+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 17 ile 17 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Motif XS8'i FW400 Üzerinden VSTi Olarak Kullan(ama)mak

Bu konu 3229 kez görüntülendi 16 yorum aldı ...

Motif XS8'i FW400 Üzerinden VSTi Olarak Kullan(ama)mak 3229 Reviews

Konuyu değerlendir: Motif XS8'i FW400 Üzerinden VSTi Olarak Kullan(ama)mak

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3229 kez incelendi.

Şimdi de Impact Twin sorun çıkarmaya başladı. Harika!
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Edit: Çok kişinin başına gelen bir durummuş. Bazı kapasitörlerin (toplam 4 adet) değişmesi gerekiyormuş.

Konu Kahnn tarafından (29 Mart 2019 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Kahnn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam Tezcan,
    Sen de olmasan... Çok sağol.
    Söz konusu linkte konu epey incelenmiş, çok hoş!
    MOX, MOXF'in USB'den salt MIDI aktardığını sanıyordum ama audio da aktarılıyormuş.
    XS'te, USB salt MIDI aktarımı için. Audio için mLAN (ethernet) ve FW yolları var.

Seyit Öztürk'ün ve sizin gönderilerinizden anladığım kadarıyla; XS, FW (ya da mLAN) üzerinden (analog) audio sinyali yollamıyor DAW'a. Yolladığı, henüz Analog'a çevrilmemiş, data halindeki 'raw' sinyal. Bir başka deyişle, tone generator'dan dijital veri olarak aktarılıyor. Buraya kadar, benim XS+FW+DAW konusundaki beklentilerimi karşılıyor. Bundan sonrası için de, o dijital audio datasını -tekrar XS'e dönmeden- doğrudan Impact Twin üzerinden analoga dönüştürmek istiyorum.

Yani; XS'i, DAW içerisinde herhangi bir sanal enstrüman olarak açmak, sesi de -herhangi bir audio routing olmaksızın- doğrudan Impact Twin'in converter'larında analoğa çevirmek istiyorum.

Sizdeki MOX'te işlem nasıl? DAW'da ekstra audio track açmak gerekiyor mu? MOX ile Focusrite arasında fiziki bağlantı var mı?
    Selam Hocam,

Şimdi MOX'te işler biraz farklı, şöyle ki: üzerinde USB audio interface bulundurduğu için DAW ile çalışırken, kendi Yamaha ASIO driver'ını seçiyoruz. Yani aslında MOX kendisi zaten bir ses kartı gibi davranıyor aslında DAW'da. MOX'ten midi ya da audio kayıt alabilmek için başka bir ses kartına ihtiyaç duuymuyorsun aslında.
    Sadece, kulaklığı MOX'in çıkışına bağlayıp, USB kabloyu da bilgisayar ile MOX arasına takıp; kayıt yapmak istediğin moda göre MOX'te ilgili ayarı yapıp (midi klavye gibi kullanıp DAW'da herhangi bir VSTi'yi mi tetikleyeceğiz?, yoksa direkt olarak MOX'ten duyduğumuzu DAW'da bir audio track'e mi kayıt edeceğiz, ya da 3. seçenek olarak MOX VST'yi DAW da açıp onu mu tetikleyeceğiz?) çalışabiliyoruz.

O yüzden XS'teki durum biraz farklı. XS'in kendi audio arabirimi yok. O yüzden USB üzerinden sadece MIDI sinyal gönderebiliyoruz DAW'a. Audio gönderebilmek için de FW kartına ihtiyaç duyuluyor. Ama bunun yerine daha önceki konu başlığında Bahadır abi'nin yaptığı gibi XS'in çıkışından ses kartına girip, orada kayıt almak daha mantıklı. Ancak s/pdif gibi bir seçenek kayıttaki bozulmayı yüksek oranda engellemekte.

