Mikrofonlama ve Çeşitlilik Üzerine Çalışmalarım

Kayıt teknikleri ve mikrofonlama hakkında bilgiler..

bulutufuk
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
Been thanked: 8 time
İletişim:

Mikrofonlama ve Çeşitlilik Üzerine Çalışmalarım

Mesaj gönderen bulutufuk »

Merhaba Herkese,
Youtube kanalımda bu başlıkla ilgili bir miktar çalışmam var. En çok keyif aldığım konulardan biri de bu açıkcası. Ne nasıl mikrofonlarsak nasıl sonuç verir durumu.
Sizinde merak ettiğiniz konular varsa içerik tavsiyesi olarak almayı çok isterim. Fikir ve eleştirilerinizi de okumak isterim.

https://www.youtube.com/watch?v=36dO0L6jGpk&list=PLLa5PsQV6DjV7R3AFnbLU0M4c3HAt5g6R

Keyifli günler dilerim.

En son bulutufuk tarafından 13 Oca 2018, 00:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mkrofonlama ve Çeşitlilik Üzerine Çalışmalarım

Mesaj gönderen wade21 »

Merhaba,

Videolarınız gerçekten faydalı oluyor bizler için. Anlatım net, olması gerektiği kadar uzun, sonuç odaklı...

Eğer vaktiniz olur da Vokal mix ve efekti konusunda bir video çekebilirseniz çok seviniriz.

1. Dolgun bir vokal için neler gerekli? (Albümlerde duyuyoruz, vokal tek de kalsa dolgun, hacimli, reverbli ama değil gibi)
  2. Reverb, delay gibi efektler nasıl kullanılmalı? (Ben send üzerinden de göndersem kısmen "hamam sound" oluyor.) :)
  3. Profesyonel albümlerde vokal duble mi kaydediliyor?
    gibi sorular ilk aklıma gelenler.
RME Babyface / Rode NT1-A / AKG K77 / Korg PA 4X / Cubase Pro 10
bulutufuk
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
İletişim:

Selamlar,
Öncelikle belirtmek gerekirki bu 3 başlığın maalesef net cevapları yok ama birlikte kafa yoralım.

1. dolgun bir vokal için öncelikle dolgun bir vokal gerekli. oldumu şimdi diyebilirsiniz ama bence üretilen ürün sese yada ses ürüne uygunsa o ses bir şekilde tatminkar duyulur. Burda başlangıcın eserin kendisinde ardından da düzenlemesinde başladığını bilmek gerek ki bu kısmın ''bence'' si yok bence :).
    sonra farklı fikirler çıkacaktır mikrofon diyen olur , preamp ve a/d çevirci diyen olur .mixte kullanılan efektler diyen olur. Herkesin heyecan duyduğu kısım farklıdır. ben burda preamp ve buna bağlı a/d çeviricinin en önemli nokta olduğuna inanırım. 1in reverb ve 2 için şunu demeliyim. Ben reverb ve delayı genellikle send kullanıyorum kesin kural olmamakla birlikte ama burdaki kilit nokta ''otomasyon'. Vokali güzel tınlatan reverbi bulduysanız onu şarkının seyrine göre otomasyonla ayarlamak gerekir. gerekirse saniyesi saniyesine. Bir mix videosu izlemiştim adam sadece volume ve reverb otomasyonu kullanarak yapmıştı mixi. Country şarkısıydı ve mükemmel olmuştu.
  2. Vokali duble almak bir yontem çok yaygın bir yöntem ama olmayan örnekte çok.
    Bence kilit noktamız çok ünlü kayıtları örnek almak ama karşılaştırma yapmamak olmalı. İkisinin arasında ince bir fark var.
    Ama şu lafı Türk ve yabancı birçok mixçiden okudum duydum. Mixsi oluşturmam hemen hemen 2-3 saat sürer. sonra toplamda 8-12 saat otomasyon yaparım. Otomasyon çok kilit reverb,delay,eq,comp hepsi için.
wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen wade21 »

[QUOTE=bulutufuk;45646]
Öncelikle belirtmek gerekirki bu 3 başlığın maalesef net cevapları yok [/QUOTE]

Bu soruların net cevapları yoksa, o zaman "inadına hamam sound" devammm :)

