DAW Anketi

Müzik, daw ve ses editör programları tanıtım, tartışma ve kullanıcı görüşleri ile sorularınız bu bölümde...

DAW Anketi

Anket 25 Eyl 2020, 02:19 tarihinde bitecek

Logic Pro

8
26%

Pro Tools

7
23%

Cubase

8
26%

FL Studio

2
6%

Studio One

2
6%

Reaper

4
13%

Toplam oy: 31

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Re: DAW Anketi

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Cubase veya Nuendo kullanırken Protools a göre eksikliğini hissettiğim şey audio grafik kalitesi ve doğruluğu, diğeri commit track yapınca eski ve yeni audioların hemen elinin altında olması. Diğer taraftan Protools da aux kanalına reverb açıp, audio kanalını aux a yönlendirip pre koduna alınca audio kanalında delaycompansation değerini fazlalastiran plugin (dmg audio 8x 262000 ) varsa ne yaparsanız yapın gecikme duyarsınız.Cubase de de aynı ama çalışma penceresi üzerinde delaycompansation düğmesini kapatınca pre modunda gecikmesiz kayıt duyarsınız. Protools da benzer özellik var ama bu başka şeyleri de kapatıyor. Protools da eşit kısa yolları harika ve standart, Cubase de protools daki gibi ayrıntılı eşit komutlarını kendiniz atamanız gerek.Routing konusunda terminoloji farklılığı var. Aranje ve mix bir arada bütün ise cubase,Nuendo,Logic derim. Midi ile işim yok, sadece kayıt, mix,edit diyorsanız Protools derim.

Kullanıcı avatarı
Barış Büyük
V.I.P
V.I.P
DAW: Protools Ultimate HD. Logic Pro X.
Has thanked: 28 time
Been thanked: 117 time
İletişim:

Mesaj gönderen Barış Büyük »

Seyit ÖZTÜRK yazdı: 28 Haz 2020, 17:51

Aranje ve mix bir arada bütün ise cubase,Nuendo,Logic derim. Midi ile işim yok, sadece kayıt, mix,edit diyorsanız Protools derim.

Sadece kayıt/edit/mix ise bence de kesinlikle Protools... Ancak aranjede de Protools kullananlar var. Mesela İskender Paydaş senelerdir kullanır. Geçen gün konuştum, hala Protools'da... Bunu derken, ben de Logic'i daha pratik buluyorum midi anlamında bu arada...

dksevindik

Mesaj gönderen dksevindik »

Logic

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Aslında en iyi DAW yerine sizin ihtiyacınıza en iyi cevap veren DAW seçmek daha mantıklı. Ne demek istediğimi açıklamadan önce DAW'ların ilk çıktığı günden bu yana gelişimini izlemek gerekir ki ben yaklaşık 15 yıldır DAW kullanıyorum, ProTools, Cubase, Logic, Studio One, Reason, Ableton Live, Reaper, Samplitude, Digital Performer, Cakewalk Sonar yani, Ableton Live, Fruity Loops yazılımlarını dönemler içerisinde kullandım. Açıkçası bazılarını yıllarca, bazılarını ise deneme maksatlı kısa bir süre kullandım. Özünde aslında birbirinden çok farkı yok. Pro Tools'un ortaya çıkma mantığı aslında bir DAW olsun diye değilde kendi hardware ünitelerini digital ortama kaydetsin diye baştan üretildi. Tabi Avid firması uzun süre kendi ürettiği konsol ve ses kartlarında Pro Tools yazılımını kullandı ki bu dönemde Pro Tools sadece kendi hardware cihazlarında kullanıldı aynı şu anda Universal Audio Pluginlerinde olduğu gibi. 9. versiyondan itibaren Pro Tools’u çalıştırabilmek için Avid/Digidesign menşeli ses arayüzleri kullanmak gerekmemekte ASIO ve Core Audio desteği olan tüm donanımlarla uyumlu bir şekilde kullanılabilmektedir. Büyük stüdyolar özellikle o dönemde Avid firmasının masalarını çok kullandıkları için ve bu kadar DAW çeşitliliği yokken Pro Tools neredeyse bir standart haline geldi studyolarda. Fakat Pro Tools özellikle studyolara yönelik çalışmaları düşünerek DAW kısmında hep Audio işlemeleri üzerine yenilikler getirdi ve Midi tarafını açıkça salladı. Daha sonra ev kullanıcılarının sayısı arttıkça, piyasada kızıştıkça Midi tarafını geliştirmeye çalıştı, hala yeterli değil ama. Şimdi Cubase ve Logic gelelim, Aslında bu iki firmanın çıkması neredeyse birbirine çok yakın, pro tools.dan sonra herkese yönelik olarak olarak çıktıkları için yıllardır aslında aralarında Fener-Cimbom rekabeti gibi bir rekabet vardır. Ben pc kullanırken ilk kurduğum program Logic idi. Yanlış duymadınız, ilk çıktığında Logic Pc. de de çalışıyordu, Sonra Apple tarafından yoluna devam etti. Bu yüzden her ikiside kullanım özellikleri ve arayüz olarak birbirinden etkilenmiştir. Son beş yıla damgasını vuran yazılım ise tartışmasız Studio One'dır. Cubase firmasından sanırım ayrılan ses mühendisleri ve yazılımcılar geliştirdiği için cubase, logic gibi firmaların arasında çok kısa zamanda yer edindi, ev kullanıcısına yönelik olarak getirdikleri özelliklerle ise bir anda popular oldular. Pc tarafında iki güçlü yazılım daha var, Sequoia ile Samplitude Magix firmasına ait. Bunlar daha çok midi düzenleme amaçlı değilde mix, mastering işlerinde öne çıkmış yazılımlar. Ableton Live, Fruity Loops ve reason ise özellikle Dj.lerin ve elektronik müzik yapanların kullandıkları, onlar için daha çok geliştirilmiş kolaylaştırma için kullanılan araçlarla dolu. Şimdi gelelim hangi DAW seçelim, Eğer mac kullanıyorsanız, sadece mikrofonla ses kaydı ve gitar, ud vb. bir tek enstruman kaydı yapıyorsanız Midi işleme kolaylığı sebebiyle LOGİC, eğer Pc kullanıyorsanızs adece mikrofonla ses kaydı ve gitar, ud vb. bir tek enstruman kaydı yapıyorsanız Midi işleme kolaylığı sebebiyle CUBASE, ikisinin de arayüzü ve özellikleri hoşunuza gitmedi, alternatif arıyorsanız STUDİO ONE, studyo işleri ile uğraşıyorsanız, ağırlıklı beş-on kanal audio ses işleme ile ilgili çalışıyorsanız, midi çok önemli değilse PRO TOOLS, akustik muzik değil tamamen işiniz elektronik müzikse sadece vokal kaydediyorsanızda ABLETON LİVE, FRUİTY LOOPS yada REASON seçmelisiniz. Bunlar kişisel düşüncelerim tabi.

Mertay
Yerel Moderator
Yerel Moderator
Has thanked: 11 time
Been thanked: 13 time

Mesaj gönderen Mertay »

3-4 gün önce bir arkadaşı kırık Cubase 5'ten kurtardık. Kullandığı plug-in artık Cubase'te çalışmıyordu ve geçişi uzatmanın bir anlamı kalmamıştı. Tek yaptığım Cubase 5'te ne neredeyse onu göstermek (en temel şeyler) oldu ve hemen kullanmaya başladı.

Yani bu durumda bir arkadaşınız varsa ve siz kullanmıyor olsanız bile doğru Reaper'a yönlendirin. Virüs derdi yok, O cubase'ten daha bile sistem için hafif (daha düşük latency kullanabilme ihtimali çok yüksek) ve stabil...Reaper diyorum çünkü bizim için çok standart ve olmazsa olmaz şeyler amatörler için çok uzak olabiliyor, zaten amaç Reaper falan değil geçişi engelleyen psikolojiyi kırmak. Kişi ihtiyaçlarını o noktadan sonra zaten daha iyi anlayacağı için bir sonraki DAW geçişinde muhtemelen size danışma ihtiyacı hissetmeyecektir.

“DAW” sayfasına dön