Nedir bu VST

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Nedir bu VST

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Nedir bu VST | Kim tarafından geliştirilmiştir?
Resim Virtual Studio Technology (yaygın kullanımıyla VST),http://tr.wikipedia.org/wiki/Ses ses sentezleyici ve ses efekt eklentilerinin editör yazılımları ve sabit disk kayıt sistemleri ile kullanılabilmesini sağlayan, gerçek zamanlı işlem yapabilen bir arayüz standartı. Müzik sektöründe önemli bir yer tutan teknoloji Steinberg tarafından geliştirilmiştir.

En önemli katkısı nedir?
VST ve benzeri bazı teknolojiler, geleneksel kayıt stüdyolarında kullanılan donanımların yaptıkları işlerin, yazılımlar tarafından, sayısal ortamda yapılabilmesine olanak sağladı.
Kaça ayrılır?

Bir tür yazılım modülü olan VST’ler enstrüman ve efekt eklentileri olarak ikiye ayrılır.
VST Enstürmanlar
VST enstrümanlar veya yaygın kullanımıyla VSTi’ler (VST Instrument), eş zamanlı ses sentezleyen veya örneklenmiş sesleri kullanan enstrüman eklentileridir. Sanal sentezleyici cihazlar ve örnekleyiciler önemli VSTi türleridir.
VST Efektler
VST efektler dijital ses kayıtlarını kendi özellikleri doğrultusunda işleyip dönüştüren eklentilerdir. Eko (reverb), geciktirme (delay), dengeleyici (equalizer veya EQ) eklentileri gibi birçok tür istenen sonuca göre kullanılabilir.

VST’yi Kullanabilen Bazı Yazılımlar
Paylaşıma açık ve açık kaynaklı yazılımlar
[h=3] [/h]

• Minihost

• Rosegarden

• Audacity

• ModPlug

• Ardour

Ücretli yazılımlar

• Steinberg – Cubase

• Steinberg – Nuendo

• Steinberg – WaveLab

• Ableton Live

• Sonar

• FL Studio

• Reaper

• Orion

• Acoustica – Mixcraft ve Beatcraft

• TC Spark

• Bias Deck

• Bias Peak

• Adobe Audition

powercu
İletişim:

Nedir bu VST

Mesaj gönderen powercu »

anlatım için saol

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Nedir bu VST

Mesaj gönderen nacib »

vst enstrumanlar üzerine yorumlar...

Bu aralar vst enstrumanları kullanarak müzik ürettiğim için arkadaşların bu konuda yaptıkları tanıtım çalışmalarını ilgi ile izliyorum.
Ara sıra ben de katkıda bulunmak istesem de bakıyorum ki bana sıra gelene kadar onu bir arkadaş tanıtmış oluyor zaten.
Çoğu birbirinden güzel ve yeterli yazılımlar olduğundan ne kullanıldığından ziyade nasıl kullandığının önemli olmaya başladığını düşünüyorum.

Genellikle klavye yolu ile kullanıldıkları için öncelikle klavye performansınızın yeterli olması gerekiyor.
Yoksa özellikle solo uygulamalarda "Allah allah ben de çalıyorum ama doğru ve gerçekçi soundlar elde edemiyorum" sonucuna geliyorsunuz.

Daha da önemlisi kullandığınız vst enstrumanların performansı, müzikal eğitim ve deneyimlerinizle doğrudan ilgili...

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Nedir bu VST

Mesaj gönderen EsbaB »

[QUOTE=nacib;37400]vst enstrumanlar üzerine yorumlar...

Bu aralar vst enstrumanları kullanarak müzik ürettiğim için arkadaşların bu konuda yaptıkları tanıtım çalışmalarını ilgi ile izliyorum.
Ara sıra ben de katkıda bulunmak istesem de bakıyorum ki bana sıra gelene kadar onu bir arkadaş tanıtmış oluyor zaten.
Çoğu birbirinden güzel ve yeterli yazılımlar olduğundan ne kullanıldığından ziyade nasıl kullandığının önemli olmaya başladığını düşünüyorum.

Genellikle klavye yolu ile kullanıldıkları için öncelikle klavye performansınızın yeterli olması gerekiyor.
Yoksa özellikle solo uygulamalarda "Allah allah ben de çalıyorum ama doğru ve gerçekçi soundlar elde edemiyorum" sonucuna geliyorsunuz....[/QUOTE]

Aynen abi, al bendende o kadar. +

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Nedir bu VST

Mesaj gönderen okidoz »

Önemli olan bir şeyde şu; VSTi aslında varolan enstrumanı dijital ortamda kromatik piyano tuşlarına indirgeyen programlar, burada maharet o enstrumanı düşünebilmekte, siz bunu piyano tuşlarıyla tetikleyerek çalıyorsunuz ama klavyeci kafasında değil de o an kullandığınız VSTi hangi enstrumansa onu çalan kişi gibi düşünmelisiniz yoksa ortaya yavan bir şey çıkar. Bir de ince detaylarına hakim olmak lazım, gerçekten kafa yorulursa ve uğraşılırsa , bazı programlar için konuşuyorum ortaya çok gerçekçi sonuçlar çıkabilir.

[align=center]Müzik[/align]

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Nedir bu VST

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=okidoz;37417]Önemli olan bir şeyde şu; VSTi aslında varolan enstrumanı dijital ortamda kromatik piyano tuşlarına indirgeyen programlar, burada maharet o enstrumanı düşünebilmekte, siz bunu piyano tuşlarıyla tetikleyerek çalıyorsunuz ama klavyeci kafasında değil de o an kullandığınız VSTi hangi enstrumansa onu çalan kişi gibi düşünmelisiniz yoksa ortaya yavan bir şey çıkar. Bir de ince detaylarına hakim olmak lazım, gerçekten kafa yorulursa ve uğraşılırsa , bazı programlar için konuşuyorum ortaya çok gerçekçi sonuçlar çıkabilir.[/QUOTE]

Orkan'cığım çok doğru söylüyorsun da bu gerçek hayatta çok mümkün olmuyor maalesef. Örneğin bir gitaristin , bir saksofonistin vs. gerçek anlamdaki tuşesini ( ve de o tuşeye hayat veren enstrümanla olan canlı iletişimini ) midi klavye ile nasıl hayata geçireceksin ? Bu bence mümkün değil. Zaten vsti ile yapılan müziğin bana göre en önemli iki dezavatajından birisi bu. O yüzdendir ki yeterince realistik olamıyor.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nedir bu VST

Mesaj gönderen nacib »

[QUOTE=okidoz;37417]Önemli olan bir şeyde şu; VSTi aslında varolan enstrumanı dijital ortamda kromatik piyano tuşlarına indirgeyen programlar, burada maharet o enstrumanı düşünebilmekte, siz bunu piyano tuşlarıyla tetikleyerek çalıyorsunuz ama klavyeci kafasında değil de o an kullandığınız VSTi hangi enstrumansa onu çalan kişi gibi düşünmelisiniz yoksa ortaya yavan bir şey çıkar. Bir de ince detaylarına hakim olmak lazım, gerçekten kafa yorulursa ve uğraşılırsa , bazı programlar için konuşuyorum ortaya çok gerçekçi sonuçlar çıkabilir.[/QUOTE]

Haklısınız. Örneklerini çok görüyoruz. Her şey kafada bitiyor. Adam öyle bir arap flüt keman çalıyor ki klavyede benim gibi o dalla uğraşmayanların çalması mümkün
değil.

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Nedir bu VST

Mesaj gönderen okidoz »

[MENTION=2506]Mehmet Uzunosmanoğlu[/MENTION]

Mehmet abi zaten kastım o değil tabiki gerçek bir kayıtın yerini hiç bir şey alamaz ama örneğin çalışmanızın altına PAD yaylılar koyacaksınız, zaten baskın değil yani solo konumunda değil dolayısıyla idare eder kıvamda oluyor. Canlı müzik konusundaki düşüncelerinizi biliyor ve sonuna kadar katılıyorum canlı kaydın enerjisi hiç bir şey gibi olamaz zaten CANLI KAYIT YERİNE VSTi gibi bir karşılaştırma çok gereksiz ve cahilce olur. Teknolojinin avantajı önce maddi sonra ise bilgi-yeterlilik gibi sorunları ortadan kaldırması, mesela keyfi bir çalışmanız için bir yaylı grubunu stüdyoyaya sokup kaydettiremezsiniz, ciddi bir masraf tutar, ikincisi bunu yapabilmek için partisyon yazabiliyor olmalısınız, ama bu beceriye sahip olmadan da VSTi ile bu işleri müzikal bilgi dahilinde yapabiliyorsunuz.

[align=center]Müzik[/align]

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Nedir bu VST

Mesaj gönderen nacib »

vst leri seviyorum. Onlar benim oyuncaklarım.

kasetlerin R sine L sine ayrı ayrı binbir cambazlıkla iki kanal çalıp
acaba bu üçlü beşli nasıl duruyor diye baktığım günleri unutmuyorum.

Şimdi kafamdan geçenleri hatta tüm şarkıyı gerçeğine yakın seslerle çalıp söyleyebiliyorum.
Önce alıyorum gitarımı elime yapıyorum bestemi, sonra açıp cubase i kontağı yazıyorum, dinliyorum.
Kesip biçip dostlarla paylaşıyorum. Ne mutluluk.

Aslında seviyorum şu vst leri...

Sadece çalsalar neyse bir de sana nasıl çalınacağını da öğretiyorlar.
Piano çalarken picbend kullanmamamız gerektiğini onlardan öğrendim.

Eski orglardaki gibi iki oktav dışarıdan trumpet flut vs çalma cahilliğime son verdiler.
Ses aralığının dışında çalamayınca "hımmm demek ki neymiş!" oldum. Velhasıl güzel oldum.

Onlarla çaışıyorum, sonra içeri geçip alıyorum gitarımı elime çalıp söylüyorum kendi kendime.......

Bu da bir yorum işte..

“Intruments Plug-Ins Genel” sayfasına dön