+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 13 ile 13 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Dışarıdan Ses Gelmeyen Mekanın Tamamını Kaplamadan Yalıtım?

Bu konu 1925 kez görüntülendi 12 yorum aldı ...

Dışarıdan Ses Gelmeyen Mekanın Tamamını Kaplamadan Yalıtım? 1925 Reviews

Konuyu değerlendir: Dışarıdan Ses Gelmeyen Mekanın Tamamını Kaplamadan Yalıtım?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1925 kez incelendi.

Alıntı EsbaB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğru akustiği yakalamak bir gereklilik olsada onu sağlamayı beklemen gerekmez,
    Bahsettiğin ortamda işini görecek kayıtlar alabilirsin tabi.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Alıntı 12Ancela Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harbiamatör kardeşim,

Talebe olduğunuza sevindim maddi imkansızlıklarınıza üzüldüm.
    Bunu ilk baştan belirtseydiniz.
    Mekanın Boyu,Eni,Yüksekliği ne kadar? mümkünse bir kaç fotoğraf
    yüklerseniz Mekanın durumu hakkında bilgi sahibi olabiliriz.
    Kitaplıklar bir nebze ses emilmesine yardımcı olur doğrudur.
    Mikrofon sehpasının altına eski bir kilim koyabilirsiniz.titreşimi önler.
    Tavana (mikrofonu koyduğunuz yerin üstüne) bahsettiğiniz süngerlerden,
    monte edebilirsiniz.

Bugün mikrofonu ve ayaklığını bırakmaya gittim dükkana. Kurdum, baktım. Tabi bilgisayarımı götüremediğim için kayıt deneyemedim. Ortalıkta sakinken farklı bir kulakla sese bakayım dedim. Daha önceden stüdyoya da gitmiştim, kabindeki çıplak sesime özellikle bakmıştım. Bu mekanda tavana sert veya yumuşak herhangi bir tıklatmada yankı yapmıyor. Yan duvarlar ise arka boşluğundan dolayı elimle hissedecek kadar geri bir titreşim gönderiyor. Yerler fayans olduğu için ayağımla yere vurduğumda ping-pong topunun sesi gibi ses dönüyor. Dediğiniz gibi kilim ile halledebilmeyi düşünüyorum.
    Ama genel yankıya baktığımda evimdekine kıyasla, stüdyoda dinlediğim kendi sesime daha yakın.

Dükkana gittiğimde kapının önünde araba çalıştırıyorlar, bir şeyler taşıyorlar, konuşuyorlardı. Kayıt alacağım yere çıktığımda arabanın motor sesi bile gelmiyordu.
    Yüksek frekans olsun diye metal bir şarkı açtım. Kapı açık olduğu halde alt kata müziğin sesi çok dikkatli dinlendiği sürece geliyordu.
    Zaten kayıtlarımı gece alacağım için, gece kimsenin bulunmadığı bir yer.

Uzunluk 5.50 Metre
    Genişlik 3.80 Metre
    Yükseklik 2.20 Metre
    Benim Boyum 1.85 Metre

Şu üyeler, harbiamatör adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu harbiamatör tarafından (07 Eylül 2019 Saat 15:53 ) değiştirilmiştir.

Mekan boyutlarının dikdörtgen olması en idealidir.
    Yanlız Mikrofonun bulunduğu yerin üst kısmına(Tavana) eni ve boyu en az 1,5 metre (ne kadar büyük olursa okadar iyidir)
    ve en az 5 cm kalınlığında, mümkünse daha kalın,
    bahsettiğiniz Süngerleri Monte edin.
    Mikrofon sehpası mekanın tam ortasına konulacak.

Maalesef Fotoğraf göremedim.

Alıntı 12Ancela Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mekan boyutlarının dikdörtgen olması en idealidir.
    Yanlız Mikrofonun bulunduğu yerin üst kısmına(Tavana) eni ve boyu en az 1,5 metre (ne kadar büyük olursa okadar iyidir)
    ve en az 5 cm kalınlığında, mümkünse daha kalın,
    bahsettiğiniz Süngerleri Monte edin.
    Mikrofon sehpası mekanın tam ortasına konulacak.

Maalesef Fotoğraf göremedim.
    Birazcık geç cevap verdim kusura bakmayın. Geçen gece bir kayıt alayım dedim aynı zamanda mekanı test edeyim dedim.
    Stüdyoda aldığım kayıttaki çıplak sesimle şimdi aldığım çıplak sesi karşılaştırdığımda dip ses, kulağımı rahatsız eden geri dönüş sesi vs. almadım. Yani bana ikisi de aynı gibi geldi. Ama eminim ki frekansları karşılaştırdığımda, daha incelikli ve teknik olarak incelediğimde fark ortaya çıkacaktır. Yinede mekanın inşaatı ve içindeki malzemelerin ekmeğinide yiyebildiğimi düşünüyorum.
    Sanırım daha iyi imkanlara sahip olana kadar böyle idare edeceğim. Mixlede uğraştım ve EQ, Reverb gibi ayarlarda istediğim tonları alabildim sayılır. İkinci kez gittiğimde daha hazır ve bilinçli olacağım için direk işime bakmış olacağım.
    Ben ilginiz, alakanız için teşekkürlerimi sunuyorum. Yapılabilecekleri söyleyip, daha da önemlisi bunlar hangi koşullarda ve malzemelerle işe yarar bunları paylaştınız. Şu an elimden yapmak gelmese de ileride bu bilgiler ışığında adımlarımı atacağım. Tekrar teşekkür ederim.

Bu seferda kayıt ve mix ile alakalı sorundan ziyade sorularım var ama onlar için öğretici konuları inceleyip daha fazla araştırma yaptıktan sonra ihtiyacım olursa başka bir konu açacağım

Konu harbiamatör tarafından (07 Eylül 2019 Saat 16:07 ) değiştirilmiştir.

+ Yeni Konu aç