InLine console hakkında bilgisi olan

Biraz soluklanıp, bir kahve içip,sohbet etmek için...

tugayerdogan

InLine console hakkında bilgisi olan

Mesaj gönderen tugayerdogan »

Selamlar herkese. InLine console hakknıda terimsel bilgiye ihtiyacım var fakat yabancı kaynaklardan bile erişim sağlayamadım. Bu konuda bilgi sahibi olan birisi varsa kaynak yönlendirmesi yahut bilgi paylaşımı yapabilirse çok sevinirim

Mustafa Sarioglu
Has thanked: 1 time

Re: InLine console hakkında bilgisi olan

Mesaj gönderen Mustafa Sarioglu »

Merhaba Terimsel Bilgiden kastınız nedir ? Ben inline konsol kullandım. Merak ettiğiniz ana hususları yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Mesaj gönderen Barış Büyük »

https://www.audiomasterclass.com/newsle ... hat-s-that

Google'da ilk karşıma çıkan buradaki anlatım oldu. Buna bakabilirsiniz. Genel mantık olarak da "inline" konsollarda her bir mixer kanalının üzerinde 2 giriş olur;

• Kayıt edeceğiniz kaynağın girişi için organize edilmiş "ana giriş" (Mesela mixer üzerindeki ilk kanaldaki mikrofon girişi)
  • Ve yine aynı kanal üzerinde örneğin DAW'dan duymak için geri dönüş yaptığınız ve DAW'daki 1. kanalda hali hazırda kayıt edilmiş olan sesin girişi

Özetle, diyelim ki 32-kanal inline bir mixer var elinizde. Toplamda aslında 64-kanal girişiniz oluyor. Bunlardan 32 tanesini kayıt ederken kullandığınız kanallar olarak masaya yatırırken, kalan 32 tanesini de DAW'dan dönüş olarak kullanbiliyor, hepsinin birleşimini de mixer'in çıkışında duyabiliyorsunuz.

Hatta üst model inline mixer'lerde DAW dönüş kanallarında sadece volume ve pan da olmuyor, ya basic bir HF/LF EQ, ya da o kanalın kullanıyor olduğunuz EQ'nun bir kısmını seçmeli olarak bir butona basıp, DAW dönüşüne yönlendirebilme imkanı veriyor. Bu da tabi mix sırasında da işe yarayan bir özellik; mix'de diyelim ki 32-kanal mixer doldu (DAW'dan gelen kanallarla), kalan 32 diğer kanala çok da EQ gerektirmeyecek sesleri yönlendirerek (atıyorum shaker/tef/FX gibi sesleri), mix sırasında mixerinizi 64 kanal olarak kullanabiliyorsunuz... Önemli ve kullanışlı bir özellik...

Mustafa Sarioglu
Has thanked: 1 time

Mesaj gönderen Mustafa Sarioglu »

Barış abinin cevabına ek olarak ben de bir şeyler ekleyeyim.
Terimsel olarak bilmeniz gereken ana cümleler şunlar;

• Channel
    • To Tape
  • Monitor
    • Off Tape
  • Direct Out
  • Routing
  • Swap yada Flip de denir

Modellerin ve markaların ek özelliğine bulaşmadan kabaca anlatıyorum.

• Channel = Mİcrofon/line/Enstruman sinyalini ilk işlediğimiz, preamp katına sahip, sinyali kayıda yolladığımız haline getirdiğimiz katman

• To Tape = Channel'da ürettiğimiz ve kayıda giden sinyale 'To tape' sinyal deniyor.
  • Monitor = Kayıda yolladığımız sinyalin, kayıtçıdan (Daw, makara bant, hdd recorder vb) masaya geri geldiği ve bizim duyduğumuz versiyonu.

• Off tape = Kayıtçıdan dönen ve monitor kanalında dinlediğimiz sinyale de 'Off Tape' deniyor.
  • Direct Out = Channel da ürettiğimiz yükseltilmiş (amplifiye ses) sesi, kayıtçıya yollayan yol.

• Routing = Channel ve Monitorun hangi sinyalleri taşıyacağını (to tape/off tape) seçtiğimiz, ayrıca bu sinyallerin hangi buslara gideceğini (master bus, grup bus) atadığımız kısım.

• Swap aka Flip = İnline masalardaki Volume faderları genel de Channel'ı yani To Tape sinyali kontrol eder, Off Tape i taşıyan Monitor volumleri ise daha çok Knob dediğimiz minik yuvarlak şekildedir ya da normal faderdan daha ufaktır.
    Kullanım alışkanlıklarına göre bazı operatörler Monitor sinyali büyük faderdan kontrol etmeyi sever. Büyük masalarda bu iki faderın hangi sinyali taşıyabileceğini seçebiliyorsun. bunu ayarşadığın özelliğie ya da tuşa swap/flip deniyor. Bu tuşa bastığında büyük faderlardaki sinyalle küçük knoblardaki sinyal yerdeğiştiriyor.

“Kafeterya” sayfasına dön