gitarist1975 çalışmaları

-Sizin DAW programları ile yaptığınız demoları dinletebileceğiniz forum alanı,seve seve dinler ve yorumlarız...
Bu bölümde sadece digital kayıt programları ile yapılan demolar lütfen...
-Müzik kayıt teknolojilerini boşverip bizimle paylaşmak istediğiniz demoları da seve seve dinleriz...
Bu tip demolar "diğer demolar" bölümüne lütfen...

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen gitarist1975 »

https://soundcloud.com/user172186/madem-gidiyorsun-demo

yıllar önce yaptığım besteleri yavaş yavaş düzenliyorum :) mixlerimin genelde tiz olduğunu söylerler.doğruda aslında :) kendi duymak istediğimi bozmadan çok tiz olmamasına uğraşarak yaptım..uğur şu jbl lerle bi dinle bakalım ne diyeceksin :) düzenleme gitarlar herşey bana ait sadece soloyu grubumun diğer gitaristi yazmıştı o soloyu çok beğendiğim için onu çaldım

impact twin
rode nt2 a
cubase 5
ez drummer
halion
guitar rig 5-rammfire
cort g 270 elektro gitar

En son gitarist1975 tarafından 22 Şub 2014, 18:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
freeasgod
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen freeasgod »

Elinize sağlık bestenizi çok beğendim. Eski ilhan İrem havasında :) Vokalin rengi ve kaydı da gayet güzel olmuş.
Davul olayında hihat tonu sanki biraz kulak tırmalıyor gibi. Kişisel bir fikir olabilir ancak eski yıldırım davulların hihat lerine benzer bir ton olmuş :) Aslında ez drummer da çok hoş hihat tonları var malumunuz. Ayrıca distortion gitarlı bazı bölümlerde ride da pek güzel olabilirmiş..
Bir de clean gitar tonunda neck manyetik + verb + chorus şeklinde bir kombinasyon daha iyi olabilir miydi acaba? Bu clean ton humbucker clean tonu gibi biraz renksiz ve cılız gibi. Ya da her şeyi neck ile çalan bana öyle gelmiş olabilir :)
BU bir iki -kişisel- nüans dışında çok beğendiğim bir çalışma oldu. Elinize sağlık. Beste ve özellikle şan çok güzel....

[align=center]bir zamanlar çok çok azdık... dünyayı müzikle değiştirilebileceğimize inanırdık. herkesin rock dinlediği günleri hayal ederdik... şimdi herkes rock dinliyor ve herkesin saçı uzun ama dünyayı değiştirebilecek cesaretleri yok.......[/align]

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

gitarist1975 çalışmaları

[QUOTE=freeasgod;12351]Elinize sağlık bestenizi çok beğendim. Eski ilhan İrem havasında :) Vokalin rengi ve kaydı da gayet güzel olmuş.
Davul olayında hihat tonu sanki biraz kulak tırmalıyor gibi. Kişisel bir fikir olabilir ancak eski yıldırım davulların hihat lerine benzer bir ton olmuş :) Aslında ez drummer da çok hoş hihat tonları var malumunuz. Ayrıca distortion gitarlı bazı bölümlerde ride da pek güzel olabilirmiş..
Bir de clean gitar tonunda neck manyetik + verb + chorus şeklinde bir kombinasyon daha iyi olabilir miydi acaba? Bu clean ton humbucker clean tonu gibi biraz renksiz ve cılız gibi. Ya da her şeyi neck ile çalan bana öyle gelmiş olabilir :)
BU bir iki -kişisel- nüans dışında çok beğendiğim bir çalışma oldu. Elinize sağlık. Beste ve özellikle şan çok güzel....[/QUOTE]

çok teşekkür ederim :) önerilerinizi deneyeceğim özellikle ride konusunda haklısınız ben onu nasıl atladım diye düşünmeden edemedim :) hi hatler aslında direk ez drummer ın tonları çok az bir eq var sadece ama yine bir bakarım :)

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

evet ben de bir İlhan İrem esintisi alıyorum.:)
Ancak şarkıyı çok beğendim elinize sağlık, beste olarak da çok güzel. Davul ataklarının bazılarının sonunda tomlardan sonra crashler ya düşük kalmış yada koymamışsınız.bunu bilerek yapmışsanız birşey diyemem tabii, ama kulak bekliyor haliyle...
kickleri de biraz kuvvetlendirirsek iyi olur...
JBL leri bilemem ama hs50 de oldukça iyi geliyor...:)

Ch.

