Marshall Headphones Major

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Resim
Marshall markası, kulaklık açısından değerlendirildiğinde ülkemizde ve dünyada oldukça yeni. Fakat ürünlerin son kullanıcılar tarafından kabul görmesi ve yaygınlaşması pek de uzun sürmedi çünkü firmanın yıllardan günümüze gelen çok üstün bir ses tecrübesi var. Müzikle ilgilenenler Marshall'ı daha çok gitar amfilerinden hatırlayacaklardır. 50 yıla varan bir müzik tecrübesine sahip olan Marshall, daha fazla verim ve sert ses isteyen gitarcıların yıllardır tek tercihi. Jimi Hendrix'ten Eric Clapton'a ve hatta Slash'e kadar Marshall usta isimlerin halen vazgeçemediği bir marka. Geçtiğimiz yılla beraber firma gitar amfilerindeki tecrübelerini kulaklıklara da aktarma kararı aldı ve sadece müzik üretenleri değil, dinlemeyi de sevenleri etki altına almayı başardı.
Ürün yelpazesinde bulunan kulaklıklardan biri olan Marshall Headphones Major, aslında koleksiyon ürünü de sayılabilecek özellikte. Kafa bandının içinde "Yüksek Sesin Babası" takma adlı yaratıcısı Jim Marshall'ın imzasını taşıyor. Kulak üstü şekilde tasarlanan kulaklık son derece rahat ve saatlerce kullanılsa bile rahatsızlık oluşturmuyor. Günlük hayatında müziksiz yapamayanlara yönelik geliştirilmiş ve akıllı telefonlarla kullanıma da uygun hale getirilmiş. Üzerinde herhangi bir mikrofon olmadığı için görüşme yaparken kulaklığı telefonunuzdan çıkartmanız gerekecek. Gövde malzemesi ise oldukça sağlam ve kesinlikle kazaya kurban gidebilecek türden değil. Arzu ettiğiniz takdirde kulaklığı katlayarak da taşıyabilmeniz mümkün.
Kulağa baskı yapan yastıklarda tercih edilen malzemenin kalitesi tartışılmaz derecede yüksek. Kulak kepçesi tamamen kapatılmadığından terleme gibi sorunlar da ortaya çıkmıyor. Siyah rengin ağırlıklı olarak tercih edildiği kulaklıkta Marshall amfileri andıran bir tasarım uygulanmış. Sürücülerin dışındaki imza, iç kısımdaki altın renkli metaller ve kulaklık içindeki filtre görünümlü ızgara amfilerden kopup gelmiş gibi. Spiral kablo ise bir dönem gitaristlerin vazgeçilmez tercihleri arasındaydı. Normalde altın kaplama 3.5 mm olan jack bağlantısını kutudan gelen adaptörle 6.3 mm'ye de çevirebilmeniz mümkün. Spiral kısmın etkisi düşünülmediğinde kablonun uzunluğu 100 cm seviyesinde ve yeterli.
Teknik olarak kulaklığı ele alacak olursak empedans değerinin 32 Ohm olduğunu belirterek söze başlayabiliriz.Desteklenen frekans aralığı ise 20 Hz – 20 kHz gibi tatmin edici bir seviyede. Ses basıncıysa 121 dB gibi tatmin edici bir rakam. Aslında söz konusu bir kulaklık olduğunda teknik değerler pek de bir şey ifade etmeyebiliyor. Kalite kavramı özellikle kulaklık gibi ürünlerde çok göreceli. Biz kalitesini her ne kadar onaylasak da sizin de bizzat denemeniz gerekli ve bazı teknomarketlerde söz konusu imkanı bulabilirsiniz. Ama kısaca özetlemek gerekirse Marshall Headphones Major çok ucuz bir kulaklık değil ve ciddi anlamda müzikteki detayları arayan kullanıcılara hitap ediyor. Benzer kalitedeki rakiplerindense rahatlıkla yarısı kadar fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

Sonuç

İyi bir kulaklık için kesenin ağzının açılması gerektiği birçok kullanıcı tarafından biliniyor. Ancak ***ifli bir şekilde müzik dinlemek için 1000 TL'yi bulan rakamlara yükselmek de birçok kullanıcı için saçma olabilir. Marshall Headphones, Major modelinde ortayı bulmuş. Fiyat herkese hitap edecek türden. Retro tasarım ve markaya müzisyenlerin duyduğu hayranlık tercih sebebi olma yüzdesini artırıyor. Kutusundan bir de taşıma çantası gelse hiç fena olmazdı değil mi?

