Cubase & Studio One !

yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen yiğitcan »

Merhaba arkadaşlar ...

Sizce cubase mi, yoksa studio one mı daha kullanışlı ?
Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Yıllardır bu ikili ile çalışıyorum.
Studio One mastering pluginlerini çok beğeniyorum, mastering i studio one ile yapmaktayım.
"Kullanışlı" kişiye göre değişir.
Benim için son derece kullanışlı, ne nerede ezbere biliyorum...

Ch.
yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Cubase & Studio One !

[QUOTE=Cho®dSolo;52611]Yıllardır bu ikili ile çalışıyorum.
Studio One mastering pluginlerini çok beğeniyorum, mastering i studio one ile yapmaktayım.
"Kullanışlı" kişiye göre değişir.
Benim için son derece kullanışlı, ne nerede ezbere biliyorum...

Ch.[/QUOTE]

Bahadır hocam cubase nin hangi sürümünü kullanıyorsunuz ?
Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

[QUOTE=yiğitcan;52612]Bahadır hocam cubase nin hangi sürümünü kullanıyorsunuz ?[/QUOTE]

Element 8
Hala...:duel:

Ch.
yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Cubase & Studio One !

[QUOTE=Cho®dSolo;52617]Element 8

Ch.[/QUOTE]

Ben studio one'a geçtim gerçekten çok iyi ...
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen averen »

[QUOTE=Cho®dSolo;52617]Element 8

Ch.[/QUOTE]

Bende Cubase 8 hâlâ ama bu aralar artık tam bir sürüm al al diye bir dürtü var içimde :)
İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
özkan

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen özkan »

Türk halk müziği kayıtları yapıyorum. İlk daw serüvenime cubase ile başladım. Ama programın gereksiz karmaşıklığı hemen canımı sıktı. Birde baktım ki studio one diye bir daw var. Daha versiyon 2. Birde free sürüm veriyorlardı kısıtlı olarak. Baya kurcaladım işte budur dedim. Herşey elinizin altında. O zaman 200 lira verip hemen lisansını aldım. Versiyon 4.5 ile lisanslı olarak devam ediyorum. Birde cubase gibi zırt pırt güncellemeye para istemiyorlar. v3'ü aldım 1,5-2 yıl kullandım galiba v4 çıktı indirim ile 350 liraya güncelledim. V5'e kadar presonus para istemez artık. Önemli bir ayrıntı daha, v2 yi aldığımda melodyne (essential) hediye ettiler temel sürüm. (şimdi 100 dolar) Bu yılbaşında harika bir indirim yakaladım 200 liraya da onu güncelledim (assistant-şimdi 250 dolar) fıstık oldu. Bu yüzden presonustan kopamıyorum. Hediye ettikleri baba pluginleri saymıyorum bile. Demem o ki ne oldu bu cubase'e yahu :))))
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen tezcankoray »

Alışkanlık meselesi bence tamamen...

Cubase kullanıyordum (Elements 8), Windows'tan MAC'e geçince hem Logic hem de Stuio One'ı kurcalama fırsatım oldu...

Her ikisinde de Cubase kadar rahat edemiyorum nedense bi diken üstündeyim...

Aslına bakarsanız, Studio One 4 ve sonrası acayip pratik olmuş. Birçok şeyde menu aramanıza gerek olmuyor, tutup kulağından sürükleyip bırakıyorsun oluyor. Yeni bir audio kanal açıp, audio file import etmenize gerek yok mesela, audio dosyasını sürükle direkt olarak DAW'ın üstüne; o sana soruyor/oluşturuyor.

Biraz daha zaman geçirmem lazım tam olarak alışmak için.

Bana kalırsa macera aramaya gerek yok, size hangisi daha yakın geliyorsa ve maddi imkanlar konusunda sıkıntı yoksa en alıştığınız DAW'dan devam edin. Sonuçta DAW bir araç sadece. Hemen hemen hepsinde benzer özellikler var. Ha tabi dersen ki; "şu DAW'da şu özellik var ve ben onsuz yapamıyorum" o zaman el mecbur o DAW'ı kullanacaksın zaten.

