Söz-Beste ve beklentiler...

Başta müzik olmak üzere her türlü makale ve yazılarınız...

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Bir parçada 4 akor diye eleştirirken aynı anda tınlayan tüm sesleri kastediyorum. Bir parça bass a zemin hazırlayacak 4 akora sahip olabilir, ama üzerine işlenen melodi ile aynı anda çok fazla ve değişik armonilere ulaşabilir. Ancak eğer 4 akorun üzerindeki melodi de o 4 akorun temel sesleri ile oluşuyorsa sizce yavan ve sıkıcı olmaz mı? Bence olur ve piyasa bunu ritm ve görünüşle, seksapelite ile kapatmaya çalışıyor..

https://www.youtube.com/watch?v=VPRjCeoBqrI

Örnek olarak Cold Play in A sky full of stars paçasına bir bakın, 4 akor var.. Bazı yerlerde ise aynı akorların değişik variasyonlarını kulanmışlar..Ama dinlerken solistin sesi ile, süslemeler ile oluşan armoniler çok zengin..
Müzik tartışıyorsak müzik tartışmamız gerekli, müzik ile para nasıl kazanılır sentezi yapıyorsak ve de bunu ülkemiz için yapıyorsak konu elbette ki arz talep kanunundan başlayıp bir sürü kriteri içine alacaktır..
Aslında eğer kendiniz için ilk önce kendinizin beğeneceği müzik yaparsanız maddi başarı mutlaka gelecektir demeyi çok isterdim.. Ama bunun imkansız olduğunu da görmekteyim..
Bu forumda bu tip konuların da daha çok tartışılması, bilgilerin, tecrübelerin, sanatsal bakışların daha çok paylaşılması gerektiğine inanıyorum..

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Sözler de çok önemlidir.:(
https://www.youtube.com/watch?v=ni-Fu2p-Fyg
Okan Bayülgen bile kafayı kaşımaya başlamış.
Sözler de çok etkili oluyor!

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 14 May 2015, 21:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Seyit ÖZTÜRK;27938]Sözler de çok önemlidir.:(
https://www.youtube.com/watch?v=ni-Fu2p-Fyg
Okan Bayülgen bile kafayı kaşımaya başlamış.
Sözler de çok etkili oluyor![/QUOTE]

Abi bugün tekrar seyrettim.Biraz mizah olmadan keyfim yerine gelmiyor.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Berk başlığı kirletmişsem özür dilerim.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Benim çocukluğumun yarısı köyde yarısı şehir de geçti.Çiftçi çocuğuyum.Geniş aile dediğimiz aile içinde yaşadım çocukluğumu.Dedemin 10 çocuğu vardı.Babam ve amcamlar hep birlikte dedemin işinde çalışırlardı.En küçük amcamı çok severim.O kadar saf ve iyi niyetlidir ki....Neyse Mahmut TUNCER in bu parçasını teyp ten açar sürekli dinlerdi.Dinlemekle kalmaz gaza gelir evde kendi kendimize halay çekerdik.Hatta Döndü ebem vardı.96 yaşında 1990 yılında öldü.Allah rahmet eylesin.Çocuk gibiydi.Büyük dedemle nasıl kaçtıklarını anlatırdı.Yunan ın köye geldiğini ve nasıl kaçtıklarını anlatırdı.
O zamanlar pikap devrinin bittiği kasetlerin olduğu bir dönemdi.Belkıs AKKALE nin meşhur olduğu dönemler. Ebem e gençliğini anlattırırdık.Düğünleri falan.Gençliklerinde Ürün ürün halayı meşhurmuş.Nasıl olduğunu sorardık.Bastonu atar beraber ürün ürün halayı çekerdik.Üstelik radyo da çıkan müziklerle.Ebem aklıma geldikçe sevgi ve rahmetle anarım.

Neyse konuya gelirsek Mahmut TUNCER in bu parçasını o zamanlar dinlerdik.Ezberim de. Akıllarda kalan bir türkü.Akıllarda kalmasının sebebi bence sözlerden ziyade ritmik ve melodik yapısıdır.İnsanlar basit akılda kalan melodileri seviyorlar.Ritimlerimiz belli zaten.

O zamanlar bağlama çalmaya çalışırdım.Dedemin yanında çalınca dın dın edip durma derdi. Kısaca türk müziğimizi seviyorum. Yabancı müziklerin dil yapısı farklı. Kültürümüz farklı. Halkın sevdiği parça bence güzel parçadır. Müzikal kalitesi ne olursa olsun. İlk önce müziğimize sahip çıkmalıyız. Çetin AKDENİZ gibi.

“Akademik Alan” sayfasına dön