Cevap için öncelikle teşekkürler. İçerik tavsiyesi sorduğunuz için yazmıştım, tabii en merak ettiğim konu da bu vokal konusu. "Eldeki imkânlarla yapabileceğimizin en iyisi nasıl olur acaba?" arayışındayız hepimiz. O zaman bu işin kilit noktası "otomasyon" ise bununla ilgili bir uygulama videosu bekleyebilir miyiz? (Vaktiniz olduğunda)

Bir de daha çok el yordamıyla yaptığım bir kaydı göndermek isterim. Değerlendirme imkânınız olursa vokal konusunda teknik bakış almak isterim.

https://www.youtube.com/watch?v=mFgAoXTCWAQ

bulutufuk
Uzman Paylaşımcı
Uzman Paylaşımcı
İletişim:

Bence Ürün oldukça başarılı.
Reverble ilgili verebileceğim taktik bende böyle yapıyorum. Send olarak açıp reverbden önce bir eq (reverbe giden ham sesi tonlamak için) .Sonrada reverbden sonra da bir EQ daha ( Bu da reverbi tonlamak için) Böylece geniş ama rahatsızlıkları giderilmiş bir reverb elde etmek mümkün. mesela Cubase Reverence Reverbünde kendi eq seçeneği var ve kullanışlı.
Bu adımdan sonrası time ve size ayarlarından sonra; pre delay, early ref. ve tail ref. ayarlarıyla oynayarak sonuca gitmek kalıyor. Reverence de bu ayarlar çok göz önünde denemediyseniz tavsiye ederim.

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[MENTION=2458]wade21[/MENTION]
Hocam send ile gönderince hamam sound olmasının 2 nedeni olabilir:

1- send miktarının yüksek olması
2- reverb in çeşidi (arena reverb gibi mesela). Vokal özelinde konuşacak olursak, eğer back vokal kanalı değil de ana vokal kanalına uyguluyor iseniz, plate reverb gibi kısa reverb uygulayın.

Reverb uyguladıktan sonra vokal anlaşılırlığını yitirmemeli. Kısa delay süreleri olan reverb'ler tercih edilmeli. Uzun reverb'ler sesi geri plana atar.

Bir de [MENTION=5090]bulutufuk[/MENTION] un belirttiği gibi reverb sonrası bir EQ ile low frekansları temizleyin ki çamur bir sound ortaya çıkmasın.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen wade21 »

[QUOTE=tezcankoray;45656]
Bir de [MENTION=5090]bulutufuk[/MENTION] un belirttiği gibi reverb sonrası bir EQ ile low frekansları temizleyin ki çamur bir sound ortaya çıkmasın.
[/QUOTE]

Tezcan hocam genelde send miktarına dikkat etmeye çalışıyorum ve ana vokalde genelde plate reverb kullanıyorum. Sesi daha önde hissettiriyor. Ancak söylendiği gibi reverb sonrası EQ uygulamadım hiç. Tavsiye için teşekkür ederim.

Saygılar

wade21
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen wade21 »

Konuştuğumuz konuyla ilgili Youtube'dan bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=vGc_6sUz1_c

burakatas
İletişim:

Mesaj gönderen burakatas »

Ben vokali duble kaydetmek konusunda dolgunlaştırmaktan çok başka problemler yarattığını düşünüyorum. Çift kaydedilmiş vokallerin chorus efekti ortaya çıkarması bir çok tarzda istenmeyen bir durum. Odak noktasını, netliğini bozuyor vokalin doğallığının.
En iyisi iyi mikrofon + preamp + a/d seçimi olacaktır tabii bunlar hep paraya bakan işler. Telefunken'in araba fiyatına mikrofonlarını boşuna almıyor adamlar :)

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Bende bu konuda Burak arkadaşımıza katılıyorum, vokalin duble yada Chorus gibi efektlerle dolgunlaştıeması doğallığını bozuyor bence de. Vokalin olabildiğince sade olarak kaydedilmesi şarkıya ayrı bir analog hava kattığını düşünüyorum. Ama sesi benim gibi berbat olanlar İçin mutlaka reverb, Chorus vb. Efektler gibi ekstra şişirmeler şart. Eğer sesinize güveniyorsanız lütfen doğallığını bozmadan kaydedin ki o şarkının duygusal sıcaklığı dinleyenlere geçsin. Bu benim fikrim tabi....

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

De-esser pluginleri için de aynı şeyi söylemek mümkün...
Doğrusu otomasyonla müdahale etmek ama şahsen tembelim bu konuda...:)

Ch.

“Kayıt Teknikleri ve Mikrofonlama” sayfasına dön