Sarı Ev Akustik

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Sarı Ev Akustik

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Özel mesajlarıma baktım. 2016 yılında bir arkadaşımız özelden şu soruyu sormuş bana:

"merhaba sarı ev stüdyosu kayıtlarını dinledim bişi soracaktım kayıtlarda bu kadar net canlı sesi nasıl alıyorsunuz mikrofon ses kartıyla alakalı mı yoksa mixle de alakası var mı"

Kendisine yanıt verip, vermediğimi maalesef hatırlamıyorum ancak burada (bugün) herkesin göreceği şekilde cevaplamayı tercih ettim. Öncelikle Sarı Ev Akustik projemi bilmeyenler için Youtube link'ini paylaşmak isterim: Sarı Ev Akustik

Arkadaşımızın sorusunu da kısaca cevaplamaya çalışayım;

Sarı Ev Akustik projesine girme sebebimden başlamak isterim... O dönemlerde birçok "Youtube akustik müzik" projesine denk geliyordum ve hiçbirinden memnun değildim kendi adıma. Bu noktada bu tarz projeleri gerçekleştiren arkadaşlar üzerinde özellikle ses (kayıt/mix) anlamında farkındalık yaratmak amaçlı böyle bir projeye başladım, gerekli ekipmanı aldım ve bu ekipmanı kullanabilecek genç, işini seven ve çalışırken zevk alan arkadaşları buldum.

İlk kayıt aşamasında projenin başında durdum, daha sonraki kayıtları Bilgehan Çoruhlu arkadaşımız kendisi devam ederek aynı şekilde sürdürdü. Sanatçıları/grupları çağırırken özellikle davul kullanacaklarsa akustik gitar olmamasına (mikrofona fazla ses kaçacağı için) dikkat etmeleri gerektiğini söyledim (uymayanlar oldu, bir şekilde mix sırasında çözdüm bunları). Ve kayıt alınırken olabilecek en temiz ve net sesin alınmasına gayret gösterilmesini sağladım.

Kullandığım ekipman (hatırladığım kadarı ile):

• Mic-pre / AD Çevirici: RME Octamic XTC (8-kanal ADAT ile analog'dan dijitale çevrilen sinyal direk olarak Protools'a geliyordu)
  • DAW: Protools Ultimate HD
  • Mikrofonlar: sE, Neumann, Shure, Sennheiser markalarının mikrofonları

Kayıtlarda olabilecek hatalı kullanım ihtimaline ve mix sırasında geri dönüşü de olamayacağı için compressor kullanılmasını istemedim.

Finalde projenin kafamda planladığım gibi tınlamasının altında yatan ana sebepler ise şunlar;

• Ekipman kalitesi belli bir düzeyde idi
  • Oda, benim Mix & Mastering odam idi ve akustiği son derece profesyonel bir şekilde John Brandt tarafından tasarlanarak uygulandı
  • Kayıtlar olabilecek en temiz hali ile alınmaya çalışıldı
  • Mix'leri (ve sonrasında mastering'leri) normal bir albüm projesinde ne kadar titiz çalışıyorsam, aynı titizlikte ve uğraşı ile yaptım

Sonuçta kafamda hayal ettiğim "akustik proje"nin sound'unu reel olarak da çıkartabildim. Mix'lerde özellikle sound'un "samimi" gelmesini istiyordum, bunu sağlayabildiğimi düşünüyorum (gerek tonlamalarım, gerekse FX'leri kullanma şeklim sayesinde). Özetle, o dönem için (ki hala öyle sanıyorum) diğer akustik projeleri dinlediğinizde onlardan sound anlamında en azından "farklı" tınlayan, belli bir karakteri olan bir proje ortaya çıkarttığımı düşünüyorum. Henüz dinlememiş olan arkadaşların da yurakıdaki linkten dinlemesini tavsiye ederim ve dinledikten sonra varsa sorularınız, buradan bana yazabilirsiniz. Elimden geldiği kadarı ile cevaplamaya çalışacağım.

Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Re: Sarı Ev Akustik

Mesaj gönderen Sativus »

Tekrar hoş geldiniz diyeyim. Projeyi kaçırmışım ilk defa dinliyorum, sabahın 5'inde çok keyifli oldu :) Elinize sağlık, çok güzel duyuluyorlar.

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Elinize sağlık Hocam, çok temiz ve çok keyifli kayıtlar✋👏👏

Ch.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Sativus yazdı: 10 May 2020, 05:09

Tekrar hoş geldiniz diyeyim. Projeyi kaçırmışım ilk defa dinliyorum, sabahın 5'inde çok keyifli oldu :) Elinize sağlık, çok güzel duyuluyorlar.

Teşekkürler :) Keyif almanıza sevindim.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Barış'cığım senin bu kanal harika zaten. Ben örneğin bu kanaldaki eserlerden biri olan Gökhan Türkmen / Olmadı şarkısını ; kayıt, mix ve mastering konusunda referans bir parça olarak görüyor ve bu işlerle iştigal eden arkadaşlarıma adeta ders niteliğinde incelemesini uzun zamandır tavsiye ediyorum. Tabii bunu yaparken de ; şarkının hücum kanal kayıt olduğunu ve bu gözle incelemesi gerektiğini (yani yapılan işin esasında ne kadar zorlu olduğunu ) ayrıca not olarak belirtiyorum.

Ama gördüğüm kadarıyla sen bu "Sarı Ev Akustik" projesinin peşini bıraktın herhalde ? Devam etse iyi idi. Çünkü kanalınız Türkçe akustik kayıt konusunda internetteki en nitelikli kanal bence.

Emeği geçen herkesin ellerine ve sesine sağlık.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Mehmet Uzunosmanoğlu yazdı: 10 May 2020, 23:02

... Ama gördüğüm kadarıyla sen bu "Sarı Ev Akustik" projesinin peşini bıraktın herhalde ? Devam etse iyi idi. Çünkü kanalınız Türkçe akustik kayıt konusunda internetteki en nitelikli kanal bence.

Mehmet abi, görüşlerin için teşekkür ederim :)

Maalesef devam edemedim. Çünkü çok zamanımı alan bir proje idi ve tamamen her türlü masrafı ben karşılıyordum. Bir noktadan sonra "sponsor firma" gerekti. Onu da kendi arayışlarımızda maalesef bulamadık. Video çekimleri yapan arkadaşlarımızdan birisi de askere gidince olayı sonlandırma kararı aldım. Ancak, senin de dediğin gibi bu konuda bir "referans" olduğunu ben de düşünüyorum. Umuyorum bu tarz bir proje gerçekleştirmek isteyen arkadaşlara özellikle ses konusunda ışık tutabilmişimdir... Yine de ileride olur da bir sponsora denk gelirsek, projeyi tekrar canlandırabilirim.

“Barış Büyük” sayfasına dön