+ Yeni Konu aç
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuçtan sayfa başı 30 ile 32 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Merhabalar

Bu konu 898 kez görüntülendi 31 yorum aldı ...

Merhabalar 898 Reviews

Konuyu değerlendir: Merhabalar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 898 kez incelendi.

Alıntı Cho®dSolo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben Motu aldım, Motu'da kaldım...
    Ne değiştirecek param var, ne de değiştirme düşüncem...
    İşini bilene, her yol Konya

Ch.
    Aynen, ha daha fazla paran vardır, stabilize değil de asfalttan gidersin, lüks tesiste mola verirsin o ayrı
    İlla ki daha iyi ekipman, daha iyi sonuç, bunu tartışmak abes olur, ama olay daha iyisine sahip olmak değil, ortaya daha iyi ürün koymak, birşeyler üretmek. Bunu yaparken de bütçeyi dengeli kullanmak, en pahalı kartı alıp, ucuz mikrofon, sıfır akustik düzenlemeli çıplak bir oda olursa o kart o zaman hiçbir işe yaramaz, görsel tatminden öteye gitmez. Özellikle akustik düzenleme ihmal ediliyor, halbuki iyi duyum ve kaydederken de temiz bir kayıt alabilmenin ilk şartı akortlu bir oda...

Alper35, Cho®dSolo, tezcankoray Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen, ha daha fazla paran vardır, stabilize değil de asfalttan gidersin, lüks tesiste mola verirsin o ayrı
    İlla ki daha iyi ekipman, daha iyi sonuç, bunu tartışmak abes olur, ama olay daha iyisine sahip olmak değil, ortaya daha iyi ürün koymak, birşeyler üretmek. Bunu yaparken de bütçeyi dengeli kullanmak, en pahalı kartı alıp, ucuz mikrofon, sıfır akustik düzenlemeli çıplak bir oda olursa o kart o zaman hiçbir işe yaramaz, görsel tatminden öteye gitmez. Özellikle akustik düzenleme ihmal ediliyor, halbuki iyi duyum ve kaydederken de temiz bir kayıt alabilmenin ilk şartı akortlu bir oda...
    Arkadaşlar bahsettiğiniz değişkenlerden haberim var, elbette ki biliyorum. Sizler kadar olmasa da benim de bir stüdyo tecrübem var. Bahsettiğim albümü Roland Quad Capture, Casper i5 4gb ram bilgisayar, Rode nt1a, Studio One dörtlüsü ile kaydettik. YouTube'a Berk Payat yazıp, sonuçları dinleyebilirsiniz merak ederseniz. Ne ekstra bir hardware ne de Dsp kullandık. Bugün her tarafı kasıp kavuran şarkılardan birinin Motu ile kaydedildiğini, saçma sapan bir bilgisayar ile mikslendiğini de biliyorum. Bahsettiğim, sizlere sorduğum şey o değil. Belli bir bütçe var ve bu bütçe içerisindeki en sıcak kayıtları bana sağlayabilecek ekipmanı soruyorum sizlerin tecrübelerine dayanarak. Konu farklı yerlere gitmesin lütfen. Yoksa dediğiniz gibi ben de biliyorum her yolun Konya'ya çıktığını...

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Gönül ister Mehmet hocamın dediği gibi Antelope sahibi olmak, fakat şu anda edinemiyorum. Mehmet hocamın dediği gibi parayı basarsın, alırsın durumu maalesef yok bende şu an için. Rme ve ya Apollo Twin, daha uygun fiyatlı hangisi denk gelirse onu alacağım sanırım. Hem yaptığım dinlemelerde Rme'nin sesleri daha sıcak geldiği için hem de daha uygun fiyatlı olduğu için Rme önceliğim. Hatta geçenlerde 3500tl'ye bir tane Rme babyface Pro satıldı, almadığım için çok pişmanım şu anda. Ama dediğim gibi hangisi denk gelirse alacağım, çünkü kaydetmem gereken çok şey var zihnimde.

Umarım kalpler kırılmamış, kimse kimseye gönül koymamıştır. Herkese esenlikler.

