YouTube'un Yüklenen Müzik Videosundaki Soundu Bozması

shua0

Mesaj gönderen shua0 »

Belli bir noktada mastering işlemiyle alakalı olduğu için başlığı bu konu altına açtım. Yanlış yere açtıysam affedersiniz.

İlk kez bir çalışmamı YouTube'a yüklemeye çalıştığımda bu sorunla karşılaştım. Bilhassa hi frekanslarda çözünürlüğün azaldığını farkettim. İlk olarak loudness'la alakalı olduğunu düşündüm. Lufs'u -12, -10 aralarına çektim. Ama sonra başkaları tarafından yüklenmiş başka şarkıları incelediğimde -8, -9 hatta -6 ile karşılaştım. Ama bu denli bir bozulma yoktu. Kendi şarkımda iki yerde çok ufak bir dijital clipping olduğunu biliyordum. ISP'den kontrol ettim. Ve limiterdan biraz threshold'u azalttım. Hatta yine limiter'dan out celling'i de -1'e kadar çektim. Yeniden YouTube'a yükleyerek kontrol ettim. Yine bozulmalar vardı. Tüm bu işlemler sırasında yüklediğim videodaki ses dosyasını biri wav biri mp3 olmak üzere iki ayrı video olarak yükledim. Daha sonra hiç mastering denemediğim ve yüksek kısımlarının -3, -5 dbfs arasında gidip geldiği bir çalışmamı yükledim. Bunda da yine bilhassa high frekanslarda bozulma olduğunu gördüm. Şimdi bana yardımcı olursanız sevinirim. Bu ne ile alakalı? Mix ve master sırasında neye dikkat etmeliyim ki bununla karşılaşmayayım? Ya da bunun bunlardan bağımsız başka bir sebebi mi var?

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

[QUOTE=shua0;45616]Belli bir noktada mastering işlemiyle alakalı olduğu için başlığı bu konu altına açtım. Yanlış yere açtıysam affedersiniz.

İlk kez bir çalışmamı YouTube'a yüklemeye çalıştığımda bu sorunla karşılaştım. Bilhassa hi frekanslarda çözünürlüğün azaldığını farkettim. İlk olarak loudness'la alakalı olduğunu düşündüm. Lufs'u -12, -10 aralarına çektim. Ama sonra başkaları tarafından yüklenmiş başka şarkıları incelediğimde -8, -9 hatta -6 ile karşılaştım. Ama bu denli bir bozulma yoktu. Kendi şarkımda iki yerde çok ufak bir dijital clipping olduğunu biliyordum. ISP'den kontrol ettim. Ve limiterdan biraz threshold'u azalttım. Hatta yine limiter'dan out celling'i de -1'e kadar çektim. Yeniden YouTube'a yükleyerek kontrol ettim. Yine bozulmalar vardı. Tüm bu işlemler sırasında yüklediğim videodaki ses dosyasını biri wav biri mp3 olmak üzere iki ayrı video olarak yükledim. Daha sonra hiç mastering denemediğim ve yüksek kısımlarının -3, -5 dbfs arasında gidip geldiği bir çalışmamı yükledim. Bunda da yine bilhassa high frekanslarda bozulma olduğunu gördüm. Şimdi bana yardımcı olursanız sevinirim. Bu ne ile alakalı? Mix ve master sırasında neye dikkat etmeliyim ki bununla karşılaşmayayım? Ya da bunun bunlardan bağımsız başka bir sebebi mi var?[/QUOTE]

Çok fazla yapabileceğin birşey yok dostum...
Bu tip video/müzik yüklenen siteler kendi formatlarına göre tekrar biçimlendiriyor.
Bu da bir takım encodasyonlara neden oluyor ki, sıkıştırma yapıldığı için bu aslında normal...
Ama bu durum siteden siteye de değişkenlik gösteriyor...
Aslında youtube bunların içinde en iyi olanı...
HD videolarda kayıp nispeten daha az, bu nedenle HD opsiyonlu yüklemeni tavsiye ederim...

Ch.

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Sorun bana video editing programınızdaki codec ten geliyor gibi geldi. exportu 0dB de VAW olarak alıyorum, sonra Final cut proda video işlemlerimi yapıyorum, yüklemede You toube ye yükleyeceğimi seçerek ( Burada Final CUt bir özel codec kullanıyor, ama şu anda hatırlayamadım) yüklemeyi MP4 olarak yapıyorum. Seviyede 1-1.5 dB bir zayıflama oluyor ama bu eğer beni rahatsız ederse Final Cut Pro dan ses dosyasının gainini arttırıyorum. Ama her halükarda frekans kaybı olmuyor.
Bu kullandığı codec dosya boyutunu kaliteyi bozmadan oldukça ufaltıyor. Ama soundcloud bu ses bozulma konusunda gerçekten çok başarısız..
Mix de limitlere çok fazla iş bırakmayın, mix sonucunuz -3 dB yi fazla geçmesin, sonra mastering de 0 dB ye çıkartın, limitlerin fazla basması da ses frekans dengesini bozar.

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Önemli olan bir konu da mastering de çıkışa mutlaka IDR ( 24 bit) kullanmayı ihmal etmeyin.

“Mastering” sayfasına dön