PC- Cubase Performans Sorunlarımız...

al2
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen al2 »

Bu arada haddim olmayarak cevapliyim hocam ertan abi mac kullancısı ve cubase 6 kullanıyor. Bizlere daha önce vermiş olduğu bilgiler 'Cubase 5 inize devam edin çok problem çıkartıyor cubase 6 ' şeklindeydi..

http://soundcloud.com/al2yxl
Kara Deryalarda Bir Fenersin

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

[QUOTE=al2;525]Bu arada haddim olmayarak cevapliyim hocam ertan abi mac kullancısı ve cubase 6 kullanıyor. Bizlere daha önce vermiş olduğu bilgiler 'Cubase 5 inize devam edin çok problem çıkartıyor cubase 6 ' şeklindeydi..[/QUOTE] Anladım sağolasın,ama üzüldüm şimdi 6 ya.

[align=center]Müzik[/align]

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

[QUOTE=okidoz;526]Anladım sağolasın,ama üzüldüm şimdi 6 ya.[/QUOTE]

Cubase 6 iki update ten sonra hatalarını giderdi, şu anda gerçekten tam performanslı çalışıyor.. Ancak anlayamadığım bir sorunla sık sık karşılaşıyorum.
Makina çok kuvvetli, ram 16 da. VST performansı peak yapmaya başladığı zaman ağır ram ve cpu kullanan VST kanallarını freeze ediyorum, örnek olarak sadece Add. Drums u açık bırakıyorum, pattern ararken cubase birdenbire kendisini kapatıyor, tekrar açtığım zaman bu sefer hiç hatasız çalışmaya devam ediyor..Hatta ondan sonra freeze kanalarını açsam da performans devam ediyor..
Ama özetle Cubase 5 ten 6 ya geçince çok aman aman (ya da benim kullanabildiğim özelliklerde) bir fark oluşmuyor..

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Yahu sizlere daha entresan birşey söyleyeceğim:)
Ben her projeye biryerlerden bulduğum Nuendo4 ile başlıyorum.Cubase5 projelerini Nuendo4 de açıyor.C5 n4 ü zaten açıyor.
Elimdeki Nuendo inanılmaz stabil ve en light versiyonu sanırım.Çatlama,patlama kasma olmadan genelde altyapıyı,şanı ve vokali hallediyorum.
Mix e geçme durumu baş gösterince bu kez projeyi Cubase'e aktarıyorum.Genelde durumu götürüyor...
Akşam yüklü bir projenin caplerini eklerim siz de görürsünüz...
Eğer açtığım vstler içinde BFD2 varsa üzerine mesela 3 tane sampletank gibi birşey açtıysam kasılma başlıyor...
Ya benim makinede acaip performans var yada bir tuhaflık var bu işte...
Bu şartlar altında Ertan Abi'nin hemde Mac ile bu kadar sorun yaşaması bana tuhaf geliyor açıkcası...

Ch.

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Bende anormal yüklü VST ve Plug-in var.. VST lerin hepsini zaman zaman kullanıyorum ama plug inlerden silmem gerekenler var. Sanırım makinayı bu kasıyor.. Açılışta hepsi ile ilgili bir şeylr yüklüyor çünkü..
Cubase in açılışı bile törenle :)

al2
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen al2 »

[QUOTE=enym;538]Bende anormal yüklü VST ve Plug-in var.. VST lerin hepsini zaman zaman kullanıyorum ama plug inlerden silmem gerekenler var. Sanırım makinayı bu kasıyor.. Açılışta hepsi ile ilgili bir şeylr yüklüyor çünkü..
Cubase in açılışı bile törenle :)[/QUOTE]

Program açılırken hepsini kullanıma hazır hale getiriyor sanırım ertan abi.. ' Tören ' :D

http://soundcloud.com/al2yxl
Kara Deryalarda Bir Fenersin

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Mesaj gönderen okidoz »

