Compressor Nedir? Nasıl Kullanılır? (detaylı inceleme)

Mix - Mastering tecrübeleriniz,faydalı bilgiler ve anlatımlar burada...

engin-44

Mesaj gönderen engin-44 »

harika

dm01

Mesaj gönderen dm01 »

Compressor nasıl kullanılır ı bir çok kaynaktan izledim öğrendim de, şuna cevap bulamadım
Compressor ne zaman kullanılır?

ozgur_d
Been thanked: 1 time

Mesaj gönderen ozgur_d »

merhaba
mix&mastering etabında yada kayıt sırasında sesi daha dengeli hale getirmek için kullanabilirsiniz
yaygın kullanım amacı bu sekilde

yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yiğitcan »

hiç kullanılmaması taraftarıyım

dm01

Mesaj gönderen dm01 »

Kompressor den 2 farklı şekilde yarar sağladım. 1-Sesi açmak 2-sese değişik tarif etmesi zor bir karakter kazandırmak. Sanırım dinlediğimiz kaliteli albüm kayıtlarının arkasındaki sihir bu.

Limiter ise sesin peak yaptığı noktaları aşağı çektiği için kullanılabilir. Bazen ses fazla geliyor ibre kırmızıya vuruyor. Ondan kurtulmak için.

Siz ne düşünüyorsunuz compressor un başka meziyetleri var mı? Acaba benim kulağım mı henüz çok acemi?

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=dm01;46940]Kompressor den 2 farklı şekilde yarar sağladım. 1-Sesi açmak 2-sese değişik tarif etmesi zor bir karakter kazandırmak. Sanırım dinlediğimiz kaliteli albüm kayıtlarının arkasındaki sihir bu.

Limiter ise sesin peak yaptığı noktaları aşağı çektiği için kullanılabilir. Bazen ses fazla geliyor ibre kırmızıya vuruyor. Ondan kurtulmak için.

Siz ne düşünüyorsunuz compressor un başka meziyetleri var mı? Acaba benim kulağım mı henüz çok acemi?[/QUOTE]

"Kompresör" tam kelime anlamı ile baktığımızda "sıkıştırıcı" olarak çevirirsek yanlış olmaz. Kompresör bir dinamik alan işlemcisidir. Dinamik alan derken, DAW'da herhangi bir audio dosyasına baktığınızda dalga şekillerinin alabileceği en yüksek-en düşük değer arası kalan alandır aslında. Yani sesin şiddeti ile ilgilidir.

Kompresörün yaptığı iş, belirlediğiniz herhangi bir eşik değerinin (thresold) üstündeki şiddete sahip sesleri, yine belirlediğimiz oranda (ratio) baskılar (şiddetini azaltır) ve bu eşik değeri altında kalan şiddetteki sesleri de yine belirlediğimiz oranda (make-up gain) yükseltir.
Böylece, daha geniş dinamik aralığa sahip bir ses dosyasını, belirlediğimiz aralığa doğru sıkıştırmış oluruz. Temel etkisi budur...

Bunu yaparken de, yan etki olarak özellikle bas frekanslarda hissedilen dolgunluk hissidir (Özellikle davulda ve bas gitarda bu yan etkiden oldukça faydalanırız). Bunun teknik formullerle izahı mevcut ancak, zaman domain'i ve frekans domain'i incelemesi, Fourier dönüşümü gibi ağır matematik hesaplar içeren bilgiler gerektirdiği için burada anlatmak uzun sürer. Sinyal işleme konularına hakim iseniz, göz atabilirsiniz... Ayrı bir mühendislik konusudur...

Kompresör kullanırken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da; düşük seviyedeki seslerin seviyesini arttırdığı için dip gürültü miktarını da arttırmasıdır.

Peki tüm bu bilgiler iyi güzel de; gerçekten ne işime yarıyor derseniz???? İngilizce bir kaynakta; kompressör için "akıllı volume fader'ı" ifadesi kullanılmış. Hakikaten ben de katılıyorum. Bir vokal kaydı düşünün, bazı heceler yüksek sesle okunmuş, bazı heceler fısıldar gibi... ya da solist yanlışlıkla arada mikrofondan uzaklaşmış, yüzünü sağa-sola çevirmiş ve ses seviyesinde dengesizlik olmuş. Şimdi bu vokal kaydını dinlerken, yüksek yerlerde sesi kısıp, düşük yerlerde sesi açmanız gerekebilir dinlerken. İşte bu işlemi kompresör size otomatik olarak sunuyor.

Umarım faydalı olmuştur. Yine sorularınız olursa, dilimiz döndüğünce cevaplamaya çalışırız.

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
dm01

Mesaj gönderen dm01 »

Teşekkürler.bilgiler için, aslında benim için "kompressor gerçek hatta ne işimize yarayacak" sorusu önemli. Threshold ratio attack release kavramlarını kafamda oturttum sayılır.

Make up gain sesi basitçe sadece açıyor mu? Yani fader dan yaptığımız yükseltmenin aynısı mı?
Siz compressoru mix te hangi noktalarda kullanırsınız genelde? Sorularım bunlar.

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=dm01;46942]Teşekkürler.bilgiler için, aslında benim için "kompressor gerçek hatta ne işimize yarayacak" sorusu önemli. Threshold ratio attack release kavramlarını kafamda oturttum sayılır.

Make up gain sesi basitçe sadece açıyor mu? Yani fader dan yaptığımız yükseltmenin aynısı mı?
Siz compressoru mix te hangi noktalarda kullanırsınız genelde? Sorularım bunlar.[/QUOTE]

Merhabalar,

Aslında "gerçek hayatta ne işe yarayacak" sorusuna bir örnekle yanıtlamıştım yukarıdaki cevabımda... Make-up gain sesi basitçe açıyor evet, ancak threshold altında kalan kısmı açıyor sadece. Asıl önemli nokta bu :)

[QUOTE=tezcankoray;46941]
Peki tüm bu bilgiler iyi güzel de; gerçekten ne işime yarıyor derseniz???? İngilizce bir kaynakta; kompressör için "akıllı volume fader'ı" ifadesi kullanılmış. Hakikaten ben de katılıyorum. Bir vokal kaydı düşünün, bazı heceler yüksek sesle okunmuş, bazı heceler fısıldar gibi... ya da solist yanlışlıkla arada mikrofondan uzaklaşmış, yüzünü sağa-sola çevirmiş ve ses seviyesinde dengesizlik olmuş. Şimdi bu vokal kaydını dinlerken, yüksek yerlerde sesi kısıp, düşük yerlerde sesi açmanız gerekebilir dinlerken. İşte bu işlemi kompresör size otomatik olarak sunuyor.

Umarım faydalı olmuştur. Yine sorularınız olursa, dilimiz döndüğünce cevaplamaya çalışırız.

Saygılar,
Tezcan[/QUOTE]

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/

“Mix - Mastering” sayfasına dön