Mikrofon Tercihleri, Mikrofon ve Preamp Eşleşmeleri

yavuzy
Moderator
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen yavuzy »

Bu arada bulunduğunuz odada kayıt esnasında kullanıp sonrasında evin düzenini bozmayacak şekilde kenara kaldırabileceğimiz basit ve taşınabilir gobo paneller imal etmek veya marangoza yaptırmak, vokal için reflextion filter gibi kalıcı düzenleme gerektirmeyen çözümlere yönelmek ciddi performans artışı sağlar. Hakikaten mikrofonun marka modelinden çok daha önemli.... Çınlayan bir odada en güzel mikrofonla dahi sonuç almak zor.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

[QUOTE=yavuzy;33145]Bu arada bulunduğunuz odada kayıt esnasında kullanıp sonrasında evin düzenini bozmayacak şekilde kenara kaldırabileceğimiz basit ve taşınabilir gobo paneller imal etmek veya marangoza yaptırmak, vokal için reflextion filter gibi kalıcı düzenleme gerektirmeyen çözümlere yönelmek ciddi performans artışı sağlar. Hakikaten mikrofonun marka modelinden çok daha önemli.... Çınlayan bir odada en güzel mikrofonla dahi sonuç almak zor.[/QUOTE]

Yavuz Hocam selamlar;
kesinlikle size katılıyorum...
Buradaki en bariz ve canlı örnek benim heralde....:)
Sık sık tayin olan, bu nedenle 3-4 yılda bir ev değiştirme zorunluluğu olan biriyim, mesleğim nedeniyle...
Tahminimce emekli olup kendi evime yerleşmeden önce iyi mikrofon ve iyi monitör alma ihtimalim hemen hemen yok gibi...
Çünkü her ikisinden de çalışma odalarım nedeniyle ki şu an evin salonunda konuşluyum:), verim alma ihtimalim hemen hemen hiç yok...
Reflection Filter bir nebze derde deva olabilir ama bugüne kadar da ben almadım...
O yüzden ne alırsam alıyım bu saçma sapan oda akustiği ile mücadele edemez durumdayım...:)
Bu şartlarla başlarken alabileceğimiz kayıt kalitesinin üst sınırını bilerek hareket etmek ve fazla beklentiye girmemek gerekir...

Ch.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

KONU DÜZENLEME:
Konu katılımcıların iştiraki ile daha geniş bir alana hitap ederek değerli bilgiler içermesi nedeniyle başlık düzeltmesi yapılarak sabitlenmiştir...
Ch.

yavuzy
Moderator
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen yavuzy »

Bahadır Merhaba,

Kesinlikle haklısın, devamlı taşınma gerektiren, kira / lojman vs durumlarda yapabileceklerimiz sınırlı. Ama mesela4 tane ayakta durabilen gobo panel imal etsen inanılmaz faydasını göreceksin. Reflexion Filter da güzel ama gobo muhtemelen daha sağlıklı olur.

Kayıt esnasında küçük bir kayıt booth'u haline getirip, kullanmadığın zamanlarda ardiye odası/kapalı balkon vs bir yerde tutabilirsin. Salondaki yerleşimi bilmiyorum ama mix esnasında da hoparlörlerinin konumuna göre 4 paneli konumlayıp daha sağlıklı bir duyum elde edebilirsin.

Ucuz ve güzel bir çözüm. Kesinlikle tavsiye ederim.

Şu linkte elemanın biri kendisine katlanabilen çok estetik gobolar yapmış mesela... :)

https://steveoneillvoice.wordpress.com/ ... stic-gobo/

Selamlar,
Yavuz

En son yavuzy tarafından 05 Eki 2015, 15:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[QUOTE=yavuzy;33155]Bahadır Merhaba,

Kesinlikle haklısın, devamlı taşınma gerektiren, kira / lojman vs durumlarda yapabileceklerimiz sınırlı. Ama mesela4 tane ayakta durabilen gobo panel imal etsen inanılmaz faydasını göreceksin. Reflexion Filter da güzel ama gobo muhtemelen daha sağlıklı olur.

Kayıt esnasında küçük bir kayıt booth'u haline getirip, kullanmadığın zamanlarda ardiye odası/kapalı balkon vs bir yerde tutabilirsin. Salondaki yerleşimi bilmiyorum ama mix esnasında da hoparlörlerinin konumuna göre 4 paneli konumlayıp daha sağlıklı bir duyum elde edebilirsin.

Ucuz ve güzel bir çözüm. Kesinlikle tavsiye ederim.

