Mustafa Turgut çalışmaları (Averen)

-Sizin DAW programları ile yaptığınız demoları dinletebileceğiniz forum alanı,seve seve dinler ve yorumlarız...
Bu bölümde sadece digital kayıt programları ile yapılan demolar lütfen...
-Müzik kayıt teknolojilerini boşverip bizimle paylaşmak istediğiniz demoları da seve seve dinleriz...
Bu tip demolar "diğer demolar" bölümüne lütfen...

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

Arkadaşlar bir çok problemin eksiğin fazlanın olduğunu biliyorum ama cesaret edip paylaşamıyordum. Yolun başında biri olarak yaptığım çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim, sizden ricam aklınızdan geçenleri mutlaka bana yazmanız.

Vaktini ayırıp dinleyen ve yorum yapacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ses Kartım Focusrite 2i4
Mikrofonum Behringer C1 ( Maalesef:) )
Ritim Vst Drummer

https://soundcloud.com/averen44/donen-donsun

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Dostum ağzınıza sağlık, başlangıç olarak gayet iyi. Mix konusunda çok daha iyi yorum yapan arkadaşlar var ben sadece ritm konusuna değinmek istiyorum. Girişte ritm tam oturmuyor şarkıya, birde sanırım bu ritm konusuna biraz daha öncelik vermen gerekir. Halk Müziği'nde sert kick hareketlerinden kaçın, çünkü türküye Pianist şantör havası verir hele ki ritm aynı giderse. Bence daha çok percussion vuruşlarını tercih et ki halk müziğinin ve güzel yorumun daha türkü tadında dinlensin. Genel olarak gayet iyi biraz daha alt yapıda gitar yada piano türü enstrümanlarla birde mutlaka bas ile destekle, böylece harmony zenginleşir, yüreğine sağlık.

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

Taner arkadaşım çok sağol. Aslında mix konusunda bana çok güzel yorum yaptın ben anlayacağımı anladım, ritm konusunda kesinlikle haklısın Vst ezdrummer ile ilk uğraşmaya başladığımda çok beğenmiştim bu çalışmayıda onula yaptım zaman ayırdığın için teşekkür ederim.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoNoTeist »

Hocam agziniza, yureginize, emeginize saglik. Cesaret edemiyorum diyorsunuz ama bence gayet basarili bir calisma olmus. Sesler cok canli geliyor. Ozellikle baglamalari cok begendim. Vokale de guvenmediginizi soylemistiniz ama buyuk bir sibilans problemi yok gibi goruluyor ve gayet basarili.

Eksikliklere gelince; altyapi cok tekduze gitmis. Aralara ataklar eklenmesi, altyapida kullanilan enstrumanlarin parcanin tamamina degilde bolum bolum geneline dagitilmasi buyuk oranda bu tekduzeligi minimuma indirecektir.

Davul, ozellikle kick, Taner Hocam'in soyledigi gibi cok sert geliyor. Daha soft soundlar halk muzigine daha cok yakisacaktir.

Alt yapi, baglama ve vokalin cok arkasindan geliyor. Mix asamasinda reverb konusuna dikkat etmenizde fayda var. Bunu soyle orneklendirebilirim. Ben calismalarimda, dinleyicinin gozunu kapattiginda sanki canli bir performans dinliyormus hissini yasamasini istiyorum. Bir sahne dusunun, Davul her zaman ortada ve arka planda olur. Baglamalar sagli sollu dagitilmis olabilir, yaylilar hafif solda vs vs. Panlama ve efekt yontemleri ile bu hissiyati dinleyiciye verebilirsiniz. Sizin calismanizda gozumu kapatip dinledigimde sanki davul ile baglama ve vokal arasinda bir 5 metre varmis gibi bir his uyandi. Ya da sanki davul baska bir yerde caliyor, baglamalar ayri bir yerde gibi....

Bunu nasil cozebilirsiniz. Oncelikle davulun mixine dikkat etmek lazim. Ne kadar cok reverb verirseniz, enstruman o kadar geri plana atilmis olacaktir ki sanki davulda boyle bir sorun var gibi gordum. Ayrica davulun her bir parcasini panlama yontemi ile dagitabilirsiniz. Kick her zaman ortada, snare ve hi-hat cok cok hafif sola, ziller ve tomlar de hafif sag ve sol panlama ile dagitilabilir. Tabi ki abartmadan :)

Bunlarin disinda yine farkli enstrumanlarla zenginlestirilebilirse cok cok daha iyi olacaktir. Ama baslangic icin bence gayet basarili bir calisma. Devamini bekliyoruz....

Tekrardan emeginize, yureginize saglik.

