Art Tube Pack Ürün İncelemesi...

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

[align=center]Resim[/align]

Merhaba,
Malumunuz birkaç hafta önce ben de dayanamayarak bir lambalı preamp almaya karar verdim...Genellikle solist yada duble kayıtlı enstruman kayıtları aldığım için tek kanallı bir preampın işimi göreceğini düşünerek fiyat cazibesinden de dolayı Art Tube Pack almaya karar vererek Akalın Müziğin yolunu tuttum...:)

Bildiğiniz gibi çekik gözlü arkadaşlar bu işlere el atmaya başlayınca bazı alanlarda ürün kalitesi maalesef düşüyor.Açıkcası bundan dolayı bir miktar tereddüt etmedim değil...Lakin Akalın Müzik'te satış yapan arkadaş "Abi bu cihazlar için sakın o perdeden düşünme, gerçekten ilginç şeyler yapıyorlar" dedi...
Haliyle almadan onlarca inceleme okudum, video izledim...İşin ilginç yanı yabancı müzik forumlarında paylaşılan ev stüdyo resimlerinde hemen hemen her ev stüdyosunda ART ın bir cihazını görüyor olmam...
Bu nedenle ART ürünleri aslında uzun zamandır takibimdeydi zaten...:)
Forumda Uğur arkadaşımızın da bu ürünün iki üst modelini hali hazırda kullanıyor olması da ayrıca etkiledi kararlarımı...

Bunun yanında benimki gibi sıkıntılı ev yerleşimlerinde açıkcası bir rock büyüklüğünde bir preamp istemiyordum...Art Tube Pack yaklaşık 25cm bir ende küşük sağlam bir şase kutu içine çok güzel oturtmuşlar.Açıkcası bu cihazın güven veren bir kasası var ve çok sağlam duruyor.Küçük olması nedeniyle de masama rahatlıkla sığdırabildim.

Ses kartı ile bağlantıyı XLR üzerinden yaparak kurulumu bitirdim.Yalnız bu tip bir kullanımda ses kartınızın kendi üzerindeki preampı devre dışı bırakmayı unutmayınız...

Art Tube Pack in üzerinde 12AX7a Vakum tüpleri bulunuyor, ancak lamba etkileşimini daha da kaliteli hale getirmeyi düşünürseniz bu lambaları değiştirmek düşünülebilir.İlk etapta çok elzem bulmasam kuvvetle muhtemel ilerleyen zamanlarda bu yola ben de başvuracağım sanırım...

İşin güzel yanı ART mühendisleri bu üründe
Tube MP ve Tube Compressor ü tek bir cihazda birleştirerk sunmuşlar bize...Bu manada bu ürünü aldığınızdabir vokal ve enstruman preamplifikatörü ve kompressör paketi sahibi oluyorsunuz.

Kontrol edilebilir tüp drive ve kompresörleri ile s
tüdyonuzda veya sahnede kontrollerine kolay erişim düşünülerek ve rahat seviyeleme için tasarlanmış bir ürün yani...

Bu fiyat aralığında arada kalabileceğiniz tek ürün
studio projects vtb 1 olabilir muhtemelen, ama bu tercih artık size kalıyor...

Cihazın şu ana kadar hissettiğim tek kötü tarafı ise üzerinde bir VA meter olmaması, koysalarmış iyi olurmuş diye düşünüyorum.

Bu cihazı alırken en önemli beklentim, özellikle vokal kayıtlarında kullanılabilir dinamik alanı artırabilmek ve sıcaklık yaratmak idi.Az ve nadiren aldığım enstruman kayıtlarında da bir nebze transparanlık sağlayabilmekti.Çok büyük beklentiler içine girmenin bir alemi yok, sonuçta verdiğiniz para belli, kalkıp Avalon ile mukayesi etmek abesle iştigal edecektir...

Ancak Art Tube Pack en azından şu ana kadar benim ondan beklentilerimi karşılamış durumdadır...:)

EKLEME(26.05.2015)

Art Tube nin üzerinde bulunan kalitesiz, gürültülü Çin işi lambalardan kurtularak, her iki lambayı JJ Tesla lambalarla değiştirdim...
İnanın cihazın iki level birden atladı...
Lamba değişimi ise 5 dk filan alıyor, bu kadar basit olduğunu bilmiyordum, iki vida çevirip lambaları çıkarıyorsunuz hepsi bu...
Yalnız Tesla ların ısınma süresi biraz daha uzun...
En az 20-30 dk bekleyip kayda başlamakta fayda var...
Kombinasyonlarla kayıt örnekleri için;
http://www.muzikteknolojileri.net/kulla ... sound.html
[align=center][video=youtube;X2LqRQ9tY6E]https://www.youtube.com/watch?v=X2LqRQ9 ... e=youtu.be[/video][/align]

Ch.

En son Cho®dSolo tarafından 26 May 2015, 21:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ByCellist
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ByCellist »

Bahadır hocam art pro mpa ll yi iki kanalı birden ses kartına bağlamak (ses kartım rme babyface)için iki ucu nasıl bir kablo almak lazım?ses kartının line çıkışları Dişi XLR ama mikrofon preamp ının in xlr mi yoksa out xlr kısmınami baglanti yapıyoruz ?

