Google Passwords - İçe Aktarma

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Google Passwords - İçe Aktarma

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Daha önce birçok Facebook grubunda (ve belki burada da) arkadaşlara sormuş, ancak herhangi bir olumlu cevap alamadığım için ipin ucunu bırakmıştım. Kısmet bugüneymiş :) Olayı sizlerle de paylaşmak istedim. Benim gibi belki bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir...

Google Chrome'da uzunca süredir kullanmam sebebi ile bir sürü kayıt edilmiş şifrelerim mevcut. Atıyorum, bir siteden 1 sene önce sadece 1 ürün almışım, bir bakıyorum yine o siteye denk geliyorum ve profilim var. Kayıtlı herşey... Direkt üye olmadan giriyorum, vs... Yani çok kullanılanları insan bir kenara yazıyor da böyle ara sıra nadir girilenleri yazmıyor -ama her an ihtiyaç da olabiliyor.

Chrome'u yaşadığım bir problemden ötürü (Facebook şifremi "bu tarayıcıda otomatik olarak kabul et" şeklinde yapmıyor!) silip, tekrar kurmak istiyorum aylardır. Ancak, bu "şifreleri kaybetme" korkusu sebebi ile öteleyip duruyordum. Şifreleri dışarı aktarma var, o OK. Ancak "içeri tekrar geri alma" yok gibi göründüğü için, tekrar hepsini elle filan girmek lazım -ki kabus bu!.. Şimdi baktım da tamı tamına 384 adet şifre kayıtlı sitelerle ilgili!!! Hani ömür yetmez :)

Her neyse, araştırdım ettim ve sonunda olayı buldum; Chrome'da ayarlardan şifreler kısmına geldiğinizde "dışa aktar" var (csv dosyası olarak) ancak yukarıda da dediğim gibi "içe aktar" (yine csv dosyası olarak) diye bir ibare yok. Onu açmak için şunu yapmanız gerekiyor;

Chrome'a tepeye "chrome://flags/" yazıp, enter diyorsunuz. Bir alan geliyor önünüze. Orada search kısmına "Password Import" yazıyorsunuz ve gelen kısmın yanındaki hücreyi "Enabled" yapıyorsunuz. Chrome re-start istiyor (sağ altta ibare çıkıyor ve ona basıyorsunuz). Tekrar başlayınca yine ayarlardan şifreler kısmına geldiğinizde artık "3 nokta" olan kısma basınca "İçe Aktar" çıkıyor :)

Birazdan Chrome'u silip, tekrar son sürümü yükleyip, test edeceğim. Başarılı olursam buradan yazarım :)

Bu arada tabi "Favoriler"in de backup'ını almak gerek. O da şu şekilde yapılıyor;

• Control + Shift + O (Favoriler ekranı geliyor)
  • Sağ üstteki 3 noktaya tıklayın
  • "Yer İşaretlerini Dışa Aktar"a tıklayın

Operasyon tamam. Bunları içe aktarma da yine aynı yerden bu sefer "Yer İşaretlerini İçe Aktar"a tıklayarak daha önce kaydettiğiniz dosyayı göstererek yapılıyor.

BB

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Re: Google Passwords - İçe Aktarma

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Bunun için gmail hesabınız olması gerekli. Aynı şekilde google play store dan uygulama yüklemek için de hesap gerekli.Apple store için de aynı şey. Apple store için bilmiyorum ama google play store kullanmak için gmail hesabınız la telefon numaranizi eşleştirmek ve telefon numaraniza gelen kodu girip doğrulama gerekli.Aksi halde hiç bir uygulamayı yukleyemezsiniz. Beleş baldan tatlı olabilir ama; nereden ve kimden öğrendiğim aklımda kalmamakla birlikte, bu tür siteler log kaydı ve konum kaydı tutar. Gmail hesabına erişmek için tüm konsolosluklar ve istihbarat örgütleri izine tabi olmadan erişme haklarına sahipmiş. Gmail için duydum. Hatta bu uygulamaları yüklerken telefonunuzun, kişi listesine, konum bilgisine, mikrofon erişimine izin ister.Bu da size özel bilgilere erişmek demektir. Ne kadar doğru bilmiyorum. Sadece paylaştım.Doğruluğunu siz tespit edin. Facebook ilk kurulduğunda iflasını açıklamak istemiş. FBI facebook un devam etmesi için sponsor olmuş. Bu da ne kadar doğru bilmiyorum. Paylaşmak istedim.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Re: Google Passwords - İçe Aktarma

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Gmail hesabına gerek yok. Dediğim gibi yaparsanız oluyor. Hatta Google bir yerlere kendi yazmış muhtemelen, kaldırdım Chrome'u, geri tekrar indirip, yükleyince PC'ye, herşey geri geldi. "Reset" yaptım bu sefer (çünkü sorun devam ediyordu). Çözüldü mevzu...

Ama en azından olur da bir terslik durumuna karşı şifreleri ve favorileri backup almış oldum ;) Onların backup'ını almadan cesaret edemiyordum Chrome'u kaldırmaya...

“Windows” sayfasına dön