[QUOTE=enym;530]Cubase 6 iki update ten sonra hatalarını giderdi, şu anda gerçekten tam performanslı çalışıyor.. Ancak anlayamadığım bir sorunla sık sık karşılaşıyorum.
Makina çok kuvvetli, ram 16 da. VST performansı peak yapmaya başladığı zaman ağır ram ve cpu kullanan VST kanallarını freeze ediyorum, örnek olarak sadece Add. Drums u açık bırakıyorum, pattern ararken cubase birdenbire kendisini kapatıyor, tekrar açtığım zaman bu sefer hiç hatasız çalışmaya devam ediyor..Hatta ondan sonra freeze kanalarını açsam da performans devam ediyor..
Ama özetle Cubase 5 ten 6 ya geçince çok aman aman (ya da benim kullanabildiğim özelliklerde) bir fark oluşmuyor..[/QUOTE]
Teşekkürler,nedense acayip Cubase 6 beklentisi içerisinde olduğumuzdan,ama dediğinize göre pek bir fark yok,sanırım en büyük avantajı 64 bit,çünkü bahsettiğiniz gibi vstlere hiç bir şey yetmiyor.Yaşadığınız problem acaba vst kurulumlarında 32-64 seçeneği yada 64 dll sini vst klasörüne atmaması gibi bir şey olabilir mi?gerçi mac hiç kullanmadım ama.Benzer bir problemi bende Guitar rigg de yaşıyorum programın cpu göstergesi full gösterip çatırdamaya başlıyor fakat aynı esnada performansta cpu'ya bakıyorum %17 lerde,programın içinde tercihler ayarlar bölümü de yok.
[QUOTE=ChordSolo;536]Yahu sizlere daha entresan birşey söyleyeceğim:)
Ben her projeye biryerlerden bulduğum Nuendo4 ile başlıyorum.Cubase5 projelerini Nuendo4 de açıyor.C5 n4 ü zaten açıyor.
Elimdeki Nuendo inanılmaz stabil ve en light versiyonu sanırım.Çatlama,patlama kasma olmadan genelde altyapıyı,şanı ve vokali hallediyorum.
Mix e geçme durumu baş gösterince bu kez projeyi Cubase'e aktarıyorum.Genelde durumu götürüyor...
Akşam yüklü bir projenin caplerini eklerim siz de görürsünüz...
Eğer açtığım vstler içinde BFD2 varsa üzerine mesela 3 tane sampletank gibi birşey açtıysam kasılma başlıyor...
Ya benim makinede acaip performans var yada bir tuhaflık var bu işte...
Bu şartlar altında Ertan Abi'nin hemde Mac ile bu kadar sorun yaşaması bana tuhaf geliyor açıkcası...

Ch.[/QUOTE]ya nuendo hiç denemedim merakta ediyordum bu durumları bak şimdi içime kurt düşürdün :)

[QUOTE=enym;538]Bende anormal yüklü VST ve Plug-in var.. VST lerin hepsini zaman zaman kullanıyorum ama plug inlerden silmem gerekenler var. Sanırım makinayı bu kasıyor.. Açılışta hepsi ile ilgili bir şeylr yüklüyor çünkü..
Cubase in açılışı bile törenle :)[/QUOTE]

Aslında bununla ilgili başka bir konu açmak lazım konu iyice dağıldı ama hazır aklıma gelmişken,bir düşünceden bahsedeyim,bu günlerde bu konuları çok düşünüyorum ve başka aranjör arkadaşlarlada bunu konuşuyoruz,çok büyük ve kurması zahmetli programlar kuruyoruz,proje-çalışma yapmadığım bilgisayarımı ayda yada 2 ayda bir mutlaka formatlarım,ama dawlı bilgisayarlarımızda bu mümkün değil,programları kurmak ayarlamak en az 1 gününüzü alır-yada daha fazla.Bu dertten kurtulmak için bir sonraki formatımda uygulamayı planladığım disiplinden bahsedeceğim.
Bu zamana kadar duyup,ama çalışmaya alışamayacağımı düşündüğüm program "Deep Freeze"Hep bir şeyleri kaydederim sonra unuturum ve silinir diye korktuğum program.Üreticisinin sloganı "virüslere arızalara elveda deyin",forumlarında bir çok servisler aşırı şekilde iyiliyor.İstediğinizde iptal edip sonra değişiklik yapınca tekrar devreye sokabiliyorsunuz,o zamanı milad olarak alıyor ve her kapatıp açtığınızda bilgisayarınızı ordan açıyor.Zaten biliyorsunuzdur programı.Benim planıma gelelim,C diskini windows 7 nin istediği boş alan 16-35 Gb,ben 50 Gb olarak böleceğim,formattan sonra en zaruri jawa flash vs programları oraya kurup,sonra Deep Freeze'i kuracağım ve sadece (C) diskini kapsamasını ayarlayacağım ve hep açık aktif olucak hiç aç kapa yapmayacağım deep freeze'i ana sisteme bir şey sızmaması için,sonra diğer programları diğer disklere kuracağım,böylelikle UPDATE-UPGRATE ederken Deep Freeze'i açmak zorunda kalmayacağım.Zaten biliyorsunuz programlarımızı farklı disklere kurmamız icap ediyor kullanım amacımız ve buna bağlı performans için.Bütün bunları yapmamın nedeni virüslerden korunma ve en önemlisi bilgisayarın zamanla şişmesinden kurtulmak ve format süresini 1 seneye kadar uzatmak.malum çoğumuz çalıştığımız bilgisayarlarla internete girmek zorunda-durumunda kalıyoruz,bu da çok zarar veriyor.