Iyi calismalar dilerim.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe[/align]

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

Dostum ne yazacağımı bilemedim inan bir çok sorun olmasına rağmen bu şekilde yorumlaman beni mutlu etti, çoğu zaman üstesinden gelemediğim tekdüzelik konusu ritm ve halk müziğine uygun percussion kullanımına vesayre önem göstererek önerilerinizle inşallah daha iyi çalışmalar yapmayı istiyorum.

Kısa bir süre önce preamp edindim mikrofon işinide halledince sizlerden mix konusunda destek alarak daha kaliteli kayıtlar ve mix yapmak ve sizlerele paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Gercekten zaman ayırarak gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoNoTeist »

[QUOTE=averen;26412]Dostum ne yazacağımı bilemedim inan bir çok sorun olmasına rağmen bu şekilde yorumlaman beni mutlu etti, çoğu zaman üstesinden gelemediğim tekdüzelik konusu ritm ve halk müziğine uygun percussion kullanımına vesayre önem göstererek önerilerinizle inşallah daha iyi çalışmalar yapmayı istiyorum.

Kısa bir süre önce preamp edindim mikrofon işinide halledince sizlerden mix konusunda destek alarak daha kaliteli kayıtlar ve mix yapmak ve sizlerele paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Gercekten zaman ayırarak gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.[/QUOTE]

Hersey zamanla cozuluyor Mustafa Hocam. Benim ve bir cogumuzun halen ustesinden gelemedigimiz sorunlar var. Sorup, bilgi alip, yardimlasip cozmeye, daha iyilerine ulasmaya caba sarfediyoruz. Siz de eminim bu istekle mutlaka daha iyi isler cikaracaksiniz.

Muzik gonulluleri, yardimlasmayi ve dayanismayi ilke edinmis kisiler olarak bizler her daim buralardayiz. Basit, zor ayrimi yapmadan her turlu sorunuzu eminim burada cozebilirsiniz.

Iyi calismalar dilerim. Saglicakla kalin.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe[/align]

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Yolun başında olduğunu düşünen birinin, çalışmasını paylaşması en büyük cesarettir büyüklüktür, bu anlamda kutlarım sizi, ve üzerine basarak belirtmek istiyorum ki forumumuz-bizler için hiç ama hiç farketmez 2 kanalı bir araya getirerek 3 notayla bir çalışma paylaşılsa bile asla küçük-hakir görülmez burada aksine tebrik edilir. Güzel yorumlamışsınız sesinize emeğinize sağlık, Taner abimiz güzel özetlemiş ek olarak. Seçtiğiniz davul ritmi türküye göre biraz canlı kalıyor gibi geldi bana, volume olarak birazda geride kalmış davul. Bağlama ve şan çok ön planda kalmış, Taner abinin de dediği gibi pad, akorlar ve akorlara göre bass yürüyüşleriyle şarkı biraz daha şaha kalkabilir. Tabi forumumuzda tarzınızda profesyonel üyelerimiz var onlar daha iyi yorumlayacaktır. Ben bu işte yolun başında olduğunu söyleyen birine göre başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum, bundan sonraki çalışmalarınızı merakla bekliyorum elinize sağlık...

[align=center]Müzik[/align]

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

okidoz teşekkür ederim, Uğur hocamın sayesinde bu cesareti edindiğimi belirtmek isterim. Ayrıca insanların bu şekilde birbirlerine yadımcı olduğu ve zaman ayırdığı, dahada ötesi sanki senelerdir tanışıyormuş gibi samimi ve içten yol göstermesini, eleştirmesini önerilerde bulunmasını takdir ediyorum.

Sanırım şu âna kadarki yorumlarda ortak noktalar var ve bunları çok ciddiye alarak sizlerin önerileri ile çalışmalar yapıp devam edeceğim.

Hepinize canı gönülden teşekkür ederim, yüreğiniz dert görmesin.

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=MoNoTeist;26413]Hersey zamanla cozuluyor Mustafa Hocam. Benim ve bir cogumuzun halen ustesinden gelemedigimiz sorunlar var. Sorup, bilgi alip, yardimlasip cozmeye, daha iyilerine ulasmaya caba sarfediyoruz. Siz de eminim bu istekle mutlaka daha iyi isler cikaracaksiniz.

Muzik gonulluleri, yardimlasmayi ve dayanismayi ilke edinmis kisiler olarak bizler her daim buralardayiz. Basit, zor ayrimi yapmadan her turlu sorunuzu eminim burada cozebilirsiniz.

Iyi calismalar dilerim. Saglicakla kalin.[/QUOTE]

Çok sağol dostum ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

Kolay gelsin sizde sağlıcakla kalın.

ishak göktekin
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ishak göktekin »

Merhabalar, çalışmanızı ancak dinleyebildim. Cesaret edemiyorum, yolun başındayım dediğiniz kayıt buysa, ben benimkileri hiç göstermeyim :D Tebrik ederim. Yorumları tek tek okudum, o yüzden aynı şeyleri yazmak istemiyorum. Diğer arkadaşların söylediklerine ek olarak, tekrar mix yaparken bass'ı da biraz öne almanızı tavsiye edebilirim. Kick'i zaten biraz yumuşatacaksınız, bass'ın da eklenmesi, kick'i biraz daha yumuşatır. Ancak bass'a ses verirken dikkat edin kick'i çok da kapatmasın. Elinize, sağlık.

Müziği tarif etmeyin; dinleyin.
http://www.ishakgoktekin.com
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

İshak Kardeşim çok sağol teşekkür ederim düşüncelerin için. Bende yeni yeni foruma adapte oluyorum, maalesef işten dolayı vakit ayıramıyorum kalan zamanımı müzikle geçiriyorum. Önerilerini dikkate alacağım, yorum için teşekkür ederim.

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=ishak göktekin;26464]Merhabalar, çalışmanızı ancak dinleyebildim. Cesaret edemiyorum, yolun başındayım dediğiniz kayıt buysa, ben benimkileri hiç göstermeyim :D Tebrik ederim. Yorumları tek tek okudum, o yüzden aynı şeyleri yazmak istemiyorum. Diğer arkadaşların söylediklerine ek olarak, tekrar mix yaparken bass'ı da biraz öne almanızı tavsiye edebilirim. Kick'i zaten biraz yumuşatacaksınız, bass'ın da eklenmesi, kick'i biraz daha yumuşatır. Ancak bass'a ses verirken dikkat edin kick'i çok da kapatmasın. Elinize, sağlık.[/QUOTE]

İshak kardeşim yaptığın çalışmaları dinledim, ben benimkileri hiç göstermeyim demişsin ya, bence bu kadar mütevâzi olma çok harika çalışmalar yapmışsın, çok emek var eline yüreğine sağlık.

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

Arkadaşlar merhaba
Sizlerden aldığım öneri, eleştri ve gaz ile bir türkü yapmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz benim için çok değerli olan yorumlarınızı öneri ve eleştrilerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

https://soundcloud.com/averen44/benim-efendim-mp3

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Hocam gayet iyi gidiyorsun. Cem&Kutsal'ın dağlar kızı albümündeki bağlama tonlarından esinlenmişsin sanırım, o albüme ben de hastayım :) bendirlerini gözden geçirmen lazım, daha iyi loop'lar bulsan iyi olur, çok sert geliyor sanki asma davul çubuğuyla bendire vuruluyor gibi bi hava var, daha yumuşak, geniş ve deri tonları tercih etmekte yarar var. bağlama tonları güzel, ancak şelpe tonları çok belirsiz, geriden ve çalı gibi sert geliyor, daha keskin (reverb'e abanmadan) ve sap-gövde birleşiminden kaydedilmiş şelpe tonları tercih etmeyi deneyebilirsin. bir de şelpedeki sap üzerinden yapılan icraları sola yatırıp, pençe-ritm figürlerini sağa yatırınca böyle bi tarafa ağır basıyor, bence ritm-peneçeleri duble alarak sağa sola eşit dağıtıp, sap üzerinden parmak vurma ile yapılan figürleri mono-C bırakıp deneyebilirsin. Kapalı konumda çaldığın bağlamaları daha bass duyurmalısın, çünkü alt yapılarında bass gitar yok. bunun için tamamen bam tellerinden oluşan geniş tekneli bir bağlama kullanıp, mixte 80-100 hz'leri biraz vitaminleyebilirsin, peak ve distorsion yaptırmamaya dikkat et ama :) vokaller de gayet güzel, ev yapımı tadı gelmeli, amatör çerçeveden çok uzaklaşmayı ben de sevmiyorum. dinleyici o samimiyeti ve doğallığı hissetmeli. Böyle güzel türküler çalıp söylediğin için ayrıca tebrik ediyorum, eline ağzına sağlık.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen averen »

Uğur hocam çok sağol teşekkür ederim. Önerilerinin tamamına kesinlikle katılıyorum ve düzeltmek için gayret sarfedeceğim kesinlikle. şöylede bir sıkıntım var maalesef elimdeki bendir v.s seslerim çok kötü hatta hiç loop yok diyebilirm tek tek sesler ile yapmaya çalıştım, araştıryorum pekte loop bulamıyorum, varsa bu konuda bana yardımı olursanız sevinirim. Ritm konusun epeyce bir eksiğim olduğu gerçeğinin farkındayım. Daha mikrofom alımı yapamadım bu kayıtların tamamını 1 adet dinamik mikrofon ile yaptım.

Hocam alt yapılarında bass gitar yok demişssin o kadarmı mixim kötü olmuş acaba bass gitar var(icra edebildiğim karı ile) ben hatta fazla bile olduğunu düşünmüştüm.

Hocam çok teşekkür ederim zaman ayırdığın için.

Saygılar.

“Demo Laboratuarı” sayfasına dön