Pro Tools 12

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Pro Tools 12

Mesaj gönderen ugur86 »

Solistlerin single çıkarması gibi her sene yeni bi sürüm çıkmaya başladı, şu an cubase 8 almaya bile çekiniyorum, iki ay sonra 8.5'i çıkarıp ver bakalım 70 euro diyecekler, sonra 2016'nın başında ufak bi geliştirme yapıp 9'u çıkaracaklar ver bi 100 euro daha... marka ayırt etmiyorum bütün DAW üreticileri bunu alışkanlık haline getirmeye başladı. Hayır anlamadığım dava, 7'den 8'e geçmeye para istemeni anlıyorum ama, 8'den 8.5'e para nedir abi, bu senin güncellemen gibi birşey zaten, yeni DAW almıyorum ki, ücretsiz vereceksin elbette...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

sen4tor
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Pro Tools 12

Mesaj gönderen sen4tor »

[QUOTE=ugur86;24704]Solistlerin single çıkarması gibi her sene yeni bi sürüm çıkmaya başladı, şu an cubase 8 almaya bile çekiniyorum, iki ay sonra 8.5'i çıkarıp ver bakalım 70 euro diyecekler, sonra 2016'nın başında ufak bi geliştirme yapıp 9'u çıkaracaklar ver bi 100 euro daha... marka ayırt etmiyorum bütün DAW üreticileri bunu alışkanlık haline getirmeye başladı. Hayır anlamadığım dava, 7'den 8'e geçmeye para istemeni anlıyorum ama, 8'den 8.5'e para nedir abi, bu senin güncellemen gibi birşey zaten, yeni DAW almıyorum ki, ücretsiz vereceksin elbette...[/QUOTE]

Kesinlikle katılıyorum

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Pro Tools 12

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

[QUOTE=ugur86;24704]Solistlerin single çıkarması gibi her sene yeni bi sürüm çıkmaya başladı, şu an cubase 8 almaya bile çekiniyorum, iki ay sonra 8.5'i çıkarıp ver bakalım 70 euro diyecekler, sonra 2016'nın başında ufak bi geliştirme yapıp 9'u çıkaracaklar ver bi 100 euro daha... marka ayırt etmiyorum bütün DAW üreticileri bunu alışkanlık haline getirmeye başladı. Hayır anlamadığım dava, 7'den 8'e geçmeye para istemeni anlıyorum ama, 8'den 8.5'e para nedir abi, bu senin güncellemen gibi birşey zaten, yeni DAW almıyorum ki, ücretsiz vereceksin elbette...[/QUOTE]

Steinberg'in bu tutumunu bende yanlış buluyorum. Bu update ve upgrade olaylarında yanlış bir tutum sergiliyorlar. Misal Avid, Pro Tools'un 10. sürümünü öğrenci belgesi ile alanlara 4-5 yıllık ücretsiz sürüm yükseltme hakkı verdi.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Pro Tools 12

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Kerem Çelik;24744]Steinberg'in bu tutumunu bende yanlış buluyorum. Bu update ve upgrade olaylarında yanlış bir tutum sergiliyorlar. Misal Avid, Pro Tools'un 10. sürümünü öğrenci belgesi ile alanlara 4-5 yıllık ücretsiz sürüm yükseltme hakkı verdi.[/QUOTE]

Dostum şu anda anlık bi kasvetle steinberg'e mail attım. her yıl yeni sürüm çıkarıyorsunuz, buçuklu versiyonlara bile para istiyorsunuz, lisans almaya çekiniyoruz dedim. forumlardan ve insanların da bu tutumdan rahatsız olduğundan da bahsettim, bakalım ne cevap verecekler. Böyle bi soygun tarzı yok, alacağımız varsa da geri duruyoruz bu tutum yüzünden, Kınıyorum...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

totto
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

Pro Tools 12

Mesaj gönderen totto »

Arkadaslar Pro tools ile ilgili bir sorum olacak. Bir arkadaşımda su an pt11 var. Pt12'de aynı proje üzerinde birden fazla kişi ortak çalısabilecekmiş sanırım.

