Aranje ve Yarim Kalan Projeler Uzerine

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Notalar hamur gibidir, tadı pişirme şeklinize göre değişir, kimisi pasta yapar tadından yenmez, kimisi altını yakar tadı bilinmez. Aranje ise yaptığınız ekmeği sunuş şeklidir, bazen yaktığınız ekmeği bile şeker, meyve püresi ile tadını değiştirebilirsiniz.

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoNoTeist »

Benim acimdan cok onemli bir konuydu. Diger arkadaslarimizin fikirlerini almak da bana cok sey katti. Fikir ve tecubelerini bizlerle paylasan herkese tesekkur ederim.

Herkesin yorumundan yola cikarak, birinci onemli noktanin insanin icindeki ruh ve yetenek oldugu ortaya cikiyor. Ama bunun yaninda akademik egitim de olmazsa olmazlar arasinda. Bu baglamda, Turkiye'ye dondugumde ciddi anlamda akademik bir egitim almak istiyorum.

Daha once MMA'da (Modern Muzik Akademisi) egitmenlik yapan bir arkadasim vardi. Yutrdisina cikinca baglantim koptu. Sohbetlerimizde MMA'yi cok overdi ve ben de Istanbul'da seckin muzik akademilerinden biri oldugunu dusunuyorum. MMA'da armoni egitimi ile ilgili bilgisi olan arkadaslarimiz varsa ve goruslerini paylasirlarsa cok sevirinim.

Turkiye dondugumde artik bu konuda eksiklerimi bir sekilde tamamlamak istiyorum.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe[/align]

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

[QUOTE=MoNoTeist;26207]Benim acimdan cok onemli bir konuydu. Diger arkadaslarimizin fikirlerini almak da bana cok sey katti. Fikir ve tecubelerini bizlerle paylasan herkese tesekkur ederim.

Herkesin yorumundan yola cikarak, birinci onemli noktanin insanin icindeki ruh ve yetenek oldugu ortaya cikiyor. Ama bunun yaninda akademik egitim de olmazsa olmazlar arasinda. Bu baglamda, Turkiye'ye dondugumde ciddi anlamda akademik bir egitim almak istiyorum.

Daha once MMA'da (Modern Muzik Akademisi) egitmenlik yapan bir arkadasim vardi. Yutrdisina cikinca baglantim koptu. Sohbetlerimizde MMA'yi cok overdi ve ben de Istanbul'da seckin muzik akademilerinden biri oldugunu dusunuyorum. MMA'da armoni egitimi ile ilgili bilgisi olan arkadaslarimiz varsa ve goruslerini paylasirlarsa cok sevirinim.

Turkiye dondugumde artik bu konuda eksiklerimi bir sekilde tamamlamak istiyorum.[/QUOTE]

Ben geçen sene MMA'nın Ses Teknolojileri ve Müzik Prodüksiyonu sertifika programını bitirdim. Zaten sertifika programında herkese zorunlu dersti armoni.

Açıkçası ben armoniyi hiç bir temelim yokken, ilk kez orada öğrendim. Gerçekten akılda kalıcı ve etkin bir öğretim sistemi var armoni konusunda. Zaten Güç hoca Berklee mezunu, armoni eğitim sistemi de Berklee'ye göre düzenlenmiş. Benzer şekilde ilerliyor. Armoni 101 ve Armoni 110 şeklinde gidiyor dersler. Eğer armoni 101 almayıp direk olarak 110 eğitimi almak istiyorsanız sizi sınav ya da mülakat gibi bir şeye sokup, ona göre sizi alıyorlar.

3 ayda bir hafta sonu kursu açıyorlar. Eğer böyle bir eğitim düşünüyorsanız gidip konuşun derim. Bazı dönemlerde bir ders alana bir ders hediye gibi sistemleri de oluyor, belki piyano, gitar vs dersleri de hediye ediyorlardır yanında hala.

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Kerem Çelik;26212]Ben geçen sene MMA'nın Ses Teknolojileri ve Müzik Prodüksiyonu sertifika programını bitirdim. Zaten sertifika programında herkese zorunlu dersti armoni.

