12AX7 Lambaların Özellik ve Performans Değerlemesi

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Kullandığımız lambalı pre-amp'lerde bulunan; 12AX7 tipi lambaların, özellik ve karekteristikleri zaman zaman Forum'da çeşitli başlıklar altında konuşulup tartışılıyor. Bu konuşmaları hem tek başlık altına toplamak, hem de bu konuda internette var olan bazı bilgileri bu konu içerisinde paylaşmak için, bu başlığı açmak ihtiyacını hissettim.

Bu konuda dikkati çekmek istediğim bir husus ; yerine göre aynı markanın değişik tipte 12AX7 lambaları olduğu gerçeğinin , lamba seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması konusudur. Zira diyagramlardan da görüleceği gibi ; bunlar arasında karakteristik farkları söz konusu olmaktadır.

Aşağıdaki linkte ; değişik markaların lambaları , modelleri itibariyle ; tonality, signal gain, headroom vbg. parametreler itibariyle değerlendirilmektedir.

https://www.tubedepot.com/tube-comparison-tool

Bir diğer linkte ise ; aynı şekilde , markalar ve modelleri ; low, mid ve high frekanslar açısından değerlendirilmektedir.

https://www.amplifiedparts.com/tech_cor ... made_tubes

Lambalar konusundaki tartışmalarımızın ve bilgi alış-verişlerimizin , bundan böyle bu başlık altında devam ettirilmesinin , Forum'daki bilgi dağınıklığını önlemek açısından , yararlı olacağı kanaatindeyim.

Not : Verdiğim ilk linkteki bilgilere ulaşmak için , Preamp Tubes 'un üzerine tıklamanız gerekmektedir.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 11 Haz 2015, 13:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

Ben sadece şunu biliyorum bu konuyla ilgili. Lambayı değiştirmek için ya da incelemek için çıplak elle tuttuktan sonra mutlaka silmeliyiz. Terimizde ve derimizde asit bulunuyor ve bu lambaya çalışma esnasında bir süre sonra zarar veriyormuş.
Ben böyle duydum ne kadar doğrudur ne kadar efsanedir bilemiyorum. Ama yine de sildim. Hiç bir zararı yoksa bile temizlenmiş oldu :P

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Kullandığım lambalar içinde yapabileceğim yorum daha çok frekans dengesi ve warm-solid karakter ile ilgili. mullard ve JJ'ler oldukça sıcak karakterde ve tonal olarak alt frekansları güçlü veriyor, tung-sol ise daha açık-parlak-solid karakterde, frekans cevabı oldukça balanslı, her frekans olması gereken miktarda flat geliyor, bu iş biraz zevk meselesi, bazısı tung sol flat'se onu kullanalım der, ama bana göre de preamp sese bi sıcaklık ve farklı bir frekans örgüsü katmazsa ne anladım ki bu zincire eklemekten :)

bu arada burdaki kodlar çok önemli, mesela lambalı mikrofonlar genelde 6922 ya da 12at7 kullanır, preamplar yüksek gain avantajı nedeniyle 12ax7 tercih eder, compressor ve diğer line seviyesine çıkarılmış sinyali işleyen cihazlarda 12au7 ya da 12at7 tercih ediliyor. lamba değiştirirken cihazınızda orjinalde hangi kodlu lamba varsa aynı kodu taşıyan marka-modellere bakmakta yarar var.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Aynı kodu taşıyan lambalar arasında kalite farkı var mıdır?
Hangi lamba daha çok nerelerde tercih edilir?

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Seyit ÖZTÜRK;29436]Aynı kodu taşıyan lambalar arasında kalite farkı var mıdır?
Hangi lamba daha çok nerelerde tercih edilir?[/QUOTE]

Elbette kalite farkı var hocam, aynı kodu taşıması demek pin yapısının ve iç sargılarının benzer teknoloji ile yapıldığının işaretidir. yoksa bu kodu taşımak yetmiyor. au7 ve at7'ler ax7'lerden daha gürültüsüzdür ama gain olarak çok düşük seviyede sonuçlar vereceğinden preamp katında tercih edilmez, bazı preamp özellikli channel striplerde preamp katında ax7, sinyal işleme katında at7 kullanılıyor. yani bu kod sadece bir standartı temsil ediyor, benzer kodlara sahip lambalar da ses seviyesi, kullanım alanları gibi ortak özelliklere sahip olurken tonal olarak farklılık gösterebiliyorlar. LPS denen sistemde de lambadaki flament'in ve tabanın biraz uzun tutulması sayesinde daha alt frekans belirgin karaktere sahip oluyor. yine isim farklılıkları da var, 12ax7 ile ecc83 aynı şeydir, yine ecc81:12at7, ecc82:12au7, ecc88: 6922 (rode k2'teki tüp mesela) , ülkeler arasındaki isimlendirme farkıdır bu.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Lamba ihtiyacım olduğunda sizi ararım.Danışmak için.Tabi kabul ederseniz?

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Seyit ÖZTÜRK;29443]Lamba ihtiyacım olduğunda sizi ararım.Danışmak için.Tabi kabul ederseniz?[/QUOTE]

Tabiki ulaşabilirsiniz , forumdan da yazabilirsiniz, bu konuda otorite ilan edemem kendimi ama birkaç çeşit lamba alıp-satma olaylarım olduğu için tecrübeme dayalı fikir paylaşımı yapabiliriz.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Tecrübe önemlidir.

“Mikrofon Pre-Amplileri” sayfasına dön