16 bit kayıt / 24 bit çıktı

Mix - Mastering tecrübeleriniz,faydalı bilgiler ve anlatımlar burada...

oklava
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen oklava »

Selamlar,
Çok önceden kayıtlarını yaptığım bir şarkının mixini bitirdim fakat çıktı alacağım zaman yukarıda "record format" ın 16bit i gösterdiğini fark ettim. bu durumda 24 bit çıktı almamın hiçbir anlamı yoktur değil mi? 16 bit almam daha mı iyi olur?

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Tam olarak anlatanamışsın derdini arkadaşım. Ses kartlarında çok eski değilse ve de cubase 24 bit kayıt yapar sen 16 bit diye ayarlamadıysan. Ama eğer 16 bit ayarlayıp kaydettiysen 24 bit dönmez kaydın.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Tabii ki 16 bit yapılmış bir kayıtın 24 bit çıktısının alınmasının bir anlamı olmaz. Hatta 16 bit kayıtın 24 bit olarak dinlenmemesi de lazım. Örneğin ben 16 bit'lik kayıtı 24 bit'de dinlediğim zaman , küçük de olsa deformasyonlar hissedebiliyorum.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
oklava
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen oklava »

[QUOTE=Tanerongunyzb;45481]Tam olarak anlatanamışsın derdini arkadaşım. Ses kartlarında çok eski değilse ve de cubase 24 bit kayıt yapar sen 16 bit diye ayarlamadıysan. Ama eğer 16 bit ayarlayıp kaydettiysen 24 bit dönmez kaydın.[/QUOTE]

yani ben aslında her zaman 24 bitte çalışıyorum ama cubase de üst kısımda recording format: 16 bit yazınca şaşırdım bu sebeple sorma ihtiyacı hissettim :)
dediğim gibi 1 seneye yakın bir zaman oluyor kayıdı yapalı o yüzden de emin olamadım. cubase yalan söyleyecek değil ya diyip 16 bit çıktı aldım

oklava
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen oklava »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;45483]Tabii ki 16 bit yapılmış bir kayıtın 24 bit çıktısının alınmasının bir anlamı olmaz. Hatta 16 bit kayıtın 24 bit olarak dinlenmemesi de lazım. Örneğin ben 16 bit'lik kayıtı 24 bit'de dinlediğim zaman , küçük de olsa deformasyonlar hissedebiliyorum.[/QUOTE]

Teşekkür ederim, şimdi içime acaba 24 bitte kayıt yaptım da cubasede project settings de 16 seçilmiş olduğu için öyle gözüküyor olabilir mi diye kurt düştü. direk waw halindeki ses dosyalarının bit'ini görmemin bir imkanı var mı?

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=oklava;45486]Teşekkür ederim, şimdi içime acaba 24 bitte kayıt yaptım da cubasede project settings de 16 seçilmiş olduğu için öyle gözüküyor olabilir mi diye kurt düştü. direk waw halindeki ses dosyalarının bit'ini görmemin bir imkanı var mı?[/QUOTE]

Wav formatındaki bir dosyayı ( eğer Win kullanıyorsanız ) Foobar2000 proğramında çaldırdığınız zaman , Foobar üzerinde dosyanın bit değerini görebilmeniz lazım. Ben Foobar ile genellikle wav değil ama flac format dosya dinliyorum. Dosyanın kaç bit değerine sahip olduğunu ; Foobar içindeki dosya adına sağ tıklayıp tekrar properties sekmesine tıkladığımda açılan pencerede görüyorum. Ayrıca bu pencerede ve aynı zamanda eş zamanlı olarak konvertörümün ekranında şarkının kHz değerini de görebiliyorum.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
oklava
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen oklava »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;45487]Wav formatındaki bir dosyayı ( eğer Win kullanıyorsanız ) Foobar2000 proğramında çaldırdığınız zaman , Foobar üzerinde dosyanın bit değerini görebilmeniz lazım. Ben Foobar ile genellikle wav değil ama flac format dosya dinliyorum. Dosyanın kaç bit değerine sahip olduğunu ; Foobar içindeki dosya adına sağ tıklayıp tekrar properties sekmesine tıkladığımda açılan pencerede görüyorum. Ayrıca bu pencerede ve aynı zamanda eş zamanlı olarak konvertörümün ekranında şarkının kHz değerini de görebiliyorum.[/QUOTE]

çok teşekkürler

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=oklava;45486]Teşekkür ederim, şimdi içime acaba 24 bitte kayıt yaptım da cubasede project settings de 16 seçilmiş olduğu için öyle gözüküyor olabilir mi diye kurt düştü. direk waw halindeki ses dosyalarının bit'ini görmemin bir imkanı var mı?[/QUOTE]

Windows makine kullanıyorsanız, dosyanın üzerine sağ tıklayıp "özellikler" deyin. "Detaylar" sekmesinde göreceksiniz.

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/

“Mix - Mastering” sayfasına dön