Alper35, Cho®dSolo, Mehmet Uzunosmanoğlu, tezcankoray, ulasyaramis Şu üyeler, berkpayat adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Sevgili Berk kardeşim, Apogee elements serisini tavsiye ediyorum. Daha önceki ses kartım Universal Audio apollo twin idi, o da çok güzel bir kart. Ama yeni çıkardığı Apogee elements serisi gerçekten daha iyi bir convertor var. Önceki apogee serileri gibi sesi parlakta vermiyor, çok doğal bir ses. Bir incelemeni tavsiye ederim, ben çok memnunum.

berkpayat Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Bu arada sonradan fark ettim, sanırım sende logic pro kullanıyorsun. Kesinlikle logic ile mükemmel bir uyum sağlıyor. İkiside sadece mac ortamında olduğu için sıfır sorun yaşarsın, bu arada sadece thunderbolt bağlantısı ile çalışıyor.

berkpayat Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Tanerongunyzb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Berk kardeşim, Apogee elements serisini tavsiye ediyorum. Daha önceki ses kartım Universal Audio apollo twin idi, o da çok güzel bir kart. Ama yeni çıkardığı Apogee elements serisi gerçekten daha iyi bir convertor var. Önceki apogee serileri gibi sesi parlakta vermiyor, çok doğal bir ses. Bir incelemeni tavsiye ederim, ben çok memnunum.
    Hemen inceliyorum hocam, çok teşekkür ederim. Sizin kaydettiğiniz örnekler varsa nereden dinleyebilirim acaba?

Sanırım İzmirdesin, eğer İzmirdeysen özelden telefonunu at. Gündüz ararım seni. Birgün misafir olursun, ben Güzelbahçedeyim, kendi gözünle görür ve dinlersin. Tanışmış oluruz böylece.

Bu konuda bende Uğur arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum.Ev kullanıcılarına hitap eden Piyasada ki neredeyse tüm ses kartları elimden geçti, bazılarınıda studyoda dinledim. Presonus, focusrite, m audio, audient, universal audio apollo twin, apogee bizzat kullandım. Büyük studyolarda rme ufx ve aklıma gelmeyen pekçok üst düzey ses kartını dinledim. İnanın iş bilgisayarda ya da tlefonda sesi dinlemeye gelince hiçbirinin birbirinden farkı kalmıyor. Mehmet abi teknik veriler olarak çok haklı söylüyor, ama soruyorum amacımız yaptığımız müziği etrafımıza dinleterek paylaşmaksa bu tür ilgi alanı olmayan kaç kişi müziği ses kartı ile dinler ki. İş mix yapmaya geldiğinde tabiki iyi bir ses kartı ve sağlam bir referans monitoru ile yapılan çalışma çok daha zevk verir. Ama soruyorum, böyle bir sisteminiz olursa bu sistemin hakkını verebilecek kadar bilgi ve tecrübeniz var mı? Cevabınız hayır ise ki benim cevabım hayır o zaman bu konuyu tartışmak boş bence. Düşünün 300 basan bir arabanız var ama şehir trafiğinde kullanıyorsunuz, ancak 70 basıyorsunuz, neye yaradı. Benim fikrim tabiki bu.