Açıkçası ben armoniyi hiç bir temelim yokken, ilk kez orada öğrendim. Gerçekten akılda kalıcı ve etkin bir öğretim sistemi var armoni konusunda. Zaten Güç hoca Berklee mezunu, armoni eğitim sistemi de Berklee'ye göre düzenlenmiş. Benzer şekilde ilerliyor. Armoni 101 ve Armoni 110 şeklinde gidiyor dersler. Eğer armoni 101 almayıp direk olarak 110 eğitimi almak istiyorsanız sizi sınav ya da mülakat gibi bir şeye sokup, ona göre sizi alıyorlar.

3 ayda bir hafta sonu kursu açıyorlar. Eğer böyle bir eğitim düşünüyorsanız gidip konuşun derim. Bazı dönemlerde bir ders alana bir ders hediye gibi sistemleri de oluyor, belki piyano, gitar vs dersleri de hediye ediyorlardır yanında hala.[/QUOTE]

Armoni konusunda en temel seviye ne ise oradan baslayarak ilerlemek istiyorum. En azindan bildiklerimizin ustunden gecmis olur, yanlis bildiklerimizi de duzeltebiliriz bu sayede.

Ses Teknolojileri egitiminde zorunlu ders olarak verildigini duymamistim. Eger boyle bir durum varsa belki ben de ses teknoljileri bolumunu tercih edebilirim. Bunun yaninda bir de ileri enstruman dersi dusunuyorum.

Buradaki islerimi tamamlayip bir an once Turkiye'ye donmek istiyorum. Belki ben donene kadar daha farkli degisiklikler de yaparlar. :)

Kararliyim ve yollar sanirim MMA'yi gosteriyor.

Tesekkurler Kerem Hocam.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Kerem Çelik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Kerem Çelik »

[QUOTE=MoNoTeist;26213]Armoni konusunda en temel seviye ne ise oradan baslayarak ilerlemek istiyorum. En azindan bildiklerimizin ustunden gecmis olur, yanlis bildiklerimizi de duzeltebiliriz bu sayede.

Ses Teknolojileri egitiminde zorunlu ders olarak verildigini duymamistim. Eger boyle bir durum varsa belki ben de ses teknoljileri bolumunu tercih edebilirim. Bunun yaninda bir de ileri enstruman dersi dusunuyorum.

Buradaki islerimi tamamlayip bir an once Turkiye'ye donmek istiyorum. Belki ben donene kadar daha farkli degisiklikler de yaparlar. :)

Kararliyim ve yollar sanirim MMA'yi gosteriyor.

Tesekkurler Kerem Hocam.[/QUOTE]

Armoni, kulak eğitimi derslerini bütün okul alıyordu. Temel piyano eğitimini ise, o bölümün öğrencileri hariç bütün bölümler alıyordu. Yani armoniyi, bir de enstrüman üstünde uygulamak için piyano eğitimi de alıyorduk. Tabii ben bu dersten çoğu zaman kayıt asistanlığı yapabilmek ya da İlter hocanın yaptığı mixlerde yanında olabilmek için çoğu zaman izin alıp çıkıyordum, biraz bunun pişmanlığını yaşıyorum şuan.

Umarım ilerleyen zamanlarda istediğiniz gibi yolunda gider her şey :)

Ses Mühendisi / Eğitmen Resim / ibrahimkeremcelik@gmail.com
MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Kerem Çelik;26214]Armoni, kulak eğitimi derslerini bütün okul alıyordu. Temel piyano eğitimini ise, o bölümün öğrencileri hariç bütün bölümler alıyordu. Yani armoniyi, bir de enstrüman üstünde uygulamak için piyano eğitimi de alıyorduk. Tabii ben bu dersten çoğu zaman kayıt asistanlığı yapabilmek ya da İlter hocanın yaptığı mixlerde yanında olabilmek için çoğu zaman izin alıp çıkıyordum, biraz bunun pişmanlığını yaşıyorum şuan.

Umarım ilerleyen zamanlarda istediğiniz gibi yolunda gider her şey :)[/QUOTE]

Kerem Hocam.