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

gitarist1975 çalışmaları

[QUOTE=ChordSolo;12354]evet ben de bir İlhan İrem esintisi alıyorum.:)
Ancak şarkıyı çok beğendim elinize sağlık, beste olarak da çok güzel. Davul ataklarının bazılarının sonunda tomlardan sonra crashler ya düşük kalmış yada koymamışsınız.bunu bilerek yapmışsanız birşey diyemem tabii, ama kulak bekliyor haliyle...
kickleri de biraz kuvvetlendirirsek iyi olur...
JBL leri bilemem ama hs50 de oldukça iyi geliyor...:)

Ch.[/QUOTE]

bahadır hocam çok teşekkürler... ilhan irem diyen 3. kişisiniz :) 80 lerin delisi olmamla ilgili olabilir.kurtulamıyorum o zamanların etkisinden.80 lerde çocuktum ama deli gibi müzik dinlerdim ve araştırırdım.hey dergisini hatmederdim.ses rengimde ilhan irem i andırdığı için olabilir :)

forumda birşey dikkatimi çekti band in a box programından kimse bahsetmemiş.bu programı biraz tanıtmak lazım.ben çok kullanıyorum.çok kısaca anlatırsak.akorları yazıyorsunuz stili seçiyorsunuz ve otomatik aranje ediyor davul bas piano strings ler çok uyumlu bir şekilde midi olarak geliyor.istediğiniz vst yi kullanıp istediğiniz sesi seçebiliyorsunuz.dolayısıyla davulları ben yazmadım.fakat normalde davullarla oynarım ziller ataklar vs.fakat bu sarkıyı band in a box tan çıktığı gibi bıraktım.burda paylaşırken daha çok mix in nasıl olduğunu merak ettim.yoksa grubumla bu şarkıyı çok daha farklı bir aranje ile canlı davul bas vs kaydedicez.

mix konusunda tecrübe edinmek için bestelerimi bu şekilde düzenliyorum ve mixini kendim yapıyorum.size de yeniden teşekkür ederim videolarınız sayesinde bilgilendim.hs 50 lerde iyi geliyor dediğinize göre mix i beğendiniz galiba ozaman sorun yok :)

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

[QUOTE=gitarist1975;12355]bahadır hocam çok teşekkürler... ilhan irem diyen 3. kişisiniz :) 80 lerin delisi olmamla ilgili olabilir.kurtulamıyorum o zamanların etkisinden.80 lerde çocuktum ama deli gibi müzik dinlerdim ve araştırırdım.hey dergisini hatmederdim.ses rengimde ilhan irem i andırdığı için olabilir :)

forumda birşey dikkatimi çekti band in a box programından kimse bahsetmemiş.bu programı biraz tanıtmak lazım.ben çok kullanıyorum.çok kısaca anlatırsak.akorları yazıyorsunuz stili seçiyorsunuz ve otomatik aranje ediyor davul bas piano strings ler çok uyumlu bir şekilde midi olarak geliyor.istediğiniz vst yi kullanıp istediğiniz sesi seçebiliyorsunuz.dolayısıyla davulları ben yazmadım.fakat normalde davullarla oynarım ziller ataklar vs.fakat bu sarkıyı band in a box tan çıktığı gibi bıraktım.burda paylaşırken daha çok mix in nasıl olduğunu merak ettim.yoksa grubumla bu şarkıyı çok daha farklı bir aranje ile canlı davul bas vs kaydedicez.

mix konusunda tecrübe edinmek için bestelerimi bu şekilde düzenliyorum ve mixini kendim yapıyorum.size de yeniden teşekkür ederim videolarınız sayesinde bilgilendim.hs 50 lerde iyi geliyor dediğinize göre mix i beğendiniz galiba ozaman sorun yok :)[/QUOTE]

hocam bende de var band in a box...
ama öylece yatıyor.çözemedim açıkcası...
bir anlatım iyi olurdu aslında, çünkü müthiş kabiliyetleri olan bir program...

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Sonunda Band in a boxı kullanan bir arkadaş daha görmek çok güzel, aslında ben kullanım videosu hazırladım, fakat sesleri kaydetmeyi beceremediğim için paylaşamadım, bu hafta içerisinde söz Bahadır, bir anlatım videosu paylaşacağım.