Şu linkte elemanın biri kendisine katlanabilen çok estetik gobolar yapmış mesela... :)

https://steveoneillvoice.wordpress.com/ ... stic-gobo/

Selamlar,
Yavuz[/QUOTE]

Hocam bunu biliyorum daha evvel görmüştüm...
Forumda Uğur dostumuz kendi panel de imal etti hatta....
Lakin hem yaşam alanınız hemde kayıt alanınız aynı yerde ise ve bekar filan da değilseniz işte sıkıntı o zaman başlıyor...:)
Hocam size hiçbir kitapta yazmayan bir bilgi vereyim...:)
Evde kayıt yapanların "eşlerinin ve çocuklarının" kayıtlara tesiri nedir acaba?:cool:
Salona bu panelleri koysam durum ne olur acaba?
:duel:
Var mıdır bilimsel bir izahı?:cool::confused2:
Reflection Filter...
Daha ötesi zor...

Ch.

yavuzy
Moderator
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen yavuzy »

Doğrudur, en azından müziğe ayrılmış bir oda lazım ki ev halkını rahatsız etmesin.
Salonda o gobo panellerin kafamıza geçirilmesi olasılığı yüksek. Hanımların gazabından korkmayan taş olur. :cool:

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Kendimizce imal ettiğimiz panellerde bir miktar oda akustiği iyileşmesi oluyor elbette ama, kullanılan malzeme yoğunluklarını tam olarak hesap edemediğimizden dolayı uygun frekansa noktasal müdahale edemeyebiliyoruz. peki şu tip bir ürün nasıl olur acaba ? sahibinden'de bi tane var, alabilirim aslında:

[video=youtube;Q8fY6xR0Dsc]https://www.youtube.com/watch?v=Q8fY6xR0Dsc[/video]

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Öncelikle hanımlar evin tertip,düzen ve görünümüne çok önem veriyor.Eve misafiir gelmese bile her an misafir gelecekmiş gibi cillop gibi olmasını istiyorlar.Evi ve hayatımızı ve de bizi düzene sokmaya çalışıyorlar.

Kod: Tümünü seç

Bir taraftan çocuk gibi ilgi bekliyorlar.İlgiyi bu tür şeylere verince haklı olarak şöyle düşünüyorlar. Bunlara ayıracak zamanı ve enerjisi varsa bana da ayıracak çok daha fazla zamanı vardır! Bunu göz göre göre hazmedemiyorlar. Kahvehaneye gidip akşama kadar takılınca da aynı şey ama gözden uzaksın.

Bu aletlere ayırılan paralar cabası tabi. Hep düşük gösteriyorum.Başıma bir şey gelse ikinci el değerinin bile 4 te birine satılığa çıkarılır.

Bu aletlere ayırılan paralar ile yurtdışına ya da içine eşinle birlikte aşk tazeleme turlarına çıkılabilir.Kimse taşfırınım demesin.

[QUOTE=yavuzy;33161]Doğrudur, en azından müziğe ayrılmış bir oda lazım ki ev halkını rahatsız etmesin.
Salonda o gobo panellerin kafamıza geçirilmesi olasılığı yüksek. Hanımların gazabından korkmayan taş olur. :cool:[/QUOTE]

Siz para kazandığınız ve profesyonal yaptığınız için tolerans çok daha fazla olur tabi. Class işlere imza atıyorsunuz.

[QUOTE=Cho®dSolo;33159]Hocam bunu biliyorum daha evvel görmüştüm...
Forumda Uğur dostumuz kendi panel de imal etti hatta....
Lakin hem yaşam alanınız hemde kayıt alanınız aynı yerde ise ve bekar filan da değilseniz işte sıkıntı o zaman başlıyor...:)
Hocam size hiçbir kitapta yazmayan bir bilgi vereyim...:)
Evde kayıt yapanların "eşlerinin ve çocuklarının" kayıtlara tesiri nedir acaba?:cool:
Salona bu panelleri koysam durum ne olur acaba?
:duel:
Var mıdır bilimsel bir izahı?:cool::confused2:
Reflection Filter...
Daha ötesi zor...

Ch.[/QUOTE]

Size Allah yardım etsin.Taşınmak zor iş.Her taşındığın evin odaları aynı boyutta olmayabiliyor.Taşınırken en çok dikkat ettiğiniz şey bence aletleriniz!

Kendimden bahsedersem durum aynı. Hep çok odalı evleri seçtim. Odama 4 tane bass trap koydum.Odama benden başka kimse de girmez.Misafir bile girmez.Evin görüntüsü bozuldu diye söylendi.Müzikle ilgili hiç bir şeyi evde istemiyor. Bu sebeble elimdeki bir çok ekipmanı sattım.

Korkuyorum! Alet edevatla birlikte beni camdan aşağı atar diye!

Her şeyin bir bedeli var.Bedeller beni yıldıramaz.Yakında gobo panelleri de başarı ile odama yerleştirmeyi kafaya koydum. Bunun bedeli yeni bir mobilya takımı mı olur.Yoksa başka bir şey mi bilmem.

