Focal Alpha 65 mi Adam F7 mi

KARKIN

Mesaj gönderen KARKIN »

Merhabalar, foruma yeni katıldım.

Roland Fantom G8 ile kullanmak için yeni bir monitör çift alacağım. Focal Alpha 65 ile Adam F7 arasında kaldım. Focal daha ucuz ama çok iyi yorumlar var. Sizce fiyat farkına değer mi? Özellikle varsa her ikisini de dinlemiş arkadaşların görüşlerini merak ediyorum.

Focal ile ilgili yabancı sitelerde okuduğum tek olumsuz yorum tizlerin uzun sürede yorucu olabildiğiydi. Adam bu nedenle aklıma geldi, şu videodaki arkadaş F7'lerde meşhur ribbon tizlerden vazgeçtiklerini daha iyi olan air transfer tizleri koyduklarını söylüyor:

https://www.youtube.com/watch?v=nCMJlFAHj8E

Adam markasıyla ilgili bu forumda çok iyi gösterişli ses verdiğini ama mikslerin o kadar iyi sonuç vermediğini okudum. Bas performansının Focal ile kıyaslamasını ise hiç bir yerde göremedim.

Oda 17 metrekare (8 inç düşünmüyorum), yaptığım müzik daha çok Jean Michel Jarre / Cliff Martinez tarzı.

Bu arada monitör hop. sehpasını kullanmayıp satmak isteyen varsa da ilgilenirim (İstanbul).

Şimdiden teşekkürler.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Adam'ları Akalın'da test ederken biz de ilginç bir şekildeF serisini daha natural bulduk, f5'i beğendim, odanın tavan yüksekliği nedir bilmiyorum ama akustik düzenleme yoksa büyük monitör daha sorunlu oluyor tecrübeme göre, alpha'ları da beğendim ama cms'lerle alt frekanslardaki sıkılık açısından fark var, alpha65 bana cms65''ten daha boomy geldi, ama adam ve alpha arasında tercih yapacak olsak yine de focal olması sebebiyle bi tık daha öne çıkıyor :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

bende focal i tercih ederdim. alpha lar güzel monitörler bence

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[MENTION=3655]KARKIN[/MENTION] Forum'a hoş geldiniz.

Bir klavye çalan olarak ; sizin konunuza farklı açıdan yaklaşmak istiyorum. Eğer Fantom G8 ile doyurucu bir sound almak istiyorsanız şu yolu izlemenizi tavsiye ederim :

Öncelikle "digital to analog convertor (DAC)" katı kaliteli olan , coaxial girişlere haiz ve standalone çalışabilen bir ses kartı edinin. Daha sonra G8'i coaxial çıkışlarından ses kartına bağlayın. Ses kartının monitör çıkışlarını da tercih edeceğiniz monitörlere bağlayın. Bu şekilde çok daha farklı bir sound elde edeceğinizi göreceksiniz.

Tabii burada en kritik nokta ; seçeceğiniz ses kartının marka ve modeli. Ses kartı seçiminde sizin için en önemli kriter ; yukarıda bahsettiğim gibi , DAC kalitesinin mümkün olduğu kadar üst düzey kaliteye sahip bulunması olmalı. Bu konuda ne kadar üst düzey kalite yakalarsanız , sound kaliteniz de o kadar artacaktır.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen acaluka »

Hocam ben yaklaşık bir senedir kullanyorum Alpha 65. Ürün özelliklerinde belirtildiği gibi elektronik müzik için inanılmaz uygun bir monitör. Özellikle progresif synthler cayır cayır geliyor. CMS de denemiştim. Alt frekanslarda Cms bir adım önde diyebilirim. Şaşırdığım nokta tizlerin rahatsız edici olduğunu söylemeniz. Şahsen öyle bir durumla karşılaşmadım ki saatlerce hem müzik dinleyip hem kayıt ile uğraşmışlığım oluyor. Adam A3X denemiştim Alpha almadan önce ama oda boyutum 16 m2 olduğu için yetersiz gelebilir düşünceli ile yanaşmadım. Yani F serisi ile kıyaslama yapamıyorum ama genel olarak Aplha 65 den çok çok memnunum. Bence oda boyutunuz için de ideal. Benim oda ölçülerim 5.5m derinlik, 3m genişlik ve 2.60m de yükseklik. Yalıtım hiç yokken alt frekanslarda az da olsa yığılma yaşamıştım. Tabi burada odanın dikdörtgen olması ve benim, monitörleri kısa kenara doğru baktırmamın da etkisi büyük.

