Home stüdyoma referans monitör

Bize kendinizi ve basit olduğunu düşünseniz dahi stüdyo ve donanımınızı tanıtın...

ozgurcg

Mesaj gönderen ozgurcg »

Ben de LSR305 kullanıyorum, ve her açıp müzik dinlediğimde veya yaptığımda "ulan bu nasıl 5 inç" tepkisini veriyorum :D böyle bir monitör yok bu paraya. Amerika'dan aldım çifti 750 TL'ye geldi bana bi de o bakımdan süper oldu ya iyiki almışım.

hepar45
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen hepar45 »

[QUOTE=akkordeoncu;37153]Arkadaşlar merhaba, home stüdyoma referans monitör almak istiyorum fakat bir türlü karar veremedim. Odam 2x4 metrekare, sizlerden referanslar hakkında bilgi almak istiyorum bana yardımcı olursanız mutlu olurum. Alacağım monitörlerde;

KRK_VXT4

ADAM_A3X

ADAM_F5

Sizce hangisini almam daha mantıklı olur?
[/QUOTE]
2000 ytl civarına çıkacaksanız bence odayı düşünmeden çok flat olabilen yamaha hs7-8 tercih etmelisiniz bass ses için gerçekten büyük hoparlöre ihtiyaç duyuluyor ya da yanına bir aktif subwofer eklemeniz gerekecektir krk dan uzak durum derim. Adam a3x ve krk yla kıyaslanmaz yamaha hs7-8. f5 düşünebilrsiniz ama ben 5 inch monitörlerin hep bir aktif subwoofer ile desteklenmesi gerektiğini savunanlardanım saygılarımla

INTEL CORE I7 7700K 32 GB RAM, WIN 10 Pro 64 bit, CUBASE 9.5 PRO 64 bit, UNIVERSAL AUDIO APOLLO 8 QUAD, AMS NEVE 1073 DPA STEREO PREAMP, WARM AUDIO WA-76, WARM AUDIO WA-2A, WARM AUDIO EQP-1A , DBX 266 XS, DBX 215 S, BBE 882i SONIC MAXIMIZER, SPL TRANSIENT DESIGNER 2, ROLLS 160B EQ, YAMAHA HS8 MONITOR, SHURE SM57, RODE NT1, AKG C414 XLII, LEXICON MX300, AKAI MPK249 MIDI KEYBOARD
acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen acaluka »

Hocam 8 m2 odada 8" monitör katliam yaratır. Bass frekansını iyi verse ne olacak ki, çılgın bir uğultunun içinde ne kadar stabil mix yapabilirsiniz ki? Çok sağlıklı bir akustik düzenleme olursa ancak bir ihtimal durum toparlanabilir, yine bile 8" uygun olacağını düşünmüyorum.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=hepar45;38604]2000 ytl civarına çıkacaksanız bence odayı düşünmeden çok flat olabilen yamaha hs7-8 tercih etmelisiniz bass ses için gerçekten büyük hoparlöre ihtiyaç duyuluyor ya da yanına bir aktif subwofer eklemeniz gerekecektir krk dan uzak durum derim. Adam a3x ve krk yla kıyaslanmaz yamaha hs7-8. f5 düşünebilrsiniz ama ben 5 inch monitörlerin hep bir aktif subwoofer ile desteklenmesi gerektiğini savunanlardanım saygılarımla[/QUOTE]

Bu genellemeye katılmıyorum, jbl'leri alana kadar ben de aynı fikirdeydim itiraf edeyim ama, 5" bir hoparlörün bu kadar sıkı ve güçlü bir alt frekans başarımı sergileyebileceğine jbl'leri aldıktan sonra ikna oldum, subwoofer ihtiyacı hissettirmeyeceğini temin ederim, küçük ve orta büyüklükte odalar için bu bütçede en ideal monitörler bence. Hs7 de alınabilir tabi hs50'ye göre daha iyi alt frekans başarımı olduğu söyleniyor. Yamahalar niraz midrange karakterlidir ama önemli olan hoparlörlerinizin sizin odanızla uyumu ve kulağınızın onun tepkilerine alışması.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

hepar45
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen hepar45 »

[QUOTE=acaluka;38605]Hocam 8 m2 odada 8" monitör katliam yaratır. Bass frekansını iyi verse ne olacak ki, çılgın bir uğultunun içinde ne kadar stabil mix yapabilirsiniz ki? Çok sağlıklı bir akustik düzenleme olursa ancak bir ihtimal durum toparlanabilir, yine bile 8" uygun olacağını düşünmüyorum.[/QUOTE]

Ewt oda büyüklüğü gerçekten küçükmüş şimdi farkettim onu 5 inch kullanması daha uygun olacaktır. Yani 20 m2 üzeri için tavsiye edilir genelde 8 inch grubu ama 15 m2 lik odada da yanıtı gayet iyiydi. 8 m2 için büyük gelecektir. düzeltiyorum .

INTEL CORE I7 7700K 32 GB RAM, WIN 10 Pro 64 bit, CUBASE 9.5 PRO 64 bit, UNIVERSAL AUDIO APOLLO 8 QUAD, AMS NEVE 1073 DPA STEREO PREAMP, WARM AUDIO WA-76, WARM AUDIO WA-2A, WARM AUDIO EQP-1A , DBX 266 XS, DBX 215 S, BBE 882i SONIC MAXIMIZER, SPL TRANSIENT DESIGNER 2, ROLLS 160B EQ, YAMAHA HS8 MONITOR, SHURE SM57, RODE NT1, AKG C414 XLII, LEXICON MX300, AKAI MPK249 MIDI KEYBOARD
hendrix_jim
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen hendrix_jim »

Yalıtımsız 10 m2 lik bir odada 5" üstü facia olur bence.

Saygılar!
-----------------------------
Cubase 5 + Focusrite 2i2
acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen acaluka »

Doğrudur hocam, benim odam 14 m2, şu anda Focal Alpha 65 var, dikdörtgen bir oda masam mecburen yakın duvara baktığı için hafif bir yığılma hissediyorum. Karşı duvara 3'lü kanepe koydum ve üzerinde de iki pano konik emici sünger var. Bu şekilde biraz toparladı şu anda.

Arkadaş için Adam a3x ideal diye düşünüyorum. Fiyat biraz tuzlu ancak çok kaliteli monitörler bence.

hendrix_jim
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen hendrix_jim »

Yamaha hs5 candır.

Saygılar!
-----------------------------
Cubase 5 + Focusrite 2i2

“Siz ve Stüdyonuz” sayfasına dön