Gülü seven dikenine katlanır.Eşimin dikenine de, para kazanmadığım halde alet edavatın maddi dikenine de katlanıyorum.

Bu dikenler olmasa ne olurdu bilemem ama çok daha fazla alet edavat olurdu sanıyorum.

Bir yer kiralayıp stüdyo açmak iyi çözüm olsa da günümüz şartlarında para kazanmak zor.Açmayla olmuyor.Teknik anlamda çok bilgili olacaksın ve deneyimli olacaksın. O da yetmedi iş alacağın çevre olacak. Bunlar hali hazırda kurulu stüdyoların bile sorunları. Stüdyo açınca tek başına sap gibi çalışamazsın. Aranjörün, vokal koçun vs olacak, ekip olacaksın yani.Vergisi,kirası,bilimum giderlerini karşılamak için sürekli iş alman gerekecek.Ben bunu almayayım. 

Evde takılıyorum. Eşim haricinde herkes bu durumdan memnun.İş yetiştirmek,para kazanmak gibi dertlerim yok. Free takılıyorum.

Ama müzik alanında, profesyonellik adına, Yavuz YURTGÜDER gibi olmak isterdim.Böyle de mutluyum. Allah bu günümü aratmasın.
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Allah evli olan tüm arkadaşlarıma kolaylıklar ve sabır nasip etsin. :)

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;33162]Kendimizce imal ettiğimiz panellerde bir miktar oda akustiği iyileşmesi oluyor elbette ama, kullanılan malzeme yoğunluklarını tam olarak hesap edemediğimizden dolayı uygun frekansa noktasal müdahale edemeyebiliyoruz. peki şu tip bir ürün nasıl olur acaba ? sahibinden'de bi tane var, alabilirim aslında:[/QUOTE]

Uğur merhaba,

Bir ara bu konuyu kafama taktım. Bir şey kafama takılınca yapmadan duramıyorum.

ARC System 2 (Room Correction System) ebay dan ucuza aldım. İkinci el ve temiz.

[url]http://www.ikmultimedia.com/products/arc/[/url]

Profesyonel akustik düzenlemenin yerini tutmaz tabi. Kendi mikrofonu ile belirli frekanslarda kolonlardan ses çıkıyor ve dönüşünü dijital kaydedip ölçüyor. Boost ve notch olan frekansları tespit ediyor. Abartılan ve düşen frekansları tespit ediyor.Tespit ettiği frekasları EQ Correction yaparak odanın yanıltmasından büyük oranda kurtarıyor.

Ölçtüğünüz EQ Correction skalasına göre master bus a plugini açıyorsunuz. Akustikten (odadan kaynaklı) kaynaklı problemleri minimuma indirip daha düzgün duyum elde ediyorsunuz. Ancak export alırken master bus tan plugini kaldırıp almanız gerekiyor.Bunu yapmazsanız hiç bir anlamı kalmıyor aksine dijital bir eq olduğu için sesi renklendirip bozar.

Kayıt konusunda akustiği düzenlemekten başka çare yok maalesef.

Aşağıdaki video nasıl olduğunu anlatıryor.Ben mikrofunu ile ölçerken. Karşımdaki kolanlar ile genellikle kafamın durduğu bölgeyi baz alarak yapıyorum. Çünkü mikrofon ile bölgesel ölçüm yapılıyor. Odanın ortasını ya da kenarları ölçtüğümde farklı Correction lar çiziliyor. 

[video=youtube;ci1U2uhFqL4]https://www.youtube.com/watch?v=ci1U2uhFqL4[/video]

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 05 Eki 2015, 18:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

GENELEC GLM Kit' te alsanız

http://www.compel.com.tr/P/4-15-5167

GENELEC 8260A Hoparlör' de alsanız

http://www.compel.com.tr/P/2-15-3566

ARC System 2 de alsanız

jbl msc1 monitor system controller with room mode correction de lasanız

controller özelliğini çıkarınca işin mantığı aynı.

Burada hangi DSP Room Correction System i kullanırsanız kullanın, her sistemin kendi mikrofonunu kullanın, ölçüm mikrofonu başka, yazılım başka marka olmasın.

Hepsinin yaptığı dijital Room Correction.

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 05 Eki 2015, 18:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=Cho®dSolo;33144]Müsadenizle ben de tecrübelerimi aktarayım...:)
Bugüne kadar birkaç mikrofon değiştirdim, ancak hiçbirisi üst düzey mikrofonlar değil tabii...
Düşük bütçeyle en iyi çözümün arayışı oldu haliyle benim ve birçoğumuzun arayışı...
Şahsen bu sonucu sadece sE3300 ile aldım...
Gerçekten fiyat ve performans olarak daha üst düzey işler çıkarıyor...
Özellikle de muadili olabilecek NT2A ile kıyasladığımda, gerçekten aralarında büyük farklar var diyebilirim ki özellikle de enstruman kayıtlarında...
Gitar kayıtlarında nt2A benim için fiyasko oldu...
İstediğim tonu bir türlü tutturamadım...
Bu nedenle de kapının önüne koydum...
Yazık ki sE, 3300 modelinin üretimini durdurdu.Neden böyle birşey yaptılar bilmiyorum açıkcası...
2200 modelinin de benzer karekterlerde olduğunu duydum lakin...
Ancak bu tür mikrofonların kullanımında oda akustiğinin önemli olduğunu hepimiz iyi biliyoruz...
Akustik düzenleme yapılma ihtimalinin olmadığı ortamlarda iddialı mikrofonlarla kayıt almanın beklediğimiz sonuçları alamamak gibi keskin gibi sonucu olabilir...
Bu nedenle "benim gibi" arkadaşlara önerim çok fazla para yatırmamak olacaktır bu mikrofonlara...
Az para çok iş...
Çok detay değil az ama işimize yarayacak detaylar...:)

Ch.[/QUOTE]

Haklisin bahadir hocam katiliyorum.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
yavuzy
Moderator
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen yavuzy »

Room Correction kitleri hiç kullanmadım, ne kadar sağlıklı bilemiyorum. Seyit'te ARC olduğu için onun yorumları daha sağlıklı olur.
Bir hatayı eq ile düzeltmek %100 bir çözüm değil ama bir apartman dairesinin salonunda (yani halihazırda çok problemli bir mekanda) işe yarayabileceğini düşünüyorum. Çünkü zaten akustik düzenleme yaparak düzeltme şansımız yok.

Tabi ki kalibrasyonu oturduğumuz yerde kulak hizasında (sweet spot) ve ölçüm kit'inin kendi mikrofonu ile yapmak gerekir Seyit'in belirttiği gibi.... Tabi işimize mixte yarayacak, o odada aldığımız kayıda bir etkisi olmayacak.

En son yavuzy tarafından 06 Eki 2015, 09:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Burak

Mesaj gönderen Burak »

Artık SE Z3300A'yı bulamıyoruz .. Muhtelemen dediğiniz üzere üretimi felan durdu .. Peki bu durumda U87 türevi hangi mikrofona yönelicez , malum bütçede kısıtlı ve açıkcası 3000 TL'nin üzerine çıkamam ... Bu arada yorumuyla katkıda bulunacak arkadaşlara bağlama ağırlıklı kayıtlar yapacağımıda ifade edeyim .. Uğur kardeşimin referanslarıda çok önemli tabii , SE'nin 4400 gibi modelleri yada 2200'leri bu 3300'ün boşluğunu doldurur mu acaba ?

Şimdiden teşekkür ederim ..

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Burak;36498]Artık SE Z3300A'yı bulamıyoruz .. Muhtelemen dediğiniz üzere üretimi felan durdu .. Peki bu durumda U87 türevi hangi mikrofona yönelicez , malum bütçede kısıtlı ve açıkcası 3000 TL'nin üzerine çıkamam ... Bu arada yorumuyla katkıda bulunacak arkadaşlara bağlama ağırlıklı kayıtlar yapacağımıda ifade edeyim .. Uğur kardeşimin referanslarıda çok önemli tabii , SE'nin 4400 gibi modelleri yada 2200'leri bu 3300'ün boşluğunu doldurur mu acaba ?

Şimdiden teşekkür ederim ..[/QUOTE]

Dostum bilemiyorum ya ben de bi arkadaş ille z3300a almak istiyorum derken bulamadığı için mecburen 2200a al bari dedim ama yakın olmasına rağmen birebir aynı değil soundu, z3300a'nın diyaframı 1"ten daha büyük olduğu için alt frekansları acayip güçlü ve 2200a ile 4400a bana daha da parlak geliyor. 3300 ile 5600ün tipolojisi çok benzer, ama o da 4000 tl falan, ben olsam o parayı ona vermek yerine z3300a + lambalı preamp tercih ederdim. Çünkü tüp karakteri herşeye gitmeyebiliyor mesela akustik gitar solid daha keskin ve net tınlarken erkek vokalde ve bağlamada lamba sıcaklığını arıyorsun. sE'nin solid olarak gemini modelleri de güzel ama kullanmadığım için yorum yapamıyorum. Belki sE'nin Neve serileri daha doğru tercih olur hi-end düşünüyorsanız.elbette bi maliyeti var bunun, dediğim gibi c414 yada u87 alınacaksa, garanti konusunda titizseniz 6000-12000 tl'leri buluyor. z3300a ben satışa koydum ama tekrar aynı mikrofonu sıfır yada bu temizlikte bulamayacağım için de endişeliyim açıkçası, bu paraya bu kadar iyisi ve alternatifi de pek yok.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

“Mikrofonlar” sayfasına dön