Cho®dSolo, enym, EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, ugur86 Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Bu konuda bende Uğur arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum.Ev kullanıcılarına hitap eden Piyasada ki neredeyse tüm ses kartları elimden geçti, bazılarınıda studyoda dinledim. Presonus, focusrite, m audio, audient, universal audio apollo twin, apogee bizzat kullandım. Büyük studyolarda rme ufx ve aklıma gelmeyen pekçok üst düzey ses kartını dinledim. İnanın iş bilgisayarda ya da tlefonda sesi dinlemeye gelince hiçbirinin birbirinden farkı kalmıyor. Mehmet abi teknik veriler olarak çok haklı söylüyor, ama soruyorum amacımız yaptığımız müziği etrafımıza dinleterek paylaşmaksa bu tür ilgi alanı olmayan kaç kişi müziği ses kartı ile dinler ki. İş mix yapmaya geldiğinde tabiki iyi bir ses kartı ve sağlam bir referans monitoru ile yapılan çalışma çok daha zevk verir. Ama soruyorum, böyle bir sisteminiz olursa bu sistemin hakkını verebilecek kadar bilgi ve tecrübeniz var mı? Cevabınız hayır ise ki benim cevabım hayır o zaman bu konuyu tartışmak boş bence. Düşünün 300 basan bir arabanız var ama şehir trafiğinde kullanıyorsunuz, ancak 70 basıyorsunuz, neye yaradı. Benim fikrim tabiki bu.
    Taner'ciğim kaliteli ekipmanla , kaliteli mix ve mastering ile yapılmış işi inan ki insanlar ( sıradan dinleyiciler ) telefon veya bilgisayar hoparlörü ile dinleseler bile diğerlerinden ayırt edebiliyorlar. Tabii ki ; " Ya bak güzel ekipmanla kayıt edilmiş veya miksi ne güzel yapılmış " demiyorlar. Ama aradaki farkı gayrı ihtiyari hissediyorlar ve şarkının relatif olarak daha iyi tınlaması nedeniyle " Ne güzel şarkı " diyorlar. (
    Bu gözlemimi bestenin , müziğin ve şarkı sözünün güzelliğinden bağımsız olarak söylüyorum.)

Bir de şu çok önemli nokta var : Öncelikle insanın kendisi ,yaptığı işten tatmin olmak ve haz duymak zorunda. Bu bence kaçınılmaz bir şey. Ancak bu şekilde dinleyeni de tatmin edebiliyorsun.

Ayrıca günümüzde insanlar artık eskisi gibi değil. Teknoloji ilerlediği ve müzik dinleme mecraları olağanüstü arttığı için , bir çok insan kaliteli müziğin peşinden koşuyor adeta. Adam müzik prodüksiyonu ile hiç ilgili olmamasına rağmen , şarkının kendisine nasıl tınladığına bağlı olarak , bu parçanın kayıtı iyi değil diyebiliyor. Yani bu işi o kadar hafife almamak lazım.

Son olarak şunu söylemek istiyorum : Kaliteli sisteme sahip olmak her zaman iyidir. Bu sistemin hakkını verecek bilgi ve tecrüben yoksa da bir şekilde kendini geliştirebilirsin. Tabii yeteneğin yoksa o ayrı bir mesele. O konuda söyleyeceğim söz yok.

Burada önemli olan şu bence : Benim gibi bu işlere zevkine takılıyorsan ; kalitenin üst sınırı yok. Sınır tamamen senin alım gücünle ilintili. Yok eğer ticari olarak bu işle iştigal ediyorsan , senin zevkinin yanında bir de işin fizibilitesi devreye giriyor. Yani ; ben ne kadarlık ve nasıl bir yatırım yapacağım , bunun karşılığını hangi tutarda ve ne kadar sürede alacağım ? Bu sorunun cevabı temelde bir optimizasyon modelinin kurulmasını gerektiriyor. İşin zorluğu işte esas burada. O modeli doğru kuran da bu işten avantajlı çıkıyor....

