Türkiye'de Müzisyenlik Nasıl Evrilmiş

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Türkiye'de müzisyenliğin ve müzik anlayışının son 35-40 yıldır nasıl evrildiğini enteresan bir şekilde göstermesi açısından , iki video paylaşmak istiyorum.

Birinci videoda Erol Büyükburç ; TRT'nin siyah beyaz yayın yaptığı muhtemelen 80'lerin başlarında , "Little Lucy" adlı parçayı canlı olarak söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=muY5gkjGnHc

İkinci videoda Erol Büyükburç ; 2012 senesinde ( yani yaklaşık 30 yıl sonra ) , #akustikhane #sesiniaç projesi kapsamında , yine " Little Lucy" şarkısını canlı olarak söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=nT4kAQanM2w

1-) TRT kaydında çalan efsane caz müzisyenimiz Tuna Ötenel'in piano ile yaptığı muazzam eşliği görebiliyor musunuz ?

2-) TRT kaydında çalan ; genç yaşta kaybettiğimiz bass gitarist rahmetli Kudret Öztoprak'ın bass yürüyüşlerinin ne kadar teknik ve enteresan olduğunu görebiliyor musunuz ?

3-) Şimdi bunları değerlendirdikten sonra bir de yaklaşık 30 yıl sonra çekilen ikinci videoyu değerlendirin.

İşte tekamül etmemiz gerekirken ; ülke müzisyenliğimizin genel olarak geldiği nokta bu....Takdiri sizlere bırakıyorum...

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Tebrik ederim arkadaşım.
Ne kadar güzel bir tespit yapmışsınız.
Bu farkı sadece müzikte değil sinemada da görebiliyoruz.
Nerede Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal filimleri ve yönetmenler...
Nerede şimdiki sosyal içerikleri boş sıradan aptal komedi filimleri...

Tuna Ötenel i Erol Büyükburç u yad etmişken o yılların TRT Türk Sanat müziği piyanisti
Menşure Tunayı da anmadan geçemeyeceğim.

Güzel insanlardı, güzel sanatçılardı....

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;44375]Türkiye'de müzisyenliğin ve müzik anlayışının son 35-40 yıldır nasıl evrildiğini enteresan bir şekilde göstermesi açısından , iki video paylaşmak istiyorum.

Birinci videoda Erol Büyükburç ; TRT'nin siyah beyaz yayın yaptığı muhtemelen 80'lerin başlarında , "Little Lucy" adlı parçayı canlı olarak söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=muY5gkjGnHc

İkinci videoda Erol Büyükburç ; 2012 senesinde ( yani yaklaşık 30 yıl sonra ) , #akustikhane #sesiniaç projesi kapsamında , yine " Little Lucy" şarkısını canlı olarak söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=nT4kAQanM2w

1-) TRT kaydında çalan efsane caz müzisyenimiz Tuna Ötenel'in piano ile yaptığı muazzam eşliği görebiliyor musunuz ?

2-) TRT kaydında çalan ; genç yaşta kaybettiğimiz bass gitarist rahmetli Kudret Öztoprak'ın bass yürüyüşlerinin ne kadar teknik ve enteresan olduğunu görebiliyor musunuz ?

3-) Şimdi bunları değerlendirdikten sonra bir de yaklaşık 30 yıl sonra çekilen ikinci videoyu değerlendirin.

İşte tekamül etmemiz gerekirken ; ülke müzisyenliğimizin genel olarak geldiği nokta bu....Takdiri sizlere bırakıyorum...[/QUOTE]

Mehmet Abi, bu paylaşımlara Kutay Yavuz'un facebook'taki bir post'unda rastladım ben. Sen de mi oradan esinlendin? Yoksa tesadüf mü? :)
Sadece iki performansa bakarak Türk müziği hakkında karar vermek biraz haksızlık olur bence. Birisi çalışılmış, diğeri hiç çalışılmamış bir performans olabilir. O anki şartları da bilemiyoruz... Ancak genel olarak sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada popüler müziğin ve kültürün çok fazla yayılması nedeniyle, miras kalacak değil de tüketilecek müzik yapma eğilimi maalesef böyle durumlara sebep olabiliyor. Çok iyi müzisyenlerimiz hala var bence ama sadece TRT bazında bile baktığımızda müzik kalitesinin geldiği durum malum tabi. Eskiden ne güzel programlar olurdur TRT'de, şimdi güzel bir program görebiliyor muyuz?

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=tezcankoray;44388]Mehmet Abi, bu paylaşımlara Kutay Yavuz'un facebook'taki bir post'unda rastladım ben. Sen de mi oradan esinlendin? Yoksa tesadüf mü? :)
Sadece iki performansa bakarak Türk müziği hakkında karar vermek biraz haksızlık olur bence. Birisi çalışılmış, diğeri hiç çalışılmamış bir performans olabilir. O anki şartları da bilemiyoruz... Ancak genel olarak sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada popüler müziğin ve kültürün çok fazla yayılması nedeniyle, miras kalacak değil de tüketilecek müzik yapma eğilimi maalesef böyle durumlara sebep olabiliyor. Çok iyi müzisyenlerimiz hala var bence ama sadece TRT bazında bile baktığımızda müzik kalitesinin geldiği durum malum tabi. Eskiden ne güzel programlar olurdur TRT'de, şimdi güzel bir program görebiliyor muyuz?

Saygılar,
Tezcan[/QUOTE]

Tezcan ben de Kutay'ın sayfasında denk geldim ve kendi yorumumla burada paylaşmak istedim. Kutay benim çok sevdiğim genç bir kardeşimdir. Üşenmedi iki kez kendi başına benim odanın yerleşimini değiştirdi. :) Bana kalsa ben odamın yerleşimini şimdiki haline getiremezdim. Yani bir o kadar da arkadaş canlısıdır ve yaratıcıdır.

Gelelim esas konuya : Ben tabii ki sadece bu iki performansa bakarak bir değer yargısı oluşturmuyorum. Ama bu iki örnek gibi belki yüzlerce örnek olduğunu da unutmamak lazım. Tabii ki ; günümüzde de yetenekli ve iş disiplinine sahip müzisyenler var. Ancak geneli itibariyle baktığın zaman ; günümüzdeki müzisyenlik , bundan 30-40 yıl öncesinin müzisyenliğine göre bence yerlerde sürünüyor. Forum'un çoğunluğunun yaş seviyesi , benim dediğim bu hususu yaşamaya elvermediği için , belki bu söylediklerim tam anlaşılamıyor olabilir. Ama böyle bir gerçek var maalesef ve gelecekte daha da kötü olacak. Çünkü günümüzde yaşananlar beni bu şekilde düşünmeye itiyor açıkçası.

TRT mevzusunu hiç karıştırma zaten. Bana göre ; TRT özellikle 80'lerin ikinci yarısı ve 90'lardan itibaren bu konulardaki misyonunu tamamen yitirmiştir.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Ben şahsen eski aranjeleri dinlediğimde yeni teknolojinin nimetlerini göremiyorum ama icra aranje kendini canlı bir varlıkmış gibi hissettiriyor ama güncel aranjelerde o ruh u bulamıyorum.

Biri canlı biri ruhsuz gibi ve tüm müzik tarzları için geçerli.

Tatlıses in eski aranjeleri ile son albümleri arasında bu fark bariz bir şekilde belli oluyor, parçanın intro su, akışı, enstrumanlarin girişleri, enstruman zenginliği ve bunlarin birbirine karışmaması, sıralamaları vs. Liste uzayıp gidiyor.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

Yalnız ilk video efsaneymiş abi.

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC