On-Line Canlı Müzik Kanalı : Twitch

Müzik dünyasında icra edilen ner türlü faaliyet için etkinlik haber alanı...

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Belki bilmeyenler vardır diye bu konuyu açtım.

Twitch ; insanların görüntülü olarak ve on-line/ canlı bir şekilde müzik aktiviteleri yaptığı bir site. Siteye bağlanıyorlar ve muhtelif aktivitelerini canlı olarak izletiyorlar. Aynı anda 15-20 kanal çoğunlukla on-line olabiliyor. Aklınıza gelebilecek her türlü müzik aktivitesi mevcut :

-Elektro gitarla müzik yapanlar
-Bas gitarla müzik yapanlar
-Çello vs. yaylı enstrümanlarla müzik yapanlar
-Synth ile müzik yapanlar
-Akustik piano ile müzik yapanlar
-VSTİ ile müzik yapanlar
-EDM vbg. tekno müzik yapanlar
-Hip-hop müzik yapanlar
-FL Studio ile müzik kaydedenler
-Hatta mix yapanlar :)

Bu liste böyle uzayıp gider....

Geçen gün 70'li yaşlarında bir amca , evindeki eşşek kadar 1957 Steinway kuyruklu pianosu ile tek başına 1 saat kadar bir müzik yaptı , size anlatamam. Onu zevkle seyrettim. Muhtemelen pro bir amcaydı.

İyi seyirler. :islik:
Twitch

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Evet böyle paylaşımlar olmuştu. İşte netin güzellikleri, dünyanin herhangi bir yerinde biri canlı yayın yapıyor ve siz zap yapar gibi o kişiyi bulabiliyorsunuz, bence daha da güzel olucak bu işler.

Merak ettiğim bir şey var, bilgisi olan lütfen yazsın; hatırlıyorumda en az 10 sene evvel duymuştum, müzisyenler internet üzerinden canlı müzik yapıyorlar diye, şimdi düşünüyorumda o zamanki net hızıyla bu imkansız gibi kabaca bakıldığında. Şimdi böyle bir olay var mı? Yani bir grubun bütün müzisyenleri net vasıtasıyla canlı müzik yapıyorlar, belkide hepsi ayrı ülkeden filan?

[align=center]Müzik[/align]

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=okidoz;32347]Evet böyle paylaşımlar olmuştu. İşte netin güzellikleri, dünyanin herhangi bir yerinde biri canlı yayın yapıyor ve siz zap yapar gibi o kişiyi bulabiliyorsunuz, bence daha da güzel olucak bu işler.

Merak ettiğim bir şey var, bilgisi olan lütfen yazsın; hatırlıyorumda en az 10 sene evvel duymuştum, müzisyenler internet üzerinden canlı müzik yapıyorlar diye, şimdi düşünüyorumda o zamanki net hızıyla bu imkansız gibi kabaca bakıldığında. Şimdi böyle bir olay var mı? Yani bir grubun bütün müzisyenleri net vasıtasıyla canlı müzik yapıyorlar, belkide hepsi ayrı ülkeden filan?[/QUOTE]

Evet Orkan'cığım artık günümüz teknolojisinde bu mümkün. Aşağıda verdiğim videodaki müzik Youtube üzerinden yapılmış. Davulcu Arizona'dan , bass'cı İtalya'dan katılmış. Elektrogitar ve vokal Türk. Ankara'dan katılmışlar. Böyle bir sonuç ortaya çıkmış. Ama tekniğini sorarsan , o konuda pek bir bilgim yok.

https://www.youtube.com/watch?v=n-kdnE83kZc

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Abi çok güzel ama benim dediğim canlı yani skype' tan görüşür gibi chat yapar gibi.

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Paylaşılan müzik olunca senkron farkı oluşmaz mı. Ya da nasıl çözüyorlar bu sorunu.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=okidoz;32351]Abi çok güzel ama benim dediğim canlı yani skype' tan görüşür gibi chat yapar gibi.[/QUOTE]

Orkan'cığım dediğim gibi ; ben bu işin tam olarak tekniğini bilmiyorum açıkçası. Ancak belli bir noktaya kadar bu işin canlı olarak yapıldığı muhakkak. Ama dediğin gibi hücum kayıt şeklinde mi yapıldı onu bilemiyorum. Öğrenmeğe çalışayım bakalım.

