120 hz Rezonans - Boomy Mode Problemi

Home Studio ve kayıt odalarının yalıtım ve akustik düzenlemeleri için bilgiler...

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Monitörlerin arkasındaki oda modları ile ilgili ayarlardan low trim'i -2db yaptım, totalmix arayüzünden de 122 hz'e ince bir Q değeri ile kesme uyguladım, biraz daha sakinleşti ortalık. Monitörlerin tam arkasındaki duvardan dinleme noktama doğru bir uğultu mevcut, oda içerisinde gezerken o kadar abartılı değil, bir de geri tarafımda kalan köşelerde var aynı artış, hoparlörlerin arka tarafında kalan kenar köşeler ise sakin. birkaç görsel daha ekliyorum, kırmızı alanlarda desibelmetre 6-7 db birden yükseliyor, mavi alanlar ise daha sakin olan yerler. Geri tarafımdaki bir duvarda dağıtıcı işlevi görmesi için duvar tipi raflı kitaplık mevcut. monitör arkalarına da buradaki tavsiyelere göre iki adet taşyünü panel yapmayı planlıyorum.

Resim
Resim
Resim
Resim

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Arkadaşlar Auralex'ten çizim geldi, alternatif ürünlerle gösterilen yerlere panel ve üzerine oda kalbirasyonu ile çözüm aradıktan sonra gelişmeleri yine paylaşırım:

Resim

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Chescha
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen Chescha »

Şimdi benim oturma noktama göre tam arkamda cam bulunuyor. Ancak perde gibi daha kalın bir gölgelik ile tavandan aşağıya kapatabiliyorum. Daha buraya yerleşmediğimden ne gibi sorunlar oluşabilir. Pencereyi monitör arkasına alma imkanım da bulunmuyor balkon kapısı da orada olduğundan. Hazır konusunu bulmuşken görüşlerinizi almak istedim. Birde uğur hocam odanın ebatları nelerdir acaba ? Yanlış görmüyorsam 308 sizinkiler. LSR 305 - 308 arasındayım bugün yarın siparişimi veriyorum hayırlısıyla.

Umarım güzel geri dönüş alırsın akustik ile ilgili.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Dostum önceden 308 vardı ama ev değişikliği sonrası yeni odama büyük geldi, 8" küçük odada daha da sorun yaratıyor, benim oda 10 m2 civarı, o sebeple 305'e geçiş yaptım. Akustik düzenleme önemli, en az hoparlörler kadar da akustiğe yatırım yapmak şart.

“Akustik Düzenleme - Yalıtım” sayfasına dön