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

gitarist1975 çalışmaları

[QUOTE=Tanerongunyzb;12358]Sonunda Band in a boxı kullanan bir arkadaş daha görmek çok güzel, aslında ben kullanım videosu hazırladım, fakat sesleri kaydetmeyi beceremediğim için paylaşamadım, bu hafta içerisinde söz Bahadır, bir anlatım videosu paylaşacağım.[/QUOTE]

çok iyi olur klavye kullanmayı bilmeyenler için (benim gibi) çok faydalı.ben kendi kendime çözdüm ama mutlaka bilmediğim şeyler vardır faydalı olur. :)

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen ugur86 »

Dostum önceki mixlerinden daha çok beğendim, genel hatlar dengeli, bir iki ufak değişiklikle daha mükemmel olabilir. Mesela girişteki elektro gitar solosunu biraz daha uzun kuyruklu reverb ile kullanmayı deneyebilirsin dostum biraz da volume olarak yükseltebilirsin synth'lerin altında kalmış, bu şekilde karaoke gibi duruyor onu alt yapıya yedirerek sahne algısını yükseltmen gerekiyor, bir de clean tonda akorlarla eşlik ettiğin bölümde akort bozuk gibi geliyor :) Son bir nokta davul mixini bağımsız kanallara ayırarak yapmalısın, trampet'leri biraz daha midli ve reverbü bol yaparsan eserdeki derinlik artacaktır. Bu arada iyi bir referans monitör alalım sana da artık JBL LSR305 alabilirsin bak bendekinin 5" olanı, iskonto yaptırırız sana da :) Şaka bir yana Dyaudio'ları dün baya dinledim çok yumuşak ve süper monitorler biraz bassları belirgin geldi ama midside bölgesinde JBL ile birebir aynı sound var, JBL biraz daha tizleri belirgin veriyor ama genel olarak ben çok yakın buldum Dynaudio'nun sound'una. hs50 de vardı yanında testte bildiğin çamur gibi geldi kulağıma (ki çok severdim önceden) :) Bu zamana kadar neden iyi bir çift monitor almamışım diyeceksin upgrade'den sonra, duyum o kadar netleşiyor ki yaptığın en küçük parametre değişikliği ayna gibi yansıyor kulağına... Bundan sonra Favorim JBL ve Dynaudio :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

karataylan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen karataylan »

Harika kayıt, harika parça :) Emeğine sağlık....Vokaller de çok duygulu olmuş..80'ler havası var..

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

gitarist1975 çalışmaları

[QUOTE=ugur86;12374]Dostum önceki mixlerinden daha çok beğendim, genel hatlar dengeli, bir iki ufak değişiklikle daha mükemmel olabilir. Mesela girişteki elektro gitar solosunu biraz daha uzun kuyruklu reverb ile kullanmayı deneyebilirsin dostum biraz da volume olarak yükseltebilirsin synth'lerin altında kalmış, bu şekilde karaoke gibi duruyor onu alt yapıya yedirerek sahne algısını yükseltmen gerekiyor, bir de clean tonda akorlarla eşlik ettiğin bölümde akort bozuk gibi geliyor :) Son bir nokta davul mixini bağımsız kanallara ayırarak yapmalısın, trampet'leri biraz daha midli ve reverbü bol yaparsan eserdeki derinlik artacaktır. Bu arada iyi bir referans monitör alalım sana da artık JBL LSR305 alabilirsin bak bendekinin 5" olanı, iskonto yaptırırız sana da :) Şaka bir yana Dyaudio'ları dün baya dinledim çok yumuşak ve süper monitorler biraz bassları belirgin geldi ama midside bölgesinde JBL ile birebir aynı sound var, JBL biraz daha tizleri belirgin veriyor ama genel olarak ben çok yakın buldum Dynaudio'nun sound'una. hs50 de vardı yanında testte bildiğin çamur gibi geldi kulağıma (ki çok severdim önceden) :) Bu zamana kadar neden iyi bir çift monitor almamışım diyeceksin upgrade'den sonra, duyum o kadar netleşiyor ki yaptığın en küçük parametre değişikliği ayna gibi yansıyor kulağına... Bundan sonra Favorim JBL ve Dynaudio :)[/QUOTE]

saol dostum öneriler için.amacım mix yapma konusunda yol katetmek kayıtları çok özenerek yapmadım mesela gitarları dükkanda direk ses kartına girerek kaydettim normalde amfiyle mikrofonlayarak kaydederim.birazda vaktimin çogunu dükkanda geçirmeye başlamamla ilgili.mix in bile çogunu dükkanda referans monitörü olmadan yapıp en son eve gittiğim de kalan vaktimde monitörlerden rutuslarını yapabiliyorum.dar vakitlerde iş çıkarmaya çalısıyorum anlayacağın.fakat hayatımdan memnunum 6 ay öncesine göre yol katettiğimi biliyorum.çözücem bu işi :))))

monitör ses kartı ve mikrofonlarımı upgrade etmeyi çok istiyorum fakat bir süredir işlerim biraz sıkıntılı.düzelsin ilk fırsatta yapıcam.kısmet olursa senden de tavsiyeler alırım :)

kafama takılan bir husus var belki başkalarınada faydası olur mesela iyi bir referans monitörü mix i direk etkiler deniliyor..yani mix in farklı ses sistemlerinde farklı duyulmasının nedenini monitörleremi bağlamalıyız. mesela bas gitarda kullandığımız kompresör u gerektiği gibi ayarlamadıysak bendeki sistemde düzgün duyulan bas başka bir sistemde fazla duyulabilirmi.yani buna neden olan diğer etkenler neler olabilir.çünkü album kayıtları her sistemde aynı duyuluyor.monitör dısındaki nedenleri merak ediyorum aslında...

