Art Pro Mpa ll (Lamba değişimi)

ByCellist
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ByCellist »

Evet sonunda lambaların biri(Tungsol12ax7) geldi. Bende Hemen bir hışımla degisime başladım. :)
Resim

Öncelikle alacağınız lamba preamp ile uyumlu olmalıdır. Benim lambalarim 12ax7 serisi oldugu icin Mullard ve Tungsol markalarının bu seri lambalarının tercih ettim forumdaki arkadaşların tavsiyesi üzerine :)

Gelelim işlem aşamalarına
Öncelik bir guzel vidaları çıkartıyoruz. Sol alt kısımdaki vidayı çıkarmanıza gerek yok. Vida iç kısımdaki bir parçaya bağlı.
Resim
Açtıktan sonra zaten Çin malı lambalar direk bize bakıyorlar :)
Resim
Lambaların üzerinde kapsül seklinde bir parca var. Onu sola çeviriyoruz ve içindeki Yaylı sistem sayesinde hemen cikiyor.
Resim

Resim
Daha sonra lambanın altı kısmında iki vidayla tutulmuş bir parca var.onuda vidaları sökerek çıkartıyoruz.
Resim
Sonra rus yapımi olan Tungsolu itinayla kutusundan çıkıyoruz :)
Resim
Çin malı lambayı çıkartırken biraz zorlanıyorsun. Sert bir şekilde çıkıyor. !!!Unutmayin ;lambayı yukarı doğru Çekerek çıkartacaksınız ki preampın soket kısmı zarar görmesin.
Soket kısmındaki noktaların lambadaki kısma denk gelecek sekilde takıyoruz.
Burada da dikkat edilecek konu lambayı iki elinizle Eşit sekilde bastıra bastıra itin.Zaten lambada yuvaya otururken sert bir sekilde giriyor.
Resim
Lambamız hazır:)
Resim
Son olarak lambanın altındaki parçayı tekrar yerine vidalıyoruz. Lambanın Üzerindeki kapsülü hafifçe az bir sekilde bastırarak yuvasına oturtup sağa çeviriyoruz. Işlem tamamdir:)afiyet olsun. Artık gürültüsü az ve sıcak tonda bir kayıt yapmaya hazırsınız:). Mullard daha kargoda oldugu icin İlerleyen zamanda fikir olması acısından Çin vs Rusya Karşılaştırmalı bir kayıt asarım. :)Resim

En son ByCellist tarafından 09 Haz 2015, 17:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

MacbookPro i5 / Dynaudio DB50M / Se z3300a / RME Babyface / Art Pro Mpa II (Thungsol&Mullard)/
İrig K.e.y
Enstrumanlar : Epiphone Les Paul Standart, Cort AD810 Nat , Aria AK30,
Yamaha Viyolonsel,Keman

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Tung-sol oldukça balanslı temiz bir lambadır. gürültüsüz bir çalışma deneyimi sunar, yurtiçindeki temin edilebilir markaların bence en iyisi, ama mullard'a bir tık daha ılık-warm karakterinden dolayı kişisel zevkim adına oy kullanıyorum :) bu arada lambaları söküp takarken sağa sola eğip bükmeyin uyarısı çok yerinde, çünkü sağa sola eğdiğinizde bu pinlerin lambayla birleştiği noktalar çatlayıp hava alabilir, lamba çöp oluverir.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

ayrıntılı anlatım için teşekkür ederiz dostum...
bu konu kaybolmasın, sabitliyorum...

Ch.

hepar45
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen hepar45 »

Merhaba öncelikle elinize sağlık, bende de voice channel ürünü var artnin ama bildiğim kadarıyla 12ax7a denen daha az noise e sahip bür tüp kullanılmış sizce onuda değiştirmek mantıklımıdır birde sizdeki tüpler banada uyar mı saygılar

En son hepar45 tarafından 13 Ara 2016, 17:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
INTEL CORE I7 7700K 32 GB RAM, WIN 10 Pro 64 bit, CUBASE 9.5 PRO 64 bit, UNIVERSAL AUDIO APOLLO 8 QUAD, AMS NEVE 1073 DPA STEREO PREAMP, WARM AUDIO WA-76, WARM AUDIO WA-2A, WARM AUDIO EQP-1A , DBX 266 XS, DBX 215 S, BBE 882i SONIC MAXIMIZER, SPL TRANSIENT DESIGNER 2, ROLLS 160B EQ, YAMAHA HS8 MONITOR, SHURE SM57, RODE NT1, AKG C414 XLII, LEXICON MX300, AKAI MPK249 MIDI KEYBOARD

“Mikrofon Pre-Amplileri” sayfasına dön