NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 2184 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 9 ile 9 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Kompresyon icin Plug-in tavsiyesi?

Bu konu 2648 kez görüntülendi 8 yorum aldı ...

Kompresyon icin Plug-in tavsiyesi? 2648 Reviews

Konuyu değerlendir: Kompresyon icin Plug-in tavsiyesi?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2648 kez incelendi.

Kompresyon icin Plug-in tavsiyesi?

Ben bu bass isini kendime gore standart olarak cozmek istiyorum, her parcaya uygulayabilecegim ortalama bir bass kanali yapmak ve kayitlarimda ufak degisiklikler yaparak ayni kanali ve ayarlari kullanmak istiyorum.

Miks icin yeterince tecrubem olmadigi icin bass kanalina kompresyon ekledigimde sonucu duyamiyorum. Zamanla olacagini soyluyorlar ama simdilik bir fark goremiyorum. Her neyse Waves Plug-in lerinin oldugu bir paket kurdum. Icinde envai cesit plug in var. Genellikle rock janri icin bass kanalina kompresyon olarak hangi plug-in'i kullanmami tavsiye edersiniz?

Eger siz baska Waves'ten baska plug-in kullaniyorsaniz lutfen adini paylasir misiniz? Yaptiginiz ayarlari da ona gore soracagim.

Tesekkurler

Ben T-Racks ın kompresyonunu kullanıyorum bazen biraz makineyi yorsada bence kullanışlı , arayüzüde çok hoşuma gidiyor

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Kara Deryalarda Bir Fenersin

Bluetube'u kullanıyorum, hiç feba değil...
    Zaman zaman da Cubase'in kendi plug inini kullandığım da oldu...

Ch.

Ben Sonox un Dynamics Plug-in ini kullanıyorum.. Ancak bunda preset adedi çok az, daha çok kullanıcının becerisine bırakılmış..
    Ancak Limiter in hızı ve compressor deki color özelliği ile fena sonuçlar vermiyor..
    Cubase in içindeki presetler de çoğu enstrümanda başarılı, bence onlardan başlayın..

Profesyonel olarak elektronik muzik yapan bir arkadasim var. O bana Waves'in plug inlerini cok ovdu. Mutlaka kur, ben onsuz yapamam, ölurum askina falan dedi Ben de onu dinleyip kurdum ama sistemi cok zorluyor. CLA 76 adli plug-ini kullan demisti. Su anda ugrastigim bir miks icin kullandim bu plug-ini ama ilk mesajda da dedigim gibi ben farki anlamiyorum. Yani iyi mi kotu mu sonuc veriyor farkinda degilim. Sadece ses seviyesinin dustugunu farkediyorum o kadar. Normal olarak sesi kisma isleminden ne farki var anlamis degilim. Teorik olarak ne ise yaradigini biliyorum, mantigini da anladim ama duyum olarak bir fark yaratiyor mu bilmiyorum.

Cubase'in icindekini daha once kullaniyordum zaten, sagdan soldan okudugum kadariyla sabit ayarlar yaparak kullaniyordum. Simdi ayni ayarlari CLA 76 icin de uyguluyorum. Zaten CLA 76'nin icinde preset var, rock bass olarak secince benim standart kullandigim ayarlara cok yakin ayarlar yapiyor.
    Ratio: 4:1 kullaniyorum. Medium attack ve hizliya yakin release kullaniyorum. Threshold degerini de parcaya gore degistiriyorum.
    Efekt olarak compressor kullanmayacagim icin sanirim bu standart ayarlarla hangi compressoru kullansam yakin sonuc alirim diye dusunuyorum. Dogru mudur?

al2 - ait avatar

al2

H:i, jS M Y #324 

Dijital kullandığımız compressorler için tam olarak diyemesemde bence bir nebze doğru bir görüş. Tabi analogda olay bambaşka soundlara dayanıyor.

Waves in plug-inleri gerçekten çok başarılı ama benim bulduğum ilaçlı olanlar 60 gün sonra su koyuverdi, kaldırıp tekrar yüklemeyi denedim, yemedi..
    CLA serisi pug-inlerden Bass, Drum, Guitar ları kullanıyorum bazen ama bunlar idare eden sonuçlar veriyorlar..Mükenmmel değiller..
    Bence kopya çekiin... Hazır enstrüman presetlerindeki EQ, Compress, Ratio, Attack, Relase seviyelerini bir yere değer olarak kaydedip sonra çeşitli pkug-inler le deneyin..
    Bu tip efektlerin tam randımanını alabilmek için mixe başlarken tüm federleri - 6 dB civarına ayarlayın.. Kick ve bass larda örnek olarak presetlerde -22 dB civarında limiter ve compressor ayarı vermişler, atak süresi çok kısa, release süresi uzun olarak vermişler.. Bu değerlerin en doğrusunu bulacak olan gene sizin kulağınızdır, deneye yanıla olacak..Ondan sonra da daha iyisi nasıl olur diye arayacaksınız.. Ama unutmayın özellikle comp./Limiter/Eq olmadan kanal başına iyi ses alsanız da mix de iyi bir sonuç almanız imkansız..

Ertan abi sıralama konusunda çok fazla spekülasyon var. Herkes birşey yazmış okuduğum kadarıyla kimisi dijital olarak yapılan sıralama önemli değildir , kimisi ise farkın oluştuğunu söylüyor anlaşılan kesin net bir bilgi yok. Bende sıralamaya pek önem göstermiyor sırası gelmişken sizin görüşünüz nedir ?
    Edit : eq limiter compressor sıralaması

Kara Deryalarda Bir Fenersin

DAW sisteminde Plug in lerin sırası önemli değil, hepsi aynı anda çalışıyor, onun için de PA sistemindeki gibi %100 randımanlı değiller..
    Ama sanırım Logic Pro da bir sıra var(mış).. EQ, COMP,LİM,Reverb diye..
    Bu konu tonmaisterler arasında da çok tartışılır, ustaların hep sıraları farklıdır.. Kimi EQ yu en sona alır, kimi Limiteri..
    Ama şu aşamada bizim için farketmiyor..
    MEsela Guitar Rig de derack sıralaması sesi hiç etkiilemiyor, halbuki kesin etkilemesi lazım..

Bu Konu için Etiketler