MacbookPro i5 / Dynaudio DB50M / Se z3300a / RME Babyface / Art Pro Mpa II (Thungsol&Mullard)/
İrig K.e.y
Enstrumanlar : Epiphone Les Paul Standart, Cort AD810 Nat , Aria AK30,
Yamaha Viyolonsel,Keman

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=ByCellist;28553]Bahadır hocam art pro mpa ll yi iki kanalı birden ses kartına bağlamak (ses kartım rme babyface)için iki ucu nasıl bir kablo almak lazım?ses kartının line çıkışları Dişi XLR ama mikrofon preamp ının in xlr mi yoksa out xlr kısmınami baglanti yapıyoruz ?[/QUOTE]

Dostum thomann'dan birşeyler alırken şu kabloları da sepetine ekle rahat edersin, ben aldım bir çift, oldukça kaliteli kablolar, 1m'lik olanını tercih edebilirisin:
https://www.thomann.de/gb/pro_snake_tpm_10_02.htm

babyface'in girişleri balanslı xlr'dır, art pro mpa'nın da xlr çıkışları aynı şekilde balanslıdır ve sorunsuz şekilde xlr>xlr bağlantısı ile kullanabilirsin. Art'yi aldın mı bilmiyorum ama lamba değişimi şarttan da öte farz gibi, öyle bi alete nasıl çin malı berbat lambalar koyup müşteri kaybederler anlamıyorum, koy içine bi JJ Tesla, değeri nedir ki yahu en kralı 10 euro yurt dışında. sanırım çin'de üretip direk oradan ülkelere gönderdiklerinden böyle yapıyorlar, cihazı ürettirip amerikada butik bi lamba değişim servisi açsalar, orada mullard, jj, tung sol gibi lambalar taksalar, satışları ikiye katlanır eminim. SPL direk Almanya'da üretildiğinden böyle bir sorun yok, fabrikasyonda JJ kullanıyorlar zaten. hem Alman firmalar itibar olayına ciddi önem veriyorlar, markayı zedeleyecek ucuz karlar peşinde değiller...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[QUOTE=ByCellist;28553]Bahadır hocam art pro mpa ll yi iki kanalı birden ses kartına bağlamak (ses kartım rme babyface)için iki ucu nasıl bir kablo almak lazım?ses kartının line çıkışları Dişi XLR ama mikrofon preamp ının in xlr mi yoksa out xlr kısmınami baglanti yapıyoruz ?[/QUOTE]

Balanslı çıkış ve girişleri kullanmanı tavsiye ederim...
Art ın balanslı dişisinden RME nin preamp dışı kanalına doğru...
Benim kartta analog 5 e denk geliyor, RME için [MENTION=246]ugur86[/MENTION] daha iyi bilir...

Ch.

ByCellist
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Yardımlar için teşekkürler.ozaman bana iki tarafıda erkek XLR Kablosu lazım doğru mu anladım acaba?Çünkü şuanda babyface in erkek line out çıkışları monitörlere bağlı

MacbookPro i5 / Dynaudio DB50M / Se z3300a / RME Babyface / Art Pro Mpa II (Thungsol&Mullard)/
İrig K.e.y
Yamaha Viyolonsel,Keman

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

Hocam RME için line out değil analog girişler hangileri ise onu kullanmalısınız.
line in diye de geçiyor olabilir, RME girişlerini bilmediğim için net ifade edemiyorum...
ART için;
1 numara mikrofonun için...
2 outlar (ben balanslı olanı tavsiye ederim...) RME analog inputlarına gidecek...RME girişlerinde hangi inputu kullanacağın muhtemelen kullanım kılavuzunda belirtilir.Zira mikrofon için kullanılan kanallardan birini kullanırsan RME nin preamfileri devrede olur.Dolayısıyla yaptığın iş anlamsızlaşacaktır... [MENTION=246]ugur86[/MENTION] RME de preamfi için ayrılan girişler hangileri?

Resim

Ch.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=ByCellist;28558]Yardımlar için teşekkürler.ozaman bana iki tarafıda erkek XLR Kablosu lazım doğru mu anladım acaba?Çünkü şuanda babyface in erkek line out çıkışları monitörlere bağlı[/QUOTE]

Dostum her iki tarafı erkek olur mu yahu, bir ucu erkek, bir ucu dişi olacak, art pro mpa'nın ya da herhangi başka bir preamp'ın çıkışları erkek xlr, babyface'in line in'leri dişi xlr'dır. sen preamp'ın xlr outlarından babyface'in line in girişlerine bağlantı yapacaksın zaten, monitör çıkışıyla preampın alakası yok.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

ByCellist
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Tamamdır şimdi daha iyi anladım:)

En son ByCellist tarafından 05 Haz 2015, 16:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

İrig K.e.y
Yamaha Viyolonsel,Keman

ByCellist
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Cihazım bugün geldi:)aksama bağlantısını yapıp hemen bir Kayıt alacağım. Kullanan arkadaslar akustik gitar ya da vokal kaydında standart bir ayarı var midir preampin ?yoksa kendi kulak zevkimize gore ayar yapıyoruz ?

İrig K.e.y
Yamaha Viyolonsel,Keman

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[QUOTE=ByCellist;29061]Cihazım bugün geldi:)aksama bağlantısını yapıp hemen bir Kayıt alacağım. Kullanan arkadaslar akustik gitar ya da vokal kaydında standart bir ayarı var midir preampin ?yoksa kendi kulak zevkimize gore ayar yapıyoruz ?[/QUOTE]
hayırlı olsun dostum...
ayarların belli bir standartı yok tabii, deneye deneye doğruyu bulursun zaten.önemli olan senin nasıl bir renk almak istediğin...
hatırlatayım; kayda başlamadan önca 20-25 dk civarı lambaların ısınmasını beklemende fayde var, maximum verim için...
elinle dahi lamba sıcaklığını hissedersin zaten...:)

Ch.

ByCellist
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Teşekkürler bahadır hocam:)

İrig K.e.y
Yamaha Viyolonsel,Keman

“Mikrofon Pre-Amplileri” sayfasına dön