+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 4 ile 4 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: THM Armoni Çalışması

Bu konu 1181 kez görüntülendi 3 yorum aldı ...

THM Armoni Çalışması 1181 Reviews

Konuyu değerlendir: THM Armoni Çalışması

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1181 kez incelendi.

THM Armoni Çalışması

Sevgili Murat Kardeşimizin çok güzel bir Türk Halk Müziği bestesini affına sığınarak armonize etmeye çalıştım. Açıkçası ilk defa bir Türk Halk müziği eserini armonize etmeyi denedim. Özelikle bağlamada vuran türk müziğine has sesler için biraz zor bir durum. Çünkü batı müziğinde iki sesin tam arası. Ama kendimce bir yol buldum. Özellikle THM'ne gönül vermiş üstadların akor geçişlerini dinlemesini isterim. Beğenmediğiniz yerler varsa armonik olarak lütfen paylaşın. Açıkçası THM konusunda bilgi seviyem çok iyi değil. Bu sebeple BAtı müziği kriterlerine uyarak armoni yaptım mecburen.

1. Murat kardeşimin armonik olarak şarkısı C Dorian mode. Yani klasik bildiğiniz major-minor değil. O yüzden biraz anlatması karışık bir durum.
    2. Şarkıyı armonize ederken aynı melodinin gittiği yerde bile farklı akorlar kullandım. Amaç aynı melodiyi farklı yollarlada armonize yapılabileceğini anlatmaktı.
    3. Aslında sadece vokalin üstüne akor çalıp kaydedecektim. Fakat dayanamadım, Bas için Çello, akorları desteklemesi için davul ve piano ekledim.
    4. Birde mix için açıkçası uğraşmadım. Bunun sebebide akorları ve bası özellikle net duyulsun diye biraz açtım. Hani vokal gibi akor oldu, asıl amaç akor gidişatını duymak olduğu için böyle bir yola başvurdum. O yüzden akorun fazlalığı biraz açıkçası kulağı tırmalıyor ama vokal ile uyumunu test edebilmeniz için böyle yapmak zorunda kaldım.
    5. Birde dayanamadım intro yaptım, özellikle de intro kısmında farklı armonik yürüyüşü olan akorlar kullandım.

Türk Halk Müziği üstadlarımızdan özellikle bağlamalı bölümlerde gelen armoni yürüyüşleri konusunda fikirlerini yorumlarını bekliyorum.

Bir sonraki paylaşım ise armonizasyon olarak nasıl yaptığımı anlatmak olacak. İyi dinlemeler.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

EsbaB, nacib, tezcankoray, wade21 Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Saygıdeğer Taner Hocam, emek verip ilgilendiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim. Intro kısmı çok güzel olmuş. Bilgi ve değerlendirme kısmına gelince umarım diğer arkadaşlar daha doğru değerlendirme yapacaktır. Benim anlayabildiğimi kadarıyla Batı müziğinde bu parça için kullanılabilecek bütün armonik yapılar kullanılmış. İkinci paylaşımı özellikle bekliyorum. Neler yapılmış, nasıl yapılmış, neden yapılmış kısmı sizi bilgi açısından yormaz belki ama beni anlama açısından yoracağı kesin

Ellerinize sağlık, tekrar teşekkürler...

EsbaB, Tanerongunyzb Şu üyeler, wade21 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    RME Babyface / Rode NT1-A / AKG K77 / Korg PA 4X / Cubase Pro 10

Abi teknik yorum yapamayacağım ama özellikle intro ya dikkat çekmişsiniz oraya tam benlik olmuş diyebilirim.

Bu tür introları çok severim, bazende bateri atraksiyon veya rüzgar şimşek gök gürültüsü tarzı girişleri de hoşuma gider ama sizin yaptığınız şekliyle daha çok seviyorum.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tanerongunyzb Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Taner kardeşim; Gerekli açıklamayı yapmışsın zaten.

Biri 9 koma, diğeri standart 3 4 5 aralıklar.

İki ayrı kültürü bir araya getirip yorumlamaya çalışmışsın.

Etnik müzikleri çok sesli yorumlamak farklı bir iş tabi.

Bu tür müzikleri aranje ederken Bb2 Eb2 F2 vs gibi komalarda bir, beş gibi aralıkları kullanarak o aradaki

komayı görmezliğe gelirdik.

En çok bas enstruman yapardı bunu.

Bu da en azından daha iyi bir duyum sağlardı.

O komalar da daha bir anlam kazanırdı yani.

Ha olmamış diyen varsa da tek sesli yani solo dinlesin kardeşim.

No problem yani...

Bence güzel çalışmalar yapıyorsun, en azından bilgileniyoruz, aklımıza bir şey geliyor doğru yanlış neyse paylaşıyoruz.

Eline sağlık kardeşim.

Devam et lütfen.

EsbaB, Tanerongunyzb Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: