UAD Hardware + Plugin Kullanıcıları

Kullanılan Plugin'ler için ipucu ve kısayolları bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Universal Audio ses kartları, satelite dsp işlemcileri ve Pluginlerini kullanan arkadaşlar bu başlık altında toplanıp tecrübelerimizi paylaşabilir miyiz?

Önümüzdeki aylarda UAD Apollo 8p ve 10'lu seçmeli bundle paket almayı düşünüyoruz.

En beğendiğiniz pluginler ve nedenlerini yazmanız benim kişisel ricamdır, paylaşım için teşekkürler.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Uğur hocam Apollo 8p tercihini iyi düşündün mü ?

Ben senin yerinde olsam yapacağım sistem revizyonu için UFX +'ı beklerdim. Şimdi diyeceksin ki bana 8 mic-pre lazım. Bu durumda da alacağim outboard mic-pre'yi adat'tan UFX +'a bağlardım. Zaten bu giriş çıkışlar konusunda UFX + dehşet bir cihaz olacak anladığım kadarıyla.

Üstelik Apollo 8p'ye göre daha ekonomik olacaktır. Benim kişisel beklentim ; UFX +'ın 9000-9500 TL civarında satışa sunulması.

Plug-in konusuna bir şey diyemiyorum. O konu tartışmalı bir konu zaten. Şimdi Apollo 8p'ye ciddi bir para vereceksin. Ondan sonra plug-in'lere bir sürü para vereceksin. Bence söylediğim bu konuyu değerlendirmende fayda var.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
sgucler
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen sgucler »

Hocam benim fikrim, gerçi demo olarak kullandım pluginleri 14 gün olarak ama bu süre içinde, merak ettiğim sahnede bağlama çalan veya televizyonda dinlediğim sanatçıların çaldığı bağlama sesine ulaştım kayıt olarak örnek veremiyorum süresi dolduğu için fakat API Vision Channel strip, elysia alpha compressor, elysia mpressor, Brainworx bx_digital V3 EQ birde Lexicon® 224 Digital Reverb bu pluginleri bayağı beğendim sese gerçekten etkisi büyük bence, gerçi bu işi profesyonel olarak yapan teknik olarak daha detaylı bilgi verebilirler ben sadece kendi kişisel düşüncemi yazdım bu arada zaten mehmet hocamda belirtmiş pluginlerde çok para yaaa

korg35
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen korg35 »

Hocam merhabalar.

Kendim uad kullanmıyorum ama uad 1176 , LA-2A , Brainworx Bx-console.. Bunlar bir çok ses mühendisi tarafından "go-to" plugini olarak gösteriliyor.Sanırım sende waves pluginlerini kullanıyordun.Youtubeda bunların karşılaştırma videoları var.Uad 1176 vs Waves CLA76 gibi..Bende yakın zamanda apollo twin alacağım.Apollo ses kartları iyi bir tercih gibi duruyor gerçekten.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Bu arada şimdi aklıma geldiği için yazıyorum.

UFX ile Apollo arasında esas fark konvertörlerde. Gearslutz'da yaklaşık bir sene önce görmüştüm. Vatandaşın birisi ; UFX ve Apollo Duo ile bir kayıt almış ve blind test yapmıştı. Teste katılanların büyük bir çoğunluğu ; alternatiflerden birini seçip çok beğendiklerini belirterek bunun Apollo olması gerektiğini belirtmişlerdi. Ancak testi yapan kişi sonunda ; beğenilen bu seçeneğin UFX olduğunu açıklamıştı. :)

Şimdi bu aradaki fark ; UFX +'ın konvertörleri upgrade edildiğine göre acaba Apollo 8p ile nasıl bir durum sergileyecek ?

Bence sen bunu da iyi bir düşün.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Hocam RME'yi de seviyorum ama universal audio şu an bence yeni nesilde lider konumda, dahili preamp ve converter'ları gerçekten iyi, soundlarını çok beğendiğim kim varsa rack'in converter görevini apollo'ya teslim etmiş durumda, analog lezzete en yakın natural soundun peşindeyim açıkcası. Erkan hoca da geçenlerde yeni satelite dsp aldı, pluginlerin aynılarını farklı üreticilerden açıp tek tek on/off yaparak kıyasladığını uad'larda ciddi bi kalite farkı olduğunu söyledi, yine Selim Topsakal, Zafer Taşkıran, Güven Türkmen gibi isimlerle görüştüm hepsi uad al dedi.