KARKIN

Mesaj gönderen KARKIN »

Çok teşekkürler arkadaşlar. Aynı fiyatta olsalardı belki F7'yi daha ciddi düşünürdüm ama bu durumda ben de Focal'i tercih edeceğim sanıyorum. Çünkü başka masraflar da var monitör standı, iyi bir kablo takımı gibi. Bu konularda da önerinize açığım.

[MENTION=2506]Mehmet Uzunosmanoğlu[/MENTION] Yorumunuzdan sonra DAC konusunu da gündemime aldım. Fantom'u aldıktan sonra çeşitli özel sebeplerden uzun süre kullanamadım ve çaldığım zamanlarda da sadece ATH-M50X kulaklıkla çaldım, monitör alamadım bir türlü bu nedenle önceliğim iyi bir monitör. Monitör şu anda bütçenin tamamını harcayacak ondan sonra alma imkanım olduğunda DAC önerinizi sorarım. Çok teşekkürler.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=KARKIN;37530]Çok teşekkürler arkadaşlar. Aynı fiyatta olsalardı belki F7'yi daha ciddi düşünürdüm ama bu durumda ben de Focal'i tercih edeceğim sanıyorum. Çünkü başka masraflar da var monitör standı, iyi bir kablo takımı gibi. Bu konularda da önerinize açığım.

[MENTION=2506]Mehmet Uzunosmanoğlu[/MENTION] Yorumunuzdan sonra DAC konusunu da gündemime aldım. Fantom'u aldıktan sonra çeşitli özel sebeplerden uzun süre kullanamadım ve çaldığım zamanlarda da sadece ATH-M50X kulaklıkla çaldım, monitör alamadım bir türlü bu nedenle önceliğim iyi bir monitör. Monitör şu anda bütçenin tamamını harcayacak ondan sonra alma imkanım olduğunda DAC önerinizi sorarım. Çok teşekkürler.[/QUOTE]

Dostum bana kalırsa DAC konusu monitörden daha önceliklidir derim. Şimdi bu cümlem Forum'daki bazı insanlara ters gelecek ama işin gerçeği maalesef böyle. Benim ne demek istediğimi ; profesyonel bir klavyeci olan Forum'dan [MENTION=2798]Berk[/MENTION] kardeşimiz geçenlerde bana geldiğinde kulakları ile duyarak anladı.:) Keşke ben değil kendisi bu konuda yorum yapsa.

Ben monitör kullanmıyorum. Sinyal zincirim şu şekilde :

Klavyeler>Vovox Kablo>Ses Kartı (RME UFX)>Vovox Kablo>Kulaklık Amplisi (SPL Phonitor Mini)>Kulaklık(ATH-M50x)

Ben bu sistemden sound olarak çok ciddi verim alıyorum.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
tester

Mesaj gönderen tester »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;37532]Dostum bana kalırsa DAC konusu monitörden daha önceliklidir derim. Şimdi bu cümlem Forum'daki bazı insanlara ters gelecek ama işin gerçeği maalesef böyle. Benim ne demek istediğimi ; profesyonel bir klavyeci olan Forum'dan [MENTION=2798]Berk[/MENTION] kardeşimiz geçenlerde bana geldiğinde kulakları ile duyarak anladı.:) Keşke ben değil kendisi bu konuda yorum yapsa.

Ben monitör kullanmıyorum. Sinyal zincirim şu şekilde :

Klavyeler>Vovox Kablo>Ses Kartı (RME UFX)>Vovox Kablo>Kulaklık Amplisi (SPL Phonitor Mini)>Kulaklık(ATH-M50x)

Ben bu sistemden sound olarak çok ciddi verim alıyorum.[/QUOTE]

Mehmet beye katılıyorum ilk yamaha hs80 monitorlerimi o/b ses kartı ile sürüyordum ve studio monitorunu sadece %5 kullandığımı tc electronic ses kartına geçtik den sonra anladım , ve bir çok ses kartı ile karşılaştırarak tc electronic ses kartının da icra etmek istediğim müzikle alakası olmadığını keşfettim (kabullendim), sonrasında yamaha monitorun de yapmak istediğim müziğe uygun olmadığını öğrendim, bu yazdıklarımın hepsi zaman kaybı ve maddi olarak külfet , Mehmet beyin demek istediğine bu duruma düşme diye tam olarak budur.