Muzik benim icin enteresan bir tutku. Ogrendikce istahim kabariyor, bildiklerim yetmiyor. Benim de istedigim piyono egitimiydi. Caliyorum ama yetmiyor iste. Armoni bolumunde piyano egitimi de zorunlu diyorsun, hepten tadindan yenmez bir hale geliyor. Artik bir arayip konusmak farz oldu diye dusunuyorum :) Fiyatlarini merak ettim simdiden. Umarim makul birsey soylerler. Hevesimiz kursagimizda kalmasin.. :)

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Bence önemli olan bu işi profesyonel yapmak istiyorsan Mix Master üzerinde mi uğraşacaksın, Aranjör mü olmak istiyorsun bence ilk olarak buna karar vermek. Eğer Mix Master ise ilgi alanın çok iyi bir enstrumanist olmak veya harmoniyi çok iyi öğrenmek fazla artı getirmeyebilir. Şayet Aranjör olacaksanız Mix Master işinde boğulma, çok iyi piano çalmayı öğren ve armoniyi yala yut. Her ikisinizde öğrenmek tabiki tadından yenmez ama benim şahsi tecrübe ve tavsiyem öncelikle daha çok sevdiğin alana yönel. Bu işin içine girdikçe diğer konudaki açığınızda kapatırsın. Özetle ikisinde de iyi olmak yerine birinde çok iyi olmayı tercih ederdim eğer profesyonel düşünüyorsam.

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Tanerongunyzb;26216]Bence önemli olan bu işi profesyonel yapmak istiyorsan Mix Master üzerinde mi uğraşacaksın, Aranjör mü olmak istiyorsun bence ilk olarak buna karar vermek. Eğer Mix Master ise ilgi alanın çok iyi bir enstrumanist olmak veya harmoniyi çok iyi öğrenmek fazla artı getirmeyebilir. Şayet Aranjör olacaksanız Mix Master işinde boğulma, çok iyi piano çalmayı öğren ve armoniyi yala yut. Her ikisinizde öğrenmek tabiki tadından yenmez ama benim şahsi tecrübe ve tavsiyem öncelikle daha çok sevdiğin alana yönel. Bu işin içine girdikçe diğer konudaki açığınızda kapatırsın. Özetle ikisinde de iyi olmak yerine birinde çok iyi olmayı tercih ederdim eğer profesyonel düşünüyorsam.[/QUOTE]

Taner Hocam, hani bir soz vardir. Hayatta hicbir sey icin gec degil derler. Ben bu soze pek katilamiyorum.

Profesyonel anlamda muzik sektorune girmek icin artik gec kaldim ben. Muzikte halen yolun basinda oldugumu dusunurken, once ogrenmek, sonra uygulamak, sonra pekistirmek, sonra pismek gerekiyor bu iste. Bence bu saydigim 4 madde belki de hayatin butununu kapsiyor.

Suan ki amacim tamamen kendimi gelistirmek. O nedenle ac gozlu davraniyorum. Armonide ogreneyim, enstruman da ogreneyim, mix-mastering de de cok iyi olayim. Evimde 15 farkli enstrumanim var. Hangisini adam akilli caliyorsun derseniz, cevabim hicbirini olur. Ama keeyif aliyorum ogrenmekten. Hayati cok uzun olarak gormuyorum. O nedenle de Allah ne kadar omur bicti ise, bu zamani sevdigim islerle gecirmeyi yegliyorum. Benim gibi ac gozlu olanlar, herseyden azar azar bilirler ama hicbirseyde uzman degildirler. :) Benim uzmanlik alanim, meslegim tamamen farkli. Geri kalan zamanlarimi da ne ogrenirsem kar olarak degerlendiriyorum.

Profesyonel anlamda ise sizin de altini cizdiginiz gibi tam tersi olmali. Alan, brans secilmeli ve sadece o alan uzerine yogunlasilmali. Bir enstrumanistin isi degilse mix yapmak, mixe odaklanmamali. Mix-Mastering muhendisi de aranjorun isine odaklanmamali. Tek amaci, duydugu soundu, dinlenebilecek en iyi seviyeye tasimali.

Bazen bu nedenle profesyonel muzik dunyasinda olmadigim icin seviniyorum. Cunku muzigin birbirinden ***ifli her bir alaninda diledigim gibi at kosturabiliyorum. :)

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Çok sevgili dostum, her şey için çok geç olmadığı ile ilgili sana bir örnek vereyim. Isim vermeden bahsedeceğim, çünkü kendisi yakın akrabamdır, malum sebeplerden 60 lı yılların sonunda Kara Harp Okulu'ndan topluca atılan devrede okuyordu, sonra eğitim fakültesine girdi öğretmen oldu, 10-15 sene öğretmenlik yaptıktan sonra eski tabirle mülkiye yani siyasal bitirdi. Bakanlık sınavları açılınca müfettişliği kazandı 40'ından sonra, emekli olana kadar Eğitim Bakanlığında müfettiş oldu. Emekli olduktan sonra Hukuk Fakültesi'ni bitirdi , yaklaşık 3-4 senedir avukatlık yapıyor. Allah bize ne kadar ömür biçti bilemeyiz ama yaşadığım sürece hep hedeflerimizi yüksek tutalım ki yaşama sevincimizde yükselsin. Saygılarımla.

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Filmi izlediğimde aklıma bu başlık geldi... "Beethoven'ı Anlamak" 3.bölümde sunumu ( groose fugue ) beğenilmedikten sonra kriz geçirip bayılıyor...

Aranjörlük = Kendine geldikten sonraki yazdırdıkları veya kafasında canlandırıp yazdırma şekli...

En son EsbaB tarafından 04 Nis 2015, 18:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Tanerongunyzb;26222]Çok sevgili dostum, her şey için çok geç olmadığı ile ilgili sana bir örnek vereyim. Isim vermeden bahsedeceğim, çünkü kendisi yakın akrabamdır, malum sebeplerden 60 lı yılların sonunda Kara Harp Okulu'ndan topluca atılan devrede okuyordu, sonra eğitim fakültesine girdi öğretmen oldu, 10-15 sene öğretmenlik yaptıktan sonra eski tabirle mülkiye yani siyasal bitirdi. Bakanlık sınavları açılınca müfettişliği kazandı 40'ından sonra, emekli olana kadar Eğitim Bakanlığında müfettiş oldu. Emekli olduktan sonra Hukuk Fakültesi'ni bitirdi , yaklaşık 3-4 senedir avukatlık yapıyor. Allah bize ne kadar ömür biçti bilemeyiz ama yaşadığım sürece hep hedeflerimizi yüksek tutalım ki yaşama sevincimizde yükselsin. Saygılarımla.[/QUOTE]

Arkadasiniz, akrabaniz gercekten saygiyi hak eden bir kisi Taner Hocam. Tanimak, sohbet etmek, tecrubelerinden faydalanmak isterdim.

Elbette ki hicbirsey icin gec degil. Insan her yasta, her istedigini basarabilir. Onemli olan azim, kararlilik ve istikrar. Onceki mesajimda soylemek istedigim, ekmek parasi kavgasinin gun gectikce zorlasip, hayatin gun gectikce zorlasmasiyla yasanan zorluklardi. Hepimizin ciddi sorumluluklari var. Kendime baktigim zaman, isimi gucumu birakip, sorumluluklarimi hice sayip 0'dan baslamak gercekten buyuk risk.. Bu nedenle de "Ya olmazsa!.." diye sormadan edemiyor insan...

Ama imkanlar elverdigi muddetce, yasin onemi olmaksizin, hayatin her doneminde, herseyin basarabilecegine kesinlikle katiliyorum. Benim de aklimdan gecmiyor degil aslinda, islerimi biraz daha duzene koyup, biryerlerden profesyonel muzik dunyasina adim atmak. :) Daha once de soyledigim gibi. En sansli tarafimiz, maddi kaygi duymadan muzik yapiyor olabilmek. Tadini cikara cikara, keeyfini ala ala..

Nice bol muzikli gunlere, gecelere...

“Müzik Formları,Armoni ve Orkestrasyon Teknikleri” sayfasına dön