Dar kardioid vokal kaydında nasıl performans verir?

Kayıt teknikleri ve mikrofonlama hakkında bilgiler..

Baran33

Mesaj gönderen Baran33 »

Şimdi kafamda soru işaretleri var internetten araştırmalar yaptım biraz bilgiliyim ama sorum şu dar kardioid enstrüman kaydı için uygunmuş. Kardioid ise vokal kaydı için. Mikrofonu dar kardioid yapınca vokal kaydını 2 defa alıp birini sağa birini sola panlasam güzel olur mu yoksa kardioid olarak almak daha mı iyi?
Diğer bir sorum da dinamik mikrofonlar hangi özellikte oluyor kondansatör mikrofonlarla kıyaslayınca yani kardioid mi süper kardioid mi dar kardioid mi? Bir sorum daha var küçük diyafram ne demek dar kardioid ile küçük diyafram benzer şeyler midir?
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Duble vokal her tarzda iyi gitmiyor. eserin komplesinde de olacak diye bir şart yok, çoğunluk nakarat tekrarlarını duble alarak daha chorus'lu çatal ama geniş duyulan bir sound için tercih ediyor. dar kardioid'in esprisi yalıtımı akustiği kötü ortamlarda ortam yansımalarını aza indirmek için mikrofonun duyum açısının diyafram hassasiyetinin daraltılması. soundun genişliği ile alakası yok yani. o genişliği farklı mix yöntemleri ile veriyoruz, youtube'da vocal mixing vs aratırsanız dünya kadar içerik var.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Baran33

Mesaj gönderen Baran33 »

Cevap için teşekkürler.
Baran33

Mesaj gönderen Baran33 »

Aslında dar kardioid enstrüman kaydı için daha uygun, cardioid ise vokal kaydı için daha uygun olduğunu duydum. Ben vokallerde yumuşak ve sıcak tonları pek sevmiyorum biraz daha parlak ve dar frekans aralıklı vokal kayıt alma teknikleri araştırıyorum

“Kayıt Teknikleri ve Mikrofonlama” sayfasına dön