Bende ise Pro tools yok. Arkadaşımın pt11'ini upgrade etsek ben de kullanabilir miyim sizce? Yoksa benim ayrıca lisansımın mi olması gerekir?

Ya da ben de bir ilok alsam içine arkadaşımın Lisansı'ını atsak kendi bilgisayarımda Pro tools'u kullanabilir miyim?

Lütfen sorum yanlış anlaşılmasın, ben bu işlerden para kazanan biri değilim, evde amatör bir hobici olarak da Pro tools un fiyatı beni aşıyor.

G3production
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Pro Tools 12

Mesaj gönderen G3production »

Ayrıca sizdede Pro Tools lisanslı olması gerekiyor eğer proje bazlı çalışacaksanız avid yeni bir fiyat politikası geliştirdi. Aylık 30 dolar gibi bir para vererek aylık olarak pro tools lisansını kiralayabiliyorsunuz. Yani yazılımı almadanda bu şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda eğer 16 kanalı geçmeyecekse projeleriniz avid pro tools first diye ücretsiz kendi yazılımını da çıkarıyor. Böylece ücretsiz olarakda sınırlı bir protools kullanıcısı olabilirsiniz.

totto
Yeni Üye
Yeni Üye
İletişim:

Pro Tools 12

Mesaj gönderen totto »

Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler icin teşekkür ederim.

Aylık kiralama seçeneğini bilmiyordum. Aslında makul görünüyor.

Ücretsiz versiyonunu bu aralar indirip denemeyi düşünüyorum. (Henüz pt first yayınlanmamış) Sanırım Pro tools artık marka model kısıtlamalarını kaldırıyor.

Eğer ücretsiz versiyonda da online proje üzerinde çalışılabilirse kanal sayıları bir sekilde azaltılabilir. Son çare olarak aylık lisans kiralayıp proje tamamlanabilir diye düşünüyorum.

En son totto tarafından 21 Şub 2015, 08:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
alecna81

Pro Tools 12

Mesaj gönderen alecna81 »

pt 10+4 senelik upgrade öğrenci planına ben de katıldım. İtüde müzik teknolojileri öğrencisiyim öğrenci belgemi yolladım filan compelden satın aldık bir şekilde ama 12.5.1 e gelince lisans sistemini değiştirdiler, o sene çıkan bütün upgradeleri almam gerekiyordu malesef yeni lisans sistemine beni geçirmedikleri gibi 12.5.1 (bugglı proje hata verip kapanıyor bir daha asla açamıyorsunuz) sürümüne mahkum ettiler beni. Allah belalarını versin ne diyim :D
Tayfun Kara
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Pro Tools 12

Mesaj gönderen Tayfun Kara »

Hocam pt nin de ücretsiz kısıtlı programı varmı yani ilk defa duydum
Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Pro Tools 12

Mesaj gönderen Vbaran »

Compel'de 16bin lira.
Kahrolsun kapitalizm.
Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
Tayfun Kara
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Pro Tools 12

Mesaj gönderen Tayfun Kara »

[QUOTE=Vbaran;47749]Compel'de 16bin lira.
Kahrolsun kapitalizm.[/QUOTE]Artık ekipmam v.s alınacak bir durumda değil ortalık hocam hiç kımıldamamak gerek zamanında kruzweiL Ks_40 monitör 400 tl idi şuan 700-800 tl olmuş 600-700 lük ses kartları 1000-1.500 tl olmuş genç bu işe gönül vermiş arkadaşlarımız bu yüzden başlamadan son veriyorlar veya 2.ci ele yüklenip kazık yiyorlar. Sonumuz hayır olsun.

