120 Hz Problemi Akustik Duzeneleme Yardim.

Home Studio ve kayıt odalarının yalıtım ve akustik düzenlemeleri için bilgiler...

Piyanist89

120 Hz Problemi Akustik Duzeneleme Yardim.

Mesaj gönderen Piyanist89 »

Merhaba arkadaşlar 120 hz ve 130 hz arası problem yaşıyorum. Odada 25x25 70 cm uzunluğunda 5 adet bass trap mevcut adetas yapıdan almistim ama is gormedi. Bnde tas yunlerinden yaptim. Suanda montaj yapmadim. Simdi tas yününden 11 tane 60x120 panel yapiyorum. Acaba 12m2 lik bir oda icin fazla olur mu ? 5 cm 150 dns Dalmaçyalı sw035 tas yünü kullanicam. Asil sorun 120 hz ugultunun nereden geldiğini bulmak. Odanin bütün köşelerini gezdigimde hepsinden geliyor. Nokta atisi yapamıyorum.
Panelleri nereye yerlestirecegimi bilmediğimden dolayi 11 tane yapıp nerdeyde odanın yuzde 80 90'ı akustik panelle dolacak.

Ayrica 26 adet 6 cm kalinlikta 50x50 piramit sünger var onlari cikartacam yanki olayinda etkili olmustu.

Oda hakkinda fikriniz icin video cektm.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Re: 120 Hz Problemi Akustik Duzeneleme Yardim.

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Masanızın şu andaki konumuyla bu işe çözüm bulmanız bence zor. Mümkünse dolabı odadan çıkartıp masanızı orta bir noktada konumlandırın. Yani yüzünüz cama doğru baksın. Bundan sonra ;

1-) Monitörlerinize ağır bir sehpa ( beheri 17-18 kg.) yaptırın. Monitörlerinizi o sehpanın üzerine koyun. Monitörleriniz ile cam arasındaki mesafe min. 50-60 cm. olsun. Monitörlerinizin iki yan duvara olan uzaklığı eşit olsun ve eşkenar üçgen formunda dinleme pozisyonuna sahip olun.

2-) İmkanınız var ise kullanacağınız akustik düzenleme materyalini ithal ürünlerden seçin. Örneğin ben bu konuda Auralex firmasının ürünlerini tercih ettim. Çünkü yerli ürünler şekil olarak ithal ürünlerin çok benzeri ama özellikle densite faktörü yüzünden ithal ürünlerin performansına ulaşamıyor. Kendiniz DIY yöntemi ile yapacaksanız ; o konuda bir yorum yapamam.

3-) Bütün köşeleri tavandan döşemeye kadar bass trap ile doldurun. Buna rağmen hala sorununuz olur ise Auralex firmasının 30x30 cm'lik küpleri bulunmakta. Onları odanın değişik yerlerinde deneme yanılma yöntemi konumlandırarak sorunu minimize etmeye çalışın.

4-) Pencereyi ; tavandan döşemeye kadar kadife gibi kalın kumaştan yapılmış bir perde ile kapayın. Mevcut perde ile olmaz o iş.

5-) Odanızdaki aynayı kaldırın.

Benim önerilerim bunlar. Kolay gelsin.

“Akustik Düzenleme - Yalıtım” sayfasına dön