Saygılar,
Tezcan
En son tezcankoray tarafından 12 Mar 2020, 16:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
averen
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 5 time
İletişim:

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen averen »

Cubase, pro tools, studio one, samplitude hepsini dönem dönem kullandım. Tezcan'ın dediği farklı özellikleri olsa da hepsinin görevi aynı. Benim favorim cubase, alternatifim ise samlitude :)
İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, ANTELOPE DISCRATE 4 SYNERGY CORE, sE 2200 aII, ANTELOPE VERGE PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
İletişim:

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen EsbaB »

[QUOTE=yiğitcan;52610]Merhaba arkadaşlar ...

Sizce cubase mi, yoksa studio one mı daha kullanışlı ?[/QUOTE]

Ben Creative ses kartı üzerinde gelen Program ile başlayıp Adobe Audation ile devam ettim.
Cubase ile tanışınca level atlamanın tadına vardım, sonrasında yine ses kartı ile Cubase 6 AI 'ye terfi ettim, updateler ile Elements 7,8,9 derken orda takılı kaldım.

Geçmişte bir iki defa Studio One denediysemde yabancılık çektim ama Taner Abinin samimi tavsiyesiyle yine Studio One macerası yaşayacağım galiba :)

Otomatik metronom belirleyip tüm kanalları seçilen paternin metronomuna çevirmesi ve arşivinden dolayı Cubase Tam sürümüde arzuladığımı saklayamayacağım tabi.
Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen ugur86 »

DAW olayında alışkanlıktan da ziyade arayışınız çok önemli. midi odaklı çalışan , dahili kütüphanelerin zenginliğini önemseyen birine Logic Pro biçilmiş kaftandır. cubase bana artık çok uzak gelse de midi yazma editleme onda da pratik, studio one'ın biraz bu konuya el atması lazım. Göz yoruculuk da benm için çok önemli, cubase yeni sürümlerindeki dark tema beni acayip yoruyor, genel arayüzdeki o ağırlık da gitti sanki, bilemiyorum bana çok itici geliyor. geçen cubase'de yapılmış bir proje geldi, batch export alıp logic'te çalıştım :) studio one bir nebze daha göz dostu diyebilirim. onun da otomasyon modundayken audio kanal renkleri ile otomasyon çizgileri çok fazla birbirine giriyor. ben bildiğin logic'çiyim şu an :) onun en temel 2 eksiği de bana göre precount metronomlu kayıt alınamaması ve ses hızlandırma, yavaşlatma, transpoze etme işlemlerinde diğer DAW'lara göre daha fazla bozmasıdır...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Baran33

Cubase & Studio One !

Mesaj gönderen Baran33 »

Öncelikle şunda karar kılalım ki midi konusunda cubase 1 numaradır. Ben 2009 yılında çıkan cubase 5 i kullanılıyorum ve cubase 5 de midi adına neredeyse yapılamayacak bir şey yok. İçindeki stok enstrümanlar da Logic ile kafa kafaya olduğunu duydum ve o açıdan da Studio one a göre daha iyidir.(Halionsonic olsun groove agent se olsun birer ansiklopedi gibiler araştırdığım kadarıyla. İçlerinde çok sayıda ses var. Studio one da bu kadar kapsamlı ses bankaları gelmiyor diye biliyorum). Şimdi audio konusuna gelirsek, cubase deki hangi vst plugin eksik, hangisi işini Studio one da gelenlerden daha kötü yapıyor? Bence cubase 5 in içinde gelen pluginler bile hemen hemen gerekli bütün efektlere sahiptir. Cubase 10 u düşünemiyorum bile. Yani demem o ki Cubase in rakibi Logictir. (Midi için söylüyorum) Audio konusunda ise zaten Pro Tools, Logic, Cubase üçlüsü yıllardır bilinen endüstri standartları. Studio one da son zamanlarda yaptığı çıkışla bu üçlüye eklenmiş oldu. Dolayısıyla audio kaydı açısından aralarında pek bir fark olduğunu sanmıyorum.
En son Baran33 tarafından 28 Mar 2020, 20:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Cubase-Nuendo” sayfasına dön