Klasik Gitar kaydında hangi VST efektlerini kullanmalıyım?

TormentaDeNieve
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen TormentaDeNieve »

Merhaba arkadaşlar,Reaper 4.77 yi kullanmaya çalışıyorum.Klasik gitarımı mikrofonlayarak kayıt almak istiyorum.Tonlara eko derinlik parlaklık verebilmek için ,bu programı bilen kullanan arkadaşlar klasşk gitar için reverb ve benzeri konuda örnek verebilir mi acaba.Bir de youtube da aynı konuyu videolar yardımıyla da incelediğimde Reaper kullanıcıların reverblerinin benimkilerden farklı oldugunu görüyorum.Ara yüzleri de çok farklı ve güzel vst lerin.Ayar panelleri,düğmeler vs.Sonradan mı ilave edilebiliyor acaba programa bunlar?Teşekkürler ,Selamlar..

Saygılarımla, Boran

Steinberg UR22 Ses kartı- sEX 1 Mikrofon-Prodipe 580 Kulaklık-DAW : Reaper
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=TormentaDeNieve;27148]Merhaba arkadaşlar,Reaper 4.77 yi kullanmaya çalışıyorum.Klasik gitarımı mikrofonlayarak kayıt almak istiyorum.Tonlara eko derinlik parlaklık verebilmek için ,bu programı bilen kullanan arkadaşlar klasşk gitar için reverb ve benzeri konuda örnek verebilir mi acaba.Bir de youtube da aynı konuyu videolar yardımıyla da incelediğimde Reaper kullanıcıların reverblerinin benimkilerden farklı oldugunu görüyorum.Ara yüzleri de çok farklı ve güzel vst lerin.Ayar panelleri,düğmeler vs.Sonradan mı ilave edilebiliyor acaba programa bunlar?Teşekkürler ,Selamlar..[/QUOTE]

Merhaba Hocam,

Sizin video'larda gördükleriniz muhtemelen "VST Plugin" ler. Bu VST'leri edinmeniz gerekmekte, ve cevap olarak "Evet" sonradan ilave edilebiliyor. Bu her türlü DAW'da (Cubase Pro Tools vb) bu şekildedir. Sizin kullanmış olduğunuz reverb ise yüksek ihtimalle Reaper ile birlikte gelen ve "stock plugin" olarak adalandırılan plugin'lerdir.

Konuyla ilgili forumda birçok yerde tanıtımlar mevcut. Ancak ilk etapta, bu efektlerin nasıl çalıştığını öğrenmek ve keşfetmek adına, stock plugin'lerle de çalışmayı denemenizi tavsiye ederim.
VST olayı elbette güzel ama bilinçsizce ve rasgele VST edinmenizi tavsiye etmem şahsen.

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Bolca mix video'ları izlemen lazım dostum, forumda Bahadır hocanın çalışmaları var onlardan başlayabilirsin, sonrasında İlter Kalkancı'nın Creb Band adlı mix çalışmasını yine youtube'dan mutlaka izle derim. eq-compressor-reverb gibi plugin'lerin içerdiği parametrelerin ne anlama geldiğini bilmeden rastgele ayarlar yaparak gitmek deneme yanılma yöntemidir ve aslında sanıldığının tersine öğrenme sürecini uzatan bi alışkanlıktır :dont:

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

TormentaDeNieve
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen TormentaDeNieve »

Çok teşekkür ederim arkadaşlar,araştırma sürecim devam ediyor.Dediğiniz gibi bol bol izlemeye devam.Bu gün 30 saniyelik bir denemem oluşabildi şükür.Foruma eklemeyi öğreneyim.Fikirlerinize ihtiyacım olacak.Selamlar

Saygılarımla, Boran

Steinberg UR22 Ses kartı- sEX 1 Mikrofon-Prodipe 580 Kulaklık-DAW : Reaper

“Reaper” sayfasına dön