Saygılar,
    Tezcan

Kahnn Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O yüzden XS'teki durum biraz farklı. XS'in kendi audio arabirimi yok. O yüzden USB üzerinden sadece MIDI sinyal gönderebiliyoruz DAW'a. Audio gönderebilmek için de FW kartına ihtiyaç duyuluyor. Ama bunun yerine daha önceki konu başlığında Bahadır abi'nin yaptığı gibi XS'in çıkışından ses kartına girip, orada kayıt almak daha mantıklı. Ancak s/pdif gibi bir seçenek kayıttaki bozulmayı yüksek oranda engellemekte.
    "XS'in kendi audio arabirimi yok," derken? XS aynı zamanda bir audio interface (yani audio arabirimi, ses kartı). Evet, USB üzerinden sadece MIDI sinyali gönderiyor, ama FW / mLAN / ethernet üzerinden bağlanınca ses kartı olarak kullanabiliyoruz.
    XS'in outputlarından ses kartına veya SPDIF'ten ses kartına bağlarsam, kayıt alabiliyorum elbette ama benim istediğim o değil.

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MOX'ten midi ya da audio kayıt alabilmek için başka bir ses kartına ihtiyaç duuymuyorsun aslında.
    Sadece, kulaklığı MOX'in çıkışına bağlayıp, USB kabloyu da bilgisayar ile MOX arasına takıp; kayıt yapmak istediğin moda göre MOX'te ilgili ayarı yapıp (midi klavye gibi kullanıp DAW'da herhangi bir VSTi'yi mi tetikleyeceğiz?, yoksa direkt olarak MOX'ten duyduğumuzu DAW'da bir audio track'e mi kayıt edeceğiz, ya da 3. seçenek olarak MOX VST'yi DAW da açıp onu mu tetikleyeceğiz?) çalışabiliyoruz.
    Bence burada bir yanlışlık var. Ama önce şunu sorayım: 3. seçeneği seçtik, diyelim. 1) DAW'ın içinde audio interface olarak MOX mu görünüyor, Focusrite mı? 2) MOX'un outputlarından Focusrite'a bağlıyor musunuz?

Yanlışlık dediğim de şu: Bu 3 seçenek "ya şu ya bu ya da o" şeklinde olmamalı. İkinci zaten diğer ikisi yapıldıktan sonra yapılabilir ya, 1. ve 3. seçenekler bir projenin farklı tracklerinde* ayrı ayrı yapılabiliyor olmalı. Örneğin; 1.Track'te bir Moog VSTi'ı açıp, onu MOX'in klavyesinden çalarak MIDI olarak kaydedebilmeliyiz (Bu track'i istersek zaten audio'ya çevirebiliriz). 2.Track de MOX VST olsun. MOX VST editörünün içinden istediğimiz sesi seçip, onu da MOX'in klavyesinden MIDI sinyali göndermek suretiyle çalabilmeliyiz (ve bu track'i de audio'ya çevirip kaydedebiliriz, eğer istersek).

* = TDK'nin görece yeni açıklamasına göre, sözgelimi 'track' sözcüğüne -e, -i, ,de, vb. takılar eklerken kesme (') ile ayırıyoruz ama çoğul eklerinde ayırmıyoruz. Çoğul ekinden sonra da -haliyle- ayırmıyoruz. Yani artık doğrusu, yazdığım şekil: tracklerinde (Şahsen alışamadım, rahatsız oluyorum; o nedenle açıklamak istedim.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Hocam XS'te anladığım kadarıyla FW/mLAN seçeneği olayı çözüyor. Yani XS'in kendi ASIO driver'ını mı seçiyoruz DAW içinde?

MOX'e gelecek olursak bu 3 senaryonun hicbirisinde başka bir ses kartına ihtiyaç yok. Sesi MOX üzerinden duyarsınız hepsinde. Audio çıkışından ses kartına girmenize gerek yok. Zaten DAW içinde MOX ASIO driver'ını seçiyoruz.

Gelelim bir proje içinde birden fazla senaryoyu kullanmaya... Elbette yaparsınız, ben ya o ya da bu demek istemedim. Nasıl isterseniz onu seçersiniz demek istedim

Ben VST seçeneğini hiç kullanmadım. Onun yerine midi olarak kaydettiğim kanal ile MOX i tetikleyip (donanımsal olarak), 2. Yöntemle MOX'ten çıkan sesi DAW'da açtığım audio kanalına kaydediyorum. Burada herşey tek bir USB kablosu ile oluyor. Focusrite' ı unutun tamamen

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kahnn Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Kahnn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Vakit ayırdığınız için teşekkürler...
    Rica ederim.

Sorunu çözdünüz mü? Nedir son durum?

+ Yeni Konu aç

Bu Konu için Etiketler