Bağlama Hakkında Teknik Bilgiler

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoNoTeist »

[QUOTE=ugur86;21304]39 teknenin re'yi çekmesi lazım, ama öğrenci bağlaması seri üretim dediğiniz için uzaktan birşey demem zor, el yapımı enstrumanların işçilikleri çok farklı oluyor, her ustanın kendi ölçüleri var, misal her 40 tekne re çekmiyor ama benim bağlamam rahatlıkla çekiyor tınısı da kaybolmuyor. sahne kullanımı için seçerek almak üzere bir öğrenci bağlaması almıştım 39 tekneydi o da Re'yi rahatlıkla çekiyor, ama tel mesafesi falan çoğu el yapımında bulamadığım kadar iyiydi, bence yine de denemenizde fayda var. Teller thomann'da var ama buraya göre pahalı tabi:
Pyramid SAZ 675/7 - Thomann UK[/QUOTE]

Hocam, ogrenci baglamalari Do#'e kadar cekilebiliyor diye biliyorum. Dediginiz gibi bir yarim ses daha nazimi ceker gibime geliyo. :) Cekmezse de canimiz sag olun. Elimde fazladan bir iki tane ince tel var. Re yi bir deneyecegim.

Birde [MENTION=1169]vengi[/MENTION] hocamin dedigi bozuk duzeni ben uzun sap baglamalar icin diye biliyordum. Eger mumkunse onu da denemek isterim. Internette akort duzenleri var ama tam guvenipte girisemiyorum. Bir sitede SOL,RE, LA diyor. Bir baska sitede Mi, Si, FA diyor. Benim bu baglamaya gore siralamam nasil olmali?

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe[/align]

vengi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen vengi »

bağlama akordunu biliyorsan yap daha sonra bağlamanın ayarlamış olduğun üst telleri bağlamanın do notasına çekeceksin yani üst telleri ...

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=vengi;21306]bağlama akordunu biliyorsan yap daha sonra bağlamanın ayarlamış olduğun üst telleri bağlamanın do notasına çekeceksin yani üst telleri ...[/QUOTE]

Ben baglama duzeninde Si, La, Mi olarak cekiyorum. Si'yi mi Do yapicaz bozuk duzen icin. Tam anlayamadim kusuruma bakmayin :)

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

vengi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen vengi »

şöyle iza edeyim diyelim ki bağlama kararını si ye çekecez yani bağlamayı akort ettiğimizde karar sesi si notasına tekabul etmiş olacak bunun için akort cihazınız varsa şöyle yapıyoruz bağlamanın alt telleri E orta telleri A üst telleride B olacak şekilde ayarlarız bu karar sesi si yi vermiş olur bu bağlama akort düzenidir....

şimdi bozuk düzene geldik akortlamış olduğun bağlamanın sadece üst tellerini D göre ayarlayacaksın bu akort sistemi bozuk düzen olmakla birlikte alt boş tel karar sesin olacak ve bağlamaya göre mi sesi olmuş olacak ....kısaca bağlaman mi kararı olmuş oldu :)

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=vengi;21309]şöyle iza edeyim diyelim ki bağlama kararını si ye çekecez yani bağlamayı akort ettiğimizde karar sesi si notasına tekabul etmiş olacak bunun için akort cihazınız varsa şöyle yapıyoruz bağlamanın alt telleri E orta telleri A üst telleride B olacak şekilde ayarlarız bu karar sesi si yi vermiş olur bu bağlama akort düzenidir....

şimdi bozuk düzene geldik akortlamış olduğun bağlamanın sadece üst tellerini D göre ayarlayacaksın bu akort sistemi bozuk düzen olmakla birlikte alt boş tel karar sesin olacak ve bağlamaya göre mi sesi olmuş olacak ....kısaca bağlaman mi kararı olmuş oldu :)[/QUOTE]

Iyiymis, :)

Gerci alt ince teller ile, ust ince tel ayni kalinlikta oldugu icin, D'ye cekerken yine kopma riski olacak ama olsun. Madem sonunu dusunen kahraman olamiyor, bir kere de olsa deneyecegim. Baglama duzenini cozdum, birde bozuk duzen ogrenelim bakalim. :)

Sagolun, var olun. Yarin gelismeler ile ilgili bilgilendirecegim hocam.. :)

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

bozuk düzende üst tel mi, orta tel re, alt tel de la (bir oktav pes) şeklinde çekebilirsiniz. Kısa sap gibi ama alt teller bir oktav pes olduğu için mi gibi bir sese bağlamanın teknesini küçültmeden çekebilmek için yapılmış bir uygulamadır. Dediğim çift delikli tel yuvası işlemini yapmadan akordu zorlamayın muhtemelen dipten kırılır yoksa.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

vengi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen vengi »

kolay gelsin , bir arada abdal ve misket düzenlerine geçeriz :D

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=vengi;21314]kolay gelsin , bir arada abdal ve misket düzenlerine geçeriz :D[/QUOTE]

Vallahi bu baglama akord duzenlerini cok merak ediyorum hocam. Televizyonda ya da nette calanlari izliyorum. Gitar calar gibi butun tellere vurarak caliyorlar, ona ragmen ses hep uyumlu geliyor. Nasil bir akort sistemi var bu enstrumanin anlayamadim. :)

Yahu su foruma geldigimden beri, yeni birsey ogrenmedigim bir gun gecmedi. Hergun farkli bir bilgi almak, bu bilgiyi de isin uzmanlarindan almak kadar guzel birsey yok.