Hem bana doğrudan 8 preamp lazım, ses kartında 8p'yi karar olarak verdik, yanında realtime classic plus bundle geliyor, bunlara ek olarak 10 tane seçmece bundle paketi var 1000 dolar, onu da alıp bi başlangıç yapmayı düşünüyoruz, zaten çok fazla plugin almanın bi mantığı yok hepsini aynı kullanamıyoruz, dsp kaldırmıyor, ya da sürekli bounce alarak ilerlenecek :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Erkan Çanakçı
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen Erkan Çanakçı »

Merhabalar ben de birkaç söz söyleyim. Öncelikle Mehmet abinin dediği RME UFX+ ses kartı converter konusunda daha da gelişmiş olacakmış. Zaten sitesinde de belirtiyor. Presonus faciasından sonra RME ile tanıştım ve daha da bırakamadım çok memnunum hangi ürünü çıkartırsa gözü kapalı alırım :) Gelelim UA Apollo ses kartına. Birçok kişi Apollo kullanıyor ve çok memnunlar ilk seri olan (gri) ses kartlarının UFX ile testleri var genelde UFX beğenilmiş ama yeni çıkarttıkları siyah olan Apollo ses kartlarında converterlar çok iyi. Arkadaşımda kullanıyor ama senin Apollo ya geçmen fantezi olur elinde ki kart zaten çok iyi gerek yok dedi. UFX+ ses kartını çıkarmaklarında ki amaç diğer firmaların hem converter hem pre-amp hemde usb 3.0 ve thunderbolt teknolojilerinde yaptıkları gelişimdir. Ben UAD 2 Satellite kullanıyorum 30 tane de elimde Plug-in var. Nasıl bir fark olduğunu yaşamanız lazım resmen. Hiçbir şekilde de abartmıyorum. İnanılmaz iyi :) çok memnun kaldım. Benim zaten taşınabilir RME usb ses kartım var macbook pro ile UAD'ı thunderbolt ile kullanabileceğim. Derleme çalışmalarında yada memlekete gittiğimde bu ekipman ile rahatça çalışabileceğim. Sözümü biraz uzattım biliyorum ama UAD konusu açılmalıydı Uğur hocam sağolsun konuyu açtı :) Burdan kullandığım ve çok beğendiğim plug-inleri de yazacağım.Herkese iyi çalışmalar.

UA Apollo 8 Duo-UAD-2 Satellite-X2 / Manley Tnt / Summit Dcl-200 / Dangerous Music D-Box / Elysia xfilter / Spl Vitalizer Mk2 / Dynaudio Bm5 mk3 / Sp Vtb1 / Jz v11 / Oktava Mk 012 / Mxl 990-991 / Akg K702-K55 / Direct Sound Ex-29 / M-Audio 61 Es / Cubase Pro 9.5 / Logic Pro X / Apple imac 27 inch / Zoom H6 /
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşlar UAD'ın sistemine 6 adet cihaz kaydettirip, aynı pluginleri eş zamanlı olarak bu 6 cihazda da etkinleştirebiliyoruz. Ben yeni aldığım twin'i ortağım Erhan'ın üzerine aldım ve kaydettirdim twin'deki hediye pluginleri apollo 8'e, apollo 8'deki hediye ve satın alınan pluginleri de twin'e aktif hale getirdi sistem otomatik.

Yani özetle bir plugin satın aldığınızda onu hem iş yerinizde, hem evinizde, hem de mobil cihazınızda sorunsuzca kullanabilirsiniz :)

Can
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Can »

[QUOTE=Cho®dSolo;42234]Anladım zaten senin parmağın olduğunu bu işte Hocam...����

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi[/QUOTE]

Bak herkes çat diye anlıyor [MENTION=246]ugur86[/MENTION] :-)

RME UFX+/JBL LSR305-DT770Pro(80)-CR4/JZ V11-NT2A-TT1/Goldmike MK2/VoicePlay Acoustic/Vovox cables/Bağlama/Gitar
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=Cho®dSolo;42231]Hayırdır Hocam?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi[/QUOTE]

Hocam uad pluginlerini kullanabilmek icin apollo alicam kismetse

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=gitarist1975;42238]Hocam uad pluginlerini kullanabilmek icin apollo alicam kismetse[/QUOTE]

İskender'ciğim,

İnşallah bu kararından ilerde pişman olmazsın...:s20:

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Şu meşhur uad pluginleri. Ah ah, 5 sene önce dsp kartlarını alıp yanına extradan 11 plugin alıp sattığım sistem.İnsanın aldıkça daha fazla dsp ve plugin alası geliyor. Bu ihtirastan kurtuldum.
Uad sistemi hakkında kendi adıma şöyle düşünüyorum.
Uad reverb pluginleri diğer pluginlerden başarılı değil. Bir kaç yeni çıkan pluginleri çok övülüyor. Denemedim. Kalite anlamında Mcdsp ile Slate Dijital arasında ne fark varsa Waves ile uad arasında o fark var. Waves in tüm paketini alsanız uad ın tüm paketiyle aynı hesaba gelir diye düşünüyorum.Dsp sistemlerin tek artısı kayıt esnasında duyulmayacak latency ile kulaklık miksi yapılabilmesi. Bunun için tek dsp bile yeter.

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 29 Oca 2017, 19:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
otante

Mesaj gönderen otante »

Efekt Dünyası algı oluşturmakdan ibaret. UAD'yi övenler kimler..şanlı şöhretli adamlar...bunların çoğu ya para karşılığı yorum yapıyor ya da bir şekilde UAD ile açık ve ya gizli bağlantıları olan İnsanlar. Aynı pazarlama taktikleri Waves, Mcdsp, Slate gibi tüm büyük oyuncular için geçerli. DSP kartlara ödenecek para ile çok daha güçlü CPU'lar alınabileceği halde, DSP kartlarda çalışan yazılımların efekt yaratmaktaki çalışma prensibi olarak bir farkı olmadığı halde algı tuzağına düşenler DSP pluginlerde bir fark olduğunu zannediyor.

National Geographic'de Zihin Oyunları adlı belgeselde bir test yapılıyor, birebir aynı pastadan iki adet konuluyor birinin fiyatı 10$ diğerinin 40$ (rakamı net hatırlamıyorum). İnsanlara fikileri soruluyor, büyük çoğunluğu ucuz olan pastanın daha kötü olduğunu söylüyor. DSP kartların özeti budur.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşlar UAD Pluginlerinin fazlaca pahalı olduğunun ben de farkındayım, ama sene sonu indirimini bekleyip, 6 kişi birleşip bundle paket aldığınız zaman adam başı 100 dolara geliyor, çünkü bir plugin 6 sisteme kadar kaydedilebiliyor. Hem orjinal hem de birebir hardware modellemesi pluginler için de bir zahmet o kadarcık ödeyelim :) Özellikle Manley'in pluginleri, api'nin yeni 2500 mastering compressor'ü, lexicon reverb ve chandler limiter çok efsane, alırsam bu 6'lı bundle'nın peşindeyim. fark psikolojik falan değil bence, aynı ayarlarla hem uad, hem waves hem de nomad factory ve cakewalk'ın muadil pluginlerini deniyorum, birebir aynı olduğunu iddia eden bir kulak ya sağlıksız bir ortamda yeterli detayı vermeyen bir sistemde dinliyordur, ya da uad'a para vermemek için kendini ikna çabasındadır :)

Unison Preamp'ı kullanmadan burdan ezbere yazmak bence yanlış, bi voxbox'u bi 610'u, neve 1073'ü denemeden şöyledir böyledir demek yanlış. Plugin'den ziyade hardware etkili kullanmak daha vurucu, çünkü unison preampı taktığınızda alet transformers gibi çat çut sesler eşliğinde giriş empedansı, sweet spot gain noktaları gibi preamp karakterlerini etkileyen ayarları optimize ediyor. aynı plugini mix içinde insert'ten işlemci gibi takmak birebir aynı etkiyi vermiyor.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

[QUOTE=ugur86;42250]fark psikolojik falan değil bence, aynı ayarlarla hem uad, hem waves hem de nomad factory ve cakewalk'ın muadil pluginlerini deniyorum, birebir aynı olduğunu iddia eden bir kulak ya sağlıksız bir ortamda yeterli detayı vermeyen bir sistemde dinliyordur, ya da uad'a para vermemek için kendini ikna çabasındadır :)[/QUOTE]

Uğur merhaba pluginler birebir aynı değildir. UAD Cambridge eq,DMGAudio equality,PLParEQ Pro,UAD Pultec Passive EQ,Sonnox Oxford EQ,Eiosis AirEQ,Waves SSL 4000,Massenburg Parametric Eq,Maag EQ4,TDR NOva Eq,Uad Massive Passive,.... bu eq ların tüm (frekans,Q değeri,Gain) değerlerini birebir aynı yapsak bile hepsi farklı gelir.Çünkü hepsinin algoritması farklı.Hepsinin harmonic hesaplamaları,anti aliasing hesaplamaları,frekans hesaplamaları, programı yazanların algoritmalarındaki (kodlama) farklılık nedeniyle farklı sonuçlar verecektir.Hepsinin aynı sonucu vermesi beklenemez.