Gerçi bunu yapan bence elinde yeterli ekipman varsa senin dediğin şekilde de yapabilmesi lazım. Ama tabii iş sonuçta birazda ekipman meselesine dayanıyor. Örneğin Twitch'de bu işi yapmak sanki daha kolay gibi geliyor bana.

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

Sayfayı açmayı beceremedim bir türlü. Canlı olarak bu işi nasıl çözdüklerini merak ettim açıkçası.

Bir de ortak çalışmalar yapmak için bir site var, belki duyanlar vardır: bandhub. twitch gibi canlı değil tabi ki, asenkron yapılıyor.
Buraya bir video kaydı asıyorsunuz herhangi bir enstrümanla. Başkaları da size eşlik edip kaydediyor. En son birleştiriliyor. Oldukça güzel çalışmalar mevcut.

Bandhub - Make Music Together - The easiest way to connect with musicians and record music online

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=tezcankoray;32426]Sayfayı açmayı beceremedim bir türlü. Canlı olarak bu işi nasıl çözdüklerini merak ettim açıkçası.

Bir de ortak çalışmalar yapmak için bir site var, belki duyanlar vardır: bandhub. twitch gibi canlı değil tabi ki, asenkron yapılıyor.
Buraya bir video kaydı asıyorsunuz herhangi bir enstrümanla. Başkaları da size eşlik edip kaydediyor. En son birleştiriliyor. Oldukça güzel çalışmalar mevcut.

Bandhub - Make Music Together - The easiest way to connect with musicians and record music online[/QUOTE]

Bandhub da güzelmiş.

Ben bu işin ; iki veya daha fazla ayrı kaynaktan canlı olarak , senkron sağlanmış bir şekilde yapılabileceğini düşünüyorum. Ama bir TV stüdyosundaki ekipman benzeri bir parkur gerekir diye tahmin ediyorum. :) Bunu muhtemelen amatör kullanıcılar gerçekleştiremez ama bu konudaki bir servis sağlayıcı , günün birinde bu işe ( muhtemelen küçük bir ücret karşılığı) soyunabilir diyorum.

Tezcan sen hangi sayfayı açamadın ?

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;32427]Bandhub da güzelmiş.

Ben bu işin ; iki veya daha fazla ayrı kaynaktan canlı olarak , senkron sağlanmış bir şekilde yapılabileceğini düşünüyorum. Ama bir TV stüdyosundaki ekipman benzeri bir parkur gerekir diye tahmin ediyorum. :) Bunu muhtemelen amatör kullanıcılar gerçekleştiremez ama bu konudaki bir servis sağlayıcı , günün birinde bu işe ( muhtemelen küçük bir ücret karşılığı) soyunabilir diyorum.

Tezcan sen hangi sayfayı açamadın ?[/QUOTE]
Twitch'e giremedim abicim

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=tezcankoray;32437]Twitch'e giremedim abicim

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE]

Ben ilk postumun alt kısmında yer alan "Twitch" yazısına tıkladım girebiliyorum. Link sağlam. Yine de tekrar link vereyim :

Twitch

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[MENTION=13]okidoz[/MENTION] Orkan'cığım,

Yukarıdaki Youtube videosunda 4 ayrı kişiyi birleştirerek müzik yapan arkadaşa , bu işi nasıl gerçekleştirdiğini sordum. Bana yazdığı cevap aynen şu şekilde :

"Selamlar,

Videodaki arkadaşlara ulaştıktan sonra, altyapıyı önce davulcu ve basscıya gönderdim. İkisi de aynı altyapı üzerine çalıp bana gönderdiler. Onların kanallarını birleştirip üzerine kendim çaldım ve Izgi'nin vokallerini aldım. Sonra herkesin ayrı ayrı çekmiş olduğu videoları tek tek birleştirdim. Özet olarak durum bu"

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Bu dostumuz çok kaliteli bir arkadaş, ve şu an online spontane müzik yapıyor, takip etmenizde yarar var.

http;//www.twitch.tv/bachman_tr

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Şu an gene canlı yayında daha evvelde lanse ettiğim arkadaş, bu sefer bateri davul çalımı konusunda temel bilgiler veriyor, tavsiye ederim iyi seyirler...

http;//www.twitch.tv/bachman_tr

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Cubase canlı yayın

Mesaj gönderen okidoz »

“Etkinlik Habercisi” sayfasına dön