Alper35, Cho®dSolo, EsbaB, tezcankoray Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Arkadaşlar, bildiğimiz kadarı ile İtunes a yüklenen profesyonel müzikler her türlü dinleyiciye ve her türlü dinleme cihazına en mükemmel uyumu sağlamakta. Ancak bunlardan birisini indirip Daw ınıza yüklerseniz ne yaptıklarını görürsünüz, inanın hayatta hiç birimiz o standartta bir mix ve mastering yapmayız. Seviyeleri yükseltmek için mastering de o kadar yüksek lmiterler kullanıyorlar ki, bu çoğumuza ters gelecektir. Uzun zamandır bu işle uğraşmaktayım, sonuçta anladım ki, eğer eserinizin her cihazda dinlenirken kaliteli bir ses vermesini istiyorsanız, önemli olanlar, tuşenin mükemmel olması , bassların notalarının parça ile tam uyumu,kick-bass senkronizasyonu, mix de frekans dengesi, masteringde yüksek seviye.. Onun haricinde inanın her ses kartı, her monitör, her kulaklık, her mikrofon ile insanların beğeneceği müzikler yapılabilir. Ancak kullanılan ekipmanın kalitesi Mehmet Uzunosmanoğlu nun da belirttiği gibi çalışırken ki konfor açısından önemli ama bu da artık ciddi bütçe meselesi oldu ama kendinizi daha kaliteli ekipman için kasmayın, standart ekipmanla yaptığınız müzik ile kaliteli ekipmanla yaptığınız müzik arasında öyle çok ciddi kalite farkı olmayacaktır. Eğer standart ekipmanla iyi bir sonuç çıkartabiliyorsanız ve bütçeniz de varsa, o zaman yatırım yapabilirsiniz.

Alper35, Cho®dSolo, EsbaB, Tanerongunyzb Şu üyeler, enym adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Hocam inan mevzunun tamamen bu olduğunu ben iş tecrübesiyle edindim. Mix yaparkenki titizliğim de tamamen kendimi tatmin.
    Bir şarkının söz ve melodi güzelliği insanları etkilemede birinci sırada, o parçayı boş odada gitarla çalıp okusanız bile tutuyor Hatta amatör kayıtla milyonlar tıklanıp sonra prof studyoda yaylılar davullar gümbür gümbür kaydediliyor ilk videonun yarısı bile tıklanmıyor. hatta yeni versiyonu olmasına rağmen millet eskisini dinliyor. Ben bunu daha organik bulduklarına ve kendine daha yakın bulduklarına bağlıyorum, daha ulaşılabilir hissediyor çünkü.

Dinleyici üzerindeki etki sıralaması 1-Melodi-Söz , 2-Aranje , 3- Çalan-Söyleyen Kişilerin Performansı, 4- Temiz Kayıt, doğru enstruman seçimi, 5- Mix & Mastering

Buradan çıkacak sonuç, evde veya düşük-orta bütçeli mütevazi studyolarda binlerce liralık ses kartlarına, mikrofonlara, hoparlörlere değil, işinizi en uygun bütçeyle en temiz şekilde görecek f/p lideri ekipmanlara ihtiyacınız var. Önceliği güzel eser ve iyi aranjelere verin arkadaşlar. Bunu mix yapmakla saatlerini geçirmekten keyif alan biri söylüyor Yani burada şöyle mükemmel kayıt şöyle mükemmel mix yapın eserlerinizi dinleyen vaav desin demek fantazi olur. İnsanların vay be dedikleri şey şarkının kendisi, onların dinlerken birşeyleri duymak için kendini yormamalarını sağlayan şey ise kayıt ve mix süreci, başka bir vurucu yanı malesef şu anki dinleyici kitlesi için yok hocam.

Tüm bunları Mehmet abiye karşı çıkmak ya da söylediklerine muhalefet etmek amaçlı yazmıyorum, studyoya bir ton para bağlamış ama karşılığını alamamış olmaktan duyduğum can sıkıntısı sebebiyle bakış açım bu yönde. Yoksa ben de netlik peşindeyim, en iyi ham kayıt sonucunu alana kadar kart-mikrofon değiştirip durdum. mixte istediğim gibi tonlayamadığım bir kanal olduğu zaman aklıma takıp ertesi gün gidip uğraşan biriyim. Müzik teknolojisi olayının bu noktalara gelmesine çok üzgünüm. Hem ekipmanlar paramızın değersizliği yüzünden iyiden pahalılaştı, hem de kendinizi zorlayıp yaptığınız yatırımın karşılığı gelmiyor. Şu an tüm hayatını bu sektörden kazanmak için işe girişmek isteyen varsa buradan sesleniyorum, çok geniş bir müzisyen çevreniz yoksa, hele ki kırsal sayılacak bir ildeyseniz kesinlikle girmeyin derim...

Cho®dSolo, EsbaB, Tanerongunyzb Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770