KARKIN

Mesaj gönderen KARKIN »

Arkadaşlar nihayet bütçemi ayarladım ve Alpha 65'leri dün satın aldım. İzlenimlerimi yazmak isterim.

Öncelikle Zuhal müzik'in Uniq mağazasından kısaca bahsedeyim. Tünel yerine oradan almayı tercih ettim. Hem mağazayı görmek hem de eski bir perakende çalışanı olarak yeni mağazaların genelde ciro sıkıntısı çektiğini bildiğimden bir nebze olsun satışlarına katkıda bulunmak için. Mağaza muhteşem, ama tahmin ettiğim gibi bomboştu. Hoparlörü beklerken bir kaç Schimmel, Kawai kuyruklu piyano tınlatma şansım oldu. Kendimi kaptırmamak için uzatmadım.

Satış görevlisi Teoman bey sağolsun çok yardımcı oldu. Yardımcı oldu derken, fiyatta yardımcı olduğu anlaşılmasın :) Alpha 65'ler bizim gibi gerek yerli gerek yabancı forumlarda fiyat/performans dengesi açısından öyle öne çıkmış durumda ki (sonuna kadar hakediyor), ben de böyle bir ürün satsam fiyatı indirmem. Umarım zam gelmez diyelim.

Hoparlöre gelince. Sağolsun İslam konferansı + derbi trafiği sayesinde saatlerce direksiyon salladıktan sonra, bir de üstüne stand + kablo alışverişi için tünel yokuşunu 116 kiloluk ağırlığımla tırmanıp indikten sonra eve geldiğimde epey yorgundum. Ama tabi dayanamadım ve az bir dinlendikten sonra standları ve hoparlörü kurdum. Büyük hata. Çünkü, o yorgunlukla ilk denememde hiç memnun kalmadım, özellikle tizler aşırı yordu. Odam 17 m2 ve 2.85 tavan yüksekliği olduğu halde yanlış seçim yaptığımı düşündüm. Nasıl elden çıkarsam diye bile düşündüm. Ve üstüne acemi bir kullanıcı olarak çok yakın oturmuştum.

Bu sabah dinlenmiş olarak başına oturduğumda önce mesafemi arttırdım, sonra da gerçek denemelerime başladım. Bir kaç analog synth arpeji ve ritim seti dinlemesinden sonra Alpha'lara gerçekten aşık oldum ve neden bu kadar övüldüğünü anladım. Seste her şey mi bu kadar dengeli olur. Denge ile dinamizm bu kadar mı birlikte olur. Sahne denen olayı ilk kez bu kadar yakından tecrübe ettim. Görsel olarak da özellikleri yan panelleri resimdekinden çok daha güzel duruyor bitişiğindeki çalışma masamda otururken. Bu arada bir hatırlatmada bulunayım, arkasında bildiğimiz ses seviyesi kontrolünden yok. Sadece iki aşamalı bir seçici var. Ve ses basıncı gerçekten çok yüksek hoparlörler. Klavyenin sesini en fazla %30'a kadar açabiliyorum.

Sözü daha uzatmayayım, bu fiyat seviyesinde kesinlikle tavsiye ederim, hatta başta daha alt seviye planladıysanız benim gibi biraz daha geç alın Alpha alın derim. (Almadan önce dinlediğim diğer monitörler: Yamaha HS7, Adam F7)

Şimdi tek derdim temizliğe gelen sakar ablamızdan ve bir buçuk yaşındaki oğlumdan Alpha'ları nasıl koruyacağım :) Keşke üstüne geçen bir koruyucu ünite olsa.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Monitörleriniz hayırlı olsun.

Bence bundan sonraki aşamada yapmanız gereken ; üst düzey konvertörlere sahip bir ses kartı veya outboard bir DAC almak olmalı. Daha sonraki aşamada da kablolarınızı değiştirerek bir adım daha atabilirsiniz. Bu şekilde sound'unuzun çok daha değiştiğini göreceksiniz.

“Referans Monitörleri” sayfasına dön