Bu testleri 4 sene önce kulağına ve ekipmanına güvendiğim arkadaşlarım ile birlikte yaptık. İlk başta hangisi daha iyi tartıştık. Aradan zaman geçince hangisi daha iyi tartışması ile yanıldığımızı anladık. Farklı seslerde farklı pluginlerin daha iyi ya da kötü sonuçlar verdi. Hatta kanaldaki seslerin gain ya da dinamik aralığına göre pluginler farklı sonuçlar vermektedir. Tıpkı analog cihazlarda olduğu gibi. Massive Passive eq nun uad versiyonu ile bizzat kendisini karşılaştırdık ve alakası olmadığını bizzat gördük. Pluginler modelleme yapıyor evet. Ama gerçeği ile arasında ton katma konusunda oldukça fark var. Algoritma dediğimiz kodlamadan başka bir şey değil ve dijitaldir.Kopyalanabilir bile.Birisi çıkıp Uad ın pluginlerinin kodlamasını alıp başka bir arayüzle native olarak verebilir.

Aynı şekilde compressor,limiter,reverb gibi pluginler içinde geçerli.

Yukarıda yazdığım eq ların hangisine kötü denilebilir? Ya da iyi? Zevk ve renk meselesi? Sadece algoritmaları farklı ve farklı algoritmalardan dolayı sonuçlar farklı.Kalite farkı yok.Sadece farklılar.İyi kötü yok.Sadece seçim meselesi.

Örneğin eq söz konusu olduğunda ve özellikle eq ile boost söz konusu olduğunda Audio Acustica Nebula Eq larının verdiği doğal harmonizasyonu, diğer pluginlerde alamıyorum. Çünkü hesaplaması temeli convolution gibi farklı bir hesaplama kütüphanesine dayanır. Ama nebula da Dmg audio limiter gibi bir limiter yok.

Bu tartışmalar bitmez.

Basit bir soru.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 5556/detay
http://www.uaudio.com/uad-plugins/equal ... ssive.html

Hangisini alırdınız? Bu soruya verilen yanıt, bu işe verilen önem ve kalite beklentisiyle alakalıdır.

Ayrıca
https://www.sweetwater.com/store/detail/1176LN
http://www.compel.com.tr/P/14-38-3012

Aynı firmanın tek kanal mono hardware cihazı 2000 dolarken. Tek dsp uad ses kartları üzerinde 1176LN plugini neden bedava?

Hardware cihazları alan enayi olmadığı gibi, uad ve diğer firmaların hardware cihaz modellemeleri gerçeği ile çok fazla benzer değil.

Uad pluginlerinin modelleme başarısı diğerlerinden bir nebze iyi olabilir. Bu Uad pluginlerinin diğerlerinden daha kaliteli olduğu anlamına gelmez.

İnsanların görüşlerine saygı göstermezsek kimseden bizim görüşlerimize saygı göstermesini bekleyemeyiz.Benim görüşüm bu farklı görüşlere saygım var.

Uad sisteminin artıları.

Duyulmayacak latency ile performans sırasında kulaklık miksi.Dsp nin ses kartı üzerinde olması şartı ile.Haricen bilgisayara bağlananlarda aynı latency performansı beklenemez.Tıpkı motu,rme,steinberg,metric halo,Tc electronic...vs.. gibi.Reverb ve eq tonu hepsinin farklı olacaktır.Ancak daha iyi kötü tartışılır.Zevk renk meselesi.

Yüklü projelerde çalışırken projenin daha hızlı açılması.

Yüklü projelerde çalışırken bilgisayarın işlemci gücüne ek işlem kazandırma.

Başka bir artısı yok.

Verdiğin parayı iş akışına göre değerlendirmek en iyisi.

200-500 kanal surround mix yapıyorsan işlemcin yetmiyorsa uad tabiki faydalı.

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 30 Oca 2017, 15:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Plugin İpuçları” sayfasına dön