Sozum tum foruma.. Iyi ki varsiniz......

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Mustafa kardeşim,

Merak ettim, sen nerede yaşamaktasın ?

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;21319]Mustafa kardeşim,

Merak ettim, sen nerede yaşamaktasın ?[/QUOTE]

Mehmet hocam, Tel bulamama probleminden dolayi merak ettiniz sanirim :) Suan icin Bulgaristan'dayim. Uzak degiliz aslinda. :)

1-2 sene icerisinde kesin donus yapacagim. Tekrar kavusacagiz kismetse. "Turkiye'de neresi" diye soruyorsaniz, Istanbulda yasiyorum. Yakinda olsa surekli gelip gidemiyorum. O nedenle bu tel olayi benim en buyuk sorunum oluyor burada.. :)

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Bulgaristan'da neredesin ? Ben zamanında işim gereği orada bayağı bulundum, gittim geldim. Eğer Türklerin yaşadığı bölgelerde isen tel getirtmek çok sorun olmaması gerekir diye düşünüyorum. Tabii bunu dışarıdan bakarak ve senin gerçeklerini bilmeden söylüyorum.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;21321]Bulgaristan'da neredesin ? Ben zamanında işim gereği orada bayağı bulundum, gittim geldim. Eğer Türklerin yaşadığı bölgelerde isen tel getirtmek çok sorun olmaması gerekir diye düşünüyorum. Tabii bunu dışarıdan bakarak ve senin gerçeklerini bilmeden söylüyorum.[/QUOTE]

Bulgaristan da Plovdiv sehrindeyim Mehmet Hocam. Sofya'ya gittiyseniz mecburen icinden geciyorsunuz. Sanirim duymussunuzdur.

Burada Turkler dediginiz gibi cok. Ama buna ragmen Turk kulturu cok agir basmiyor. Baglama teli icin onlarca dukkan dolastim ve hepsi de tek bir adresi isaret ettiler. En sonunda buldum ve oraya da gittim. Adam var dedigindeki sevincimi anlatamam. :) Depoya gidip, tuplu televizyon kutusu buyuklugunde bir koli getirdi. Icinde sadece cesit cesit enstruman telleri vardi. Tam 1 saat bekledim. Kutunun en dibinden o son bir taneyi cikardi bana verdi. Sanirim koca Bulgaristan'da sonuncusunu da ben aldim. :)

1-2 aya kadar birkac gunlugune Turkiye'ye gitmeyi planliyorum. O zaman iyi bir tel ve salca stogu yapacagim sanirim hocam. :)

cgrzglr
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen cgrzglr »

Bağlama gün geçtikçe gelişiyor ama mevcut durumdaki tel takma işleminin geliştirilmesi için fazla uğraş verilmediğini düşünüyorum. Mesela paylaşmış olduğum videodaki gibi teller üretilmiş ve yaygınlaştırılmış olursa tellerin monte edilmesinin çok kolaylaşacağına ve tellerin mukavemetinin artacağına inanıyorum. Elektro gitarlardaki gibi tellerin ucunda boncuk, topuz vs. olursa bu gibi sorunları biraz aşmış oluruz herhalde. videoda gördüğüm kadarıyla piyasada yaygın olmasa da dediğim telleri Almanya'da üretip satanlar var. İnşallah bir gün hepimiz bu telleri kullanmaya başlarız. :)

[video=youtube;FQX7miBTaCI]http://www.youtube.com/watch?v=FQX7miBTaCI[/video]

cgrzglr
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen cgrzglr »

Yalnız videoyu izlerken şunu fark ettim. Teli takan kişi, teli burgulara ip dolar gibi dolayarak takıyor. Telin bu şekilde takılması telin yapısını bozuyor. Bu şekilde takılmış teli burgudan ayırdığımızda tel, tekneye kadar spiral şeklinde toplanıyor. Bu yüzden burguyu sabit tutup, teli burguya ip dolar gibi dolamanızı tavsiye etmem. Burguyu çevire çevire telin burguya dolandırılması daha iyi sonuç verecektir.

“Gitar, Bas ve Telli Enstrumanlar Forumu” sayfasına dön