Vocal Ses Seviyesi Hakkında Ufak Bir Yardım

mutti159
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen mutti159 »

Bütün cubase kullanıcılarına merhabalar :) Vocal-Mix aşamasında aklıma takılan birkaç soru vardı da yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Bütün bu sorularımda baz alınan altyapı genelde internet üzerinden yayınlanan altyapılardı. Bunlar genelde yayınlananlar tarafından mix işlemi yapıldığı için bayağı bir yüksek sesli oluyor. Vocale bırakmam gereken db aralığını bulmak amaçlıydı tüm bu sorularım.Ne vocal aşırı ön planda dursun nede altyapı. Her şey yerli yerinde durmasını amaçladığım içindi.Şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Öncelikle vocallerimizi -10,-15 db arasında kaydettiğimizi varsayalım.

1- Daha sonra ses seviyelerini düzenlerken kaç db lik bir artış yapıyorsunuz ?Artış sonrası fader'da kaç db'de geziniyor vocaliniz ? Her zaman aynı olmasa da çoğu zaman yaklaşık seviyelerde olduğunu tahmin ediyorum. ( Vocal kanalı solo konumdayken)

2-
Vocal ses seviyesini gain,normalizer tarzi araçlarla mı yoksa limiter maximizer tarzı vstler ile mi yükseltiyorsunuz ?

3-
Geldik equalizer'a. Equalizer işlemi sonrası vst çıkısındaki sinyal çıkış seviyesi genelde kaç db gösteriyor? :) Yani gereğinden fazla kısma açma işlemi yapıp yapmadığımı anlamak amaçlı sordum. ( Referanslarım mükemmel değilde :( )

4-
reverb'i send olarak yolladıktan sonra kaç vocalimizde db'i kaç db bir artış oluyor ? .

5-
son olarak da anavocalimiz solo konumdayken mix bitiminde kaç db civarında dolaşmalı acaba ? ( back ve double vocaller hariç )

Hepinize teşekkürler :) sorularım saçma ise de kusuruma bakmayın.

al2
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen al2 »

Merhabalar. Ben bugüne kadar hiç dikkat etmedim mix'i biten bir çalışmamın vokal kanalı kaç db seviyesinde geziniyor diye çünkü genelde peak yapıp yapmadığına ve kulağıma (doğal olarak monitör ve kulaklığa) güveniyorum. Yani şöyle bir şey söyleyebilirim sonuçta bir analyzer olmadığı için ortada düşük veya yüksek ses frekanslarının ağırlıklı olduğu bir vokal kanalında (vokale ve yoruma göre değişebilir) bu db olayı pek belirleyici olamaz diye düşünüyorum.

Öte yandan ben limitör kullanıyorum genellikle. Normalize işini mix ile işim bittiğinde sadece gerek olduğunda uyguluyorum. Eq kullanımı hakkında epey bir konuda fikir alışverişi ve tartışmalar bulunuyor forumda. Ben bir ev kullanıcısı olduğum için ekipmanımın eksik olduğu frekanslara biraz boost uyguluyorum o kadar. Doğallıktan uzaklaşmamak genel tutumum.

Sonuç olarak dediğim gibi hiç db seviyesi dikkatimi çekmedi ama genelde peak olup olmadığına ve kulağımla duyduğum dengeye bakıyorum. Büyüklerim ve bu işi profesyönel anlamda yapan arkadaşlar doğrusunu illaki cevaplar , ben bu şekilde yapıyorum. İyi forumlar dilerim.

http://soundcloud.com/al2yxl
Kara Deryalarda Bir Fenersin

mutti159
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen mutti159 »

Cevap için çok teşekkürler. :) acaba limiteri vocale ilk işlem olarak mı uyguluyorsunuz ? Sonuçta vocalin sesi kısık.Istenilen seviyrye getirilmeli

revo

Mesaj gönderen revo »

benimde en büyük sorunum bu :(

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

revo

Mesaj gönderen revo »

Bu sorunu nasıl cozeriz ?

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Vokale ilk olarak limiter uygulamak uygun bir işlem gibi görünmüyor. Limiter'da inputu açarken treshold dediğimiz eşiğin üstüne geçen sinyalleri direk tıraşlıyor, bu da daha ilk hamlede ciddi bir sıkışma hissi, transient kaybı gibi sorunlara yol açar. hazır alt yapı üzerine çalışıyorsanız, öncelikle alt yapı ve vokal beraber açıkken master out'un fader'ı 0 db pozisyonunda -6 db peak değerini geçmeyecek şekilde birbirine volume dengelemesi yapın. sonra artık eq temizliği, compressor ile sıkıştırma ve reverb-delay efektlerine geçin. limiter'ı mixi çıktı alıp ayrı bir mastering projesinde en son kullanın.

Bu arada bir dip not, compressor'den önce mutlaka gain otomasyonu yapın arkadaşlar, öbür türlü compressor alakasız yerlerde tetiklenip aşırı boğma hissi veriyor. Waves Vocal rider da iş görüyor.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

revo

Mesaj gönderen revo »

hocam dediğiniz olay gain staging sanırım ? gerçekten çok önemli bir nokta

“Mix” sayfasına dön