Alternatif

Yüzlerce çeşit kulaklıkla karşılaşabilirsiniz. Marshall Headphones Major'ün en önemli özelliği fiyatından çok daha fazlasını verebilmesi.
[TABLE=class: urunspectable, width: 622]
[TR]
[TH=bgcolor: #1BA5B9, colspan: 2]Teknik Detaylar[/TH]
[/TR]
[TR=class: renk0, bgcolor: #F1F1ED]
[TD=bgcolor: #FFFFFF]Renk[/TD]
[TD=bgcolor: #FFFFFF]Siyah[/TD]
[/TR]
[TR=class: renk1]
[TD=bgcolor: #E6F9FC]Tip[/TD]
[TD=bgcolor: #E6F9FC]Kulaküstü[/TD]
[/TR]
[TD=bgcolor: #FFFFFF]Bağlantı[/TD]
[TD=bgcolor: #FFFFFF]3.5 mm / 6.3 mm[/TD]
[/TR]
[TD=bgcolor: #E6F9FC]Empedans[/TD]
[TD=bgcolor: #E6F9FC]32 Ohm[/TD]
[/TR]
[TD=bgcolor: #FFFFFF]Frekans Aralığı[/TD]
[TD=bgcolor: #FFFFFF]20 Hz - 20 kHz[/TD]
[/TR]
[TD=bgcolor: #E6F9FC]Ses Basınç Seviyesi[/TD]
[TD=bgcolor: #E6F9FC]121 dB[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Not: Bu arada bu kulaklıktan ben bir tane denk getirdim, kendime ikinci bir kulaklık arıyordum.Geldikten sonra daha detaylı bilgi veririm...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[align=center]ResimResim
Resim[/align]

DreamSongs
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DreamSongs »

Bu güne kadar kulaklıklara verdiğim parayla hatırı sayılır bir referans hoparlör alırdım.

[align=center][SIGPIC][/SIGPIC][/align]

al2
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen al2 »

Kalite kokuyor.. Performansı merak uyandırıcı..

http://soundcloud.com/al2yxl
Kara Deryalarda Bir Fenersin

keşanlı mustafa
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Been thanked: 4 time

Mesaj gönderen keşanlı mustafa »

Test sonucunu merak ediyorum

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

Evet arkadaşlar kulaklık dün itibari ile elime ulaştı...:)
Henüz sıkı performans testlerim olmadı ama bu ürünle ilgili ilk ve en önce söylemem gereken şey son derece şık bir kulaklık olması...
Marshall yıllardır süren kaliteli çizgisini gerçekten bu ürünün tüm çizgilerine yansıtmış durumda.Gitar amfisine benzetilen kulaklıklar, kaliteli aksam ve plastik malzeme harika bir görünüm oluşturmuş.
Cihazın ses yalıtımını da ilave bir alkışı hak ediyor.Yine kaliteli deri aksam,jack ve kablo aksamına diyecek yok...
Duyumda alt frekanslar için "ehhh işte " diyebilirim.
Lakin bu bir referans kulaklığı değil aslında bunu da göz önüne almak gerekir...Fakat piyasada satılan ucuz yollu sözüm ona referans kulaklık olduğu iddia edilen ürünlerin fersah fersah önünde olduğu da bir gerçek. Hepsiburada.com daki indirim ise benim için ayrıca bir fırsat oldu...
Sonuç olarak iyi bir kulaklık olduğunu düşünüyorum...

Ch.

En son Cho®dSolo tarafından 08 Şub 2013, 21:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Parayı harcadın Bahadır heralde:), güle güle kullan.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

evet başım göğe erdi...:cool:

Ch.

DreamSongs
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DreamSongs »

Hayırlı olsun dostum...

[align=center][SIGPIC][/SIGPIC][/align]

keşanlı mustafa
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Been thanked: 4 time

Mesaj gönderen keşanlı mustafa »

Hayırlı olsun....Olmazsa satarsın....

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Güle güle kullan..Güzel bir kulaklık, tasarım güzel.
Empedansı düşük yanlız 32 Ohm, mix de seviyelerde yanıltabilir..
Kapalı mı, açık mı anlayamadım ama açık ise bass larda sorun yaratmaması gerekli..

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[QUOTE=enym;8142]Güle güle kullan..Güzel bir kulaklık, tasarım güzel.
Empedansı düşük yanlız 32 Ohm, mix de seviyelerde yanıltabilir..
Kapalı mı, açık mı anlayamadım ama açık ise bass larda sorun yaratmaması gerekli..[/QUOTE]

saol Abi, basslarda sorun demek pek doğru değil aslında, mesele duyulabilirlik açısından tatminkarlık...
Lakin henüz tam da istediğim gibi test edemedim aslında,yanılıyor olabilirim.
Zamanla çıkacaktır ortaya...
Kesin olan şey eğer şıklık para ediyorsa adamlar top yapmışlar...:ok:

Ch.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

evet yavaş yavaş şekillenmeye başladı...
mix de esasen kullandığım kulaklığım Senheiser HD215...
Ben ikinci kulaklığı aslında Mox6 üzerinden çalıştığım zaman kulaklığı ondan söküp öbürüne takmayayım diye düşünmüştüm...
Aralarında duyum açısından neredeyse dağlar var diyebilirim...Mix de büyük yanılgılara yol açabileceğini düşünüyorum.HD215 de pırıl pırıl bir duyuma sahiptim.(yani Ertan Abi her zamanki gibi doğru tahmin etti...)
Marshall ise daha boğuk bir ses alıyorum.Bu açıdan biraz hayal kırıklığı yarattı bile diyebilirim...
Ama zaten bir çalışmada MOX ses kartını kısa süreli kullanıyorum genellikle, yani benim açımdan durum idare edilebilir...:)

“Kulaklık ve Amplifikatörleri” sayfasına dön