[align=center]Müzik[/align]

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

Ertan Abinin konusu demo konusu işgal etmemek için mesajlarımızı buraya taşıyorum.,
Buradan devam edelim...

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Dün akşam plug-in information sekmesinden kullanmadığım ne kadar vst ve plug-in varsa kaldırdım. Şu anda 4 patten jeneratörlü vst ile çalşıyorum, sorun gözükmüyor. Sanırım garibe çok yüklemişim..

DreamSongs
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DreamSongs »

Benim sistem şu ;

Gigabyte ana kart üzerinde AMD Phenom (tm) 9650 Quad-Core Processor 2,30 GHz

8.00 GB Ram

64 bit işletim sistemi (Win7)

1GB Ati 128 bit ekran kartı

1 TB "C" diski,500 GB "D" diski

460 wat power supply

Bu sistemde mesela yeni bir projede sadece Halion one piyano sesi açtığımda asio'da dalgalanmalar görüyorum?.Audio ses kanalı (kanalları) açıp kayıt yaptığımda asio nerdeyse sıfır.Şu ana kadar Cubase'de projem yarım kalmadı asio %55-60'lara çıksada sorunsuz projeyi bitirebildim.Hatta çoğu zaman freeze veya başka önlem almama gerek kalmadan...

Fakat bazı VST lerde asio sıkça dalgalanmalar yapıyor.Bazılarında hiç yapmıyor.Bunu bir türlü anlayamıyorum.Anlayamama sebebim hiç sisteme yük bindirmemesi gereken ufak boyutlu fazla fonksiyonel olmayan vst lerde sistem zorlanıyor gibi.Çok güçlü,mülti özellikleri olan bazı vst ler ise hiç sorun çıkarmıyor??.. Bende Ertan abi gibi kullanmadığım VST leri eleme yoluna gideceğim sanırım...

[align=center][SIGPIC][/SIGPIC][/align]

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

Resim

Resim

durum bu...

Ch.

DreamSongs
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DreamSongs »

Hocam sanırım Ertan Hocamın yolu doğru yol...

Mesela Ease Cabinet diye 6,5 mb.lık bir vst asio yu %35 lere getiriyor kaldırdım şu anda Halion piyano sesi açık ama asio performance "sıfır" :) demek tamamen plug-in'lerden kaynaklanan bir durummuş.

Senin sisteminde maaşallahı var hocam nazar değmesin :)

[align=center][SIGPIC][/SIGPIC][/align]

Dublebas

Mesaj gönderen Dublebas »

En stabil kurulum için 32-64 bit konusunda ne düşünüyorsunuz? Acaba hangisini seçmeli?
Win 7 64 - Cubase 32
Win 7 64 - Cubase 64
Win 7 32 - Cubase 32

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

[QUOTE=Dublebas;2442]En stabil kurulum için 32-64 bit konusunda ne düşünüyorsunuz? Acaba hangisini seçmeli?
Win 7 64 - Cubase 32
Win 7 64 - Cubase 64
Win 7 32 - Cubase 32[/QUOTE]
Cubase in kendi çalışması için bunlar arasında çok büyük farklar oluşmaz, ancak daha sonra dışarıdan vst, plug-in gibi sonradan yükleyeceğiniz programlarda 64 bit sorun çıkartabilir..
Eğer makinanızı sadece müzik için kullanacaksanız ben win7-64 bit /Cubase 5 -32 bit öneriririm. 64 bit işletim sistemi önermemin tek nedeni de 3 ten büyük ram ı görmesi..

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

vstlerdeki 64 bit sorunları devam ediyor, ve vazgeçemediğim vstler var.
format atmaya da üşünüyorum zaten.bu nedenle 32 bit e devam...

Ch.

“Cubase-Nuendo” sayfasına dön