Bas Gitarı Amfi Mikrofonlayarak Kaydetmek

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

Ben konuyu açmış bulunayım, bilgisi olanlar paylaşsın. Bas gitarı line olarak kaydetmekten daha masraflı ama daha kaliteli olduğunu biliyorum.

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

Doğru mikrofon ve mesafe ile gerçekten line kaydetmekten daha kaliteli bir sonuç çıkıyor. Ama burada istenen tonu yanıstacak mikrofonu ve mesafeyi bulmak gerçekten çok önemli. Yine de her ihtimale karşı, mix yaparken rahatlık, esneklik, memnun olmadığınız tonu değiştirmek için bir splitter ile sinyali ikiye bölüp hem line hem de amfi tonunu kaydetmek gerekiyor.

Eğer isteklerle uyuşuyorsa ben 2 mikrofon ve bir line kaydı almaya çalışıyorum yaptığım işlerde. Mikrofonlardan bir tanesi yakın, diğeri ise -burada parçanın tonu ve bas seslerin dalga boyu önemli- uzak olarak mikrofonluyorum. Bu iki mikrofon arasındaki faz ilişkisi de çok önemli. Mikrofon olarak da; AKG D112, Neumann U87, Neumann U47, AKG C414, Sennheiser MD421, Shure Beta 52A, Sennheiser e902, Audix D6 gibi seçimler olabilir.

Recording Bass Guitar

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

Gerçek ile sanal, analog ile digital, pc ile mac vs vs kavgası gibi bir durum olur. Ben bu işin Plugin tarafındaysam da analog' un, gerçeğin hakkını asla yiyemem, aksi hali talihsizce ve cahilce olur. Yapacağımız iş ile de alakalı hücüm-canlı bir Jazz Fusion kaydı alıcaksak plugin kullanmak haksızlık olur ama bir jingle, jenerik, pop albümü vs genel olarak daha popüler yada düşük bütçeli bir iş yapılıyorsa ve uygun ortamımız elimizin altında yoksa bass gitar kaydının plugin ile alınmasında büyük sakınca görmüyorum, hem plugin' ler daha başarılı olmaya başladı hemde bu enstrumanda gerçek ve sanal kayıt arasında uçurum kadar fark olmayacaktır dinleyici açısından. Ben overloud Mark Studio 2 yi tercih ettim hep ama başka güzel olanları da var. Nacizane fikirlerim...

[align=center]Müzik[/align]

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

Amfi kalitesine de değinmek gerekir ama.

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+

“Gitar, Bas ve Telli Enstrumanlar Forumu” sayfasına dön