+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 13 ile 13 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: C-Dm-Em-F Akor kalıbı

Bu konu 792 kez görüntülendi 12 yorum aldı ...

C-Dm-Em-F Akor kalıbı 792 Reviews

Konuyu değerlendir: C-Dm-Em-F Akor kalıbı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 792 kez incelendi.

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin bu çalışmayı görünce utandım bir an, bu çalışmaya birşeyler eklemeyi teklif etmiştim taa uzun zaman önce. Ama setup değişikliği şu bu derken bir türlü olmadı. Neyse ki şimdi proje emin ellerde, en çok buna sevindim. Şimdi Taner abi neler neler yapar

Hem de herkese faydalı olacak ders olması da çok hoş.
    Şimdiden teşekkür ederiz @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Saygılar,
    Tezcan
    Utanacak bir durum yok Tezcan Hocam Herkesin telaşı var, işi gücü var. Vakit önemli hepimiz için. Vakit oldukça uğraşıyoruz. Taner Bey konuyu açınca ben de bir ricada bulundum. Sağ olsun yardımcı olmak istedi.

Saygılar.

Tanerongunyzb Şu üyeler, wade21 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    RME Babyface / Rode NT1-A / AKG K77 / Korg PA 4X / Cubase Pro 10

Öncelikle Tezcan ve Sabri Abiden özür dilemek istiyorum. İki proje söz vermiştim, fakat bu Halk Müziği Akor dizisi işi çıkınca onları öteleyeceğim. Kusuruma bakmayın, açıkçası haftanın üç günü öğretmelik yapıyorum, derslerim var. Bu yüzden pek müzik için fırsat bulamıyorum.

Tezcan'ın sorusuna gelince. Bir parçayı yüzlerce farklı şekilde armonize edebilirsin aslında. Her birinde yarattığın armonik etki farklı olacağı için yarattığın duygusal boyuttaki etkide farklı olacaktır. C major bastığın yerde C minor basmak çok şey değiştirir parçada. En basit sebebi major akorlar daha parlak, daha heyacanlı bir ruh hali yaratır. Minor akorlar ise daha melonkoliktir, daha duygusaldır. Aslında sen akoru değiştirirken o anda şarkıyı dinleyen kitlenin duygularında değişiklik yaratıyorsun. Bunu istersen evde sana kurduğum EZkeys programı ile deneyebilirsin. Major yazılmış bir akor kombinasyonunda arada bir yada ikisini minor olarak değiştir. Şarkının birden yumuşadığını duygusallaştığını hissedersin. Tersi içinde geçerli bu. Tamamen minor akorlardan kurulu bir akor kombinasyonunda aradan bir iki akoru major yap. Aradaki farkı hissedersin. Zaten müzikte pekçok matematik kuralı çalışır. Ama çoğu müzik kuralınında hep istisnası olur. Bu istisnalarda hep duygularımızdan kaynaklanır. Özetle müzikte nasıl çaldığın değil nasıl duyduğun, hissettiğin önemli. Bunun en önemli temsilciside Beatles grubudur bence. Beatles neredeyse tüm şarkılarında bu major minor karışımı akor yürüyüşlerini çok iyi harmanlamışlardır. O yüzden yüzyıl geçsede hala en çok dinlenen şarkılar yapmışlardır.

Cho®dSolo, EsbaB, tezcankoray, wade21 Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Tanerongunyzb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle Tezcan ve Sabri Abiden özür dilemek istiyorum. İki proje söz vermiştim, fakat bu Halk Müziği Akor dizisi işi çıkınca onları öteleyeceğim. Kusuruma bakmayın, açıkçası haftanın üç günü öğretmelik yapıyorum, derslerim var. Bu yüzden pek müzik için fırsat bulamıyorum.

Tezcan'ın sorusuna gelince. Bir parçayı yüzlerce farklı şekilde armonize edebilirsin aslında. Her birinde yarattığın armonik etki farklı olacağı için yarattığın duygusal boyuttaki etkide farklı olacaktır. C major bastığın yerde C minor basmak çok şey değiştirir parçada. En basit sebebi major akorlar daha parlak, daha heyacanlı bir ruh hali yaratır. Minor akorlar ise daha melonkoliktir, daha duygusaldır. Aslında sen akoru değiştirirken o anda şarkıyı dinleyen kitlenin duygularında değişiklik yaratıyorsun. Bunu istersen evde sana kurduğum EZkeys programı ile deneyebilirsin. Major yazılmış bir akor kombinasyonunda arada bir yada ikisini minor olarak değiştir. Şarkının birden yumuşadığını duygusallaştığını hissedersin. Tersi içinde geçerli bu. Tamamen minor akorlardan kurulu bir akor kombinasyonunda aradan bir iki akoru major yap. Aradaki farkı hissedersin. Zaten müzikte pekçok matematik kuralı çalışır. Ama çoğu müzik kuralınında hep istisnası olur. Bu istisnalarda hep duygularımızdan kaynaklanır. Özetle müzikte nasıl çaldığın değil nasıl duyduğun, hissettiğin önemli. Bunun en önemli temsilciside Beatles grubudur bence. Beatles neredeyse tüm şarkılarında bu major minor karışımı akor yürüyüşlerini çok iyi harmanlamışlardır. O yüzden yüzyıl geçsede hala en çok dinlenen şarkılar yapmışlardır.
    Estağfurullah Taner abi.

Halk müziğinde akor konusu benim de merak ettiğim bir konu. Şirkette THM-TSM parçaları çaldığımız bir ekibimiz var, ben de onlara gitarla eşlik etmeye çalışıyorum. Müzik teorisi ve kulağımla akorları çıkarıyorum ancak bu işin ucu çok açık. Değişik bilgiler edinmek ben de isterim.

Saygılar,
    Tezcan

Tanerongunyzb Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...