Studio Vengi

Bize kendinizi ve basit olduğunu düşünseniz dahi stüdyo ve donanımınızı tanıtın...

vengi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Studio Vengi

Mesaj gönderen vengi »

[MENTION=2983]Engrimor[/MENTION] sesi tam anlamıyla kesmek istiyorsan akustik cam'lara yönelmek gerek bunlar hem maliyetli hemde her cam'cının yapacağı malzeme türü değil ...Genellikle stüdyolarda benim de kullanmış olduğum çiftli yada üçlü die tabir ettiğimiz camlar kullanılıyor sesi kesiyor ...

kapıyı yaklaşık 2 yıl kadar oldu yaptıralı 475 tl nakit para vermiştim ... Belki daha ucuza yaptırma imkanına sahip olabilirsin. Ama sana söyle bir şey önerim olabilir kapıyı ahşaptan kendin yapabilirsin 5 lik yada 10 luk profiller düşün bunu kasa haline cevir içine yogun dansede taş yünü koy ve her iki kısmıda hafif bir malzeme olan osb ile kapla hem ahşap görünüm elde etmiş olursun istersen kapının dışından yada isteğe bağlı olarak içerden de pramit sünger gibi izolasyon malzemeleriyle de kaplayabilirsin .. Fakat tek dikkat edeceğin husus şu olmalı kapı kapandığında kapı kasanın üstüne oturacak şekilde tasarlanma lı ki kenar boşlukları kalmasın ve içeri ses girmesin ...

Engrimor

Studio Vengi

Mesaj gönderen Engrimor »

Yok eskiden ahşap kapı ve pencere işiyle uğraşıyorduk o konuda bilgim var da. Şimdi bulunduğum ortamda illa cam olacak bir sistem kullanmam gerekiyor ve bu da ucuz olsun diye pvc kullanmayı düşünüyorum.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Studio Vengi

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Arkadaşlar,

Bir mekanın kapı ünitesinde yalıtım yapılmak isteniyorsa, bu iş spesifik bir iş olduğu için, DIY çözümler yetersiz kalır ve hatta hatalı imalat olasılığı çok yüksek nisbette gerçekleşir. Bunun için kapı ve cam imalatını bu işin uzmanlarına yaptırmak gerekir.

Yalıtımlı kapı için 3 alternatif mevcuttur.

1-PVC (Pimapen) kapı
2-Alüminyum kapı
3-Ahşap kapı

Bu 3 alternatif arasında en ekonomik çözüm PVC kapıdır. Dolayısıyla bu durumlarda genellikle PVC tercih edilir. Ancak daha uzun ömürlü ve sağlam olması isteniyorsa alüminyum kapının tercih edilmesini öneririm.

Bir kapıda izolasyon açısından iki temel eleman bulunmaktadır :

1- Cam
2- Fitil ( Conta)

Cam :

Bu iş için ; [MENTION=1169]vengi[/MENTION] dostumuzun söylediği gibi "ses izolasyon camı"nın kullanılması en doğrusudur. Ancak bu pahallı bir camdır. Bu tip camları , Şişe Cam'ın büyük ısıcam bayilerinde bulmak büyük bir olasılıkla mümkündür. Eğer bu cam bulunamıyorsa normal düz cam kullanılabilir.

Kapıda kullanılan camın, muhakkak ısıcam şeklinde kullanılması gerekir. Aksi takdirde camın izolasyon katsayısı anormal şekilde düşer ve hiç bir işe yaramaz. Isı camın ara boşluğunun ise , 14 mm., 16 mm veya 18 mm. olması gerekir.

Fitil (Conta ) :

Fitil ; bir kapının izolasyonunda çok önemli bir elemandır. Bu nedenle kapının kasasında ve kanadında fitil kullanılması zorunludur. Dolayısıyla kapının yapılacağı profil sistemini seçerken bu hususa özellikle dikkat etmeniz gerekir. Kasa ve kanadında fitil olmayan bir kapı profil sistemi ; yapacağınız izolasyonu inanılmaz derecede zaafa uğratır.

Ayrıca kapı yüzeyinde cam ile birlikte panel kullanılması gerektiğinde , kullanılan panelin izolasyonlu panel olması gerekir. Ancak benim tavsiyem , mecbur kalmadıkça panel kullanmayın ve kapıyı komple camlı olarak yaptırın.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 12 Şub 2015, 21:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
vengi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Studio Vengi

Mesaj gönderen vengi »

Bir önerim daha olacak kapı kasası ahşap fakat kapısını cam şeklinde yapacağın daha ucuz yollu ve sesi diğer kapıya oranla daha iyi keseceği kanısındayım .... yine kapı kasasını oluşturduktan sonra kapının cam alanının çevresine 5 cmlik çıtalarla çevreleyip camı çift yüzeyde olacak şekilde oturttuktan sonra içeride kalan ahşap kısımdaki alanın çevresine ses yutucu malzemeleri yerleştirebilirsiniz bu sayede ciddi anlamda sesi kesmiş olursunuz ...

kapının kasası ile cam gelecek kapı bölümünü marangoza yaptırsanız sizden max 150 tl talep edecektir. Camlarıda camcıdan kestirip fiyatını tahmini söylüyorum 250 tl halledersin .. cam kenarlarınada dilersen ahşap dilersen pvc çıta dönersin 20 tl bu tutsun ... kapı içerisindeki boşluk kısımlarda kullanacağın ses izolasyon süngeride 10 tl olsun

toplamda 430 tl gibi bir rakam tuttu bunu aşağı bile çekebilirsin ama söyle söyleyeyim hem çift yüzey cam kullanmış hemde arada boşluk oluşturmuş olacaksın ve aynı zamanda boşluklardaki sesi yutacak izolasyon malzemesi kullanmış olacaksın ...Sen düşün şuan ihtiyacım olsa böyle bir uygulama kesinlikle yaparım ....

Stüdyomun tüm işçilğini kendim yaptığım için neyin gerekli olduğunu ve daha iyi olabileceğini kestirebiliyorum ... aklınızda olsun böyle bir uygulama yaptırabilirsiniz ...

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Studio Vengi

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=vengi;24493]Bir önerim daha olacak kapı kasası ahşap fakat kapısını cam şeklinde yapacağın daha ucuz yollu ve sesi diğer kapıya oranla daha iyi keseceği kanısındayım .... yine kapı kasasını oluşturduktan sonra kapının cam alanının çevresine 5 cmlik çıtalarla çevreleyip camı çift yüzeyde olacak şekilde oturttuktan sonra içeride kalan ahşap kısımdaki alanın çevresine ses yutucu malzemeleri yerleştirebilirsiniz bu sayede ciddi anlamda sesi kesmiş olursunuz ...

kapının kasası ile cam gelecek kapı bölümünü marangoza yaptırsanız sizden max 150 tl talep edecektir. Camlarıda camcıdan kestirip fiyatını tahmini söylüyorum 250 tl halledersin .. cam kenarlarınada dilersen ahşap dilersen pvc çıta dönersin 20 tl bu tutsun ... kapı içerisindeki boşluk kısımlarda kullanacağın ses izolasyon süngeride 10 tl olsun

toplamda 430 tl gibi bir rakam tuttu bunu aşağı bile çekebilirsin ama söyle söyleyeyim hem çift yüzey cam kullanmış hemde arada boşluk oluşturmuş olacaksın ve aynı zamanda boşluklardaki sesi yutacak izolasyon malzemesi kullanmış olacaksın ...Sen düşün şuan ihtiyacım olsa böyle bir uygulama kesinlikle yaparım ....

Stüdyomun tüm işçilğini kendim yaptığım için neyin gerekli olduğunu ve daha iyi olabileceğini kestirebiliyorum ... aklınızda olsun böyle bir uygulama yaptırabilirsiniz ...[/QUOTE]

Yaptırdığın kişiler ne kadar profesyonel olursa olsun, kendin bilmeyince sağlıklı birşey olmuyor (Bunu her türlü iş için söylüyorum). Bu açıdan şanslısınız hocam. Stüdyo da çok hoş duruyor, insanın çıkası gelmez valla.

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
vengi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Studio Vengi

Mesaj gönderen vengi »

teşekkürler [MENTION=2438]tezcankoray[/MENTION] bende çıkmıyorum zaten fırsat buldukça burda zamanımı geçiriyorum :)

vengi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Studio Vengi

Mesaj gönderen vengi »

Ruhumu itinayla dinlendirdiğim yerin son hali :)

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Studio Vengi

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=vengi;46183]Ruhumu itinayla dinlendirdiğim yerin son hali :)[/QUOTE]

Hocam hoşgeldin, uzun zamandır göremiyoruz. Lakin fotoğraf eklemeyi unutmuşsun sanırım :)

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
vengi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Studio Vengi

Mesaj gönderen vengi »

[QUOTE=tezcankoray;46190]Hocam hoşgeldin, uzun zamandır göremiyoruz. Lakin fotoğraf eklemeyi unutmuşsun sanırım :)[/QUOTE]

Hoşbulduk , resimler ilk sayfadaydı oraya düzenleyerek ekledim unutmadım :)

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Studio Vengi

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Çok güzel olmuş Hocam , iyi çalışmalar...

Ch.

“Siz ve Stüdyonuz” sayfasına dön