+ Yeni Konu aç
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234
Toplam 31 adet sonuçtan sayfa başı 32 ile 32 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Merhabalar

Bu konu 820 kez görüntülendi 31 yorum aldı ...

Merhabalar 820 Reviews

Konuyu değerlendir: Merhabalar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 820 kez incelendi.

Merhaba dostlar... Eski dostlar eski konuları hala irdeliyor.Anılarım canlandı.Bir zamanlar hararetle tartışırken bize göre çoook ilerilerde olan Yavuz Yurtgüder demişti ki BABYFACE veya DÜET le yapamayacagınız iş yok. Albüm kaydı alabilirsiniz.Ben deli gibi okurken araştırıken bu söz tokat gibi gelmişti.yıllar geçtiki anladım adam haklıymış babyface pro düet apollo twin audient id 22 veya 44 bunlarla yapamayacağınız bir iş yok dostlarben apollo nun soundunu dar buluyorum. ama milyonlarca insan kullanıyor ve memnun.Peki durum böyleyse olay nedir.

1 akustik. en son yaptığımız en önemli husus.
    2 mikrofon
    kayıt için yukarıdaki kartların herhangi birine sahipseniz akustik ve mic iyiyse kayıt işi ekipman açısından tamamdır.

Mix için ise akustiği hallettğinizi varsayarak derim ki monitore harcayabildiğiniz parayı harcayın ki harcamayacaksınız biliyorum o yollardan geçtim. zannediyordum ki ses kartının D A kısmı muhteşem olmalı ki ses iyi çıksın. HAYIR!!!! aynı ses kartı ile normal ve üst seviye monitörü dinleyin cok afedersiniz hayvan gibi fark olduğunu anlayacaksınız...

Elbette bütçesi olan ufx antelope vs alsın ama iş mix bilmekte. ben iki ayrı kişiden ders aldım güya öğrendim sonra aynı şarkıyı ders aldığım arkadaşla beraber studyoda mixledik Mehmet abi şahittir aradaki fark o kadar açık ki anlatamam bir de bu fark ders aldıktan sonra pişmediğim için oldu hiç ders almayanların işi zor gerçekten şimdi anlıyorum ki daha mix i öğrenmeden üst düzey ekipman almak yeni ehliyet almış birisinin altına mercedes vermek gibi para sorununuz hiç yoksa tamam eyvallah ama atıyorum 10 15 bin bütçem var diyorsanız 2 3 bin tl mix derslerine ayırın derim ben 5 yıl internetten sitelerden video lardan ilerledim ama ders alınca 6 ayda çooook ilerledim ve bazı şeyleri ben internette bulamamıştım herşey olabilir net te ama ne arayacağınızı bilmiyorsanız bulma imkanınız yok gibi o yüzden babyface vs gibi kart alabiliyorsanız daha da kasmayın ders alın zaten onların AD DA sı yeterde artar bile siz mix öğrenin

Bu arada bütçesi bin tl civarı olanlara önerim id 14 alsınlar apollo twin imi sattım id 14 yüzünden preampları harika DA sı bence neden bence dediğim aşağıda yazılı apollo twinden iyi bugüne kadar bi ton ses kartı kullandım ve test ettim.
    bahadır hoca nın dediğine katılıyorum işi bilene motu vs yeter de artar ne yazıkki bu sonuca bi ton al sat yapıp bi ton para emek harcayıp geldim.ben yavuz beyi dinlemediğim gibi sizde beni dinlemeyeceksiniz ama umarım dinlersiniz bazı şeyler tecrübe ile sabit

bunların dışında benim kulaklarımda tiz frekanslarda ciddi bir duyma kaybı olduğunu öğrendiğimden beri artık iddialı yorumlar yapmıyorum D A ile ilgili. kendim şöyle bir çözüm buldum 43 yaşında olduğum için pioneer larla büyüdük biz 80 ler ve 90 larda. o yıllarda üretilmiş basit bir pioneer set bugun 300 400 tl ye satılıyor oysa su an hi fi piyasası canlı olsa yani halk kullansa ederi 3 4bin tl sadece audiophile ler hi fi ile uğrasıyor neredeyse o yuzden ya en iyileri mevcut yada yok gibi neyse..bir çift te yine pioneer hoparlor benim kulağıma hitap eden cs 595 modeli altlar çok güclü değil ama üstler çok net. setten tizleri boostlayıp iyi duyduğum noktaya getirip duyamadığım frekansları duyar hale geldim. artık monitor kullanmıyorum desem yeridir ama tabii ki bu benim kulaklarımla ilgili. fakat sizede kesinlikle tavsiye ederim set olarak dc z 82 - 92 - 94 lerden herhangi biri olabilir maliyati cok düşük ama performans harika.

EsbaB, okidoz, Tanerongunyzb, tezcankoray, wade21 Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
    Desktop i7 2600k-32gb ram

Forumdaki birçok kişinin benim en baştan beri savunduğum noktayı desteklemesi güzel

Yüksek kalitede ekipman gereksiz midir? Boşuna mı pahalı? Kesinlikle hayır ancak bu kalitedeki ekipmanların gerçekten hakkını verebilecek kullanıcı lazım. Bunu en baştan beri söylüyorum.

Ses kartı olarak Focusrite 2i2 kullanıyorum ve upgrade seçeneğini bugüne kadar hiç düşünmedim. Neden? Bu ses kartı piyasadaki en iyi ses kartı mı? Kesinlikle hayır. Ancak bilgi birikimi açısından o kadar öğrenecek şeyim var, ayrıca müziğe ayırabildiğim zaman kısıtlı. Yaptıklarım ile önce bu kartın sınırlarını zorlamalıyım, her detayı öğrenmeliyim ki sonradan upgrade düşünebileyim. Ev stüdyosunda kendi halimde yaptığım/yapacağım müzikler için şimdilik bu ses kartı hayli hayli yeterli. Ben bu ses kartının bile hakkını tam olarak ve-re-mi-yo-rum henüz.

Daha profestonel stüdyo işleten arkadaşlarımı konunun dışında tutuyorum. Çünkü gerek bilgi birikimleri, gerekse de stüdyo reklamı açısından yüksek profilde ses kartları gereklidir.

Daha önce forumda paylaşmıştım, 99 dolarlık ses kartı ile albüm çıkaran var. ve hatta daha fazlası, adam bunu sadece free DAW ve stock plugin'ler ile yapmış. Belki hala bazılarımıza ütopik gelebilir. Tabi ki bu kişiye daha iyi ses kartı versek, daha iyi işler çıkarabilir. Ama konumuz o değil, anladınız demek istediğimi

Saygılar,
    Tezcan

EsbaB, gitarist1975, Tanerongunyzb, wade21 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...