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

gitarist1975 çalışmaları

[QUOTE=karataylan;12375]Harika kayıt, harika parça :) Emeğine sağlık....Vokaller de çok duygulu olmuş..80'ler havası var..[/QUOTE]

çok teşekkür ederim :)

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

[QUOTE=gitarist1975;12377]kafama takılan bir husus var belki başkalarınada faydası olur mesela iyi bir referans monitörü mix i direk etkiler deniliyor..yani mix in farklı ses sistemlerinde farklı duyulmasının nedenini monitörleremi bağlamalıyız. mesela bas gitarda kullandığımız kompresör u gerektiği gibi ayarlamadıysak bendeki sistemde düzgün duyulan bas başka bir sistemde fazla duyulabilirmi.yani buna neden olan diğer etkenler neler olabilir.çünkü album kayıtları her sistemde aynı duyuluyor.monitör dısındaki nedenleri merak ediyorum aslında...[/QUOTE]

İyi bir monitöre gelene kadar mixi etkileyen; mühendis, kayıt, akustik, DAC, kullanılan kablolar gibi etkenler var. Direk monitöre bağlanacak bir konu değil. Evet sizin sisteminizde düzgün duyulan şeyler, farklı sistemlerde istediğiniz gibi duyulmayabiliyor.

Monitör dışındaki diğer etkenler deminde dediğim gibi; kayıt, mixi yapan kişi, tecrübe, müzikal bilgi ve birikim, akustik düzenleme, DAC, kablolar, kullanılan plug-inler ve ya kullanılan analog aletler vs... diye uzar gider.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

gitarist1975 çalışmaları

Mesaj gönderen ugur86 »

İyi bir mix yapabilmek için bence DA katı iyi olan bir ses kartı ve iyi bir çift referans monitor lazım, yaptığınız parametre değişikliklerini anında size yansıtan bir sistemle attığınız adımdan daha emin olursunuz. Ses kartın gayet iyi ama monitorleri bence yükseltmelisin, iyi monitörle çalışma konforu gibisi yok yani öbür türlü duyamadığın frekansın neyini mixleyeceksin :) Kayıt esnasında da Kerem'in dediği gibi olabildiğince temiz kayıt alın ki mix aşamasında çok fazla seslere müdahale etmeye gerek kalmasın, ben hep olabildiğince doğallıktan yanayım...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

gitarist1975 çalışmaları

[QUOTE=Kerem Çelik;12380]İyi bir monitöre gelene kadar mixi etkileyen; mühendis, kayıt, akustik, DAC, kullanılan kablolar gibi etkenler var. Direk monitöre bağlanacak bir konu değil. Evet sizin sisteminizde düzgün duyulan şeyler, farklı sistemlerde istediğiniz gibi duyulmayabiliyor.

Monitör dışındaki diğer etkenler deminde dediğim gibi; kayıt, mixi yapan kişi, tecrübe, müzikal bilgi ve birikim, akustik düzenleme, DAC, kablolar, kullanılan plug-inler ve ya kullanılan analog aletler vs... diye uzar gider.[/QUOTE]

benim anladığım kadarıyla mix yapma konusunda önce kompresör eq ve diğer işlemcileri dogru kullanmayı öğrenmeden monitör iyi olsa bile bir işe yaramayacak.herşeyde olduğu gibi mix te bir bütün...
kablo bile önemliyken herhangi birini ihmal etmemek lazım.hem iyi bir sistem hemde bilgi birikimi gerekiyor.şu anda orta bir sistem ve az bir bilgim var. bilgi birikimimi arttırmaya uğrasıyorum.ilk fırsatta da ekipmanımı bir üst seviyeye taşımak istiyorum.mix yapacak bestem kalmadı :) 1 sene önce mixlediklerimi tekrar mixleyeceğim.hem aradaki farkı anlamak açısından iyi olur... :)

En son gitarist1975 tarafından 23 Şub 2014, 18:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Demo Laboratuarı” sayfasına dön