Bu arada Hayırlı cumalar hepinize

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Pro Tools 12

Mesaj gönderen Orkunn »

Yeni konu açmak istemedim. Şimdi efendim elimde AMD Ryzen 2500u işlemcili idare eder bir laptop var. Öğrenci indirimiyle 12 ay güncelleme destekli ömür boyu Pro Tools 12 alırsam, ilerde daha güçlü bir bilgisayar dizdiğimde aynı lisansı kullanabilir miyim? 299 dolar + 414 TL (ilok 3) toplamda 2200 lira civarına mal olacak.
Diğer seçenekte Cubase+E-licenser. Onun da maliyeti 2383 TL civarı. Hem ikisi arasında kaldım, hem de lisans taşıma işleri kafamı karıştırıyor.

Not: Logic Pro'm var. Mac bilgisayarım hakkın rahmetine kavuştu. Apple bey iş görür bir Mac mini'ye 7.100 lira çekince Logic Pro'dan da vazgeçtim. Her üç DAW'ı da aynı seviyede kullanabiliyorum. Zaten çoğunlukla kullandığım plug-inler her üç yazılımda da çalışıyor.
En son Orkunn tarafından 27 Nis 2019, 20:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Pro Tools 12

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Orkunn;47921]Yeni konu açmak istemedim. Şimdi efendim elimde AMD Ryzen 2500u işlemcili idare eder bir laptop var. Öğrenci indirimiyle 12 ay güncelleme destekli ömür boyu Pro Tools 12 alırsam, ilerde daha güçlü bir bilgisayar dizdiğimde aynı lisansı kullanabilir miyim? 299 dolar + 414 TL (ilok 3) toplamda 2200 lira civarına mal olacak.
Diğer seçenekte Cubase+E-licenser. Onun da maliyeti 2383 TL civarı. Hem ikisi arasında kaldım, hem de lisans taşıma işleri kafamı karıştırıyor.

Not: Logic Pro'm var. Mac bilgisayarım hakkın rahmetine kavuştu. Apple bey iş görür bir Mac mini'ye 7.100 lira çekince Logic Pro'dan da vazgeçtim. Her üç DAW'ı da aynı seviyede kullanabiliyorum. Zaten çoğunlukla kullandığım plug-inler her üç yazılımda da çalışıyor.[/QUOTE]

Hocam 2012 model mac mini i7 işlemcili olanlar 3 bin bandında bulunabiliyor. o kasada işlemci hariç ssd-ram kolaylıkla upgrade de edilebiliyor. oldukça performanslı cihazlar. pro tools audio kayıt ve edit için eyvallah ama midi-vsti ile çalışan aranje odaklı insana zulümdür :) cubase veya studio one da birer alternatif ama konu midi ise logic bu işi önde götürüyor, dahili kütüphaneleri ve fx pluginleri de keza aynı şekilde çok başarılı. göz yormama, cici arayüz olayı da cabası. mac'in stabilitesini kaynak kullanımını da ararsınız eminim.

Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Pro Tools 12

Mesaj gönderen Orkunn »

[QUOTE=ugur86;47926]Hocam 2012 model mac mini i7 işlemcili olanlar 3 bin bandında bulunabiliyor. o kasada işlemci hariç ssd-ram kolaylıkla upgrade de edilebiliyor. oldukça performanslı cihazlar. pro tools audio kayıt ve edit için eyvallah ama midi-vsti ile çalışan aranje odaklı insana zulümdür :) cubase veya studio one da birer alternatif ama konu midi ise logic bu işi önde götürüyor, dahili kütüphaneleri ve fx pluginleri de keza aynı şekilde çok başarılı. göz yormama, cici arayüz olayı da cabası. mac'in stabilitesini kaynak kullanımını da ararsınız eminim.[/QUOTE]

İşte sorun burda ya hocam. Son 2 yıldır midi benim için ikinci hatta üçüncü plana düştü. Mix ve editing ile daha çok uğraşıyorum. Altyapı yazma işini gene bir şekilde hallederim.
Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22

“Pro Tools” sayfasına dön