda için bence 5" yeterli olur. Bu forumda birkaç defa JBL ile ilgili çok olumlu yorumlar yapıldı ki tesadüf olmadığını düşünüyorum. Zira forumumuzda çok iyi kulaklar var :)

Öte yandan, Yamaha piyasada daha bilindik ve pazarı yüksek bir ürün. Eğer alıp uzun süre kullanacağım diyorsan bence JBL'i tercih edebilirsin. Olur da ileride satması daha kolay olsun diye düşünüyorsan da Yamaha tercih et derim. Her ne kadar JBL'ler iyi olsa da piyasada çok fazla bilinirliği yok benim gözlemlediğim kadarıyla.

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

[QUOTE=tezcankoray;38044]Hocam eğer yorumlara takılırsan hiç ürün satın alamazsın. Bulunduğun konum itibariyle dinleme imkanın yok sanırım ama bir ara bir fırsat yaratıp en yakın bir yerde dinlemeni tavsiye ederim hocam. Kulağının aşina olduğu bir eseri çaldırıp dinlemeni tavsiye ederim. Dediğin gibi bir kere alacaksın referans monitörü.

12 m2 oda için bence 5" yeterli olur. Bu forumda birkaç defa JBL ile ilgili çok olumlu yorumlar yapıldı ki tesadüf olmadığını düşünüyorum. Zira forumumuzda çok iyi kulaklar var :)

Öte yandan, Yamaha piyasada daha bilindik ve pazarı yüksek bir ürün. Eğer alıp uzun süre kullanacağım diyorsan bence JBL'i tercih edebilirsin. Olur da ileride satması daha kolay olsun diye düşünüyorsan da Yamaha tercih et derim. Her ne kadar JBL'ler iyi olsa da piyasada çok fazla bilinirliği yok benim gözlemlediğim kadarıyla.

Saygılar,
Tezcan[/QUOTE]

Tezcan hocam aynen sizin gibi düşünüyorum, fark olarak "Esasen 5'' monitörlerin 8'' lerden tek farkı bassları gerektiği gibi verememesi" şeklindeki yorum kafamı kurcalıyor.

Yani korkularım satabilmekten ziyade, olması gerektiği gibi duyma konusundadır.

Alında kısaca sormam gerekirse; Acaba 5 serisindeki Bass konusundaki yetersizlik LSR 305 için de geçerlimidir yoksa 305 bu konuda emsallerine fark atıyormu?

Edit: Baktığım yerde Lsr 305 fiyatı 2 adet için 2x850,25 Yamaha HS7 2x799 TL ve adamların teklifi Mackıe MR5 2x 800 TL

En son EsbaB tarafından 04 Nis 2016, 14:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
hendrix_jim
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen hendrix_jim »

Ben alırken çok fiyat farkıda yoktu HS7 ile arasında ama inanın bir studyo ortamı yalıtımınız yok ise zaten 5'lik bir monitörün sesini inanın açamıyormusunuz kolay kolay ve gayet yeterli geliyor bana :) 7 'yi hiç açamayacaksınız emin olun.

Saygılar!
-----------------------------
Cubase 5 + Focusrite 2i2
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=EsbaB;38045]Tezcan hocam aynen sizin gibi düşünüyorum, fark olarak "Esasen 5'' monitörlerin 8'' lerden tek farkı bassları gerektiği gibi verememesi" şeklindeki yorum kafamı kurcalıyor.

Yani korkularım satabilmekten ziyade, olması gerektiği gibi duyma konusundadır.

Alında kısaca sormam gerekirse; Acaba 5 serisindeki Bass konusundaki yetersizlik LSR 305 için de geçerlimidir yoksa 305 bu konuda emsallerine fark atıyormu?

Edit: Baktığım yerde Lsr 305 fiyatı 2 adet için 2x850,25 Yamaha HS7 2x799 TL ve adamların teklifi Mackıe MR5 2x 800 TL[/QUOTE]

Jbl leri tunel de test etme imkanim oldu emin olun ki tas gibi bass lari var. Normal 5 inc lerden cok daha saglam alt frekanslari.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen acaluka »

Hocam bas cevapları konusunda endişenizde haklısınız ancak şunu da unutmamak gerekir. Oda boyutu ve akustik düzenleme iyi ayarlanmadığı takdirde bas duyacam derken kendinizi müthiş bir uğultunun içinde bulabilirsiniz. Özellikle 15 m2 den daha küçük odalarda 7" monitörler özellikle alt frekanslarda aşırı yığılma yapıyor. Yani bu uğultuda çalışmaktansa varsın 10Hz. daha az bas cevaplasın monitörler. Benim fikrim bu yönde. 15 m2 bir oda için 5" monitörler çok ideal.

Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

Uğur Abi'de 305'lerin bas cevabının oldukça iyi olduğunu söylüyordu. Hatta Samsun tanıtım filmini 305'ler ile mixlemiş ve çok memnundu. İnternetten yorumlara baktığımda kullananlar da çok beğeniyor hoparlörleri. Durumlar istediğim gibi olursa yazın ben de 305 almak istiyorum.

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Sativus;38057]Uğur Abi'de 305'lerin bas cevabının oldukça iyi olduğunu söylüyordu. Hatta Samsun tanıtım filmini 305'ler ile mixlemiş ve çok memnundu. İnternetten yorumlara baktığımda kullananlar da çok beğeniyor hoparlörleri. Durumlar istediğim gibi olursa yazın ben de 305 almak istiyorum.[/QUOTE]

Kuruşu kuruşuna karşılığını veren monitörler :claps:

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Erhangul

Mesaj gönderen Erhangul »

katılıyorum 305 ler parasını hakeden monitörler. adam f 5 leride uğurla beraber test etme şansımız olmuştu. onlarda güzel.
şu an dynaudio kullanıyorum, yüksek volümler için tavsiye etmem,( yüksek volümden kastım bayağı yüksek :)) fakat 10 saatin üzerinde referans monitörü dinleyecekseniz o durumda eşsiz. çok net yumuşak ve asla yormuyor. yormama konusun önemli bir durum bence… farkında olmadan kafanızın şişmeme süresini uzatan bir referans monitörü. :))) yormuyor...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Sabah Abdulcelil Hocama da söyledim...
JBL 305 ler şu an emaneten elimde mevcut bulunuyor...
Uğur'dan çok işitmiştik tabii bu cihazları...
Başka birilerine alırken haliyle mahçup olmamak için daha fazla ince eleyip sık dokuyor insan...
Bu vesile ile onlarca kullanıcı incelemesi okudum...
Bir haftadır bende cihazlar, sanırım bir 10 gün daha kalacak...
Ve gerçekten çok beğendim...
Ve 305 lerde bas cevaplarında bir sorun yok...
Cihaz fiyat aralığında bence bayağı bayağı iyi...:ok:

“Siz ve Stüdyonuz” sayfasına dön